Վաշինգտոնն ու Անկարան ISIS-ի դեմ պայքարի ծրագիր են մշակել - Mediamax.am
ԱՄՆ-ն եւ Թուրքիան համաձայնության են եկել Սիրիայի հյուսիսում «Իսլամական պետություն» (ISIS) խմբավորման դեմ համատեղ պայքարի հարցում:
Ամերիկյան հեղինակավոր The New York Times-ը, վկայակոչելով իր աղբյուրները, գրում է, որ ամերիկյան ռազմական օդանավերը, սիրիացի ապստամբները եւ թուրքական ռազմական ուժերը Թուրքիայի եւ Սիրիայի միջեւ 60-մղոնանոց սահմանի երկայնքով համատեղ կպայքարեն ISIS-ի դեմ:
Երկու երկրների պաշտոնատար անձանց կարծիքով, ըստ նախատեսված պլանի, կստեղծվի «Իսլամական պետություն»-ից մաքրված ազատ գոտի, որը թուրքական կողմի հավաստմամբ՝ կկոչվի «ապահով գոտի» սիրիացի տեղահանվածների համար:
«Պլանի մանրամասները դեռեւս մշակման փուլում են, սակայն մենք Թուրքիայի հետ քննարկում ենք տեղում՝ Սիրիայի հյուսիսում, «Իսլամական պետության» դեմ պայքարող մեր գործընկերներին սատարելու հնարավորությունը: Նպատակն է ստեղծել խմբավորումից ազատագրված գոտի եւ ապահովել ավելի մեծ անվտանգություն եւ կայունություն Թուրքիայի եւ Սիրիայի հետ սահմանին»,- ԱՄՆ նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցչի խոսքերն է մեջբերում թերթը:
The New York Times-ը գրում է, որ ամերիկյան պաշտոնյաների պնդմամբ, այս ծրագիրն ուղղված չէ Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադի դեմ: Նրանք ընդգծում են, որ թեեւ ծրագրի արդյունքում կարող է ստեղծվել դե ֆակտո ապահովության գոտի, սակայն փաստացի ոչ թռիչքային գոտու ստեղծում ծրագրով չի նախատեսվում:

Washington and Ankara agree on a plan against ISIS - Mediamax.am
Turkey and the United States have agreed in general terms on a plan against the Islamic State (ISIS).
The American New York Times quoting its sources, writes that the American warplanes, Syrian insurgents and Turkish forces working together to sweep Islamic State militants from a 60-mile-long strip of northern Syria along the Turkish border.
The officials of the two states say that the plan will create an Islamic State-free zone, and which the Turks say could also be a “safe zone” for displaced Syrians.
“Details remain to be worked out, but what we are talking about with Turkey is cooperating to support partners on the ground in northern Syria who are countering ISIL,” a senior Obama administration official said, using another term for the Islamic State. “The goal is to establish an ISIL-free zone and ensure greater security and stability along Turkey’s border with Syria.”
But American officials say that this plan is not directed against Bashar al Assad, The New York Times write. They also say that while a de facto safe zone could indeed be a byproduct of the plan, a formal no-fly zone is not part of the deal.