«Մեծ ութնյակի» երկրների ղեկավարները Կանանասկիսում 2002 թվականի հունիսի 27-ին
Ջորջ Վաշինգտոնի անվան համալսարանի «Ազգային անվտանգության արխիվ» (National Security Archive) կազմակերպությունը գաղտնազերծել է ԱՄՆ եւ Ռուսաստանի նախագահներ Ջորջ Բուշի եւ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումների եւ հեռախոսազրույցների ձայնագրությունների հերթական փաթեթը։
2002 թվականի հունիսի 27-ի առավոտյան երկու առաջնորդները հանդիպել են Կանանասկիսում (Կանադա) «Մեծ ութնյակի» (G8) գագաթնաժողովի ընթացքում եւ զրույցի զգալի մասը նվիրել են Իրանի ատոմային ծրագրին եւ չեչեն գրոհայինների ներկայությանը Վրաստանի տարածքում։
Սղագրությունը սկսվում է այսպես.
Նախագահ Բուշ՝ Հաջողություններ ունենք Իրանի հարցում։
Նախագահ Պուտին՝ Ես կարդացի ձեր նամակը եւ լավ հանդիպում անցկացրի։ Իրավացի եք, համաձայն եմ, որ հաջողություններ ունենք։ Ես որոշ տեղեկատվություն ուսումնասիրեցի։ Առանցքային հարցն է՝ թույլ չտալ, որ իրանցիները ատոմային ցիկլ ստեղծեն։ Դա նշանակում է տեխնոլոգիա եւ սարքավորումներ զենքի համար նախատեսված պլուտոնիումի համար։ Ես լրացուցիչ հանձնարարականներ եմ տվել իմ ատոմային էներգետիկայի նախարարին։ Նա կապեր ունի ձեր մասնագետների հետ։ Մշտական աշխատանքային խումբ կա, որի հետ նա կապ կպահպանի։ Նա մաքուր է, որեւէ առեւտրային գործունեության մեջ ներգրավված չէ։ Մենք կարող էինք ստեղծել եւս մեկ խումբ կենսաբանական զենքի համար։ Խնդրեք Քոնդիին (Քոնդոլիզա Ռայս՝ Մեդիամաքս) մտածել, թե ինչպես իրականում լուծել այս երկու խնդիրները։
Ինչ վերաբերում է օգտագործված վառելիքին, որոշ առաջընթաց կա։ Ես ասել եմ իրանցիներին, որ մենք որեւէ վառելիք չենք մատակարարի, քանի դեռ նրանք չեն համաձայնի, որ օգտագործված վառելիքը վերադառնա Ռուսաստան։ Մենք նրանց հետ արձանագրություն ենք ստորագրել։ Նրանք դիմադրում են ուղղումներ կատարելուն։
«Մեծ ութնյակի» երկրների ղեկավարները Կանանասկիսում 2002 թվականի հունիսի 27-ին «Մեծ ութնյակի» երկրների ղեկավարները Կանանասկիսում 2002 թվականի հունիսի 27-ին
Նախագահ Բուշ՝ Դուք հասկանում եք նրանց բնույթը, նրանք սաուդցիներից ավելի վատ են։ Պետք է հետեւել նրանց։
Նախագահ Պուտին՝ Ինչ վերաբերում է Իրանին, ես շատ ծանր զգացողություններ ունեի Խաթամիի հետ հանդիպումից հետո։ Ասնարը (Իսպանիայի վաչպաետը՝ Մեդիամաքս) ինձ հետաքրքիր բան պատմեց Խամենեիի հետ իր հանդիպման մասին։ Նա ասաց, որ բարեւի փոխարեն նա պարզապես նայեց իրեն եւ ասաց՝ «Մենք ոչնչացնելու ենք Իսրայելը, դուք մեր թշնամիներից մեկն եք՞»։ Ասնարն ասաց, որ ցնցված էր։ Որքան սերտ աշխատենք միասին, այնքան լավ։
Հանդիպման ընթացքում Բուշն ու Պուտինը խոսում են նաեւ Վրաստանում «չեչենական խնդրի» մասին.
Նախագահ Բուշ՝ Վրաստան. գիտեմ՝ դուք չեք կարծում, որ վրացիները կարող են գործը գլուխ բերել։ Նրանք վախենում են համատեղ գործողությունների հեռանկարից։
Նախագահ Պուտին՝ Մենք չենք պնդելու։
Նախագահ Բուշ՝ Նրանք պետք է գնան եւ բռնեն մարդասպաններին։
Նախագահ Պուտին՝ Նրանք դա չեն անի ։
Նախագահ Բուշ՝ Թույլ տվեք ավելի ուժեղ սեղմեմ։ Եթե նրանք չբռնեն նրանց, մենք կարող ենք մտածել, թե ինչպես հասնել Ալ-Քաիդայի մարդասպաններին։ Մենք ուզում ենք, որ նրանք մեռած լինեն։ Իմ մտահոգությունը Վրաստանի վերաբերյալ ձեր նպատակի մասին չէ։ Մենք տեսնում ենք տարբեր զրույցներ ԱՄՆ-ին եւ Ռուսաստանին այս տարածաշրջանից սպառնացող վտանգների մասին։ Մենք պարտավորություն ունենք օգնել ձեզ պայքարել դրանց դեմ։
Նախագահ Պուտին՝ Ամեն ինչ պետք է ստուգված եւ բացահայտ լինի։ Մենք նրանց տարածքում ոչ մի տեղաշարժ չենք անի։ Բայց եթե գործողությունները ահաբեկիչներին ստիպեն մեր տարածք անցնել, մենք չենք սպասելու։ Մենք հարվածելու ենք նրանց Վրաստանում։ Լեռները շատ բարձր են։ Եթե նրանք անցնեն լեռները, մենք նրանց չենք բռնի։ Մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի խուսափենք այս իրավիճակից, բայց եթե տեսնենք, որ նրանք մեր ուղղությամբ են շարժվում, կհարվածենք։ Ես հրաման եմ արձակել։ Մենք զորք ենք տեղակայում սահմանը շրջափակելու համար։
Ջորջ Բուշը եւ Վլադիմիր Պուտինը Կանանասկիսում 2002 թվականի հունիսի 27-ին Ջորջ Բուշը եւ Վլադիմիր Պուտինը Կանանասկիսում 2002 թվականի հունիսի 27-ին
Նախագահ Բուշ՝ Մենք պետք է ծրագիր մշակենք։ Այնպիսին, որի մասին դուք գիտեք։ Մենք կմշակենք համատեղ։ Ծրագիր, որը կասի վրացիներին՝ ինչ անել։ Գուցե նրանք չեն կարողանա դա անել, բայց պետք է նրանց շանս տալ։
Նախագահ Պուտին՝ Նրանք չեն կռվի, նրանք ներգրավված են թմրանյութերի առեւտրի մեջ։
Նախագահ Բուշ՝ Եկեք բացահայտենք Շեւարդնադզեի բլեֆը։
Նախագահ Պուտին՝ Մեզ համար բավարար է համակարգված գործունեություն ունենալ, որպեսզի տեղյակ լինենք, թե նրանք ինչ են անելու։ Նախորդ անգամ մենք ուշ իմացանք դրա մասին։
Նախագահ Բուշ՝ Մենք պետք է միասին աշխատենք դրա վրա։ Սա շատ լավ հնարավորություն է։ Եթե վրացիները չեն կարողանա դա անել, մենք ուրիշ բան կփորձենք։

Лидеры страны «Большой восьмерки» в Кананаскисе 27 июня 2002 года
Организация «Архив по национальной безопасности» (National Security Archive) при Университете имени Джорджа Вашингтона опубликовала очередную порцию стенограмм встреч и телефонных бесед президентов США и России Дорджа Буша и Владимира Путина.
Утром 27 июня 2002 два лидера встретились в Кананаскисе (Канада) в рамках саммита стран «Большой восьмерки» (G8) и посвятили большую часть беседы иранской ядерной программе и присутствию чеченских боевиков на территории Грузии.
Стенограмма начинается так:
Президент Буш: Делаем хорошие успехи по Ирану.
Президент Путин: Я прочитал ваше письмо и провел хорошую встречу. Вы правы, я согласен, что мы делаем успехи. Я изучил некоторую информацию. Ключевое — не допустить, чтобы иранцы создали ядерный цикл. Это означает технологию и оборудование для плутония оружейного качества. Я дал дополнительные указания моему министру атомной энергии. У него есть контакты с вашими специалистами. Существует постоянная рабочая группа, с которой он будет поддерживать связь. Он чистый. Он не вовлечен ни в какую коммерческую деятельность. Мы могли бы создать еще одну группу по биологическому оружию. Попросите Конди (Кондолиза Райс-Медиамакс) подумать о том, как действительно решить обе эти проблемы. Что касается отработанного топлива, есть некоторый прогресс. Я сказал иранцам, что мы не будем поставлять никакого топлива, пока они не согласятся, что отработанное топливо возвращается в Россию. Мы подписали с ними протокол. Они сопротивляются внесению поправок.
Лидеры страны «Большой восьмерки» в Кананаскисе 27 июня 2002 года Лидеры страны «Большой восьмерки» в Кананаскисе 27 июня 2002 года
Президент Буш: Вы понимаете их натуру, они хуже саудитов. За ними нужно следить.
Президент Путин: Что касается Ирана, у меня были очень тяжелые чувства после встречи с Хатами. Аснар рассказал мне кое-что интересное. Аснар рассказал мне о своей встрече с Хаменеи. Он сказал, что вместо приветствия тот просто посмотрел на него и скаазал: «Мы уничтожим Израиль, вы один из наших врагов?». Аснар сказал, что был поражен. Чем теснее мы работаем вместе, тем лучше.
На встрече Буш и Путин говорят и о «чеченской проблеме» в Грузии:
Президент Буш: Грузия - я знаю: вы не думаете, что грузины могут справиться с работой. Они испуганы перспективой совместных операций.
Президент Путин: Мы не будем настаивать.
Президент Буш: Им нужно идти и поймать убийц.
Президент Путин: Они не будут.
Президент Буш: Позвольте мне надавить сильнее. Если они не не схватят их, мы сможем придумать, как достать убийц Аль-Каиды. Мы хотим, чтобы они были мертвы. Моя обеспокоенность по поводу Грузии не о вашей цели. Мы видим различные разговоры об угрозах США и России из этого региона. У нас есть обязательство помочь вам с ними бороться.
Президент Путин: Все должно быть проверено и открыто. Мы не будем делать никаких передвижений на их территории. Но если действия заставит террористов перейти на нашу территорию, мы не будем ждать. Мы ударим по ним в Грузии. Горы очень высокие. Если они перейдут через горы, мы их не поймаем. Мы сделаем все возможное, чтобы избежать этой ситуации, но если мы увидим, что они движутся к нам, мы нанесем удар. Я издал приказ. Мы развертываем войска, чтобы блокировать границу.
Джордж Буш и Владимир Путин в Кананаскисе 27 июня 2002 года Джордж Буш и Владимир Путин в Кананаскисе 27 июня 2002 года
Президент Буш: Нам нужно разработать план. Такой, о котором вы знаете. Мы разработаем совместно. План, который скажет грузинам, что делать. Может быть, они не смогут это сделать, но нам нужно дать им шанс.
Президент Путин: Они не будут драться, они вовлечены в торговлю наркотиками.
Президент Буш: Давайте раскроем блеф Шеварднадзе.
Президент Путин: Для нас достаточно иметь скоординированную деятельность, чтобы мы знали, что они собираются делать. В прошлый раз мы узнали об этом поздно.
Президент Буш: Нам нужно работать над этим вместе. Это очень хороший шанс. Если грузины не смогут это сделать, мы попробуем что-то другое.