Երեւան: Մեդիամաքս: Դիլիջանի միջազգային դպրոցը հուլիսի 14-ից 28-ը իր ամառային ճամբարում հյուրընկալել էր 30 երեխաների 13 երկրներից, որոնց թվում էին նաեւ հայկական Սփյուռքի ներկայացուցիչներ:
Ամառային ճամբարի կազմակերպման բոլոր ծախսերը հոգացել էր Դիլիջանի միջազգային դպրոցի հիմնադիրներ Վերոնիկա Զոնաբենդի եւ Ռուբեն Վարդանյանի RVVZ հիմնադրամը:
Ամառային ճամբարի ընթացքում երեխաները զբաղվել են սոցիալական եւ բնապահպանական խնդիրների ուսումնասիրությամբ, որոնց արդյունքները ներկայացրեցին հուլիսի 27-ին «Դիլիջան Ռեզորթ» հանգստյան համալիրում`
փակման հանդիսավոր երեկոյի ժամանակ, որը կազմակերպել էին ճամբարի մասնակիցները: Մասնավորապես, երեխաները առաջարկներ ներկայացրեցին Դիլիջանի ենթակառուցվածքների բարելավման եւ այն զբոսաշրջիների համար ավելի գրավիչ դարձնելու համար: Երեկոն շարունակվեց բազմամշակութային մթնոլորտում՝ երեխաները ներկայացրին ազգային երգեր, պարեր եւ կատագերգական ելույթներ:
Բացման խոսքում Վերոնիկա Զոնաբենդը շնորհակալություն հայտնեց քաղաքային եւ մարզային իշխանություններին` Դիլիջանի միջազգային դպրոցի ծրագրերին աջակցելու համար: Դիլիջանի քաղաքապետ Արմեն Սանթրոսյանն, իր հերթին, շնորհակալություն հայտնեց նախագծի հեղինակներին` շեշտելով, որ միջազգային դպրոցի մեկնարկից հետո «Դիլիջանը բոլորովին այլ տեսք կունենա»:
Դիլիջանի միջազգային դպրոցը հանդիսավոր երեկոյին հրավիրել էր նաեւ հայաստանյան «Այբ» դպրոցի եւ «Քվանթ» վարժարանի սաներին, որոնք նույնպես ներկայացրեցին իրենց ծրագրերն ու նախագծերը:
Դիլիջանի միջազգային դպրոցը լայնածավալ բարեգործական նախաձեռնություն է, որը նորովի կներկայացնի Հայաստանը աշխարհի կրթօջախների քարտեզի վրա։ Դիլիջանի միջազգային դպրոցի հոգաբարձուների խորհրդի անդամներն են կրթության ոլորտի եւ բիզնեսի ականավոր ներկայացուցիչներ ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Ֆրանսիայից, Շվեյցարիայից, Ճապոնիայից:
Դիլիջանի միջազգային դպրոցի դռները կբացվեն 2014 թվականի սեպտեմբերին։ Առաջին ուսումնական տարում այն կընդունի 90 աշակերտ, որոնց քանակը 2023-ին կհասնի 650-ի՝ առնվազն 60 երկրներից: Շնորհալի աշակերտների 90%-ը դպրոցում սովորելու է անվճար` բարերարների կողմից հատկացված կրթաթոշակների շնորհիվ:
Հայաստանցի շնորհալի երեխաները կազմելու են Դիլիջանի միջազգային դպրոցի աշակերտների 10-12%-ը: Սփյուռքի հայ համայնքներից դպրոցում ուսանող աշակերտների տոկոսը կկազմի մոտ 30%։
Սպասվում է, որ ս.թ. հոկտեմբերին Դիլիջանի միջազգային դպրոցը կդառնա Միացյալ hամաշխարհային քոլեջների (United World Colleges) ցանցի լիիրավ անդամ, ինչը թույլ կտա սաներ համախմբել ավելի քան 100 երկրներից: Միացյալ hամաշխարհային քոլեջների համակարգը ներկայումս ներառում է 12 ուսումնական հաստատություններ ողջ աշխարհում, որոնք ամեն տարի հյուրընկալում են տարբեր ազգության երիտասարդների: Նրանց ընտրությամբ զբաղվում է ազգային հանձնաժողովների ցանցը 140 երկրներում:
Դիլիջանի միջազգային դպրոցի շինարարությունն իրականացնում է RD Group ընկերությունների խումբը` Գագիկ Ադիբեկյանի գլխավորությամբ:
Ամառային ճամբարին աջակցել են «Դիլիջան Ռեզորթ» հանգստյան համալիրը` անվճար տարածք տրամադրելով եւ «Դիլիջան Ջուր» ընկերությունը` երեխաներին անվճար ապահովելով ջրով:

Dilijan International School hosted UWC Summer Course for 30 students from 13 countries - Mediamax.am
13083 views
Dilijan International School hosted UWC Summer Course for 30 students from 13 countries
Photo: Dilijan International School
Yerevan/Mediamax/. Dilijan International School (DIS) hosted 30 students from 13 countries including those from Armenia and Armenian Diaspora for the UWC Dilijan Summer Course on July 14-28.
UWC Dilijan Summer Course in Dilijan was sponsored by RVVZ Foundation established by co-founders of Dilijan International School Veronika Zonabend and Ruben Vardanian.
Throughout  the Course the students learned about Social and Environmental Development issues and presented their final projects during the closing ceremony organized by the Summer Course participants at Dilijan Spa and Resort on July 27. Students shared their ideas regarding the improvement of Dilijan city infrastructure and  making it more attractive for foreign tourists.
In her opening remarks Veronika Zonabend thanked local authorities for supporting the programmes of Dilijan International School. Dilijan Mayor Armen Santrosian, in his turn, welcomed the founders of the project and noted that the “launch of Dilijan International School will completely change the shape of Dilijan”.
Dilijan International School also invited students from Ayb high school and Quantum college to participate in the celebration of the Summer Course and to share their projects at the closing ceremony
Dilijan International School is a large-scale philanthropic initiative which will put Armenia on the world educational map. Among the Board of Trustees of Dilijan International School are prominent educational and business circles representatives from U.S., Great Britain, France, Switzerland, Japan and other countries.
Dilijan International School will open its doors in September 2014. By 2023 the school will host 650 students from at least 60 countries. 90% of gifted students will receive full  scholarships granted by the DIS benefactors, including students from Armenia (10-12%) and Armenian Diaspora (30%).
Dilijan International School is expected to join the United World Colleges (UWC) network in October 2013. DIS’s full membership in the UWC will ensure an international student body composition: the school will reach to students from more than 100 countries through the network of UWC national committees.
The construction of Dilijan International School is carried out by RD Group led by Gagik Adibekyan.
Water bottles for the Summer Course were cordially supplied by Dilijan Water while Dilijan Spa and Resort contributed to the Summer Course by providing its facilities free of charge for the closing event.