Լուսանկարը` Andreea Alexandru/AP
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) Եվրոպայի տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Հանս Կլյուգեն ՏԱՍՍ-ին տված բացառիկ հարցազրույցում կիսվել է կանխատեսմամբ, թե երբ կավարտվի COVID-19-ի «օմիկրոն» շտամի ներկայիս ալիքը։ Ներկայացնում ենք հատվածներ հարցազրույցից:
Ալիքի սկիզբը եւ գագաթնակետը
Ալիքի սկզբի եւ գագաթնակետի միջեւ ընկած ժամանակահատվածը շատ կարճ է: Այն միջինում տեւում է 20–25 օր՝ շատ արագ տարածման պատճառով։
Եվրոպական տարածաշրջանի մի շարք երկրներում հիվանդացությունը կա՛մ հասել է գագաթնակետին, կա՛մ նվազում է։ Նկատի ունեմ Իռլանդիան, Իսպանիան, Հունաստանը, Մեծ Բրիտանիան, Մալթան, Կիպրոսը: Երկրների մեծ մասում արագ աճ է նկատվում, իսկ որոշ երկրներում, ինչպիսիք են Լեհաստանը, Ուկրաինան, Սլովակիան, Հայաստանը եւ Ադրբեջանը, նոր ալիքը դեռ չի սկսվել: Այնուամենայնիվ, ես լավատեսորեն եմ տրամադրված, քանի որ երեք գործոն վկայում է, որ իրավիճակը շուտով կբարելավվի։
Երեք գործոն
Առաջինը՝  այս ալիքից հետո մարդկանց իմունիտետը կտրուկ կբարձրանա՝ կամ պատվաստանյութի, կամ վարակի ազդեցության պատճառով։
Երկրորդը՝ ձմեռային սեզոնայնության ազդեցությունն է, որը շուտով կնվազի։
Երրորդը՝ մենք գիտենք, որ «օմիկրոնն» ավելի մեղմ ընթացք ունի, եւ, հետեւաբար, այս ալիքից հետո որոշակի ժամանակ իրավիճակը շատ ավելի հանգիստ կլինի: Եթե նույնիսկ այլ շտամ տարածվի, պետությունները կկարողանան նորմալ գործել առանց կարանտինային ռեժիմների եւ լոքդաունների: Դա անելու համար, սակայն, կառավարությունները պետք է չորս բան անեն:
4 խնդիրները
Առաջինը՝ ուժեղացնել հսկողությունը, որպեսզի յուրաքանչյուր երկիր կարողանա արագ հայտնաբերել նոր շտամը:
Երկրորդը՝ շարունակել պատվաստել եւ վերապատվաստել բնակչությանը. պատվաստանյութերը արդյունավետ են եւ անվտանգ են։
Երրորդը՝ բարձրացնել նոր հակավիրուսային դեղամիջոցների հասանելիությունը, ինչը կարող է զգալիորեն բարելավել իրավիճակը:
Չորրորդը՝ երբ նոր շտամ է հայտնվում, ռիսկի խմբում գտնվողներին պետք է անհապաղ խորհուրդ տալ կրել ոչ թե դիմակ, այլ ռեսպիրատորներ եւ պահպանել սոցիալական հեռավորություն:
Մարդիկ ավելի մեծ պատասխանատվություն են ստանձնում
Մարդիկ իրենք հիմա ավելի ու ավելի մեծ պատասխանատվություն են ստանձնում։ Վարակվածները շատ են, եւ մարդիկ պետք է պատասխանատվություն ստանձնեն՝ հանձնելով  թեստեր, ինքնամեկուսանալով։ Պետությունները, իրենց հերթին, պետք է շարունակեն պատասխանատվություն ստանձնել այդ գործողությունները ժողովրդին հասանելի դարձնելու համար:
Կանխատեսումներ
Չենք կարող ասել, որ սա համաճարակի ավարտն է։ Դեռ վաղ է: Մեկ անգամ չէ, որ այս վիրուսը մեզ անակնկալներ է մատուցել, օրինակ՝ Դելտա շտամը։
Իսկապես, լավատեսության պատճառ կա՝ հաշվի առնելով նշածս երեք գործոնները։
Բայց մենք չպետք է հանգստանանք։ Հաստատ պետք չէ ասել՝ եկեք թույլ տանք «օմիկրոնին» ազդել մեզ վրա, նա ավելի թեթեւ է եւ պատվաստվելու կարիք չկա։ Ո՛չ, քանի որ կան նաեւ հետեւանքներ, որոնք առաջացնում էն հետքովիդյան սինդրոմը։ COVID-19-ով վարակված մարդկանց մինչև 30%-ը ամիսներով տառապում է դրանից։
Այդ իսկ պատճառով կոչ եմ անում բոլոր մարդկանց պատվաստվել, ինչպես նաեւ կիրառել բուստերային պատվաստանյութեր։

Директор Европейского регионального бюро ВОЗ Ханс Клюге в эксклюзивном интервью ТАСС поделился прогнозом, когда закончится текущая волна заражений «омикроном». Предлагаем отрывки из интервью.
Начало волны и пик
Период между началом волны и ее пиком очень короткий. Он составляет в среднем 20–25 дней из-за очень быстрого распространения. В европейском регионе в ряде государств заболеваемость или достигла пика, или снижается. Я имею в виду Ирландию, Испанию, Грецию, Великобританию, Мальту и Кипр. Однако в большинстве стран наблюдается быстрый рост, а в некоторых, таких как Польша, Украина, Словакия, Армения и Азербайджан, новая волна еще не началась. Тем не менее я настроен оптимистично, потому что есть три признака скорого улучшения ситуации.
Три признака
Первый - иммунитет людей сильно возрастет по прошествии этой волны, либо благодаря вакцине, либо из-за действия инфекции.
Второй - эффект зимней сезонности, который скоро снизится.
Третий - мы знаем, что «омикрон» протекает более мягко, и поэтому на определенное время после этой волны ситуация станет значительно спокойнее, и даже если распространится другой штамм, государства смогут нормально функционировать без введения карантинных режимов, локдаунов. Однако для этого правительствам нужно сделать четыре вещи.
4 задачи правительств
Во-первых, усилить наблюдение, чтобы каждая страна имела возможность быстро обнаружить новый штамм.
Во-вторых, продолжать вакцинировать и ревакцинировать население: вакцины работают и безопасны.
В-третьих, увеличить доступность новых противовирусных препаратов, которые могли бы значительно улучшить ситуацию.
В-четвертых, при появлении нового штамма нужно незамедлительно рекомендовать тем, кто находится в группе риска, носить респираторы, а не маски и соблюдать социальную дистанцию
Люди несут больше ответственности
Сами люди теперь несут больше и больше ответственности. Зараженных очень много, и люди должны брать на себя ответственность, проходя тесты, уходя на самоизоляцию. Государства в свою очередь должны продолжать брать на себя ответственность для того, чтобы эти действия были доступными для людей.
Прогнозы
Мы не можем сказать, что это конец пандемии. Для этого слишком рано. Уже не раз этот вирус преподносил нам сюрпризы, например, дельта-штамм.
Действительно есть причина для оптимизма ввиду тех трех факторов, что я упомянул.
Но нам не следует расслабляться. Нам определенно не стоит говорить: давайте позволим «омикрону» воздействовать на нас, нам не нужна вакцинация, он более легкий. Нет, потому что здесь также есть последствия, которые вызывают постковидный синдром. До 30% людей, заразившихся ковидом, будут страдать им на протяжении месяцев.