Մեր եւ Մաթիաս Քիսլերի անակնկալը՝ Մանուշ Հարությունյանի 96-ամյակին - Mediamax.am
Փետրվարի 12-ին Մեդիամաքսն ու Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերն այցելել են լեզվաբան Մանուշ Հարությունյանին՝ շնորհավորելու նրա ծննդյան տարեդարձը: Անակնկալ այցը կազմակերպվել էր Մեդիամաքսի նախաձեռնությամբ, որին դեսպանը սիրով միացել է: Այցի մասին Մանուշ Նազարեթովնան չի իմացել, բայց «Հոսպիս»-ում նրան հատուկ պատրաստել են այդ հանդիպմանը:
Մանուշ Նազարեթովնայի սենյակի դուռը փակ է: Բացում եմ ու առաջին բանը, որ նկատում՝ հատակին թափված փայլերն են (արդեն սկսել են ծննդյան տոնը նշել): Մանուշ Նազարեթովնան նստած է իր բազկաթոռին, գեղեցիկ հագնված, մարգարիտե վզնոցով: Մոտենում եմ նրան, շնորհավորում, միանգամից ճանաչում է.
-Ինչքան ուրախ եմ, որ այցելել եք: Ես մտածում էի, թե երբ կգաք նորից: Ես երջանիկ եմ ձեզ նորից հանդիպել: Այսօր այնքան շքեղ եմ հանգնվել, ամբողջ կյանքում չեմ ջանացել այսպես, բայց մեր կենտրոնի աշխատակիցները հատուկ պատրաստել են ինձ:
-Մանուշ Նազարեթովնա, մենակ չենք: Հատուկ հյուր ունեք:
Մանուշ Նազարեթովնայի աչքերը լցվում են, անհանգիստ դռան կողմն է նայում: Հայտնում եմ, որ Գերմանիայի դեսպանի հետ ենք եկել, բայց միանգամից չի ըմբռնում, թե ով է հյուրը:
Դեսպան Մաթիաս Քիսլերը ներս է մտնում եւ սկսում է գերմաներեն խոսել: Մանուշ Նազարեթովնան նախ հուզվում է.
-Ես հինգ տարի գերմաներեն չեմ խոսել, վստահ չեմ, որ վարժ կկարողանամ խոսել:
-Դուք հրաշալի գերմաներեն եք խոսում, - նկատում է դեսպանը, գրկում պրոֆեսորին եւ ապա մոտ նստում նրան: Հաջորդ 40 րոպեներին դեսպանն ու Մանուշ Նազարեթովնան գերմաներենով են շփվում:
Քիչ անց դեսպանի հետ եկած կինն է մոտենում ու շնորհակալություն հայտնում: Մերի Կարապետյանը, ով այժմ աշխատում է Գերմանիայի դեսպանատանը, Մանուշ Նազարեթովնայի ուսանողներից է եղել եւ ծննդյան շնորհավորանքներից բացի սիրելի դասախոսին է փոխանցում իր եւ նրա բոլոր ուսանողների շնորհակալությունը:
-Մանուշ Նազարեթովնա, ինչպե՞ս եք Ձեզ զգում,- նստում եմ նրա հարեւանությամբ:
-Հրաշալի, ես այնքան հպարտ եմ: Շնորհակալ եմ, որ այս մարդու հետ եք եկել: Ես կարոտել էի գերմաներեն խոսելուն, երջանիկ եմ, որ նման հնարավորություն ունեցա:
-Մանուշ Նազարեթովնա, այս մարդը Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանն է, հավանաբար միանգամից գլխի չընկաք:
-Ինչպե՞ս թե դեսպանն է, Աստված իմ…
Դարձյալ հուզվում է, աչքերն անհանգիստ այս ու այն կողմ տանում, հետո նորից շրջվում դեսպանի կողմը: Տիկինն անդադար պատմում է իր կյանքի բոլոր կարեւոր դրվագները, թե ինչպես է սովորել գերմաներեն, ինչպես է պաշտպանել ու ինչպես թարգմանել իր կյանքի կարեւոր գիրքը՝ Հայնրիխ Հուբշմանի «Հայագիտական ուսումնասիրությունները»:
Դեսպանը կլանված լսում է տիկնոջը ու նրանց զրույցն ընդհատվում է, երբ առաջարկում են կտրել ծննդյան տորթը: Այնուհետեւ Մանուշ Նազարեթովնան դեսպանին է ցույց տալիս իր սենյակի պատին կախված նկարն ու ասում, որ թոռն է նկարել երեք տարեկանում, հետո հպարտությամբ պատմում, որ միջազգային ցուցահանդեսում երրորդ տեղն է զբաղեցրել:
«Ինձ համար մեծ պատիվ էր այցելել մի կնոջ, ով այնքան մեծ վաստակ ունի Հայաստանում գերմանագիտության զարգացման գործում, ծանոթանալ պրոֆեսոր Հարությունյանի հետ եւ տեսնել, թե ինչ տպավորիչ կենսագրություն ունի: Չափազանց զգացված եմ, որովհետեւ ծանոթացա մի կնոջ հետ, ով ասում էր, թե հինգ տարի չի խոսել գերմաներեն, բայց հրաշալի գերմաներենով էր զրուցում ինձ հետ: Որպես դիվանագետ շատ-շատ հետաքրքիր մարդկանց ես հանդիպում, բայց հազվադեպ է լինում, որ ծանոթանում եմ այնպիսի անձնավորության հետ, որը երկար տարիներ լեզվի միջոցով կարողացել է զարգացնել հարաբերություններ այնպես, ինչպես դա արել է տիկին Հարությունյանը»,- ասում է Մաթիաս Քիսլերը Մանուշ Նազարեթովնայի սենյակից դուրս գալուց հետո:
Դեսպանին հրաժեշտ տալուց հետո վերադառնում եմ սենյակ, որտեղ Մանուշ Նազարեթովնան նստած է ծննդյան օրն իրեն այցելած մտերիմների հետ: Մոտենում եմ, բռնում ձեռքը, աչքերը փայլում են, շուրթերը՝ դողում.
-Ինձ ցուցահանդես սարքեցիք Դուք եւ Սոֆյան (իր մտերիմն է-հեղ.), այս ինչ հրաշալի բան արեցիք: Իմ կյանքում ես ոչինչ չեմ արել շնորհակալության համար, արել եմ, քանի որ պարզապես համարել եմ՝ դրա կարիքը կա: Երբեք ոչ մեկի չեմ մերժել, հավանաբար դրա համար եմ այսքան երկար ապրում:

Mediamax and Matthias Kiesler surprise Professor Harutyunyan on 96th birthday - Mediamax.am
On February 12, Mediamax and German Ambassador to Armenia Matthias Kiesler visited distinguished Armenian linguist Manush Harutyunyan to wish her a happy birthday. Mediamax came up with the initiative of the surprise visit and Ambassador Kiesler was happy to participate. Manush Harutyunyan had no idea about the surprise, but the staff at Hospice made sure she was prepared for the meeting.
Her door is closed and the first thing I notice when I open it is glitter on the floor. So, they have begun celebrating. Mrs. Harutyunyan is sitting in her armchair. She is nicely dressed today and wears a pearl necklace. I approach her and say my birthday wishes, and she recognizes me immediately.
“I am so happy to see you! I wondered when you would be back, it’s so good to talk with you again. Look, how well-dressed I am today. I have never put that much effort into clothing, but the staff here helped me get my best look.”
“Mrs. Harutyunyan, we have brought someone with us. You have a special guest.”
Manush Harutyunian, 96: Read as much as possible!
Her tears well up and she casts an anxious look at the door. I tell her it is the German Ambassador, but it takes some time for her to catch my meaning.
Ambassador Kiesler enters the room and starts speaking in German, which gets Mrs. Harutyunyan emotional.
“I have not spoken German for five years… I don’t know if I can be fluent now.”
“Your German is fantastic,” argues the Ambassador and gives Professor Harutyunyan an affectionate hug.
They talk in German For the following 40 minutes.
A member of our group approaches Mrs. Harutyunyan sometime later and addresses her a little thank you speech. It is Mary Karapetyan. She works at the German Embassy and she is a former student of the elderly professor. Apart from wishing her beloved teacher happy birthday, she wants to pass to her the words of gratitude from all her students.
“How are you feeling, Mrs. Harutyunyan?” I ask as I sit beside her.
“Great, and very proud too. Thank you for bringing this man, I have missed German. I am so happy to have had the chance to speak it again.”
“He is the German Ambassador to Armenia, I’m not sure if you have caught that.”
“What do you mean, ambassador? Oh my God…”
The late revelation is distressing for her and she looks sideways for some time, but then she turns to Ambassador Kiesler again. She tells him several key stories of her life: how she learned German, defended her thesis, translated “Armenian studies” by Heinrich Hübschmann, which would become the most important work of hers…
Mr. Kiesler listens to her keenly and the conversation stops only when it is time to cut the birthday cake.
“It is a great honor for me to meet the woman who has contributed so much to development of German studies in Armenia and to hear about Professor Harutyunyan’s impressive biography from her. I am touched to have met a person who says they have not spoken German for five years, but who talks with me in perfect German. Being an ambassador, I get to meet many interesting people, but it is rare that I make acquaintance with an individual who has advanced the relations through language the way that Mrs. Harutyunyan has,” said Matthias Kiesler after exiting the room.
I bid farewell to the Ambassador and return to the room, where Mrs. Harutyunyan is with close friends, who have come to celebrate with her. When I come up to her and take her hand, she starts speaking in a trembling voice, and her eyes are shining.
“You have done a wonderful thing for me. I have never done anything to get a ‘thanks’, you see, never chased gratitude. I simply did what I thought was needed to be done. I have never refused anyone kindness, perhaps, that is why I have lived for so long.”