Չավուշողլուն Լավրովին հրավիրել է «կյանքն Անթալիայում անցկացնել»
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ պատրաստ է հրաժարական տալ, եթե ապացուցվի, որ Անկարան աջակցում է «Իսլամական պետության» խմբավորմանը:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարը այդ մասին ասել է Սիրիային աջակցման միջազգային խմբի նիստին Վիեննայում:
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Վիեննայում մայիսի 17-ին հայտարարել էր, որ Թուրքիայից դեպի Սիրիա կարող են մաքսանենգ ապրանքներ տեղափոխվել՝ գրոհայինների համար:
«Դուք լուրջ դիվանագետ եք, ամենափորձառուներից մեկը, - դիմել է Չավոիշողլուն Լավրովին: - Կարծում եմ, Դուք չպետք է լուրջ ընդունեք նման մտացածին բաները: Մեր նախագահը հստակ հայտարարել է, որ եթե ԻՊ-ին մատակարարելուն Թուրքիայի մասնակցության գոնե չնչին ապացույցներ լինեն, նա պատրաստ է հրաժարական տալ: Ես էլ կկրկնեմ, որ ինքս էլ պատրաստ եմ հրաժարվել պաշտոնիցս, եթե դուք ապացուցեք դա: Եթե ոչ, ապա ես Ձեզ հրավիրում եմ Ձեր ողջ կյանքը Անթալիայում անցկացնել՝ որպես մեր հյուր»:

Чавушоглу пригласил Лаврова «провести всю жизнь в Анталье»
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что готов уйти в отставку, если будет доказана причастность Анкары к оказанию помощи группировке «Исламское государство».
Как сообщает ТАСС, глава МИД Турции сказал об этом на заседании Международной группы поддержки Сирии в Вене.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил 17 мая в Вене, что со стороны Турции в Сирию может идти контрабанда для боевиков.
«Вы серьезный дипломат и один из самых опытных среди нас, - обратился Чавушоглу к Лаврову. - Считаю, что вам не стоило бы принимать всерьез подобные вымыслы. Наш президент четко заявил, что если будут хотя бы малейшие доказательства причастности Турции к снабжению ИГ, он готов уйти в отставку. И я тоже повторю, что сам готов сложить полномочия, если вы докажете это. Если нет, то я приглашаю вас провести всю жизнь в Анталье в качестве нашего гостя».