Ժպտացող Yandexman-ները՝ պաստառներին ու ղեկին - Mediamax.am
Հունիսի 1-ից Yandex.Taxi-ն Երեւանի տարբեր հատվածներում տեղադրել է պաստառներ՝ իր հետ համագործակցող վարորդների դիմանկարներով: Նախկինում նրանց միայն դիմացի փոքրիկ հայելու մեջ կամ կողքից ենք տեսել, իսկ հիմա վարորդները ժպտալով մեզ են նայում ու պատմում են՝ ինչու են սիրում իրենց գործը:
Մեդիամաքսը զրուցել է վարորդներից մի քանիսի հետ ու պարզել, թե ովքեր են սկսել ճանաչել նրանց եւ ինչպես համաձայնեցին հայտնվել պաստառների վրա:
Սերգեյ Ասրյանց
Ընկերներս ասում էին՝ փաստորեն շոու-բիզնեսի մեջ եմ հայտնվել: Դեռ նկարս չէի տեսել, ընկերս զանգեց ու ասաց, որ ժպիտ եմ պարգեւում ողջ Երեւանին. հարցրի տեղն ու գնացի տեսա, որ իրոք այդպես է: Նկարահանումն անսովոր էր, առաջին անգամ էին ինձ հարդարում (գրիմ) անում:
Երբ հարազատներս իմանում էին, որ տաքսի եմ վարում, ասում էի՝ ես Marvel-ի հերոսների նման եմ՝ yandexman եմ, եթե սուպերմենի կրծքին S տառն է պատկերված, իմ մոտ էլ ռուսերեն Я տառն է: Մենք բոլորս էլ Yandexman ենք. մեր աշխատանքի հերոսն ենք, այնպես ենք աշխատում, որ հաճախորդները միշտ գոհ մնան:
Ալբերտ Բաղրամյան
Երբ զանգեցին ու առաջարկեցին մասնակցել նախագծին, ասացի, որ ես դեռ մեկ տարվա աշխատող եմ, ինչպե՞ս մեկ տարում հասկացաք, որ լավ աշխատող եմ եւ ուզում եք նկարս փակցնեք քաղաքում: Պատասխանեցին, որ ուսումնասիրել են ու պարզել՝ ամենաբարձր ցուցանիշներից մեկն իմն է: Հաճելի է, որ նկարս քաղաքում փակցրել են:
Yandex-ի պատվիրատուների գրեթե 80 %-ը ճանաչում է ինձ: Ես երկրորդ աշխատանք չունեմ, տաքսի վարելն իմ հիմնական գործն է: 62 տարեկան եմ: Առավոտը յոթն անց կես դուրս եմ գալիս տանից եւ մինչեւ երեկոյան վեցը վարում եմ: Երբ քաղաքում նկարներիս կողքով եմ անցնում, հաճախ ինքս եմ ուղեւորներիս ցույց տալիս նկարս:
Անդրանիկ Ասիլբեկյան
Չեմ ամաչում իմ կատարած աշխատանքից. հիմնական աշխատանքից հետո տաքսի եմ վարում եւ վայելում եմ գործս: Մասնագիտությամբ երաժիշտ եմ, նկարահանվելն ինձ համար հաճելի էր եւ նորություն չէր. բազմաթիվ տեսահոլովակներ ունեմ:
Այս ընթացքում դեռ մեկ անգամ եմ անցել նկարիս կողքով: Առաջինը եղբայրս էր ուշ գիշերը նկարել պաստառն ու զարմացած ուղարկել, նաեւ ծնողներիս էր ուղարկել: Հաջորդ օրը ծնողներս հատուկ այդ նկարը տեսնելու համար դուրս էին եկել զբոսնելու, հետո էլ նկարիս կողքին նկարվել էին:
Արսեն Արզումանյան
Զանգեցին ու միանգամից գնացի նկարվելու, աշխատանքի մեջ էի այդ ժամանակ: Ուղեւորներից են ինձ ճանաչել, ասում էին՝ «վա՜յ, էն ռեկլամի մեջի տղեն ա»: Առաջին անգամ չէր, հայկական ֆիլմերում երկրորդական դերերում նկարվել էի...
Տաքսի վարելն իմ հիմնական աշխատանքն է: Երկու համալսարան եմ ավարտել. մեկը՝ կարմիր դիպլոմով, բայց դժվար է մասնագիտությամբ աշխատանք գտնելը: Եթե ուղեւորները բարի են լինում, աշխատանքս սիրում եմ, հետաքրքիր է անցնում:
Արտաշես Խանբեկյան
Ամեն օր եմ տաքսի վարում, նախկինում 18 տարի ավտոբուսի վարորդ եմ եղել՝ Ստեփանավան-Երեւան երթուղում: 2002 թվականից սկսել եմ սեփական մեքենայով տաքսի վարել:
Քաղաքում երեք տարբեր տեղերում իմ նկարով պաստառ կա: Շատերն են նկարս տեսել ու ինձ ճանաչել: Ապրում եմ Երեւանում, բայց Ստեփանավանից եմ, այնտեղից զանգում են ու ասում, թե «գովազդի մարդ» եմ դարձել:
Մի քանի օր առաջ Մոսկվայից հյուրեր էին ուղեւորներս, կանգնեցրին նկարիս մոտ ու նկարվեցին ինձ հետ:
Հովհաննես Ազիբեկյան
Մասնագիտությամբ երաժիշտ եմ՝ դաշնակահար: Դեռ նկարներս չեմ տեսել քաղաքում, ընկերներս են տեսել, նկարել, ուղարկել են ինձ: Սկզբում չէի համաձայնում, որ ինձ նկարեն, հետո համոզեցին... Մի երկու անգամ զանգեցին, չուզեցի կտրուկ մերժել, ի վերջո համաձայնեցի:
Կարլեն Աղեկյան
Մարդիկ շատ են բողոքում տաքսի մեքենաների մաքրությունից, վարորդների պահելաձեւից, խոսելաոճից, դրա համար սիրով համաձայնեցի նկարվել, որ հասարակությունը տեսնի, որ նորմալ վարորդներ նույնպես կան:
8 ամիս է համագործակցում եմ Yandex-ի հետ: Հիմնական աշխատանքիս զուգահեռ եմ վարում: Տաքսի վարելը հարմար գործ է. որոշեցի համատեղել, քանի որ ժամանակի առումով պարտականություն չկա: Նկարը դեռ չեմ տեսել, ընկերներս են նկատել: Շատերը չգիտեին, որ տաքսի եմ վարում, պաստառներից են իմացել ու զարմացել:
Արմեն Սարհատյան
Նկարահանումը շատ միամիտ ստացվեց, չգիտեի, որ պետք է նկարեն մեզ, մտածում էի՝ վարորդների հետ հարցազրույց պետք է անցկացնեն նոր առաջարկների ու բողոքների շուրջ: Պարզվեց, որ նկարելու են մեզ: Ծիծաղս գալիս էր, թե մյուս վարորդներն ինչպես էին պատասխանում հարցերին, մտածեցի՝ մի քիչ էլ ես ծիծաղեցնեմ: Ուղեւորներն են ինձ ճանաչել, ասում էին՝ դեմքս ծանոթ է իրենց:

Улыбающиеся «Яндексмены» - на плакатах и за рулем - Mediamax.am
С 1 июня Yandex.Taxi  разместила на улицах Еревана постеры с портретами водителей, сотрудничающими с компанией.
Медиамакс побеседовал с некоторыми из водителей и выяснил, легко ли они согласились позировать и нравится ли им быть «звездами».
Сергей Асрянц
Друзья говорят: «ты, фактически, ушел в шоу-бизнес». Друг позвонил и говорит, что я дарю улыбку всему Еревану - я уточнил место, поехал и увидел, что так и есть. Сниматься была непривычно, мне впервые в жизни делали грим.
Когда мои родные узнавали, что я вожу такси, я говорил, что похож на героев Marvel: я «Яндексмен». Если на груди у супермена изображена буква S, то у меня – русская буква Я. Мы все – яндексмены, герои своей работы. Мы работаем так, чтобы клиенты оставались довольными.
Альберт Баграмян
Когда мне позвонили и предложили участвовать в проекте, я сказал, что сотрудничаю всего только 1 год, как вы поняли, что я являюсь хорошим работником? Мне ответили, что изучили и выяснили, что у меня один из самых высоких рейтингов. Приятно, что мою фотографию разместили в городе.
Почти 80% клиентов Yandex знают меня. У меня нет второй работы, водить такси – моя основная работа. Мне 62 года. Утром в половине восьмого выхожу из дома и до работаю до шести вечера. Когда проезжаю мимо своих фотографий в городе, часто сам показываю их своим пассажирам.
Андраник Асилбекян
После своей основной работы я вожу такси и наслаждаюсь этим делом. По профессии я музыкант и съемка была для меня приятным и привычным делом: у меня немало видеоклипов.
За это время я проезжал мимо своей фотографии только один раз. Первым поздней ночью плакат сфотографировал и отправил мне и родителям мой брат. На следующий день родители специально вышли прогуляться, чтобы увидеть постер и сфотографировались рядом с ним.
Арсен Арзуманян
Меня узнают пассажиры, говорят: «ой, это же тот парень из рекламы». Некоторы рпыт съемок у меня был, я снимался во второстепенных ролях в армянских фильмах.
Водить такси –моя основная работа. Я окончил два университета: один даже с красным дипломом, но найти работу по специальности сложно. Если пассажиры бывают добры, я люблю свою работу.
Арташес Ханбекян
Я вожу такси каждый день. Раньше 18 лет водил автобус по маршруту Степанаван-Ереван. С 2002 года вожу такси на своей собственной машине.
В трех разных местах Еревана размещены постеры с моей фотографией. Многие меня узнают. Я живу в Ереване, но сам родом из Степанавана, оттуда звонят и говорят, что я стал «рекламным лицом».
Несколько дней назад моими пассажирами были гости из Москвы, они остановили меня у постера и сфотографировались со мной.
Ованнес Азибекян
По профессии я музыкант, пианист. Пока не видел постеров в городе, видели мои друзья, сфотографировали и отправили мне. Поначалу я не соглашался сниматься, но потом меня убедили.
Карлен Агекян
Люди часто жалуются на чистоту в машинах, поведение водителей, манеру общения, поэтому я с удовольствием согласился сфотографироваться, чтобы общество видело, что есть много нормальных водителей такси.
Я сотрудничаю с Yandex 8 месяцев, вожу параллельно со своей основной работой. Решил совмещать, поскольку нет обязательств в плане времени. Плакат пока не видел, но друзья уже заметили.
Армен Саргатян
Съемка прошла очень спонтанно. Мне казалось, что с нами будет проводить интервью относительно новых предложений и жалоб. Было немного смешно от того, как другие водители отвечали на вопросы, решил и сам немного пошутить. Пассажиры теперь мне говорят, что мое лицо им знакомо.