Մերկելը Էրդողանի հայտարարությունները «անհավանական» է անվանել
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն «անհավանական» է անվանել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի վերջին հայտարարությունները:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Գերմանիայի ղեկավարը այդ մասին ասել է RTL հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում:
Նախորդ շաբաթ Էրդողանը կոչ էր արել Գերմանիայում բնակվող թուրքերին չքվեարկել առաջատար կուսակցությունների օգտին Բունդենսթագի ընտրություններում, քանի որ նրանք, ըստ նրա, թշնամաբար են տրամադրված Անկարայի հանդեպ:
«Ես կոչ եմ անում բոլորին տալ իրենց ձայնը ազատ երկրում»,- ասել է կանցլերը: Նա նշել է, որ ելնելով թուրքական կառավարության որդեգրած կուրսից, Գերմանիան «զգալիորեն փոխել է իր քաղաքականությունը Թուրքիայի հանդեպ»:
Էրդողանի կոչը մեկնաբանել է նաեւ Ավստրիայի ԱԳՆ ղեկավար Սեբաստիան Կուրցը: Նա հայտնել է, որ Ավստրիան չի հանդուրժի Էրդողանի եւ նրա նախարարների միջամտությունը իր երկրի ներքին գործերին:
«Էրդողանի միջամտությունը այլ երկրների ներքին գործերին, իսկ դա տեղի է ունենում ոչ միայն Գերմանիայում, ես հստակ մերժում եմ»,- ասել է Ավստրիայի ԱԳ նախարարը գերմանական Welt am Sonntag թերթին տված հարցազրույցում: Ըստ նրա, Էրդողանը «փորձում է օգտագործել թուրքական ծագում  ունեցող քաղաքացիներին, հատկապես Գերմանիայում եւ Ավստրիայում, բեւեռացնում է եւ տեղափոխում հակամարտությունները Թուրքիայից դեպի Եվրամիություն»:

Recep Tayyip Erdogan and Angela Merkel
Last week Erdogan called on Turks in Germany to avoid voting for leading parties during the German federal election, since they “oppose” to Ankara.
“I call on everyone to vote in a free state,” Chancellor said. She emphasized that “Germany significantly changed its approach towards Turkey” because of the politics, adopted by Ankara.
Austrian Foreign Minister Sebastian Kurz also commented on the calls by Erdogan. He stated that Austria will not let Erdogan and his ministers to interfere in their internal affairs.
“I clearly condemn Erdogan’s constant attempts to interfere in internal affairs of Germany and other countries,” Austrian Foreign Minister told in an interview to Welt am Sonntag newspaper.
According to him, Erdogan “tries to use citizens of Turkish origin, especially those from Germany and Austria, to polarize and move conflicts from Turkey to the European Union.”