Լուսանկարը` Andreea Alexandru/AP
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) Եվրոպայի տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Հանս Կլյուգեն ՏԱՍՍ-ին տված բացառիկ հարցազրույցում կիսվել է կանխատեսմամբ, թե երբ կավարտվի COVID-19-ի «օմիկրոն» շտամի ներկայիս ալիքը։ Ներկայացնում ենք հատվածներ հարցազրույցից:
Ալիքի սկիզբը եւ գագաթնակետը
Ալիքի սկզբի եւ գագաթնակետի միջեւ ընկած ժամանակահատվածը շատ կարճ է: Այն միջինում տեւում է 20–25 օր՝ շատ արագ տարածման պատճառով։
Եվրոպական տարածաշրջանի մի շարք երկրներում հիվանդացությունը կա՛մ հասել է գագաթնակետին, կա՛մ նվազում է։ Նկատի ունեմ Իռլանդիան, Իսպանիան, Հունաստանը, Մեծ Բրիտանիան, Մալթան, Կիպրոսը: Երկրների մեծ մասում արագ աճ է նկատվում, իսկ որոշ երկրներում, ինչպիսիք են Լեհաստանը, Ուկրաինան, Սլովակիան, Հայաստանը եւ Ադրբեջանը, նոր ալիքը դեռ չի սկսվել: Այնուամենայնիվ, ես լավատեսորեն եմ տրամադրված, քանի որ երեք գործոն վկայում է, որ իրավիճակը շուտով կբարելավվի։
Երեք գործոն
Առաջինը՝  այս ալիքից հետո մարդկանց իմունիտետը կտրուկ կբարձրանա՝ կամ պատվաստանյութի, կամ վարակի ազդեցության պատճառով։
Երկրորդը՝ ձմեռային սեզոնայնության ազդեցությունն է, որը շուտով կնվազի։
Երրորդը՝ մենք գիտենք, որ «օմիկրոնն» ավելի մեղմ ընթացք ունի, եւ, հետեւաբար, այս ալիքից հետո որոշակի ժամանակ իրավիճակը շատ ավելի հանգիստ կլինի: Եթե նույնիսկ այլ շտամ տարածվի, պետությունները կկարողանան նորմալ գործել առանց կարանտինային ռեժիմների եւ լոքդաունների: Դա անելու համար, սակայն, կառավարությունները պետք է չորս բան անեն:
4 խնդիրները
Առաջինը՝ ուժեղացնել հսկողությունը, որպեսզի յուրաքանչյուր երկիր կարողանա արագ հայտնաբերել նոր շտամը:
Երկրորդը՝ շարունակել պատվաստել եւ վերապատվաստել բնակչությանը. պատվաստանյութերը արդյունավետ են եւ անվտանգ են։
Երրորդը՝ բարձրացնել նոր հակավիրուսային դեղամիջոցների հասանելիությունը, ինչը կարող է զգալիորեն բարելավել իրավիճակը:
Չորրորդը՝ երբ նոր շտամ է հայտնվում, ռիսկի խմբում գտնվողներին պետք է անհապաղ խորհուրդ տալ կրել ոչ թե դիմակ, այլ ռեսպիրատորներ եւ պահպանել սոցիալական հեռավորություն:
Մարդիկ ավելի մեծ պատասխանատվություն են ստանձնում
Մարդիկ իրենք հիմա ավելի ու ավելի մեծ պատասխանատվություն են ստանձնում։ Վարակվածները շատ են, եւ մարդիկ պետք է պատասխանատվություն ստանձնեն՝ հանձնելով  թեստեր, ինքնամեկուսանալով։ Պետությունները, իրենց հերթին, պետք է շարունակեն պատասխանատվություն ստանձնել այդ գործողությունները ժողովրդին հասանելի դարձնելու համար:
Կանխատեսումներ
Չենք կարող ասել, որ սա համաճարակի ավարտն է։ Դեռ վաղ է: Մեկ անգամ չէ, որ այս վիրուսը մեզ անակնկալներ է մատուցել, օրինակ՝ Դելտա շտամը։
Իսկապես, լավատեսության պատճառ կա՝ հաշվի առնելով նշածս երեք գործոնները։
Բայց մենք չպետք է հանգստանանք։ Հաստատ պետք չէ ասել՝ եկեք թույլ տանք «օմիկրոնին» ազդել մեզ վրա, նա ավելի թեթեւ է եւ պատվաստվելու կարիք չկա։ Ո՛չ, քանի որ կան նաեւ հետեւանքներ, որոնք առաջացնում էն հետքովիդյան սինդրոմը։ COVID-19-ով վարակված մարդկանց մինչև 30%-ը ամիսներով տառապում է դրանից։
Այդ իսկ պատճառով կոչ եմ անում բոլոր մարդկանց պատվաստվել, ինչպես նաեւ կիրառել բուստերային պատվաստանյութեր։

Hans Kluge: “There is cause for optimism, but this is not the end of the pandemic” - Mediamax.am
WHO Regional Director for Europe Hans Kluge told in an interview with TASS when the current wave of Omicron infections will end. Here are extracts from the interview.
The start of the wave and the peak
The period between the start of the Omicron wave and its peak is very short, from 20 to 25 days. If you look at the Pan-European region, a number of countries have reached the peak or declining. I mean Ireland, Spain, Greece, the UK, Malta and Cyprus. But in the majority of the countries there is rapid expansion and in some countries like Poland, Ukraine, Slovakia, Armenia and Azerbaijan the wave still has to start.
Still I’m optimistic because we see three situations coming together.
Three situations
Number one: there will be a lot of immunity once that wave passes, either thanks to the vaccine or due to the natural infection.
Number two: the winter seasonality will decrease.
Number three: we know that Omicron is more mild, it means that for a period after the Omicron wave there will be much of tranquility and even if other variants return it should be possible for counties to live with the virus, without going back to lockdowns. The governments will have to do four things for this.
Four things governments should do
Number one - strengthen the surveillance, so that every country can quickly pick up new variant.
Number two - keep vaccinating and boosting vaccines work.
Number three - increase the access to new antiviral drugs, which can be a game changer.
Number four - if there will be a new variant, immediately give guidance to people at high risk to wear respirators, not only masks and keep the distance.
More responsibility rests on people
More and more responsibility rests on people. There are so many people infected that people have to take responsibility for self-testing, self-quarantining and, of course, the governments have to continue to take responsibility to make these strategies affordable.
Forecasts
Definitely we cannot say that this is the end of the pandemic. This is far too early. More than one time this virus has surprised us a lot for example with Delta variant.
But there is cause for optimism because of three factors I have mentions. We should not relax. We definitely should not say let the Omicron infect us, we don’t need vaccination, it is more mild. No, because there is also a syndrome which is called long Covid. Up to 30% of the people with Covid will suffer for months and months. That’s why I encourage all people get vaccinated, get boosted.