Միսս Քոչարյանը, ում աշակերտները սովորեցրեցին հիանալ ամեն օրով - Mediamax.am
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը երկամյա առաջնորդության զարգացման ծրագիր է` լավագույն երիտասարդ մասնագետների համար, որոնք տիրապետում են հայերենին եւ ցանկանում են փոխել ոչ միայն իրենց, այլեւ Հայաստանում ապրող երեխաների կյանքը: Վերապատրաստվելով Ամառային ինստիտուտում, որը հինգշաբաթյա ինտենսիվ ծրագիր է, ու համապատասխան հմտություններ ձեռք բերելով՝ նրանք երկու տարով տեղափոխվում են Հայաստանի այն համայնքներ, որտեղ մանկավարժների կարիք կա: Երիտասարդ մասնագետները ոչ միայն նպաստում են երեխաների անհատական զարգացմանը եւ ակադեմիական գիտելիքների աճին, այլեւ՝ համայնքների զարգացմանը՝ ծավալելով արտադասարանական եւ համայնքային զարգացմանգործունեություն:
Իննայի «բարեւ»-ին կողեսցիները սկզբում տարակուսանքով էին պատասխանում՝ «ճանաչո՞ւմ ենք իրար»: «Ես ձեր նոր ուսուցչուհին եմ»,- ներկայանում էր: Հիմա Լոռու մարզի Կողես համայնքում բոլորը գիտեն անգլերենի ուսուցչուհի միսս Քոչարյանին:
«Ես չգիտեի՝ ով է գյուղից, ով գյուղից չէ, եւ ինձ համար վիրավորական կլիներ, որ իմ հարեւանը կամ աշակերտներիս ծնողներից մեկն անցներ կողքովս, չբարեւեի: Ու էդպես, ով հանդիպեր, բոլորին բարեւում էի»:
Ականջակալներով, աշակերտի նման՝ պայուսակը մեջքին, ժպիտը դեմքին Իննան ամեն առավոտ շտապում է դպրոց: Դասավանդում է այստեղ սովորող 23 երեխաներից 19-ին: Աշակերտների թվի համեմատ մեծ թվացող գյուղական դպրոցում շատ արագ շրջապատում են միսս Քոչարյանին, բարեւում՝ ով անգլերեն, ով հայերեն:
Իննան անգլերենի մասնագետ է, նաեւ՝ հոգեբան: Իջեւանի համալսարանում դասավանդում էր անգլերեն: Երեխաների հետ աշխատելու աննկարագրելի հաճույքն ու նրանց լավ կրթություն տալու ձգտումը Իննային բերեցին դպրոց:
«Երբ իմացա «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի մասին, միանգամից որոշեցի, որ դա իմն է, ուզում եմ աշխատել աշակերտների հետ, ուզում եմ դրական ներդրում ունենալ երեխաների կյանքում: Հասկացա, որ բոլոր երեխաներն արժանի են ստանալ գերազանց կրթություն, ունենալ օրինակելի ուսուցիչներ: Գիտենք, որ գյուղերում, համայնքներում մի քիչ կտրված են աշակերտները, ավելի քիչ պայմաններ ունեն ավելի մեծ երազանքներ ունենալու համար: Բայց երբ նրանք տեսնում են, որ ուսուցիչը ոգեւորված է, ոգեշնչված է, ակտիվ է, ուզում է ինչ-որ բարի գործ կատարել, իրենք էլ են վարակվում, իրենք էլ են ուզում ձգտել, հասնել, հասկանում են, որ ունեն հնարավորություն՝ անկախ իրենց ապրելու վայրից: Ուսանողը քո նման մեկն է, իսկ աշակերտներից սովորելու բան ունես, կյանքի մաքրությունն ես տեսնում, արդարությունը ու հասկանում ես՝ ինչքան կյանքեր կարող ես փոխել, ինչքան կյանքերի վրա կարող ես դրական ազդեցություն ունենալ եւ կերտել ապագան»:
Իջեւանից Կողես տեղափոխվելու որոշումը կայացնելուց հետո Իննայի համար ամենամեծ դժվարությունը ծնողների համաձայնությունը ստանալն էր: Հարազատները չէին պատկերացնում՝ ինչպես է 24-ամյա աղջիկը սկսելու ինքնուրույն կյանք բոլորովին անծանոթ գյուղում՝ զրկված տարրական հարմարություններից:
«Շատերը չեն հասկանում, մտածում են՝ խենթ ես, որ թողնում ես հարմարավետության գոտին, շատ բարեկեցիկ պայմանները, «հարգված» աշխատանքդ, ամեն ինչ, ու գնում ես հեռավոր գյուղ, որի անունն առաջին անգամ ես լսում եւ որտեղ ոչ մի ծանոթ չունես, ապրելու համար պայմաններ գրեթե չկան՝ 4 պատ է ու վերջ: Շատ դժվար էր, բայց երբ դու ինքդ գիտես՝ ում համար ես գնում, ինչի համար ես գնում, քո նպատակը որն է, դա արդեն բավարար է կատարելու այն մեծ գործը, որ հիմա մենք անում ենք»:
Իննային հյուրընկալեցին դպրոցի տնօրենի ծնողները՝ Վազգեն պապն ու Անժելա տատը: Նույն բակում՝ տարբեր տներում են ապրում, թեեւ պարբերաբար Իննային հրավիրում են իրենց մոտ: Երկհարկանի տանը Իննան տեղավորվել է մի սենյակում:
Այստեղ է պատրաստվում դասերին, եփում, սնվում, հյուրեր ընդունում: Ձմեռն իսկական փորձություն էր երիտասարդ ուսուցչուհու համար: Փոքրիկ սենյակը երկու տաքացուցիչով անգամ հնարավոր չէր ջեռուցել: Դպրոցին Իննան ավելի հեշտ հարմարվեց:
«Առաջին օրը խանդավառությամբ սպասում էին՝ էն ո՞վ է քաղաքից գալու մեզ մոտ, ինչո՞ւ: Ու ես հասկացա, որ ոչ մի դեպքում չպետք է հիասթափվեմ, հրաժարվեմ իմ բռնած ճանապարհից, որովհետեւ իրենք իմ մեջ տեսան լույս եւ հույս: Ես պետք է արդարացնեի դա»:
«Իմ նպատակներից մեկը երեխաների մեջ կյանքի հանդեպ սեր արթնացնելն էր, ինչը հաջողվեց: Երեխաներ կային, որ նույնիսկ մտադրություն չունեին ավագ դպրոց գնալու, իսկ հիմա ուզում են շարունակել կրթությունը: Երկրորդ նպատակս է, որ այդ երեխաներն անպայման ընդունվեն ավագ դպրոց, ստանան բարձրագույն կրթություն եւ հասնեն իրենց երազանքներին»:
Իննային վստահել են դպրոցի «ամենախնդրահարույց»՝ երկկոմպլեկտ դասարաններից մեկի դասղեկությունը: Որ երեխաներն առաջադիմել են գիտելիքի ու մարդկային որակների առումով, նկատել են բոլորը՝ տնօրենը, ուսուցիչներն ու ծնողները:
«Միսս Քոչարյանի շնորհիվ ավելի սիրով, ուրախ են գալիս դպրոց: Գնահատականներն էլ են բարձրացել: Սեպտեմբերից դասարանները բաժանվելու են, չգիտենք՝ ինչ ենք անելու, որ երկուսի դասղեկն էլ լինի»,- ասում է ծնողներից մեկը:
«Առաջ գիրք չէին բացում, իսկ հիմա կարդում են, գրում են: Նույնիսկ ձեռքի հետ մեզ են սովորեցնում»,- շարունակում է մյուսը:
Երեխաներին ոգեւորել է պետք՝ դիմում են միսս Քոչարյանի օգնությանը, պետք է համոզել, սաստել՝ նորից միսս Քոչարյանն է օգնության հասնում:
Անցյալ տարվա սեպտեմբերին Իննան հարցաթերթիկ էր պատրաստել՝ աշակերտների անգլերենի գիտելիքները ստուգելու համար: Ոգեւորված մտավ դասարան, տխուր դուրս եկավ: Անգլերեն տառերը չճանաչող որոշ աշակերտներ հիմա միսս Քոչարյանի օրինակով որոշել են անգլերենի ուսուցիչ դառնալ: Իննայի նախաձեռնությամբ երեխաները հյուրընկալվել են Դիլիջանի UWC քոլեջում: Այցից ոգեւորված՝ նրանցից երկուսը որոշել են ուսումն այստեղ շարունակել:
«Գյուղը միջպետական մայրուղու վրա է, շատ մարդիկ են անցնում Վրաստան, Ռուսաստան գնալու համար, հատկապես՝ արտասահմանցիներ են հանդիպում հեծանիվներով: Էրեխեքը ոգեւորված գալիս են՝ միսս Քոչարյան, ճանապարհ ենք ցույց տվել, կարողացել ենք բարի առավոտ ասել»:
Աշակերտները գնահատում են լավ կրթություն տալու, ավելի լավ ապագա ստեղծելու Իննայի ջանքերն ու փոքրիկ քայլերով փոխադարձում են: Ստուգողական աշխատանք գրելիս ինքնակամ տետրերը դնում են ուսուցչի սեղանին՝ ցույց տալու համար, որ չեն արտագրելու, արդար են լինելու:
«Երեխաները սկսել են գնահատել կրթությունը, գիտեն՝ ինչի համար են սովորում: Եթե սկզբում դասը պատասխանելուց հետո հարցնում էին՝ ի՞նչ եմ ստանում, հիմա հասկացել են, որ սովորում են ոչ թե գնահատականի, այլ՝ ապագայի, կարեւոր եւ օգտակար մարդ լինելու համար: Գիտեն, որ կարող են դասը գերազանց պատասխանել, բայց գնահատական չստանալ, ու դա իրենց համար արդեն նորմալ է: Հիմա իրենք գնում են տուն ու ասում են՝ մամ, գիտե՞ս այսօր ինչ ենք սովորել, ոչ թե՝ ինչ ենք ստացել»:
Իննան սովորելու ցանկությամբ վարակել է ոչ միայն աշակերտներին, այլեւ՝ նրանց ծնողներին: Անգլերենի խմբակ է բացել բոլոր ցանկացողների համար: Առանձին օրեր է սահմանել երեխաների եւ մեծահասակների համար: Երիտասարդ ուսուցչուհին համայնքում իրեն օտար չի զգում: Ասում է՝ համագյուղացիները մեջքին կանգնած են, ինքն էլ աջակցում է՝ ինչով կարող է: Նույնիսկ ոչ հաճախ տուն գնալիս մտքով գյուղում է. «Կարոտում եմ մեկ-մեկ, ասում եմ՝ տեսնես ինչո՞վ են զբաղվում աշակերտներս, հարեւանը հիվանդ էր, տեսնես լավացա՞վ: Կապը միշտ կա, իրենք են զանգում, ես եմ զանգում»:
Իննայի մասին լուրը հարեւան գյուղեր է հասել: Ավելորդ հարցերից ու անհանգստությունից խուսափելու համար ամուսնական մատանի էր պատվիրել: «Մատանին դրեցի, բոլորին ասացի՝ ամուսնացած եմ: Բայց սուտը երկար չձգվեց, իմացան, որ խաբում եմ»:
Աշակերտների համար Իննան միայն ուսուցչուհի չէ, օրինակ է: Այդ պատճառով որոշ սովորություններ վերանայել է: Ուզում է ուսուցչի կերպարն անթերի լինի:
«Հագնվելուս ոճն եմ փոխել, վարքս եմ փոխել, ուշադրություն եմ դարձնում յուրաքանչյուր խոսքիս: Չեմ կարող ազատ լինել, ինչպես տանը կամ ընկերական շրջապատում, որովհետեւ երբ աշակերտը տեսնում է ուսուցչին մի բան անելիս, մտածում է՝ ուրեմն կարելի է անել: Եթե դու նրա համար լինես հեղինակություն, նա կնմանվի քեզ: Դա շատ մեծ պատասխանատվություն է»:
Դժվարությունները երբեմն թեւաթափ են անում: Բայց, ասում է, կարեւորը գիտեմ, որ մենակ չեմ: «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի մենթորի հետ մշտապես կապի մեջ է, միասին լուծում են բոլոր հարցերը՝ մասնագիտական, կենցաղային, անձնական: ««Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը  շատ մեծ ընտանիք է, կիսում ենք մեկս մյուսիս անհանգստությունները, մտքերը, իրար հասկանում ենք: Մենք գիտենք մեկս մյուսի աշակերտի կյանքը, պատմությունը, շատ ուրիշ մտերմություն կա մեր մեջ»:
Հուսահատության դեմ լավագույն միջոցը Իննան գտնում է դպրոցում՝ աշակերտների հետ շփումներով: Երեխաները իրենց վերաբերմունքով հուսադրում են երիտասարդ ուսուցչուհուն՝ ի զուր չէ ընտրել այս ճանապարհը:
«Իմ դասղեկական դասարանի երեխաներից մեկի ընտանիքը պատրաստվում էր Վանաձոր տեղափոխվել: Հողատարածքը, անասունները վաճառել էին, տան դռները փակելու էին ու հեռանային: Էրեխեքից մեկն ասել էր՝ հարեւանի տանը կմնամ, բայց քանի դեռ միսս Քոչարյանը գյուղում է, ես չեմ գնա էստեղից: Ծնողները ստիպված մնացել են»:
Իննայի փոքրիկ սենյակը խիտ կահավորված է, ամեն ինչ իր տեղն ունի՝ պահարանի մեջ, մահճակալի տակ, պատերին փակցված: Պաստառները, դասարանային լուսանկարները, դասագրքերը մատնում են՝ ուսուցչի տուն է: Սեղանին ծաղիկներ են՝ նվեր աշակերտներից: Երեխաները ճանապարհներ գտնում են Իննայի նկատմամբ իրենց սերն արտահայտելու համար:
«Էրեխեքից մեկը խնդիր ունի՝ չի կարողանում տառերը ճանաչել, ճիշտ արտատպել: Առաջին դասարանից ոչ մի տառ նորմալ չի գրել: Հիմա ցույց է տալիս պատմության կամ հայոց լեզվի տետրը՝ «միսս Քոչարյան, ձեզ համար եմ գրել, սիրո՞ւն է»: Տվյալ առարկայի ուսուցիչն էլ է գոհ, որ երեխան աշխատում է, ու ես եմ գոհ, որ ինքն էդքան չարչարվել է՝ մտածելով, որ միսս Քոչարյանին հաճելի կլինի»:
Կողեսցիներն Իննային հաճախ են հյուրընկալվում: Խնդրում են թարգմանել նոր գնած տեխնիկայի կամ դեղի օգտագործման ցուցումները, անհատապես պարապել երեխաների հետ, կամ պարզապես գալիս են մի բաժակ սուրճ խմելու: Գյուղում Իննան ոչ միայն սովորեցնում, այլեւ սովորում է:
«Սովորել եմ շատ ծանր պայմաններում ապրել ու հիանալ ամեն օրով, հաճույք ստանալ ամեն օրից, որովհետեւ գիտեմ, որ հիմա գնալու եմ դպրոց ու տեսնեմ ժպիտները, հայացքները, որոնք ինձ սպասում են: Սա շատ կարեւոր է»:
Դասից հետո պայուսակները խոտերին են դնում ու վազում վոլեյբոլ խաղալու: Գյուղի սահմանափակ հնարավորություններն օգտագործելով՝ Իննան աշակերտներին օգնում է ավելի ակտիվ կյանքով ապրել, ավելի լավ ճանաչել իրար: Դասերի ընթացքում կուտակված խնդիրները փորձում են լուծել դպրոցից դուրս:
Իննայի ծրագրի ավարտին և Կողեսում դասավանդելուն մի տարի է մնացել: «Արդեն մտահոգվում եմ՝ մյուս տարի այս ժամանակ ինչ ենք անելու»,- ասում է տնօրենը: Աշակերտներն էլ միսս Քոչարյանին գյուղում պահելու տարբերակներ են մտածում:
«Մի անգամ տանս բակում շաբաթօրյակ եմ անում, աշակերտներիցս մեկը տեսավ, ասում է՝ միսս Քոչարյան, Դուք ղոչա՞ղ եք: Զարմացել էր, որ ես կարող եմ ինչ-որ գործ անել: Ու գնաց, մի 5-10 րոպեից ամբողջ դասարանը եկավ ինձ օգնելու: Ես  բարձրացա, որ իրենց համար կոնֆետներ իջեցնեմ, ու լսում եմ, որ տղաներից մեկը ընկերներին ասում է. «Եկեք միսս Քոչարյանին թելերով կապենք, պադվալ տանենք: 2 տարին լրանա, Երեւանից կգան, իրեն կփնտրեն, չեն գտնի ու կգնան, միսս Քոչարյանը կմնա մեզ մոտ»:
Իննան գնալու մասին չի մտածում: Կողեսում տալու եւ ստանալու շատ բան ունի: Երեխաներին «հուշել» է, որ իրենք աշխարհին պետք են ոչ միայն ստացած գիտելիքներով, այլեւ՝ մարդկային որակներով: Հիմա փորձում են իրար օգնելով՝ ավելի լավը դառնալ մեկը մյուսի ու աշխարհի համար:
«Շատ շնորհակալ եմ, որ ունեմ երեխաներ, որոնցով ամեն օր ապրում եմ, ամեն օր իրենք ինձ են ոգեշնչում, ես՝ իրենց: Իզուր չէ, որ ես հիմա էստեղ եմ: Ոչ մի վայրկյան չեմ ափսոսում, որ թողել եմ իմ հարմարավետության գոտին, աշխատանքը, ընտանիքս ու հիմա էստեղ եմ: Ոչ մի վայրկյան»:

Ms Kocharyan, taught by her students to enjoy every day - Mediamax.am
As a response to Inna’s “Hi” the residents of Koghes at first responded with hesitation “Do we know each other?” “I am your new teacher” – she introduced herself. And now everybody in Koghes community of Lori region knows Miss Kocharyan. “I don’t know who is from the village and who is not, it would be offensive for me if my neighbor or my student’s parent pass by without greeting me. And so I was greeting everybody I passed by”. Just like one of her students, earphones in her ears with a backpack and a huge smile Inna rushes to school every morning.
There are 23 students in her school and she is the teacher to 19 of them.  In the rural school, which seems to be large in comparison to the number of students there, everybody quickly surround Miss Kocharyan and greets her in Armenian or in English.
Inna is a specialist of English and also a psychologist. She taught English in Ijevan University. Inexpressible pleasure of working with children and striving for giving them good education brought Inna to school. “When learned about Teach For Armenia, right away I know that this fellowship was for me, I wanted to work with kids, I wanted to have a positive contribution to their lives. I understood, that all children deserve excellent education and they deserve to have exemplary teachers. We know that in rural communities the children are a bit distant, they have less opportunities to dream and have goals. However, when they see their teacher is inspired, excited, active, wants to be there and teach them, they also become inspired, and begin to thrive, they understand that they have an opportunity despite of their place of residence. The students are just like me, we can learn something from those students, they have purity, justice, once you work with them you understand how many lives you can change, and how many lives you can have a positive impact on and create a new future”.
Getting the approval of her parents to move from Ijevan to Koghes was very challenging for Inna. Her family could not understand how a 24 years old girl can start a new life alone in an unfamiliar environment with bad living conditions. “Most people could not understand, they thought I was crazy, to leave convenience and a good job, and leave for a faraway village that I had never heard of. People told me you have no friends, nothing to do just 4 walls that’s it. It was very difficult, but when you know why you are going, and for what you are going for, makes it all worth it, when you get to know your students that’s all it takes to do a great”.
The parents of the school’s principal provided housing for Inna: granddad Vazgen and grandma Anzhela. They live in the same yard but in different houses, they frequently invite Inna to their home. Inna lives in a single room of a two-storied house. In this single room she is getting ready for her lessons, cooks, eats, and hosts. The winter was a major challenge for the young woman. It was impossible to warm the small room even with two heaters.
“On the first day everybody was waiting with enthusiasm to see who is coming from town and why? I understood that I shouldn’t be disappointed in no way, to refuse of my students, as they saw a light and hope in me. I should prove it”.
“One of my goals was to bring love towards education in the children, in which I succeeded. There were children who did not have the intention to attend a high school, and now they want to continue their studies. My second purpose was that those children enter high school by all means, get higher education and achieve their life goals”. The fact that the children had progress both in knowledge and in life skills was noted by everybody: the principal, teachers and parents.
“Kids went to school with more pleasure to attended Miss Kocharyan’s class. Their grades improved”- says one of the parents.
“They don’t even open a book before, and now they read, write. Even teach us” – continues another parent. Other teachers come to Miss Kocharyan when they need to be inspired, motivated. This past September, Inna prepared a survey to check the English knowledge of her students. With excitement, she entered the classroom and at the end of the survey walked out disappointed. Some of her students did not even know the English letters, she has come so far since last September now those same students who did not even know the letters want to become English teachers. Inna planned a day for her students to visit UWC Dilijan College. The students became extremely motivated from the visit and two of the students even decided to continue their studies there.
“The village is on the interstate highway, many people pass by to leave for Georgia, Russia, particularly many foreign citizens on bikes. The children get very excited when Miss Kocharyan returns back to the village after spending the weekend at home ”.
The children appreciate Inna’s hard work to give them good education, to create a better future for them. They try to show their appreciation with small actions like during writing tests they put their exercise-books on Inna’s table, to assure her that they are not going to copy and cheat. “The children started to value education, they know the reason why they are studying. At the beginning  after answering the lessons the students would ask what grade they received, now they understand that they study not for grades but for their future, career and gaining life skills. The students now know that they can answer the lesson but not be graded, and it’s OK for them. Now they go home and say, mom and dad, do you know what we learned today, and not what grade I received”.
Inna started an English club for all the members of the community who might be interested. She scheduled different dates for children and adults. The young teacher doesn’t feel like an outsider in this community. She says that people of the community help her, and she helps them with whatever she can with. Even sometimes when going home she is still thinking about the people of the village. “Sometimes I miss them, think what the kids are doing, the neighbor was ill, if he is good now. We are in constant communication with each other, I call them regularly and so do they”.
In order to avoid all the marriage proposals from her own village and the neighboring village Inna purchased a fake wedding ring. “I put on the ring and told everybody that I am married. But the lie didn’t last very long, they knew that I lied”.
Inna is not just a teacher for students but an example. She leads by example; she knows that she has become a role model for a lot of her students therefore she is constantly improving herself.  She wants to make sure her image as a teacher is spotless.  “I have changed my dresses, behavior, I pay attention to each word coming out of my mouth. I cannot be free, as at home or in friendly environment, as when the kids see that their teacher does something, he/she might think that it is OK for them to do it as well. Being a role model is very serious responsibility.”
The troubles sometimes despair. But Inna says that she knows that she is not alone. She has the full support of the Teach For Armenia mentors, the mentors help her with all her challenges. “Teach For Armenia is a big family we help each other with all kinds of challenges personal, in the school, or in the communities. We all share the same experiences so supporting each other comes naturally”.
“One of the families of my student had decided to relocate to Vanadzor. They have sold their land, cattle, closed their doors and were ready to move. Her student said that he will stay at the neighbor’s, as long as Miss Kocharyan is in village he will not leave it. The parents were forced to stay in the village because he was not willing to move away from the same village that Miss Kocharyan is teaching”.
The boards, class pictures, textbooks show that it is a teacher’s home. There were flowers on the table – a gift from the students. The children find ways to express their love towards Inna.
“One of the children has a problem remembering and writing letters with none of them written correctly from the very first grade. Now he shows the exercise-book of History or Armenian Language “Miss Kocharyan, I have written this for You, is it nice?”. The other teachers are also satisfied that the students are learning, and I am satisfied, that he worked so hardly, thinking that it will make Miss Kocharyan happy”.
Koghes residents visit Inna very frequently. They come to Inna with different requests, asking her to translate medicine or the manual of a new purchased product. Sometimes they visit her just for a cup of coffee or to talk about the students.
“I learned to live in very grave conditions and to admire each day, to enjoy every day.  I know when I go to school every day bright eyes and smiles are waiting for me”.
By using limited possibilities of the village Inna helps the children to live more active life, to know each other better. They organize after school activities and try to spent time playing in the village.
Inna will finish her Fellowship in Koghes in a year. “I am already thinking what shall I do next year this time”- says the principal. The students also are looking for excuses to keep Miss Kocharyan in the village.
“Once I was cleaning up my yard, one of the students saw me and said: “Miss Kocharyan, are you cleaning the yard? He was surprised that I can do that kind of work. He went and 5-10 minutes later the whole class came to help me. I went up to bring them some sweets, and heard one of the boys saying “Lets tie up Miss Kocharyan and take her to the basement so she does not leave”.
Inna doesn’t think about leaving. She has many things to give back and to receive from Koghes. She reminds the children that they are necessary for the world not for their knowledge, but also for their values. Now they try to become better for each other and also the world by helping each other.
“I am very grateful that I have students, with whom I live, they inspire me every day, and I inspire them. It is not in vain that I am here now. I haven’t felt sorry even for a second, for leaving my comfortable place, work, and family. Not for a second.”