Լուսանկարը` «Հրանտ Նազարյանց» մշակութային կենտրոն
Ցեղասպանությունից փրկված մի քանի տասնյակ հայերի համար 1920-ական թվականներին փրկության կղզի դարձավ իտալական ծովափնյա Բարի քաղաքը: Հայ փախստականներն այստեղ հիմնեցին «Նոր Արաքս» թաղամասը: Փրկված հայրենակիցներին Իտալիա տեղափոխեց գրող, հասարակական գործիչ Հրանտ Նազարյանցը, որը ծննդավայր Պոլսից հեռացել էր 1913-ի գարնանը:
«Չնայած՝ բարդ ժամանակներ էին, Իտալիայում ֆաշիզմն էր տիրում, եւ ազգային փոքրամասնություններին լավ աչքով չէին նայում, բայց Նազարյանցը կարողանում է հայ փախստականներին Իտալիա տեղափոխելու միջոց գտնել: Նա այդ հիանալի գաղափարը իրականացնում է՝ Բարիում հիմնելով գորգերի գործարան:  Դա անում է Մուսոլինիի կառավարության օժանդակությամբ, հայկական սփյուռքի ֆինանսական աջակցությամբ եւ կաթոլիկ եկեղեցու միջնորդությամբ: Գործարանի նպատակը միայն արտադրական չէր, այլ օգնում էր ցեղասպանությունից փրկված մարդկանց վերականգնվել»,- ասում է «Հրանտ Նազարյանց» մշակութային կենտրոնի համահիմնադիր ու ղեկավար Կարլո Կոպպոլան, որն այս օրերին Հայաստանում է:
Կարլո Կոպպոլան Կարլո Կոպպոլան
«Նոր Արաքս» թաղամասից այսօր քիչ բան է պահպանվել՝ անունը, գործարանի շենքն ու փոքրաթիվ հայ բնակչությունը: Բայց Բարիում չեն մոռանում Հրանտ Նազարյանցի անունը:
1886 թվականին ծնված պոլսահայ բանաստեղծը կրթություն ստանալու նպատակով Փարիզ ու Լոնդոն է մեկնում: Վերադառնում է ու սկսում ակտիվ ստեղծագործել, աշխատակցում է տասնյակ թերթերի, հանդեսների՝ տպագրելով սեփական երկերն ու կատարած թարգմանությունները:
1912 թվականին լույս է տեսնում նրա բանաստեղծությունների հայերեն առաջին ժողովածուն՝ «Խաչուած երազներ»-ը, որը թարգմանվում է իտալերեն եւ ֆրանսերեն: Բայց անձնական ու ստեղծագործական խնդիրները ստիպում են թողնել Պոլիսը:
«Իտալիան բանաստեղծի մը համար ապրելիք միակ երկիրն է»,- խոստովանել է Նազարյանցը: Իտալիայում նրա առաջին հանգրվանը Բարին էր:
«Նազարյանցը Բարի քաղաքում շատ կարեւոր դերակատարություն ունեցավ: Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին աշխատում էր Բարիի ռադիոյում: Ռումբերի պայթյունների ներքո՝ նա ռադիոյով խոսում էր մշակույթի մասին, ներկայացնում էր Դոստոեւսկուն, խոսում էր Շոպենի, Մոցարտի ստեղծագործություններից, որպեսզի հասարակությանը շեղի տեղի ունեցող իրադարձություններից: Այդ հաղորդումների միջոցով շատ մարդիկ հասկացան՝ ինչ է արվեստը: Նազարյանցին հիշում են որպես մարդու, որը կարողացավ իր հետեւից բերել մշակույթ»,- ասում է Կոպպոլան:
Անգլերենի, ֆրանսերենի, աստիճանաբար նաեւ իտալերենի կատարյալ իմացությունը նրան հնարավորություն է տալիս արագ ներգրավվելու Իտալիայի գրական-մշակութային շրջանակներում, տարվում է ֆուտուրիզմով: Իտալացի գրող Ռոբերտո Մարվազիի հետ խմբագրում է «Fantasma» գրական ամսագիրը, որի էջերում հրատարակում է Դանիել Վարուժանի, Սիամանթոյի, Ռուբեն Զարդարյանի եւ հայ այլ գրողների գործեր՝ «ծանօթացնելու համար, այսպէս, հայ միտքը ու հոգին իտալացիներուն»:
«Աշխարհում հայկական մշակույթի ներկայացման գործում մեծ է Նազարյանցի ներդրումը:  Մասնավորապես նրա՝ հայկական մշակույթի մասին առաջին նոթերն ու տեղեկությունները հիմնականում ֆրանսիական պարբերականներում էին տպագրվում, հետո՝ թարգմանվում իտալերեն: Սա  հնարավորություն էր ընձեռում հայկական մշակույթը ներկայացնել եվրոպական երկրներում»,- ասում է Կոպպոլան:
Հրանտ Նազարյանցի արխիվը պահվում է Կոնվերսանոյի Մշակույթի եւ պատմության հետազոտությունների կենտրոնում: Կարլո Կոպպոլան առաջին անգամ Նազարյանցի անունն այստեղ է լսել: Ասում է՝ մինչ այդ ծանոթ չէր հայերին, հայոց պատմությանը: Նազարյանցը, օգտագործելով իր անձնական կապերը, կարողացել է Իտալիայի լայն շրջանակներին  ծանոթացնել ոչ միայն հայ մշակույթին, այլեւ՝ հայկական հարցին:
Երկրորդ աշխարհամարտից հետո Նազարյանցի մասին աստիճանաբար մոռանում են: Բարիից տեղափոխվում է Կոնվերսանո: Ըստ Կոպպոլայի, այստեղ նա նոր շունչ է բերում հատկապես երիտասարդներին:
«Նա նամակներ էր գրում ժամանակի հայտնի մտավորականներին, խնդրում՝ «ինձ քո մակագրությամբ վերջին գիրքդ է անհրաժեշտ այսինչ գրադարանի համար»: Եվ նրանք, իհարկե, ուղարկում էին այդ գրքերը: Այդ մակագրված օրինակները պահպանվում են եւ այսօր նաեւ նյութական մեծ արժեք ունեն»:
Կոնվերսանոյից Նազարյանցը տեղափոխվում է ավելի փոքր քաղաք՝ Կազամասիմա, որտեղ երկու տարում վեց տուն է փոխում. ծայրահեղ աղքատ գրողը չէր կարողանում տան համար վճարել:  Իտալիայի ակադեմիայի անդամ, Նոբելյան մրցանակի թեկնածու Հրանտ Նազարյանցը 1962-ի հունվարին մահանում է Բարիի հիվանդանոցներից մեկում՝ միայնակ ու լքված:
Հրանտ Նազարյանցը Հրանտ Նազարյանցը
Նազարյանցի ժառանգությունը պահպանելու, քիչ հայտնի էջերը հանրահռչակելու նպատակով 2011 թվականին Կարլո Կոպպոլան, Մշակույթի եւ պատմության հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Կոզմա Կաֆուերին եւ փոխտնօրեն Պաոլո Լոպանեն եւ Ռուբեն Թիմուրյանը հիմնել են «Հրանտ Նազարյանց» մշակութային կենտրոնը:  Գիտաժողովներ են անցկացնում, գրքեր հրատարակում, բլոգ են վարում, Վիքիպեդիայում ներկայացնում Իտալիայում հայկական մշակույթը: Կարլո Կոպպոլան ասում է, որ ցանկանում են հիմնադրամ ստեղծել, որը կզբաղվի ոչ միայն Նազարյանցի ժառանգությամբ, այլեւ՝ հայկական մշակույթի տարածմամբ:

Italy’s coastal city of Bari became a safe haven in 1920s for survivors of the Armenian Genocide. Armenian refugees founded Nor Araks neighborhood there. The man responsible for bringing the survivors to Bari was writer, public figure Hrant Nazariants, who left his native Constantinople in 1913.
“Although those were hard times, fascism raged on in Italy, and ethnic minorities were hardly n favor, Nazariants found a way to bring Armenian refugees to Italy. He’s carrying that wonderful mission by starting a carpet factory in Bari. He does that we support from Mussolini government, funding from Armenian Diaspora, and with the Catholic Church as mediator. The factory was not just for production. It helped the Genocide survivors to recover,” told co-founder and Director of Hrant Nazariants Cultural Center (Centro Studi Hrand Nazariantz di Bari) Carlo Coppola, who’s currently visiting Armenia.
Carlo Coppola Carlo Coppola
Photo: from Centro Studi Hrand Nazariantz di Bari
Not much remains from Nor Araks neighborhood today: the name, the factory building, and a few Armenian homes. However, Bari remembers the name of Hrant Nazariants.
The Constantinople-born poet traveled to Paris and London in 1886 to get education. He went back home and started writing intensively, worked with a dozen newspapers and magazines, published his own writings and translations.
His first poetry book in Armenian - “Crucified Dreams” - gets published in 1912 and translated into Italian and French. However, personal and creative problems force him to leave Constantinople.
“Italy is the only country where a poet can live,” Nazariants said. Bari was his first shelter in Italy.
“Nazariants played a very important role in Bari. He worked at the local radio station during WWII, talking about culture. He told about Dostoevsky, Chopin, and Mozart under the sounds of shelling to distract people from horrible events of that time. Many people understood what art is owing to Nazariants’s programs. He is remembered as a man who managed to bring culture with him,” Coppola said.
Fluency in English, French, and eventually Italian enabled him to get quickly involved in Italy’s literary and cultural circles. At that time, Nazariants was also fascinated by futurism. He edits monthly magazine Fantasma together with Italian writer Roberto Marvasi, which publishes Daniel Varuzhan, Siamanto, Ruben Zardaryan, and other Armenian writers, “thus introducing Italians to Armenian thought and soul”.
“Nazariants’s contribution to representation of Armenian culture is huge. In particular, his first notes on the topic were published in French periodicals and then translated into Italian. That made it possible to show Armenian culture in European countries,” Coppola noted.
Hrant Nazariants’s archive is kept at the Center of cultural and historical research of Conversano. It was there that Carlo Coppola first heard the poet’s name. Using his personal connections, Nazariants managed to introduce large groups of Italian society to Armenian culture and the Armenian cause.
Nazariants slowly slipped from people’s memory after World War II. He moved from Bari to Conversano, and according to Coppola, he brought a breath of fresh air to the local community, especially youngsters.
“He wrote letters to famous intellectuals of the time, saying, “Please, share your latest book with your inscription for this library.” Of course, they sent the books. Those inscribed volumes have been preserved and are of great value today.”
From Conversano Nazariants moved to a smaller town of Casamassima, where he changed six houses in two years. Nazariants was living in poverty at that time and simply couldn’t pay the rent. In 1962, member of Italian Academy Hrant Nazariants died in a Bari hospital, alone and abandoned.
Hrant Nazariants Hrant Nazariants
In 2011, Carlo Coppola, Center of cultural and historical research Director Cosma Cafueri and Deputy Director Paolo Lopane, and Ruben Timuryan founded the Hrant Nazariants Cultural Center in order to preserve Nazariants’s legacy and publish his little-known works. They hold conferences, publish books and write Wikipedia articles on Armenian culture. Carlo Coppola says they want to open a fund that would preserve Hrant Nazariants’s legacy along with sharing Armenian culture.