Երեւան: Մեդիամաքս: Դիլիջանի միջազգային դպրոցի (Dilijan International School, DIS) նախագիծը, որը նախաձեռնվել է ռուսաստանաբնակ գործարար Ռուբեն Վարդանյանի եւ նրա տիկնոջ` Վերոնիկա Զոնաբենդի կողմից, եզակի է ոչ միայն նրանով, որ այնտեղ սովորելու են երեխաներ տասնյակ երկրներից:
«Նախագիծը եզակի է նաեւ իր ճարտարապետական լուծումներով, եւ ներդաշնակ է այստեղի գեղեցիկ լանդշաֆտի հետ», - այսօր Դիլիջանում լրագրողներին ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Բրիտանացի ճարտարապետ Թիմ Ֆլինի կողմից մշակված ծրագիրն ընդհանրացրել է աշխարհի՝ վերջին 20 տարիներին կառուցված ավելի քան 40 դպրոց-համալիրների փորձը: Դպրոցի շինարարության ղեկավարող կազմակերպությունը RD Project Management Armenia-ն է, գլխավոր նախագծողը եւ գլխավոր կապալառուն՝ RD Construction Management Armenia-ն:
«Շինարարությունում արդեն ներդրվել է $20 մլն եւ ներդրումների ընդհանուր ծավալը նախագծում կկազմի $150 մլն: Սա շատ կարեւոր նախագիծ է ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաեւ ողջ տարածաշրջանի համար, քանի որ բոլոր այն երեխաները, որոնք սովորելու են այստեղ, հնարավորություն կունենան ընդունվելու աշխարհի լավագույն բուհերը: Իմ երազանքն էր, որ երեխաները կարողանան լավագույն կրթությունը ստանալ Հայաստանում», - ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին, նա ասել է, որ իր երեխաները նույնպես կսովորեն այս դպրոցում` «եթե հանձնեն ընդունելության քննությունները»:
Նա տեղեկացրել է, որ դպրոցում սովորելու տարեկան վճարը կկազմի $30 հազ., ընդ որում, երեխաների շուրջ 70%-ը կսովորեն կրթաթոշակների օգնությամբ:
«Կրթաթոշակային ֆոնդի դոնորների թվում են բազմաթիվ բարերարներ. Նրանց թվում են Վիկտոր Վեքսելբերգը, Ալիշեր Ուսմանովը, Սուլեյման Քերիմովը», - ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Դասավանդումը դպրոցում ընթանալու է անգլերեն լեզվով բարձր որակավորում ունեցող դասախոսների կողմից:
Դասավանդումն ընթանալու է այնպիսի միջազգային կրթական ծրագրերով, ինչպիսիք են Cambridge IGSSE-ն (միջնակարգ կրթության մասին միջազգային ատեստատ, 13-ից 16 տարեկան) եւ IB Diploma (միջազգային բակալավրիատ, նախահամալսարանական կուրս 16-ից 19 տարեկանների համար):
Ակնկալվում է, որ ս.թ. հոկտեմբերին Դիլիջանի միջազգային դպրոցը կդառնա United World Colleges (UWC) հանրույթի անդամ, ինչը թույլ կտա սաներ համախմբել ավելի քան 100 երկրներից: Նախատեսվում է, որ արդեն առաջին ուսումնական տարում UWC Dilijan-ը երիտասարդներ կհյուրընկալի 30 երկրից:
Առաջին ընդունելությունը կկայանա 2014 սեպտեմբերին: Դպրոցը նախնական շրջանում նախատեսված է լինելու 650 երեխայի համար:
Այսօր ՀՀ Սերժ Սարգսյանն այցելել է Դիլիջանի միջազգային դպրոց: Շրջայցի ավարտին Սերժ Սարգսյանը դպրոցի նախագծի հիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի եւ դպրոցի ծրագրի ներդրողներից Գագիկ Ադիբեկյանի հետ ջրել է դեռեւս 2010թ. ապրիլի 9-ին ի նշանավորումն «Հայաստանում Դիլիջանի միջազգային դպրոց» ծրագրի մեկնարկի իր տնկած ծառը: Այնուհետեւ ՀՀ նախագահն աշխատանքային քննարկում է ունեցել Դիլիջանի Միջազգային դպրոցի հիմնադիրների, հոգաբարձուների խորհրդի անդամների եւ պետական համապատասխան պաշտոնյաների հետ`դպրոցի, ինչպես նաեւ ընդհանուր առմամբ Դիլիջան քաղաքի զարգացման, քաղաքաշինական եւ ընթացիկ կարեւոր ու հեռանկարային այլ հարցերի շուրջ:

Строительство Дилижанской международной школы
Ереван /Медиамакс/. Проект Дилижанской международной школы (Dilijan International School, DIS), инициированный российским предпринимателем Рубеном Варданяном и его супругой Вероникой Зонабенд, уникален не только тем, что там будут обучаться дети из десятков стран.
«Проект уникален также своим архитектурным решением, тем, как он органично вписывается в местный ландшафт», - сказал сегодня в Дилижане журналистам Рубен Варданян.
Проект, разработанный британским архитектором Тимом Флинном, обобщил опыт более 40 школ-комплексов, построенных за последние 20 лет. Управляет строительством компания RD Project Management Armenia, а генеральным проектировщиком и подрядчиком выступает RD Construction Management Armenia.
«В строительство уже вложено $‌20 млн, а общий объем инвестиций в проект составит $‌150 млн. Это очень важный проект не только для Армении, но и для всего региона, поскольку все дети, которые будут здесь обучаться, смогут поступить в лучшие вузы мира. Я мечтал, чтобы дети могли получать лучшее образование в Армении», - сказал Рубен Варданян.
Отвечая на вопросы журналистов, он сказал, что его дети также будут обучаться в этой школе, «если сдадут вступительные экзамены».
Рубен Варданян сообщил, что годовая плата за обучение в школе составит $‌30 тыс., при этом, около 70% детей будут обучаться бесплатно благодаря стипендиям. «В числе доноров стипендиального фонда множество благотворителей: среди них - Виктор Вексельберг, Алишер Усманов, Сулейман Керимов», - сказал Рубен Варданян.
Преподавание в школе будет вестись на английском языке высококвалифицированными преподавателями. Преподавание будет вестись по таким международным образовательным программам, как Cambridge IGSSE (международный аттестат о среднем образовании, с 13 до 16 лет) и IB Diploma (международный бакалавриат, с 16 до 19 лет).
Ожидается, что в октябре с.г. Дилижанская международная школа станет полноправным членом сообщества United World Colleges (UWC), что позволит ей привлекать учеников из более чем 130 стран. Ожидается, что в первом учебном году UWC Dilijan примет детей из 30 стран.
Первый прием состоится в сентябре 2014г. Школа на начальном этапе будет предназначена для 650 детей.
Президент Армении Серж Саргсян посетил сегодня Дилижанскую международную школу. После осмотра строительной площадки Серж Саргсян, основатель школы Рубен Варданян и один из инвесторов проекта Гагик Адибекян полили дерево, посаженное президентом 9 апреля 2010 года в честь старта программы «Дилижанская международная школа в Армении». Затем президент провел рабочее совещание с основателями школы, членами попечительского совета и госчиновниками на тему проекта и других вопросов развития Дилижана.