Նոր «Բայրաքթարները» «հեղափոխություն կանեն» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Baykar ընկերության տեխնիկական տնօրեն Սելջուկ Բայրաքթարն ասել է, որ նոր Bayraktar անօդաչու մեքենաները «կհեղափոխեն համաշխարհային պատերազմների պատմությունը» եւ «կստիպեն վերանայել ռազմական դոկտրինները»:
Ըստ Անատոլու գործակալության, Սելջուկ Բայրաքթարն ասել է, որ ընկերությունը ստեղծում է ԱԹՍ-ներ, որոնք կարող են թռիչք եւ վայրէջք կատարել կարճ թռիչքուղուց եւ տեղակայվել ավիակիր նավերի վրա:
Նա հիշեցրել է, որ Baykar-ն առաջին անօդաչու թռչող սարքերը ներկայացրել էր դեռ 2007 թվականին։
«2014-ին հայտնվեց այժմ հայտնի Bayraktar TB2-ը, իսկ 2019-ին՝ ավելի հզոր Akıncı-ն։ Այս պահին աշխարհում միայն երեք երկիր է ունակ զարգացնել նման տեխնոլոգիաներ»,- ասել է Բայրաքթարը։
Նրա խոսքով, «Բայքարի» մասնագետները մշակել են տեխնոլոգիաներ, որոնք այլ երկրներում կհայտնվեն միայն 10 տարի հետո։
Բայրաքթարն ընդգծել է, որ «հենց թյուրքերն են տարել մարդկության պատմության մեջ առաջին հաղթանակը, որը ձեռք է բերվել անօդաչու սարքերի շնորհիվ»։
«Bayraktar TB2 SİHA անօդաչու թռչող սարքերը կգործեն երամային ռեժիմով՝ որպես միասնական օդային նավատորմ։ Սա հեղափոխություն կլինի համաշխարհային պատերազմների պատմության մեջ, կստիպի վերանայել ռազմական դոկտրինները։ Այն, որ Թուրքիային դուրս թողեցին F-35 ծրագրից, առավելություն էր մեր երկրի համար։ Մենք ի զորու ենք զարգացնել շատ ավելի ժամանակակից ինքնաթիռներ»,- ասել է Սելջուկ Բայրաքթարը:

Новые БПЛА Bayraktar совершат «революцию в истории мировых войн» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Технический директор Baykar Сельджук Байрактар заявил, что новые беспилотные аппараты Bayraktar совершат «революцию в истории мировых войн» и «заставят пересмотреть военные доктрины».
Как сообщает Анатолийское агентство, Сельджук Байрактар сказал, что компания создает летательные аппараты для взлета с авианосцев, способные совершать взлет и посадку с короткой взлетно-посадочной полосы.
Он напомнил, что первые БПЛА Baykar совершили полет еще в 2007 году.
«В 2014 году появился знаменитый ныне Bayraktar TB2, а в 2019 году был представлен более мощный Akıncı. На данный момент только три страны мира в силах разрабатывать подобные технологии», - сказал Байрактар.
По его словам, специалисты Baykar разработали технологии, которые в других странах смогут появится лишь через 10 лет.
Байрактар подчеркнул, что» первую победу в истории человечества, достигнутую благодаря беспилотной авиации, одержали именно тюрки».
«Беспилотники Bayraktar TB2 SİHA будут работать в режиме роя - как единый воздушный флот. Это будет революцией в истории мировых войн, заставит пересмотреть военные доктрины. Разрабатываемые ныне пилотные военные самолеты будут последними в истории человечества. Тот факт, что Турцию исключили из программы F-35, стало преимуществом для нашей страны. Мы в силах разработать намного более современные самолеты», - сказал Сельджук Байрактар.