Լուսանկարը` Trails For Change
Trails For Change ՀԿ-ն համոզված է, որ արահետները կարող են զարգացնել տուրիզմը, ստեղծել նոր աշխատատեղեր եւ փոփոխություններ իրականացնել Հայաստանում ու Արցախում: Trails For Change-ը (Արահետներ հանուն փոփոխության) միակ մասնագիտացած կազմակերպությունն է Հայաստանում, որ նախագծում, պլանավորում ու կառուցում է քայլարշավային, հեծանվային արահետներ: Կազմակերպությունը հիմնադրել է Հանս Կեիֆերը, որը Լոս Անջելեսում գործող Bellfree Contractors արահետաշինական ընկերության սեփականատերն է:
ՀԿ-ի հիմնադիր եւ տնօրեն Հանսը ծնվել է Կալիֆոռնիայի Բըրբանք քաղաքում, այժմ ապրում է Լոս Անջելեսում: Հանսի մայրական կողմը Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածներից է: Որպես պրոֆեսիոնալ արահետ կառուցող՝ Հանսը որոշել է իր ներդրումն ունենալ նախնիների հայրենիքում՝ կառուցելով արահետներ եւ բերելով այդ մշակույթը Հայաստան: Մեդիամաքսը հանդիպել է Հանս Կեյֆերի հետ եւ զրուցել ՀԿ-ի հիմնադրման, արահետների եւ հայրենիքին նվիրված աշխատանքի մասին:
Հայությունն արթնացավ
2015-ին եմ առաջին անգամ Հայաստան այցելել Լոս Անջելեսի հայ արշավորդների ասոցիացիայի խմբի հետ, Արեւմտյան Հայաստանով նույնպես շրջել ենք: Հիմա ափսոսում եմ, որ այդքան երկար ժամանակ Հայաստան չէի եկել, չնայած այդ տարվանից սկսած ներկա այցս 10-րդն է: Լոս Անջելեսում շատ հայեր կան, որ երբեւէ Հայաստանում չեն եղել:
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին մասնակցել էի LA2DC Race for Recognition վազքի եւ հեծանիվների մարաթոնին: Լոս Անջելեսից մինչեւ Վաշինգտոն առանց դադարի 14 օրում 1305 մղոն հեծանիվ եմ վարել: Մասնակիցների հետ կիսվում էինք Ցեղասպանությունը վերապրած մեր ծնողների պատմություններով:
Հանս Կեյֆերը Հանս Կեյֆերը
Այս ծրագրի շնորհիվ ասես հայությունն արթնացավ մեջս, այդ ժամանակ որոշեցի՝ անցյալի մասին մտածելու փոխարեն մի դրական բան անել, որ Հայաստանում փոփոխություն կբերի: Որոշեցի իմ ամբողջ ուշադրությունը կենտրոնացնել Հայաստանի բարելավմանը, որ իմ նախնիների հայրենիքում մի գործ արած լինեի:
Սկզբում բոլոր սփյուռքահայերի նման չգիտեի ինչ անել. ընկերներ ու հարազատներ չունեի այստեղ: Որպես պրոֆեսիոնալ արահետ կառուցող՝ տեսել եմ արահետների տնտեսական ազդեցությունը եւ գիտեմ, որ լավ արահետները զարգացնում են տուրիզմը, որի շնորհիվ էլ նոր աշխատատեղեր են ստեղծվում: Շատ երկրներում քաղաքներ կան, որ ամբողջությամբ փոխվել են արահետների շնորհիվ:
Օրինակ՝ Իսպանիայում Աինսա քաղաքը շատ նման է Դիլիջանին, այնտեղից մարդիկ հեռանում էին. շատ բան չէր կատարվում այդտեղ: Հենց մի խումբ մարդիկ սկսեցին մաքրել հին արահետները, փողոցները, հարյուրավոր արշավորդներ սկսեցին այցելել այդ քաղաքը: Մեծ հյուրանոցներ կառուցվեցին, ռեստորաններ, խանութներ…
Ի՞նչ է արահետը
Մենք դեռ փորձում ենք մարդկանց բացատրել, թե ինչ են արահետները, եւ ինչպես դրանք կարող են բարելավել տնտեսությունը: Լոս Անջելեսում աշխարհի ամենալավ արահետներից ունենք, բայց մարդիկ դա չեն գիտակցում:
Արահետի վրայով մեքենա չես վարի: Այն նեղ ճանապարհ է, մեկ մետրից քիչ լայնությամբ: Կարող է նաեւ ճանապարհ լինել, բայց երբ քայլարշավում ես, չես ուզում արահետն ավտոմեքենաների հետ կիսել: Մենք փորձում ենք գեղեցիկ արահետներ կառուցել եւ վերականգնել հները: Շատ հուզիչ է տեսնել հարյուր կամ հազար տարեկան արահետներ: Ոչ ոք դրանք այլեւս չի օգտագործում, որովհետեւ մարդիկ ճանապարհներ են կառուցել: Երբ գյուղացիներին հարցնում ենք, թե որտե՞ղ է արահետը, ասում են՝ գնանք դեպի ճանապարհը, ու զարմանում են, թե ինչու մարդը պետք է ուզենա սարերի շրջակայքում քայլել, երբ տարածքում գեղեցիկ ճանապարհ, մայրուղի կա:
Մարդիկ Հայաստան են այցելում, որ տեսնեն վանքերը, որ լինեն այն վայրերում, որտեղ Քրիստոնեությունն է սկսվել, ծանոթանան պատմությանը: Մինչդեռ մի անգամ այցելում ես, տեսնում այդ ամենը (ինչպես արեցի առաջին այցելությանս ժամանակ) ու չես պատրաստվում կրկին այցելել, այդ ամբողջը երկրորդ անգամ տեսնել: Իսկ երբ իմանաս, որ կա «Տրանսկովկասյան արահետը», «Ճանապարհ արահետը», մյուս արահետները Դիլիջանում, Վայոց ձորում, պատճառ կունենաս կրկին այցելելու: Ինչքան շատ արահետներ կառուցենք, այնքան շատ զբոսաշրջիկներ կայցելեն Հայաստան:
Trails For Change-ի հիմնադրումը
ONEArmenia կազմակերպությունն ինձ հրավիրել էր Հայաստանում թրեյնինգ անցկացնելու, որի ժամանակ էլ հանդիպեցի Թոմ Ալենին՝ «Տրանսկովկասյան արահետ» ՀԿ-ից (The Transcaucasian Trail (TCT)):
Թոմն ասաց ինձ, որ ուզում են Կովկասի եւ Հայկական լեռնաշխարհի տարածքով ձգվող երկարաձիգ քայլարշավային արահետ կառուցել, բայց չունեն արահետաշինության փորձ: Խնդրեցին ղեկավարել նրանց ծրագիրը եւ մարզել կամավորներին. համաձայնեցի:
Ըստ էության՝ Trails for Change-ը ծնվել է Transcaucasian Trail-ից: Մեր կազմակերպության բոլոր աշխատակիցները TCT-ի ծրագրի կամավորներն էին: Trails for Change-ը սկսել ենք 2017-ի օգոստոսին Տավուշում, երբ հայ եւ արտասահմանցի կամավորները մասնակցում էին «Տրանսկովկասյան արահետը» կառուցելու ծրագրին: Կամավորների հետ լավ ընկերացանք: Հետագայում առաջարկեցի կազմակերպություն հիմնել Հայաստանում եւ անել նույն գործը, ինչ ես Լոս Անջելեսում եմ անում: Բոլորը հավանեցին գաղափարը: Սկզբում բարդ էր. ոչ ոք չգիտեր ինչպես արահետ կառուցել: Նոր աշխատողներ ընդունեցինք, բոլորին սովորեցրինք:
Trails For Change-ը ոչ առեւտրային կազմակերպություն է, որ ֆինանսավորվում է դրամաշնորհներով ու նվիրատվություններով: Մեր ամենամեծ հովանավորն իմ ընկերությունն է՝ Bellfree Contractors-ը, այսինքն՝ ես: Ես եմ հիմնել եւ առաջին 6 ամիսը ֆինանսավորել այն, իսկ հիմա ընկերներիս եմ խնդրում նվիրատվություններ անել: Մի քանի դրամահավաք ենք արել, տարբեր կազմակերպություններ են մեր նախագծերը ֆինանսավորել:
Բարեգործություն չէ, իրական հնարավորություններ են
Երբ առաջին անգամ Հայաստան եկա, Երեւանն իմ ակնկալածից ավելի զարգացած էր: Երբ ավելի շատ ժամանակ անցկացրի գյուղերում, հասկացա Երեւանի ու գյուղերի տարբերությունը: Որոշ գյուղերում զգացողություն ունես, որ կարծես հետ են տվել ժամանակը: Երեւանում 2019 թվականն է, գյուղերում երբեմն 1920-ում ես քեզ զգում:
Գյուղերը հաստատ օգնության կարիք ունեն, հենց սրա համար ենք արահետներ կառուցում: Մարդիկ արտագաղթում են, եւ գյուղերը դանդաղ մահանում են, երիտասարդները գնում են Երեւան սովորելու, չեն վերադառնում, տղամարդիկ մեկնում են Ռուսաստան աշխատանքի: Այս մարդիկ ոչինչ չունեն, պայքարում են օրվա հացի համար, բայց միշտ հյուրասեր են, մշտապես իրենց տուն կհրավիրեն: Ես երբեւէ նման հյուրընկալություն չեմ տեսել. սա է, որ ինձ այդքան գրավել է: Նրանք ոչինչ չունեն, բայց պատրաստ են կիսվել հետդ:
Ես չեմ փորձում նրանց ինչ-որ բան տալ, ուզում եմ գտնել այն ճանապարհը, որ գյուղացիները կարողանան երկար ժամանակով իրենք իրենց օգնել: Մենք կբերենք զբոսաշրջիկներին, իսկ նրանք արդեն կկողմնորոշվեն ինչ անել:
Կարծում եմ՝ փոփոխությունն արդեն զգացվում է «Ճանապարհ արահետում» (The Janapar Trail): Այն Երեւանից Հադրութ, Արցախ ձգվող արահետ է (500 կմ): Երբ զբոսաշրջիկները գնում են այդտեղ քայլարշավների, նրանք տեղացիներին վճարում են գիշերակացի, սննդի համար…
Ես նաեւ երկու հեծանվային տուր եմ կազմակերպել եւ իմ ընկերներին Հայաստան բերել: Այս տարի օգոստոսին հեծանիվներով մեկ այլ տուր եմ կազմակերպելու: 10 հոգի արդեն գրանցվել է, հիմնականում հայեր են, երբեմն արտասահմանցիներ էլ են միանում:
Հոգով՝ 100 % հայ
Երբ Հայաստան եմ գալիս, անկասկած զգում եմ, որ ես այստեղին եմ պատկանում, հատկապես երբ սարերում եմ լինում. իրականում հիմա բնակարան եմ փնտրում այստեղ, որ գնեմ: Ես ավելի շատ հայ եմ. ծագումով՝ 50 %, հոգով՝ 100 %, չնայած հայերեն միայն 5 % եմ խոսում:
Իմ ընտանիքը վերապրել է Ցեղասպանությունը, նախնիներս Դիարբեքիրից են: Պապս մետաքսագործ էր, նրա թուրք գործընկերն է օգնել թաքնվել թուրքերից, նրանք գրեթե մեկ տարի տան նկուղում են թաքնվել:
Երբ Ցեղասպանության համար բարկանում եմ թուրքերի վրա, հիշում եմ այս թուրք մարդուն ու գիտակցում՝ այստեղ չէի լինի, եթե նա ընտանիքիս չփրկեր: Նրանք կարողացել են փախչել 1923-ին: Սկզբում Ֆրանսիա են գնացել, հետո երկար ժամանակով Կուբա են տեղափոխվել, որտեղ հայկական համայնք կար: Իմ պապը Կուբայում ներկայացրել է մետաքսը, կուբայական դրոշ է մետաքսից պատրաստել, որն այդ թվերին լուրջ նորություն էր, անգամ նախագահն է նրանց տուն այցելել:
Ընտանիքիս մեծ մասը ԱՄՆ է տեղափոխվել 1946-ին: Մայրս հանդիպել է հորս Հոլիվուդում, հայրս իռլանդացի է՝ որդեգրված գերմանացիների կողմից: Քանի որ հայրս որբ էր, հայրական կողմից բարեկամներ չեմ ունեցել. նա մահացել է, երբ ես դեռ 10 տարեկան էի: Մեծ հայկական ընտանիք եմ ունեցել, մորս ընտանիքում 8 երեխա էին: Պահպանվել է նաեւ կուբայական մշակույթը. որքան հայկական, նույնքան էլ կուբայական կերակուրներ ու երաժշտություն է եղել մեր ընտանիքում: Մենք պարզապես լեզուն ենք կորցրել, ցավոք, մայրս հայերեն չի սովորեցրել մեզ:
ԱՄՆ-ում այդ ժամանակ չէին ուզում, որ այլ լեզվով խոսես, մայրս էլ շատ ընտանիքների նման կարծել է, որ պետք է ամերիկացվենք: Երանի նա ինձ ե՛ւ հայերեն, ե՛ւ իսպաներեն սովորեցրած լիներ. պապս 7 լեզվով է խոսել:
Մարդիկ են կառուցում արահետները
ԱՄՆ-ում արահետաշինությունը նույնպես հազվագյուտ մասնագիտություն է. երբ ասում եմ մարդկանց, որ ես արահետ կառուցող եմ, շատերը չեն հասկանում, թե դա ինչ է. մտածում են՝ արահետներն իրենք իրենց են հայտնվում, բայց դրանք իրականում ինչ-որ մեկն է կառուցել:
Երկար ժամանակ այլ աշխատանք եմ ունեցել. հրդեհային անվտանգության համակարգում եմ աշխատել 29 տարի՝ 10 տարի առաջ, երբ հոգնեցի այդ գործից: Որպես կամավոր՝ մի շարք արահետաշինական աշխատանքներ էի արել, երբ Bellfree Contractors-ի սեփականատերը վաճառում էր իր 40 տարվա ընկերությունը, գնեցի այն ու արահետաշինության մեջ խորացա: Մեր հիմնական աշխատանքը արահետների կառուցումն է, վերականգնումը եւ այն ամենը, ինչ կապված է արահետների հետ: Չկա որեւէ դպրոց, որ սովորես այս մասնագիտությունը: Սովորում ես քո փորձից: Ամբողջ Կալիֆոռնիայում միայն 5 մասնագիտացված արահետ կառուցող ընկերություններ կան:
Երբ Լոս Անջելեսում ընկերներս իմանում են, որ Հայաստանում արահետներ եմ կառուցում, հարցնում են. «Ինչո՞ւ արահետ: Հայաստանին հարկավոր են ճանապարհներ, դպրոցներ. դրանք են վատ վիճակում»: Լավ, բայց ես դպրոց կառուցող չեմ, ճանապարհ կառուցող չեմ, ես արահետ կառուցող եմ:
Պետք է ինչ-որ մի կետից սկսել. եթե արահետներ կառուցես, զբոսաշրջիկներ կգան, տեղացիները գումար կաշխատեն, որը, հուսանք, կգնա դպրոցի եւ ճանապարհների շինարարությանը: Երբ մարդիկ տեսնեն, որ իրենց բնակավայրերը տուրիստներ են գալիս, նրանք կմտածեն ճանապարհները վերանորոգելու մասին:

Photo: Trails For Change
The Trails For Change NGO firmly believes that trails can increase tourism, create more jobs and make a difference in Armenia. Trails For Change is the only professional organization in Armenia that plans, designs and builds hiking, running, biking trails to promote tourism in Armenia and Nagorno-Karabakh. The NGO was founded by Hans Keifer, the owner of Los Angeles-based Bellfree Contractors company, which specializes in trail construction.
Hans, the founder and CEO of the Trails For Change NGO, born and raised in Burbank, California, currently lives in Los Angeles, USA. Hans’ maternal grandparents were survivors of the Armenian Genocide. As a professional trail builder, Hans decided to make a contribution to his ancestral homeland by building trails and installing the trail building culture in Armenia. Mediamax has met with Hans Keifer and talked about the establishment of his NGO, trails in Armenia and his dedicated work to his homeland.
Armenianness came out
I visited Armenia for the first time in 2015. I came with a group of the Armenian Hikers Association of Los-Angeles, we did a tour in Western Armenia as well. Now it is regretful that I took so long to visit Armenia, since then it is my 10th trip to Armenia. There are many Armenians in LA that have never been to Armenia.
Hans Keifer Hans Keifer
In 2015, on the 100th anniversary of the Armenian Genocide, I participated in the LA2DC Race for Recognition. This was a relay run/ride starting from the March for Justice in Los Angeles and continuing across the country to Washington, D.C. I rode 1305 miles in 14 continuous days of riding. We shared our family stories of survival with other participants. Because of this project my Armenianness kind of came out, that is when I decided that instead of thinking about the past, I would rather try to do something positive and make a change in Armenia. So I decided to focus my attention on improving Armenia and doing something for my ancestral homeland.
First, I didn’t know what to do; like many Diaspora Armenians, I didn’t have friends or relatives here. As a professional trail builder I have seen the economic impacts of trails and I know that good trails increase tourism which creates more jobs. In many countries there have been towns that totally turned around because of trails. For instance, Aínsa, a town in Spain, was like Dilijan, a lot of people used to leave the town, there wasn’t too much happening, but once, just a couple of guys started clearing the old trails, roads, hundreds of hikers started visiting the area. They built big hotels, restaurants, shops, bike shops (because somebody just decided to clean the trails for riding from his grandmother’s house to the village).
What is a trail?
We are still trying to make people understand what trails are and how they can improve the economy. In Los Angeles, we have some of the best trails in the world, but people don’t realize that.
What I consider a trail, you don’t drive a car on. It is a narrow path less than 1 m in width. It can be a road, but when you are hiking you don’t want to share the trail with cars. We are trying to build nice trails and restore a lot of ancient ones. It is very exciting to see hundreds, thousands of years old trails. Nobody was using them anymore because they built roads. When we ask villagers where a trail is, they tell us to go to the road, wondering why people need to walk across the mountains, when they can take a nice road, a highway.
People come to Armenia to see the monasteries, the place where Christianity began, to know the history. However, once you visit and see all these (that is what I did during my first visit), you are not going to come back and see them twice. When you know there are the Transcaucasian trail, the Janapar trail, other trails in Dilijan, Vayots Dzor, you will have a reason to visit again. The more trails we build, the more people will visit Armenia.
The birth of the NGO
I was asked by the ONEArmenia organization to do a training session in Armenia, during which I met Tom Allen from the Transcaucasian Trail (TCT). He told me that they wanted to build a hiking trail that will follow the Greater and Lesser Caucasus Mountains, including the Armenian highlands, but they had no trail building experience. They asked me to lead their project and train the volunteers, so I agreed.
Basically, the Trails for Change NGO was born from the Transcaucasian Trail. All staff members of our NGO started as volunteers on the TCT project. Trails For Change began in August 2017, in Tavush, where Armenian and international volunteers came together to build the Transcaucasian trail. We became good friends with volunteers. Afterwards, I proposed to have a professional NGO in Armenia and do the same work what I do in Los Angeles, and everybody liked the idea. First, it was challenging because nobody knew how to build a trail. We hired more people and trained them.
Trails For Change is a non-profit organization funded by grants and donations. Our biggest sponsor is my company, Bellfree Contractors, basically myself. I established and funded Trails For Change completely by myself for 6 months, now I am asking a lot of my friends for donations. We have got a few crowdfunding campaigns, and various organizations funded our projects.
Not a charity, real opportunities
When I first visited Armenia I found Yerevan more developed than I expected. Once I spent more time in villages, I noticed the difference between them and Yerevan. In some villages it feels like you just step back in time, in Yerevan it is 2019, in villages sometime you feel 1920, people think different. Kids are very quiet and shy, young girls are always busy with making food, although they won’t sit with men around the table (of course, not in all villages). In the USA, women are as much appreciated as men.
The villages definitely need a lot of help, that is the big part why we are building trails. People are leaving and these villages are slowly dying, young people come to Yerevan for studying and they don’t go back, men go to Russia to work. These people don’t have anything, they are struggling to get food, but they are always hospitable, they will always invite you to their house. I never experienced that much hospitality, that is what really got my heart: they have nothing, but they are willing to share with you. Villagers are always so much interested in our story, they are appreciative that we are trying to help them even just by thinking about them, because they believe in Yerevan nobody is.
I am not trying to give them something, I want to find a way that they can help themselves in the long term, we will bring tourists and they will figure out what to do.
I think the change is already happening on the Janapar trail. It is a 311 mile (500km) trail that stretches from Yerevan to the town of Hadrut, in southern Artsakh (Nagorno-Karabakh). When tourists come to hike, they stay there, locals charge them for beds, food… People can have a job for a couple of hours. This is a slow process.
I organized two bike tours and brought friends to Armenia, this year in August I will organize another bike tour. 10 people have already signed up for this one, mostly Armenians join us, sometimes we have foreigners as well.
100% Armenian in spirit
When I visit Armenia, I certainly feel like this is where I belong, especially when I go to the mountains, actually I am looking for an apartment to buy here. I am mostly Armenian, I am 50% Armenian by blood, but 100% in spirit, though I only speak 5% Armenian.
My family survived the Genocide, my grandparents were from Diyarbakır. My grandfather was in a silk business, his Turkish partner helped them hide from Turks, they were actually hidden in the basement of the house for almost a year.
When I get mad at Turks for the Genocide, I remember this Turk, and realize I wouldn’t be here if he hadn’t saved my grandparents. They were able to escape in 1923. First they went to France, then to Cuba, where there was an Armenian community, and my grandparents stayed there for a long time. My grandfather introduced silk in Cuba, he made a Cuban flag out of silk which became big news at that time, the president even went to their house.
Most of my family moved to the USA in 1946. My mother met my father in Hollywood, my father was Irish, he was adopted by Germans. Because my father was an orphan, I didn’t have any family on my father’s side, he died when I was 10. I had a big Armenian family, my mother had 7 siblings. We had also Cuban culture in our family, we had as much Cuban food and music as Armenian. We just lost the language, unfortunately, my mother didn’t teach us Armenian. At that time in the USA people didn’t like you to speak other languages, like a lot of families my mother thought we should Americanize. I wish she would have taught me both Armenian and Spanish, my grandfather spoke 7 languages.
I feel like Turks won if I don’t speak Armenian. Currently, I am trying to learn the language, but it is very difficult.
People build trails
In the USA, trail building is a very rare profession too, when I say I am a professional trail builder, a lot of people don’t understand what it is, they think trails just appeared, but somebody actually built them.
I had another job for a long time, I worked for the fire protection for 29 years, until 10 years ago, when I got tired of it. I would do a lot of trail work as a volunteer, and when the owner of the Bellfree Contractors was selling his 40 years old company, I bought it and then got it into trail building. Most of our work is trail building, trail repairing and everything related to trails. There is no school you can go and study it, there are some training sessions, books, conferences, associations. You learn by experience. In California there are only 5 professional trail building companies.
When my friends in Los Angeles find out I am building trails in Armenia, they ask me: “Why trails? Armenia needs schools, roads, they are in poor conditions.” Well, I am not a school builder, a road builder, I am a trail builder.
You have got to start with somewhere, if you start with trails, that will bring tourists, locals will make money, which hopefully can go to building schools and fixing roads. Once people see that tourists visit their places, they will think of fixing the roads.