Հռոմի Պապ. «Պետությունը պետք է աշխարհիկ լինի»
Երեւան: Մեդիամաքս: Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսն ասել է, որ «պատերազմները շարունակվում են, քանի դեռ կան զենք վաճառողները»:
Այդ մասին Կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդը, ով հունիսի 24-26 կայցելի Հայաստան, ասել է ֆրանսիական La Croix թերթին տված բացառիկ հարցազրույցում՝ մեկնաբանելով փախստականների հոսքը դեպի Եվրոպա:
«Առանցքային խնդիրը՝ Մերձավոր Արեւելքի եւ Աֆրիկայում շարունակվող պատերազմներն են, ինչպես նաեւ՝ աֆրիկյան մայրցամաքի ոչ բավարար զարգացած լինելը: Պատերազմները շարունակվում են, որովհետեւ կան զենք արտադրողներ (սա դեռ կարելի է արդարացնել պաշտպանության պահանջներով) եւ զենք վաճառողներ:
Այս ամենը բարձրացնում է նաեւ դրամը կուռքի վերածած համաշխարհային տնտեսական համակարգի խնդիրը: Մարդկության հարստությունների ավելի քան 80% գտնվում է բնակչության մոտ 16%-ի ձեռքում: Բացարձակ ազատ շուկան չի աշխատում: Շուկան լավ բան է, սակայն այն ինչ-որ հենակետի՝ պետության կարիք ունի, որպեսզի լինի կառավարելու եւ հավասարակշռելու հնարավորություն: Դա կոչվում է սոցիալական շուկայական տնտեսություն»,- ասել է Հռոմի Պապը:
«Պետությունը պետք է աշխարհիկ լինի: Կրոնական պետությունները լավ ավարտ չեն ունենում: Դա հակասում է պատմության ընթացքին: Ես համարում եմ, որ աշխարհիկ հասարակությունը՝ շրջանակված կրոնական պատկանելիության ազատության երաշխիքով, հիմք է առաջ շարժվելու համար: Որպես Աստծո որդիներ մենք բոլորս հավասար ենք մեր անձնական արժանապատվության մեջ: Սակայն ամենքիս մոտ պետք է լինի սեփական հավատքն արտահայտելու իրավունքը: Եթե մուսուլման կինը ցանկանում է ծածկոց կրել, նա պետք է ունենա այդ հնարավորությունը: Նույն կերպ, եթե կաթոլիկը ցանկանում է խաչ կրել: Պետք է ունենալ կրոնը մշակույթի ներսում, այլ ոչ թե նրանից մի կողմ քարոզելու իրավունքը»,- նկատել է Ֆրանցիսկոս Պապը:
Նա նաեւ մեկնաբանել է այն փաստը, որ Եվրոպայի մասին արտահայտվելիս խոսում է «արմատներից», դրանք չանվանելով «քրիստոնեական».
«Արմատների մասին հարկավոր է խոսել հոգնակի թվով, քանի որ դրանք իսկապես շատ են: Երբ ես լսում եմ հայտարարություններ Եվրոպայի քրիստոնեական արմատների մասին, ինձ երբեմն անհանգստացնում է դրանց երանգը. այն կարող է հաղթանակած կամ վրեժխնդրական հնչել: Դա առաջացնում է մտքեր գաղութատիրության մասին: Այո, Եվրոպան քրիստոնեական արմատներ ունի: Քրիստոնեությունը պետք է սնուցի այն, սակայն միայն ծառայելու ոգով»:

Папа Римский: «Войны идут потому, что есть торговцы оружием»
Ереван /Медиамакс/. Папа Римский Франциск заявил, что «войны идут потому, что существуют торговцы оружием».
Глава Римской Католической Церкви, который 24-26 июня посетит Армению, сказал об этом в эксклюзивном интервью французской газете La Croix, комментируя вопрос о притоке мигрантов в Европу.
«Исходная проблема - это войны на Ближнем Востоке и в Африке, а также недостаточное развитие африканского континента. Войны идут потому, что существуют производители оружия (это еще можно оправдать требованиями обороны) и торговцы оружием.
Все это поднимает и более широкий вопрос погрязшей в поклонении деньгам мировой экономической системы. Более 80% богатств человечества находятся в руках примерно 16% населения. Совершенно свободный рынок не работает. Сам по себе рынок - хорошая вещь, но ему требуется некая точка опоры, государство, чтобы контролировать и уравновесить его. Это называется социальной рыночной экономикой», - сказал Папа Римский.
«Государство должно быть светским. Религиозные государства плохо кончают. Это противоречит ходу истории. Я считаю, что светское общество в обрамлении гарантирующего свободу вероисповедания закона представляет собой основу для продвижения вперед. Мы все равны как сыновья Бога с нашим личным достоинством. Однако каждый должен быть вправе выразить свою веру. Если мусульманка хочет носить вуаль, у нее должна быть для того возможность. Точно также, если католик хочет носить крест. Нужно иметь право исповедовать веру внутри культуры, а не в стороне от нее», - заметил Папа Франциск.
Он также прокомментировал тот факт, что в своих высказываниях о Европе говорит о «корнях» континента, не называя их «христианскими»:
«О корнях следует говорить во множественном числе, потому что их действительно много. В этой связи, когда я слышу заявления о христианских корнях Европы, меня иногда беспокоит их тон: он может быть триумфаторским или же мстительным. Это наводит на мысли о колониализме. Да, у Европы христианские корни. Христианство должно подпитывать их, но лишь в духе служения. Долг христианства перед Европой - это служение».