Մեկ շաբաթից Սիրիայում զինադադար կհաստատվի - Mediamax.am
Սիրիայում զինադադարը պետք է հաստատվի մեկ շաբաթվա ընթացքում, իսկ քաղաքական կարգավորման մասին ներսիրիական բանակցությունները կարող են մեկնարկել մինչեւ հաջորդ շաբաթվա վերջ:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, որոշումն ընդունվել է Մյունխենում տեղի ունեցած Սիրիայի միջազգային աջակցման խմբի անդամ պետությունների հանդիպմանը:
Երկու տասնյակ պետությունների ու միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները սեղանի շուրջ անցկացրել են շուրջ 5 ժամ՝ նախատեսվածից գրեթե երկու անգամ ավելի:
Հանդիպմանը մասնակցել են Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Եգիպտոսի, Չինաստանի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Իրաքի, Իրանի, Հորդանանի, Կատարի, Լիբանանի, Օմանի, Սաուդյան Արաբիայի, Թուրքիայի, ԱՄԷ-ի, ինչպես նաեւ Եվրամիության, ՄԱԿ-ի ու Արաբական պետությունների լիգայի ներկայացուցիչները:
«Մենք պայմանավորվել ենք դադարեցնել կրակը առաջիկա շաբաթվա ընթացքում: Շատ կարեւոր է վերջ դնել բռնությանն ու արյունահեղությանը»,- հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին:
Նրա խոսքով՝ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը «վերաբերում է Սիրիայում գործող բոլոր կողմերին, բացի ISIS ու «Ջաբհաթ Ալ Նուսրա» ահաբեկչական կազմակերպություններից, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից հայտարարված ցանկացած այլ ահաբեկչական կազմակերպությունից»:
Ինչպես լրագրողներին հայտնել է Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը, Ռուսաստանն ու Իրանը պետք է ճնշում գործադրեն Սիրիայի իշխանության վրա, զինադադար կնքելու համար:
«Այժմ խոսքն այն մասին է, որ Մոսկվան ու Թեհրանը ստիպեն Ասադի ռեժիմին դադարեցնել կրակը: Դա վերաբերում է, մյուս կողմից, սիրիական ընդդիմության բազմաթիվ միավորումներին, որոնք պետք է դադարեցնեն մարտական գործողությունները», - հայտարարել է նախարարը:
Հրադադարի գործնական իրականացման նպատակով որոշվել է ՄԱԿ-ի հովանու ներքո ստեղծել աշխատանքային խումբ, որի համանախագահները կլինեն Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն: ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարի խոսքով` զինվորականներից ու դիվանագետներից կազմված խմբի մանդատը ներառելու է նաեւ ահաբեկիչների կողմից զբաղեցրած տարածքների սահմանումը:
Զինադադարը կլինի առաջին քայլը ներսիրիական բանակցությունների մեկնարկի ուղղությամբ, ընդգծել է Սերգեյ Լավրովը: Նրա խոսքով` կարեւոր է թույլ չտալ նախկին բացասական փորձի կրկնությունը. «բանակցությունները պետք է վերսկսվեն, որքան հնարավոր է շուտ, առանց վերջնագրերի ու նախապայմանների»:

Перемирие в Сирии должно начаться через неделю, а межсирийские переговоры о политическом урегулировании могут возобновиться до конца текущего месяца.
Как сообщает ТАСС, таковы главные итоги встречи стран-участниц Международной группы поддержки Сирии в Мюнхене.
Представителям двух десятков стран и международных организаций пришлось провести за столом переговоров около пяти часов - почти вдвое дольше запланированного.
Во встрече приняли участие представители России, США, Египта, Китая, Германии, Франции, Великобритании, Ирака, Ирана, Италии, Иордании, Катара, Ливана, Омана, Саудовской Аравии, Турции, ОАЭ, а также Евросоюза, ООН и Лиги арабских государств.
«Мы договорились о прекращении огня в течение недели. Положить конец кровопролитию и насилию очень важно», - заявил госсекретарь США Джон Керри.
По его словам, достигнутая договоренность «распространяется на все стороны в Сирии за исключением террористических организаций ISIS и «Джебхат ан-нусра», а также любых других террористических организаций, названных Советом Безопасности ООН».
Как заявил журналистам глава МИД ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер, с целью обеспечения перемирия Россия и Иран должны оказать давление на сирийские власти.
«Сейчас речь идет о том, чтобы Москва и Тегеран заставили режим Асада прекратить огонь. Это касается, с другой стороны, и многочисленных объединений сирийской оппозиции, которые должны прекратить боевые действия», - заявил министр.
С целью практической реализации задачи прекращения огня решено создать под эгидой ООН рабочую группу, сопредседателями которой станут Россия и США. По словам главы МИД России, в мандат этой группы, участниками которой станут военные и дипломаты, войдет, в частности, определение районов, которые занимают террористы.
Перемирие станет шагом к запуску межсирийских переговоров, которые должны возобновиться как можно скорее, подчеркнул Сергей Лавров. По его словам, важно не допустить повторения прежнего негативного опыта - «переговоры должны возобновиться как можно скорее, без ультиматумов и предварительных условий».