Երեւան: Մեդիամաքս: Դիլիջանում կայացել է Դիլիջանի միջազգային դպրոցի (DIS) հոգաբարձուների խորհրդի նիստը: Նիստից առաջ խորհրդի անդամները այցելել են շինհրապարակ, որտեղ շարունակվում է դպրոցի կամպուսի շինարարությունը:
Շինարարության ընթացքը խորհրդի անդամներին ներկայացրել է դպրոցի նախագծի հեղինակ, բրիտանացի ճարտարապետ Թիմ Ֆլինը (Tim Flynn ստուդիայի ղեկավարը), որը եւս ընդգրկված է DIS-ի հոգաբարձուների խորհրդում:
Նիստի ընթացքում ներկայացվել են հոգաբարձուների խորհրդի նոր անդամները` RD Group ընկերությունների խմբի տնօրենների խորհրդի նախագահ Գագիկ Ադիբեկյանը եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) փոխնախագահ եւ ֆինանսական տնօրեն Մանֆրեդ Շեպերսը:
DIS հոգաբարձուների խորհուրդը դպրոցի տնօրենի պաշտոնում հաստատել է Քոլին Ջենքինսին, ով ավելի վաղ զբաղեցնում էր Ուելսում (Մեծ Բրիտանիա) UWC Atlantic College-ի տնօրենի պաշտոնը, իսկ մինչ այդ ակտիվ մասնակցություն է ունեցել Մաաստրիխտում, Սինգապուրում եւ Կոստա-Ռիկայում UWC քոլեջների կայացման գործում:
Քոլին Ջենքինսը ներկայացրել է DIS-ի ուսուցիչների եւ աշակերտների հավաքագրման ռազմավարությունը: Դպրոցի դռները կբացվեն 2014 թվականի սեպտեմբերին` այն կկարողանա ընդունել 650 աշակերտներ առնվազն 60 երկրներից:
«Հուսով ենք, որ հունիսի սկզբին կհաղթահարենք Միավորված աշխարհի քոլեջների (UWC) ընտանիքին անդամակցելու հերթական փուլը եւ հուսով ենք դառնալ UWC Dilijan», - ասել է նախագծի հիմնադիր, ներդրումային բանկիր Ռուբեն Վարդանյանի կինը` Վերոնիկա Զոնաբենդը:
DIS-ի անդամակցությունը United World Colleges (UWC)-ին կապահովի ուսանողների միջազգային կազմը`դառնալով Միավորված աշխարհի քոլեջների լիիրավ անդամ, դպրոցը կկարողանա աշակերտներ հավաքագրել տարբեր երկրներում UWC ազգային կոմիտեների ցանցի շնորհիվ:

Фото: Дилижанская международная школа
Ереван/Медиамакс/. В Дилижане прошло заседание Совета попечителей Дилижанской международной школы (DIS).
Перед заседанием члены Совета попечителей посетили строительную площадку, где продолжается интенсивное строительство кампуса школы. О ходе строительства членам Совета рассказал автор проекта Школы, британский архитектор Тим Флинн (руководитель студии Tim Flynn Architects), который также входит в Совет попечителей DIS.
На заседании были представлены новые члены Совета попечителей: председатель Совета директоров Группы компаний RD Group Гагик Адибекян и вице-президент и финансовый директор Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Манфред Шеперс.
Совет попечителей DIS утвердил директором школы Колина Дженкинса, занимавшего ранее пост директора UWC Atlantic College в Уэльсе (Великобритания) и принимавшего активное участие в становлении UWC колледжей в Маастрихте, Сингапуре и Коста-Рике.
Колин Дженкинс представил стратегию набора учителей и студентов DIS. Школа, двери которой откроются в сентябре 2014 года, сможет принять 650 студентов как минимум из 60 стран.
«В начале июня мы надеемся пройти очередной этап включения в семью Колледжей объединенного мира, и надеемся стать UWC Dilijan», - сказала основатель проекта, супруга российского инвестбанкира Рубена Варданяна Вероника Зонабенд.
Членство DIS в United World Colleges (UWC) обеспечит международный состав учащихся - став полноправным членом Колледжей объединенного мира, школа сможет набирать учеников в разных странах через сеть национальных комитетов UWC.