Գոռի եւ Մարթայի ընտանիքը վերջին երկու տարում երեք տեղափոխության միջով է անցել՝ բռնի տեղահանում Արցախից, արտագաղթ Ֆրանսիա եւ կամավոր վերադարձ Հայաստան։ Ամուսիններն Արցախում կայացած իրավաբաններ են եղել, բայց բռնի տեղահանումից հետո Հայաստանում ստիպված են եղել աշխատանք փնտրել նաեւ այլ ոլորտներում, բայց ոչինչ չի ստացվել։ Չհաջողված փորձերի պատճառը ցածր վարձատրություն է եղել, տարիքն ու քաղաքացիության բացակայությունը։ Ֆիզիկական, իրավական եւ հոգեբանական խնդիրները, Եվրոպայում անհոգ կյանք ունենալու մասին լսած պատմությունները պատճառ են դարձել, որ ընտանիքը ապաստան ստանալու ու կայունություն գտնելու հույսով մեկնի Ֆրանսիա։
Միգրանտների «գեղեցիկ կյանքի» միֆի փլուզումը
«Ծանր իրողությունները՝ Արցախում երկարատեւ շրջափակումը, պատերազմը, բռնի տեղահանումն ու դրան հաջորդող ծանր ժամանակահատվածը մեզ տարան արտագաղթի ճանապարհով։ Մինչ այդ, իհարկե, փորձեցինք ինտեգրվել Հայաստանում, որովհետեւ սա էլ մեր երկիրն է, բայց դժվարություններ եղան։ Կամավորություն էինք անում, զուգահեռ՝ աշխատանք փնտրում։ Ես էլ, կինս էլ իրավաբան ենք։ Այստեղ մեզ առաջարկվող աշխատանքի դիմաց վարձատրությունը չնչին էր։ Տեղափոխվելուց հետո տուն էինք վարձել, պետությունն օգնում էր, բայց այդ գումարով անգամ տան վարձը չէինք կարողանում տալ։ Ժամանակ չունեինք, պետք է կարողանայինք հոգալ ընտանիքի կարիքները, դրա համար աշխատանքի տարբեր առաջարկներ էինք դիտարկում։ Հիմնականում մերժում էին, պատճառը տարիքն էր՝ ես 40 տարեկան եմ, կինս՝ 43, մյուս խնդիրը քաղաքացիություն չունենալն էր, իրավական առումով էլ այդ հարցը դեռ կարգավորված չէր, պարզ չէր՝ փախստականի կարգավիճակ կստանա՞նք, թե՞ քաղաքացիություն»,- պատմել է Գոռը։
Գոռը Գոռը
Բարդ իրողությունից փախչելու ցանկությունը Գոռին ու Մարթային հավատ են ներշնչել, որ իրենց կարգավիճակով Ֆրանսիա մեկնելուց հետո այնտեղ հեշտությամբ կհաստատվեն ու պետությունից օգնություն կստանան։
«Որոշեցինք որպես զբոսաշրջիկ մեկնել Ֆրանսիա ու այնտեղ «հանձնվել»՝ ապաստան ստանալու համար։ Մեկնելու համար օգտագործեցինք սեւ օրվա համար պահած մեր վերջին գումարն ու վաճառեցինք իմ մեքենան։ Ես, կինս ու մեր անչափահաս երեխան էինք։ Զբոսաշրջային վիզան թույլ էր տալիս այդ երկրում օրինական մնալ 30 օր, բայց երկու օրվա ընթացքում որոշեցինք «հանձնվել»։ Տեղավորեցին միգրանտների ճամբարում, բայց այդպես էլ չսկսվեց միգրանտների «գեղեցիկ, հիասքանչ, անհոգ» կյանքը, որի մասին պատմում են։ Առաջին կասկածները, որ միգրանտների կյանքն կատարյալ լինելուց շատ հեռու է, այս ճամբարում եղան։ Ամեն առավոտ ժամը 9-ին բոլորը պետք է դուրս գային հանրակացարանից եւ վերադառնային երեկոյան 6-ին։ Եղանակային վատ պայմաններ, անձրեւ, ձյուն ոչինչ նշանակություն չուներ, կանոնն անփոփոխ էր։ Այդ ժամերին զբոսնում էինք քաղաքում, սոցիալական վայրեր կային, որտեղ ճաշում էինք, դրանց ժամերն էլ սահմանափակ էին, կարող էինք այցելել մինչեւ ժամը 3-ը, իսկ 3-6-ը ընկած հատվածում ոչ մի տեղ չկար, ուր կարող էինք գնալ»,- ասել է Գոռը։
«Գրկաբաց սպասող» Ֆրանսիան եւ կամավորության ինստիտուտը
Գոռի կինը՝ Մարթան, պատմել է, որ չորս օր անց միգրացիոն մարմիններն իրենց մի փոքր ավելի լավ պայմաններով կացարան են տվել, քանի որ փոքրիկ երեխայի հետ են եղել, շուրջ մեկ ամիս անց էլ՝ սոցիալական բնակարան։
Մարթան Մարթան
«Մեր երեք հոգանոց ընտանիքի համար ամեն ամիս ստանում էինք 400 եվրո: Ֆրանսիայի համար սա չափազանց փոքր գումար է, անգամ ուտելիքի համար չէր բավականացնում։ Որոշակի վայրից ուտելիք վերցնելու հնարավորություն էլ ունեինք, բայց սնունդը կամ թարմ չէր, կամ նույն օրը ժամկետն ավարտվում էր։ Լեզու չիմանալն էլ մեկ այլ խնդիր էր, սկզբում փորձում էինք թարգմանող հավելվածների օգնությամբ շփվել սոցիալական աշխատողների հետ, բայց շատերը նույնիսկ մեր դեմքին չէին նայում»,- պատմել է նա։
Գոռն ասել է, որ միգրանտի կարգավիճակում լինելու ընթացքում իրենց համար մի շարք միֆեր են կոտրվել, նախ այն, որ Ֆրանսիայում միգրանտներին «գրկաբաց են սպասում», հետո՝ որ առողջապահական համակարգը հասանելի է միգրանտների համար։
«Հայաստանից մեկնելուց նաեւ կարծում էինք՝ կարողանալու ենք աշխատել, որովհետեւ շատերը պնդում էին, որ մինչ կարգավիճակ ստանալը հնարավոր է «սեւով» աշխատանք գտնել, բայց դա էլ չկար։ Աշխատանքի տեղավորման գործակալություն դիմելու համար պետք է լավ տիրապետել ֆրանսերենին։ Միգրանտներին խրախուսում են կամավորություն անել, քանի որ այն իբր կարող է դրական ազդել պատասխանի վրա։ Ես կամավորական աշխատանք էի անում։ Որքան էլ մարդկանց հետ շփման ընթացքում փորձում էի ժպտալ, ուրախ ձեւանալ, բայց պահեր էին լինում, որ չէի կարողանում կտրվել մեր խնդիրներից, Արցախում մեր տունն էի հիշում, հարազատներիս, ընկերներիս։ Այդպիսի մի պահի ինձ հուշեցին, որ գրպանում պետք է պահել «հերթապահ ժպիտ»։ Հասկացրին՝ իրենց հետաքրքիր չէ, ով ես, որտեղից, ինչ խնդրով, միշտ պետք է ժպտալ։ Կամավորի ինստիտուտն էլ միֆ է, մարդիկ կան, որ հիանալի տիրապետում են լեզվին, հակաօրինական ոչինչ չեն արել, տարիներ շարունակ կամավորություն են անում, խրախուսանքների են արժանացել, բայց այդպես էլ կարգավիճակ չեն ստացել»,- ասել է նա։
Արցախցիների՝ ԵՄ-ում մերժվելու իրավական հիմքերը
Միգրացիոն փորձագետ Տաթեւիկ Բեժանյանն ասել է՝ թյուր կարծիք կա, թե քանի որ Արցախից տեղահանվածները Հայաստանում ճանաչվել են փախստական, ապա իրենք հանգիստ կարող են գնալ ԵՄ երկրներ եւ այնտեղ կրկին ապաստան հայցել ու ստանալ փախստականի կարգավիճակ՝ ավելի բարեկեցիկ երկրում, բարեկեցիկ պայմաններով փորձել կառուցել իրենց ապագան։
«Այդ պատկերացումը միֆ է, որովհետեւ ապաստանի համակարգն առնվազն ասում է, որ եթե տեղի է ունեցել, ինչպես արցախցիների պարագայում, բռնի տեղահանություն իրենց մշտական բնակության ծագման երկրից եւ մարդիկ մուտք են գործել առաջին ապահով երկիրը, որը նրանց տվել է պաշտպանություն, իսկ Հայաստանը նրանց տվել է ժամանակավոր պաշտպանություն, փախստականի կարգավիճակ, դրանով իսկ պատասխանատվություն վերցնելով իր վրա այդ մարդկանց ճակատագրի առումով, հետեւաբար նրանց դիմումները մերժվում են եւ այդ մարդիկ վերադարձվում են իրենց պաշտպանություն տված երկիր։ Արցախցիներին հենց այս հիմքով են մերժում, ուստի հորդորում եմ, որ ԵՄ երկրներ մեկնելու համար անիմաստ մեծ գումարներ չծախսեն։ Ցավոք, նրանց այնտեղ կարգավիճակ չեն տալու եւ իրենց վերադարձնելու են Հայաստան»,- նշել է փորձագետը։
Տաթեւիկ Բեժանյանը Տաթեւիկ Բեժանյանը
Տաթեւիկ Բեժանյանն ասել է, որ արցախցիների համար նաեւ ԵՄ երկրներ մուտքի վիզա ստանալն է բավականին դժվար։ Դեսպանատները կամ հյուպատոսները շատ լավ հասկանում են, որ 070 կոդով անձնագիր ունեցողները փախստականի կարգավիճակ ունեն։
«Սկզբնական շրջանում 070 անձնագրով անձանց նույնիսկ զբոսաշրջային վիզաների դեպքում էին մերժում, հետագայում ԵՄ երկրները, կարծես, կոնսենսուսի եկան, բայց արդեն վիզա տրամադրում են ոչ այն պայմաններով, ինչպես, օրինակ, ՀՀ քաղաքացիներին։ Մինչեւ 2023 թվականը անձնագրի տարբերակում չէր դրվում եւ արցախցիների համար էլ՝ ինչպես ՀՀ քաղաքացիների դեպքում, գործում էր բավականին պարզեցված կարգ։ Այսուհետ, ամենայն հավանականությամբ, նրանց համար այդ տարբերակներն այլեւս չեն կիրառվի։ Հստակ սահմանազատում է դրվել, որ նրանց ունեցած ՀՀ քաղաքացու անձնագրի նման անձնագիրը ՀՀ քաղաքացիություն չի ենթադրում, ավելին՝ այն ենթադրում է փախստականի կարգավիճակ։ ԵՄ երկրների դեսպանատները՝ մտավախություն ունենալով, որ այդ անձինք կարող են մեկնել իրենց երկիր, ապաստան հայցել, կարգավիճակ ձեռք բերել ու այդ ընթացքում սոցիալական կախվածություն ունենալ պետությունից, ուղղակի սկսեցին մերժել։ Վիզա ստացած եւ մեկնածների դեպքում էլ մերժվեցին ապաստանի կամ փախստականի կարգավիճակ ստանալու դիմումները ու նրանք հետ վերադարձվեցին կամ ինքնակամ վերադարձան Հայաստան»,- ասել է Տաթեւիկ Բեժանյանը։
«Ստոպ»՝ վերադարձի որոշում Ֆրանսիայից Հայաստան
Մեկ տարի եւ մեկ ամիս Ֆրանսիայում գտնվելուց, ոչ դրական, ոչ էլ բացասական պատասխան չստանալուց հետո Գոռի եւ Մարթայի ընտանիքը այս տարա հունվարին որոշել է կամավոր վերադառնալ Հայաստան։
«Ֆրանսիայում գտնվելու ընթացքում հասկացանք, որ միգրանտներին ընդունելու գործընթացը շատ դանդաղ է առաջ գնում։ Անգամ եթե դրական պատասխան էլ ստանայինք, այնպես չէր, որ դա մեզ համար այդ երկրում ընդմիշտ մնալու հիմք էր լինելու։ Կարող ես 4 տարով ապաստանի դրական թուղթ ստանալ, ժամկետը լրանալուց հետո կրկին դիմել ու մերժվել։ Դրա համար էլ որոշեցինք դիմել միգրացիոն մարմիններին ու կամավոր վերադառնալ Հայաստան։ «Ստոպ» հասկացություն կա, որից օգտվեցինք վերադառնալու համար։ Դիմում ես միգրացիոն հարցերով զբաղվող մարմին, մերժում են ավելի վաղ տված քո դիմումն ու ընթացք տալիս վերադարձի դիմումին։ Քանի որ Ֆրանսիայում մնալու օրինական ժամկետն անցել էր, չէինք կարող պարզապես լքել երկիրը, դրա համար պետք էր լքման թուղթ ստանալ»,- ասել է Մարթան։
Վերադարձին նախորդող գործընթացը մի փոքր երկար է տեւել՝ երկու ամսից ավելի, պատճառը երեխայի անձնագրի ժամկետանց լինելն է եղել։
«Անձնագրի ժամկետը լրացել էր Ֆրանսիայում գտնվելու ընթացքում։ Դիմել էինք Միգրացիոն մարմիններին, բայց անընդհատ պրոցեսը ձգձգվում էր, վերջում որոշեցինք դիմել Փարիզում ՀՀ դեսպանություն եւ Մարսելում ՀՀ հյուպատոսություն։ Պատասխանեցին Մարսելից, հյուպատոսն օգնեց երեխայի անձնագրի հարցում։ Այն պահին, երբ «ստոպ» ես քաշում, պետության կողմից ֆինանսական օգնությունը դադարում է։ Առանց վիզային երկրների բնակիչների համար կան լքման ճամբարներ, հայերի համար՝ ոչ, դրա համար մինչեւ վերադառնալը մնացինք մեզ տրամադրած բնակարանում, հետո տեղափոխվեցինք Փարիզ, մեզ եւ եւս 5 ընտանիքի ուղեկցեցին, որպեսզի առանց խնդիրների վերադառնանք։ Կամավոր վերադարձողներին որոշակի օգնություն են տրամադրում՝ գումար, վերադարձի տոմսեր, մենք էլ օգտվեցինք այս աջակցություններից»,- ասել է Մարթան։
Նոր սկիզբ
Ընտանիքը Հայաստան է վերադարձել Ֆրանսիայի ներգաղթի եւ ինտեգրման գրասենյակի վերաինտեգրման ծրագրով։ Քանի որ Հայաստանում բնակարան չունեն, Ֆրանսիայում ասել են, որ վերադարձից հետո գուցե մի քանի ամիս կարողանան բնակարանի վարձի գումար ստանալ եւ աջակցություն՝ նոր մասնագիտություն ձեռք բերելու հարցում։ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատանը բնակարանի հարցում մերժել են, փոխարենն առաջարկել են բիզնես ծրագիր ներկայացնել։
«Արցախում պետական կառույցում իրավաբանական բաժին էի ղեկավարում։ Օնլայն խանութ ունեինք, ձեռագործ իրեր, խաղալիքներ էինք վաճառում, հանգստյան օրերին էլ գեղեցկության սրահում էլեկտրաէպիլացիա էի անում, համապատասխան սարքավորումներ էի ցանկանում, սակայն ասացին, որ իրավաբանի կրթությամբ չեն կարող այդպիսի աջակցություն տալ, բժշկական կրթություն է անհրաժեշտ։ «Մարդը կարիքի մեջ» ՀԿ-ի վերաինտեգրման ծրագրով ինձ էլ, Գոռին էլ մասնագիտական կուրսեր ընտրելու հնարավորություն տվեցին, Գոռն ընտրեց խոհարարի մասնագիտությունը, ես՝ հրուշակագործի։ Հունվարին ենք եկել, Գոռն արդեն ավարտել է մեկամսյա բազային կուրսը, մեկ կարճ կուրս էլ դեռ պիտի անցնի, ես էլ հաճախում եմ հրուշակագործության դասերի»,- նշել է Մարթան։
Ամուսինները նշել են՝ եթե բռնի տեղահանումը չլիներ, երբեք չէին մտածի այլ երկիր տեղափոխվելու, անօրինական միգրացիայի մասին։
«Արցախում աշխատում էինք, մեր կյանքից գոհ էինք, խնայած գումարներով ճամփորդում էինք։ Բռնի տեղահանումը մեր կյանքը լիովին փոխեց։ Ֆրանսիա գնալու որոշումն էլ ավելի բարդացրեց առանց այդ էլ մեր դժվար իրավիճակը։ Այն գումարը, որ պետք է հիմք դառնար այստեղ զրոյից կյանք սկսելու համար, դա էլ կորցրեցինք։ Եթե եվրոպական երկրներում անօրինական ճանապարհով հաստատված մարդիկ պատմեն իրական ճանապարհի մասին, որով իրենք անցել կամ դեռ անցնում են, անօրինական միգրացիայի ուղին բռնելուց առաջ մարդիկ շատ ավելի երկար կմտածեն։ Հիմա կրկին փորձում ենք ամեն ինչ զրոյից սկսել, այստեղ էլ հեշտ չէ, բայց Արցախից հետո Հայաստանում մեզ գոնե տանն ենք զգում»,- շեշտել է Գոռը։

Over the past two years, Gor and Martha’s family has faced three major moves: forced displacement from Artsakh, emigration to France, and a voluntary return to Armenia. Both were established lawyers in Artsakh, but after being displaced, they struggled to find stable employment in Armenia. Low wages, age discrimination, and the lack of citizenship made it nearly impossible to rebuild their lives. Faced with physical, legal, and psychological hardships - and influenced by stories of a better life in Europe - they decided to leave for France, hoping to receive asylum and find stability.
The collapse of the migrant “beautiful life” myth
“The harsh realities of life in Artsakh – the long-term blockade, the war, the forced displacement, and the difficult aftermath – pushed us to emigrate. Before that, of course, we tried to integrate in Armenia, because this is our homeland too. We volunteered and searched for work at the same time. My wife and I are both lawyers, but the salaries offered were extremely low. After moving, we rented a house and received some support from the state, but it wasn’t enough – we couldn’t even cover the rent. Time was running out, and we had to provide for our family. We considered various job offers, but most were rejected. The main reasons were our age – I’m 40, my wife is 43 – and the fact that we didn’t yet have citizenship. Legally, our status was unclear, and it wasn’t certain whether we would be granted refugee status or citizenship,” Gor said.
Gor Gor
The desire to escape a harsh reality led Gor and Martha to believe that, given their circumstances, they would be able to settle easily in France and receive support from the state.
“We decided to go to France as tourists and “surrender.” We used the last of our savings – money we had set aside for an emergency – and sold my car to make the trip. It was me, my wife, and our minor child. The tourist visa allowed us to stay legally for 30 days, but within two days of arriving, we turned ourselves in to request asylum. We were placed in a migrant camp, but the much-talked-about “beautiful, carefree” life of migrants never materialized. The first doubts about this idealized image emerged in the camp itself. Every morning at 9 a.m., everyone had to leave the dormitory and could only return at 6 p.m. – regardless of the weather. Rain, snow – it didn’t matter. That was the rule. During those hours, we wandered the city. There were a few social centers where we could eat, but they closed by 3 p.m., leaving us with nowhere to go between 3 and 6,” Gor recalled.
“Waiting with open arms” France and the volunteerism
Gor’s wife, Martha, shared that four days after their arrival, the migration authorities placed them in slightly better housing conditions due to the presence of their little child. About a month later, they were moved into social housing.
Martha Martha
“We received 400 euros a month for our family of three. For France, that’s an extremely small amount, it wasn’t even enough to cover basic food expenses. There was also a place where we could get food, but most of it was either not fresh or expired the same day. Not knowing the language was another serious obstacle. At first, we used translation apps to communicate with social workers, but many wouldn’t even look us in the face,” she said.
Gor Z. added that his time as a migrant shattered several long-held beliefs. “First that migrants are ‘welcomed with open arms’ in France, and then that the healthcare system is accessible to migrants. Neither turned out to be true,” Gor said.
“When we left Armenia, we believed we would be able to find work, because many people claimed that it was possible to work illegally while waiting for status, but that wasn’t the case either. To apply to an employment agency, you need to be fluent in French. Migrants are encouraged to volunteer, with the hope that it might positively influence their asylum application. I was volunteering. No matter how much I tried to smile and act cheerful while interacting with people, there were moments I just couldn’t separate myself from our reality. I would suddenly recall our home in Artsakh, my relatives, my friends. In those moments, I was reminded to keep a ‘smile on duty’ in my pocket. They made it clear that they didn’t care who I was, where I came from, or what I had been through – I just had to smile. The institution of volunteerism was another myth. There are people who speak perfect French, haven’t done anything illegal, volunteered for years, even received encouragement, but have never received a status,” he said.
The legal grounds for the rejection of Artsakh citizens in the EU
Migration expert Tatevik Bezhanyan explained that there is a widespread misconception among those displaced from Artsakh: the belief that, since they have already been recognized as refugees in Armenia, they can move on to EU countries, seek asylum again, and secure refugee status – hoping to build a better future under more favorable conditions.
“This belief is a myth. According to asylum law, if people – such as those displaced from Artsakh –have been forcibly uprooted from their place of origin and entered the first safe country that offers them protection, they are expected to remain there. In this case, Armenia has already granted temporary protection and refugee status, assuming legal responsibility for their well-being. Based on this, EU countries reject their asylum applications and return them to Armenia. I urge them not to spend senseless large sums of money on traveling to EU countries. Unfortunately, they will not be granted status there and will be returned to Armenia,” the expert noted.
Tatevik Bezhanyan Tatevik Bezhanyan
Tatevik Bezhanyan also highlighted the increasing difficulty Artsakh residents face in obtaining visas to EU countries. According to her, embassies and consulates are well aware that individuals holding passports with the code 070 have refugee status.
“Initially, people with 070 passports were outright denied even tourist visas. Later the EU countries seemed to have reached a consensus, but now they are not issuing visas under the same terms as, for example, for citizens of the Republic of Armenia. Until 2023, there was no separate passport for residents of Artsakh, and they were subject to the same simplified procedures as Armenian citizens. That is no longer the case. There is now a clear distinction: although the passport looks similar to that of a Republic of Armenia citizen, it does not confer RA citizenship – it designates the holder as having refugee status. EU embassies are increasingly cautious, fearing that such applicants may overstay, apply for asylum, and become socially dependent on the state and as a result, they simply began rejecting visa applications. In the cases where individuals did receive visas and traveled, their asylum or refugee applications were subsequently denied, and they were either deported or returned to Armenia voluntarily,” said Tatevik Bezhanyan.
“Stop”: The decision to return from France to Armenia
After spending a year and a month in France without receiving either a positive or negative decision on their asylum application, Gor and Martha’s family chose to voluntarily return to Armenia in January of this year.
“While in France, we realized that the migrant processing system was moving extremely slowly. Even if we eventually received a positive decision, it wouldn’t guarantee permanent residency. Asylum could be granted for four years, but after that, a renewal request could be denied. That uncertainty made us decide to apply for voluntary return through the migration authorities. There is a procedure known as the “stop” process: you apply to the migration office to withdraw your asylum application, which they formally reject, and then they begin processing your return. Since our legal stay in France had already expired, we couldn’t just leave – we had to obtain a departure document,” said Martha.
The return process took over two months due to complications with their child’s expired passport.
“The passport expired while we were in France. We had submitted a request to the migration authorities, but the process kept getting delayed. Eventually, we turned to the Armenian Embassy in Paris and the Armenian Consulate in Marseille. The consul in Marseille responded and helped us get a new passport for our child. Once the ‘stop’ procedure is initiated, all financial assistance from the French state is halted. There are evacuation camps for nationals of visa-free countries, but not for Armenians, so we stayed in the apartment provided to us until we returned, then we moved to Paris, they accompanied us and 5 other families so that we could return without problems. Voluntary returnees receive some assistance from the French state, including return tickets and financial support - benefits we used,” said Martha.
A new beginning
The family returned to Armenia through the reintegration program of the French Immigration and Integration Office. As they did not own an apartment in Armenia, they were informed in France that they might be eligible for rental assistance for several months upon return, as well as support in acquiring new professional skills. However, when they approached the French Embassy in Armenia with a housing request, it was denied. Instead, they were advised to submit a business plan.
“I headed the legal department of a state institution in Artsakh. We also ran an online store, selling handmade items and toys, and on weekends I did electro epilation at a beauty salon. I had hoped to get the proper equipment to resume that work, but they said such support wasn’t possible with a legal background – medical education was required. Through the People in Need NGO’s reintegration program, both Gor and Martha were given the opportunity to take vocational courses. Gor chose culinary training, and Martha began training as a pastry chef. We arrived back in January. Gor has already completed a one-month basic course and has one more short course to finish. I’m currently attending pastry classes,” said Martha.
The couple noted that if not for the forced displacement, they never would have considered migration or leaving the country illegally.
“We worked in Artsakh, were satisfied with our lives, and traveled with the money we saved. The forced displacement completely changed our lives. The decision to go to France further complicated our already difficult situation. We lost the money that should have been the basis for starting a life from scratch here. If those who have migrated illegally in European countries shared the reality of their journeys, many others would think twice before taking the same path. Now we are trying to rebuild everything from scratch. It is not easy here either, but after Artsakh, at least in Armenia, we feel at home,” said Gor.