Միգրացիայի մեկ հաջողված պատմությունը հաճախ դառնում է ծուղակ նրանց համար, ովքեր օրենքը շրջանցելով փորձում են նոր հնարավորություններ գտնել արտերկրում։ Մասնագետները շեշտում են՝ Հայաստանից դեպի Եվրոպական միության երկրներ անօրինական միգրացիայի պատճառները բազմաշերտ են՝ սոցիալականից մինչեւ անվտանգային։ Որոշումները հաճախ կայացվում են հույզերով առաջնորդված, առանց բավարար տեղեկացվածության։ Մարդիկ չեն պատկերացնում իրենց որոշման իրավական ու հումանիտար հետեւանքները։ Եվրոպական շատ երկրներ Հայաստանը դասում են անվտանգ երկրների շարքում, մեր այն հայրենակիցները, ովքեր տարբեր պատճառներով ապաստան են հայցում, հաճախ մերժվում են հիմնավորումների բացակայության պատճառով։ Նման իրավիճակից հետո ոմանք համագործակցում են միգրացիոն մարմինների հետ ու կամավոր վերադառնում հայրենիք, իսկ մյուսները շարունակում են անորոշ ուղին, որը հաճախ ավարտվում է հարկադիր ու կոշտ արտաքսմամբ։
Անօրինական միգրացիայի, ձախողման պատմությունների, հայրենիք վերադարձողների վերաինտեգրման գործընթացների ու միգրացիայի կառավարման համակարգի ամրապնդման մասին Մեդիամաքսին պատմել են ՆԳՆ Միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայության պետ Նելլի Դավթյանն ու «Մարդը կարիքի մեջ» հասարակական կազմակերպության (People in Need) հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Վարդուհի Դադունցը։
Անօրինական միգրացիայի պատճառների եռյակը
Նելլի Դավթյան, ՆԳՆ Միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայության պետ
Անկախությունից ի վեր Հայաստանը համարվել է «արտագաղթի երկիր»։ 2018-ից հետո միգրացիոն միտումներում զգալի դրական փոփոխություններ են նկատվել, այդ տարում առաջին անգամ 12 տարվա ընթացքում մուտքերի եւ ելքերի դրական տարբերություն է գրանցվել՝ շուրջ 15 313 մարդ։ ՀՀ քաղաքացիների մասով միայն կորոնավիրուսի համաճարակի պայմաններում ենք ունեցել ավելի շատ մուտքեր, քան ելքեր։
Նելլի Դավթյանը Նելլի Դավթյանը
Վիզաների ազատականացման համատեքստում Հայաստանը պետք է մշակի գործողությունների ծրագիր՝ ԵՄ երկրներ ապօրինի միգրացիայի կանխարգելման նպատակով։ Մենք ուշադրությամբ հետեւում ենք ՀՀ քաղաքացիների կողմից ԵՄ երկրներում ապաստան հայցելու ցուցանիշներին, որոնց համար հիմք են ծառայում Եվրոպական վիճակագրական վարչության (Եվրոստատ) հրապարակած տվյալները, սակայն դրանք միշտ չէ, որ ամբողջական են։ 2024թ․ վերջնական տվյալները դեռ չկան, առկա ցուցանիշները նախնական են եւ կարող են փոփոխվել։ Դեպի ԵՄ երկրներ ամենաբարձր ցուցանիշն ունեցել ենք 2017 թվականին, թիվը մոտ էր 8000-ի։ 2024 թվականին, նախնական գնահատականներով, ունենք 5000-ը գերազանցող ցուցանիշ։ Թվերը մոտավոր են, ընդհանրացված, որովհետեւ առաջին անգամ ապաստան հայցողների թվերը ուրիշ կերպ են հաշվարկվում, անօրինական մեկ տարով, մեկ տարուց ավելի ժամկետով գտնվողներինը՝ այլ կերպ։ Ճշգրիտ տվյալների եւ միգրացիայի պատճառները դուրս բերելու համար անհրաժեշտ է իրականացնել մեծ ընտրանքով քանակական հետազոտություն՝ թիրախային հարցերով մշակված հարցարան, ստացված արդյունքների խորը վերլուծություն ՝ նոր մեթոդաբանությամբ՝ նախորդիվ իրականացված նմանօրինակ հետազոտությունների համեմատությամբ։
Զանցանքն ու պատասխանատվությունը
Անօրինական ելքերի համար հիմնական երկու պատճառ կա՝ առողջական եւ տնտեսական։ 2020 թվականից ի վեր անվտանգային հարցը եկել է լրացնելու թոփ եռյակը, բայց այս տվյալը 2021-ին արված հետազոտության արդյունք է, որից հետո իրողություններ են փոխվել։ Միգրացիայի պատճառները հասկանալու համար ուսումնասիրել ենք նաեւ սոցիալական մեդիայի հարթակներում տարածված շատ տարբեր նյութեր, արձագանքներ, մեկնաբանություններ, որոնք հանրային ընկալումների պատկերի արտացոլումն են։ Դիտարկված նյութերից մեկն ուղիղ լուսաբանում էր չարտերային մի թռիչք, որով մեր հայրենակիցները հարկադիր ձեւով վերադարձվել էին Գերմանիայից։ Հենց նոր օդանավից հույզերով իջած մարդկանց առաջին խոսքն այն մասին էր, որ «դե, պահեք մեզ՝ ոնց հետ բերեցիք», «Փաշինյանը պաշտոնական այցով գնաց Գերմանիա, որից հետո տեղի ունեցան զանգվածային վերադարձի դեպքեր», «գնացել էի վիրահատվելու», «գնացել էի ընտանիքի վերամիավորման» եւ այլն։ Այդ մարդկանց մոտ չկար ընկալում, որ, եթե ոչ հանցանք, ապա՝ զանցանք են գործել, շրջանցել են միգրացիոն ընթացակարգերը, խախտել օրենքը եւ դրա համար պատասխանատվություն են կրում։ Նրանց թվում էր, թե վերադարձը պայմանավորված է քաղաքական համաձայնագրերով, ոչ թե իրենց կողմից օրենքի խախտմամբ։ Այս ընկալումն է պետք կոտրել եւ ունենալ մի իրավիճակ, որ միջին վիճակագրական քաղաքացին գիտակցի՝ ինչ գործընթացի միջով է անցնելու, եթե ընտրի անօրինական միգրացիայի ուղին։
Առայժմ, առանց հետազոտության, մեր փորձառության հիման վրա եւ մասնագիտական ինտուիցիայով գնահատում ենք, որ միգրացիոն վարքագիծը գիտակցված չէ, շղթայական էֆեկտով է աշխատում։ Մարդիկ մեկնում են, բայց չգիտեն, որ ապաստան հայցել նշանակում է ապացուցել՝ քո երկրում քո կյանքին վտանգ է սպառնում, այն էլ՝ ոչ թե միջանձնային հարաբերությունների, այլ պետության հետ հարաբերությունների բերումով։ Կարեւոր է, որ յուրաքանչյուր քաղաքացի գիտակցի՝ երբ, օրինակ, փորձում է ապացուցել, թե մահմեդական է եւ կրոնական պատկանելության պատճառով Հայաստանում իրեն հալածում են՝ այդ հայտարարությունը վերաբերում է պետության հեղինակությանը։ Սա ապացուցելն էլ նշանակում է՝ ընդունող պետությունն արձանագրեց, որ Հայաստանն այսպիսի խնդիրներ ունի։ ԵՄ անդամ պետությունների մեծ մասը Հայաստանը դասել է ապահով երկրների շարքը եւ արձանագրել, որ մարդու իրավունքների համատարած խախտումներ, կյանքի վտանգ, հալածանք ու հետապնդում չկա ապաստանի համար նախատեսված հինգ հիմքերով։ Այս պատկերն ունենալու համար մենք բավական երկար ժամանակ ջանք ենք գործադրել։
Ապաստանի կամ փախստականի կարգավիճակը հավերժ չէ
Շատերը սխալմամբ կարծում են, թե փախստականի կարգավիճակը միանգամայն ապահովագրված ու հավերժ կարգավիճակ է։ Քաղաքական հայացքների հիմքով տրամադրված որոշ ապաստանի կարգավիճակներ հետ են վերցվել ՀՀ-ում 2018-ի հեղափոխությունից հետո։ Մեր հայրենակիցների շրջանում պոպուլյար եվրոպական երկրներն ասում են՝ ձեր երկրում փոխվել է իրավիճակը, եթե որպես ընդդիմադիր գործիչ, լրագրող հալածվել եք, այլեւս անվտանգ կլինեք, վերադարձեք ձեր երկիր։
Արտաքսման տրագիկ դեպքեր են եղել, երբ որեւէ երկրում բուժում ստացող անձը վիրահատությունից մեկ օր առաջ, բժշկի տրամադրած տեղեկանքով, որ նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում, վերադարձվել է հայրենիք եւ անհրաժեշտություն է եղել Առողջապահության նախարարությունում որեւէ տարբերակով համագործակցել։ Դրվագային խստացված միգրացիոն քաղաքականության ականատեսն ենք եղել, երբ մարդը տուն է վաճառել՝ արտագաղթելու հույսով, վիզա ստացել, սակայն ընդամենը 15 օր անց մերժում է ստացել եւ վերադարձվել է Հայաստան։
Ունենք իրավիճակ, երբ մարդը՝ խուսափելով հարկադիր վերադարձված լինելուց, երկիր է փոխել, երեխա է ունեցել՝ ավելի ու ավելի բարդացնելով իր վիճակը։ Վերջում պարզվել է, որ ինքն առանց այդ էլ կեղծ տվյալներով էր ապաստան հայցել, երեխայի տվյալները որեւէ պետության բազայում չկան եւ նրան հնարավոր չէ փաստաթղթավորել։
Վերաինտեգրման բարդությունները եւ աջակցության հնարավորությունները
Հարկադիր կամ կամավոր վերադարձի խնդրի առաջ կանգնած մարդիկ պետք է սերտ համագործակցեն միգրացիոն իշխանությունների հետ, ոչ թե սպասեն հարկադիր արտաքսման։ Կամավոր վերադարձը խթանող ծրագրեր կան ինչպես եվրոպական պետություններում, այնպես էլ՝ Հայաստանում, դրանք նախատեսում են բնակվարձի սուբսիդիա, խորհրդատվական ծառայություններ, աջակցման այլ բաղադրիչներ։ ՀՀ-ում վերաինտեգրման գործառույթը տրված է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությանը։ Պետական ծրագիրը սահմանափակ է, նախատեսում է մի քանի տասնյակ շահառուի բնակվարձի սուբսիդիա եւ ուղղորդիչ խորհրդատվական բնույթի ծառայություններ։ Այդ ծրագրի շրջանակում նաեւ փորձում ենք միջնորդի դեր ստանձնել վերադարձված անձի եւ պետական ապարատի այլ գերատեսչությունների միջեւ։
Վերաինտեգրումը բարդ հարց է, փաստորեն, պետությունն օգնում է նրանց, ովքեր փորձել են հեռանալ՝ վտանգելով երկրի հեղինակությունը։ Քինախնդրության բաղադրիչ, բնականաբար, չի կարող լինել, սեղանին մարդու խոցելիությունն է դրված, բայց, մյուս կողմից, պետք է բավարար նրբանկատություն ունենալ նաեւ հասարակության այն շերտերի նկատմամբ, ովքեր չեն գնացել այս ճանապարհով եւ չեն ստանում նմանօրինակ որեւէ աջակցություն։ Սա է պատճառը, որ պետական վերաինտեգրման ծրագիրը սահմանափակ է։
Բացի պետական ծրագրերից՝ Հայաստանում կարճաժամկետ ծրագրեր են իրականացնում նաեւ հասարակական կազմակերպությունները՝ «Մարդը կարիքի մեջ» ՀԿ-ն, «Հայկական Կարիտասը»։ Աջակցության ծրագրեր ունեն նաեւ ՄԱԿ-ի միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը, Միգրացիոն քաղաքականությունների մշակման միջազգային կենտրոնը, ԵՄ ֆոնդերը, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի ու այլ երկրների դեսպանությունները։
Միգրացիայի կառավարման համակարգի ամրապնդումը
Վարդուհի Դադունց, People in Need հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար
«Մարդը կարիքի մեջ» (People in Need) ՀԿ-ն տարիներ շարունակ Հայաստան կամավոր վերադարձողներին օգնում է ինտեգրման հարցում։ Մեր ծրագրերը թույլ են տալիս սոցիալական արագ արձագանքման աջակցություն տալ տվյալ պահին կամ ավելի երկար ժամանակահատվածում աջակցել մասնագիտական հմտություններ, կարողություններ զարգացնելու, փոքր ընտանեկան դրամաշնորհներով բիզնես սկսելու հարցում։ Վերջին տարիներին ինտեգրման նպատակով 100 եւ ավելի փոքր բիզնես ենք ֆինանսավորել, 1000-ին մոտ մասնագիտական վերապատրաստում ապահովել։
Վարդուհի Դադունցը Վարդուհի Դադունցը
Շահառուների հետ շփումից հասկացել ենք, որ անօրինական միգրացիայի պատճառը նաեւ ոչ լիարժեք իրազեկվածությունն է, մեկ մարդու հաջողված փորձը։ Մարդիկ հաճախ լռում են ձախողումների մասին, կիսվում՝ միայն հաջողություններով։ Կարեւոր է պատմել ռիսկերի, խոչընդոտների մասին, որ կարող են լինել անօրինական ճանապարհով օտար երկրում հայտնվելու դեպքում։ «Մարդը կարիքի մեջ» ՀԿ-ն աշխատում է ոչ միայն միգրանտների, այլ նաեւ փախստականների, տեղահանվածների հետ։ Մեր գործունեությունը միտված է տարբեր խմբերի ինտեգրացիոն ծրագրերին։ Այժմ մեր կազմակերպությունն իրականացնում է «Միգրացիայի կառավարման համակարգի ամրապնդումը ՀՀ-ում» ծրագիրը։ Այն համաֆինանսավորվում է ԵՄ Միգրացիոն գործընկերության գործիքի (MPF) շրջանակում՝ Միգրացիոն քաղաքականության մշակման միջազգային կենտրոնի (ICMPD) միջոցով։ Ծրագրի շրջանակում համագործակցում ենք ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության, ՀՀ ՆԳՆ Միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայության, Սփյուռքի հարցերով գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի, մարզային եւ տեղական կառույցների, քաղաքացիական հասարակության եւ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ։
Ծրագիրը միտված է միգրացիոն քաղաքականության ամրապնդմանը, համապարփակ զարգացմանը՝ միաժամանակ աջակցելով թե՛ պետական մարմինների գործունեությանը, եւ թե անմիջականորեն միգրանտ խմբերին։ Ծրագրի շրջանակում մշակվել է ձեռնարկ, որը ներառում է տերմինաբանության պարզաբանումներ, պրակտիկ վարժություններ ու առաջադրանքներ՝ միգրացիայի ոլորտում ներգրավված սոցիալական աշխատողների կարողությունների զարգացման համար։ Այժմ անցկացվում են վերապատրաստումներ ոլորտում մեծ փորձ ունեցող մասնագետների եւ փորձագետների մասնակցությամբ։ Այս դասընթացները նպատակ ունեն խորացնել մասնագիտական գիտելիքներն ու հմտությունները՝ նպաստելով միգրացիոն կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացմանը։
Ծրագրի կարեւոր բաղադրիչներից մեկով աջակցում ենք պետությանը միգրացիայի կառավարման քաղաքականության մշակման հարցում՝ ներառյալ ռազմավարությունները, օրենքները եւ այլ իրավական ակտերը։ Քանի որ ոլորտում արդեն գործ ունեինք գործընկերների հետ, որոնք զբաղվում էին օրենսդրությամբ, որոշեցինք ստեղծել մի հարթակ, որի պակասը նկատել էինք նախնական դիտարկումների ժամանակ։ Կային առանձին գործող պլատֆորմներ՝ վերաինտեգրման քաղաքականության, օտարերկրյա միգրացիայի հոսքերի կառավարման կամ ապաստանի հարցերով, սակայն բաց էր միասնական դաշտի անհրաժեշտությունը, որտեղ բոլոր շահակիցները պարբերաբար կհանդիպեն՝ փոխանակվելու տեղեկատվությամբ ու հասկանալու, թե ոլորտում ինչ է տեղի ունենում։ Այսպես` ստեղծվեց «Միգրացիոն քաղաքականությունների երկխոսության հարթակը»։ Մինչ այժմ անցկացվել է երեք հանդիպում, որոնց մասնակցել են նախարարությունների եւ ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ։ Քննարկում ենք քաղաքականությունների մշակման ընթացքը, իսկ հարթակն ապահովում է թափանցիկություն, հաշվետվողականություն եւ օգնում խուսափել կրկնություններից։ Հանդիպումների ժամանակ անդրադառնում ենք նաեւ հանրային իրազեկման ու ոլորտին վերաբերող նոր հետազոտություններին։
Միգրացիայի հետ հատվող խնդիրներն ու թաքնված ձախողումները
Միգրացիան բազմադիսցիպլինար եւ բարդ երեւույթ է՝ միաժամանակ առնչվում է տնտեսության, սոցիալական ոլորտի, առողջապահության եւ մարդու իրավունքների հետ։ Այստեղ միախառնվում են տարբեր խնդիրներ։ Մենք աշխատել ենք հայրենիք վերադարձած հազարավոր շահառուների հետ՝ գնահատելով նրանց՝ ապօրինի ճանապարհով երկրից մեկնելու շարժառիթները, բարդությունները եւ ներկա իրավիճակը։ Դեպքերի մեծ մասում միգրացիայի հիմնական դրդապատճառը եղել են առողջական խնդիրները կամ դրանցով պայմանավորված՝ տեղափոխումը դեպի եվրոպական երկրներ։ Շատերի համար ապագայի հանդեպ ակնկալիքները եղել են պայծառ, սակայն իրականությունը՝ ծանր եւ հիասթափեցնող։ Այս ամենը հաշվի առնելով՝ փորձում ենք իրականացնել իրազեկման արշավներ՝ պետական կառույցների եւ հասարակական կազմակերպությունների համագործակցությամբ։ Մարդիկ հաճախ չեն ցանկանում պատմել իրենց միգրացիոն ձախողումների մասին, հատկապես, երբ դրա դիմաց մեծ գին են վճարել՝ տնտեսական կորուստ, աշխատանք, կարիերա։ Բայց պետք է գիտակցեն, որ իրենց լռությունը կարող է խորտակել ուրիշների ճակատագրերը։
Ունենք նաեւ հաջողված պատմություններ, որոնք վկայում են, որ նույնիսկ չնչին աջակցությունը կարող է նպաստել մարդկանց՝ Հայաստանում մնալու եւ կյանքի որակի բարելավմանը։ Մեր շահառուներից մեկը, որը վերադարձել էր հայրենիք ապօրինի միգրացիայի փորձից հետո, «Մարդը կարիքի մեջ» ՀԿ-ի ավելի քանի 10 տարի առաջ տրամադրած բիզնես աջակցության շնորհիվ բացել է փայտամշակման արհեստանոց։ Դրանից հետո նրա ընտանիքի անդամներն էլ վերադարձել են Հայաստան, մինչեւ այժմ ունեն հաջողված բիզնես եւ որակյալ արտադրանք։ Նման պատմությունները կարող են օրինակ լինել մյուսների համար։
Միգրացիան՝ նաեւ օրինական
ՆԳՆ Միգրացիայի եւ քաղաքացիության ծառայության պետ Նելլի Դավթյան
Հանրային ընկալումների հետ աշխատելիս եւ գրագետ միգրացիոն վարքագիծ ձեւավորելու ճանապարհին կարեւոր է լուսաբանել նաեւ օրինական միգրացիայի հնարավոր ուղիները։ «Միգրանտ» բառի նկատմամբ հասարակությունում հաճախ երկակի վերաբերմունք կա։ Անգամ բժիշկը, ում հրավերով ներգրավել են որեւէ նախագծում կամ խորհրդատվական առաքելությամբ գտնվում է եվրոպական որեւէ երկրում, իրեն միգրանտ չի անվանում՝ բառի շուրջ եղած բացասական կոնտեքստի պատճառով։ Դա մասամբ պայմանավորված է նաեւ նրանով, որ մեր լեզվամտածողությունում «գաղթ» բառը նույնացվում է հարկադիր տեղափոխման հետ։
Մեր օրերում, գլոբալիզացիայի պայմաններում, միգրացիոն շարժերն արդեն բնական երեւույթ են եւ դրանց դեմ պայքարելը որեւէ պետության համար անշնորհակալ գործ է։ Եթե անվտանգության սպառնալիքներ չկան, պետությունը չպետք է խոչընդոտի իր քաղաքացու դուրս գալը երկրի սահմաններից։ Այս տրամաբանությամբ ՀՀ-ն հրաժարվեց անձնագրում ելքի կնիք դնելու պրակտիկայից։ Այսօր գործում է սահմանային էլեկտրոնային կառավարման համակարգ, եթե քաղաքացին չունի խնդիրներ՝ զինապարտության, հարկադիր կատարման մարմնի կամ հետախուզման հետ կապված, նրա ելքն ազատ է։ Անձը պետք է իրազեկված լինի՝ ի՞նչ մուտքի պայմաններ ունի ընդունող երկիրը, վիզա պահանջվո՞ւմ է, որքա՞ն է օրինական գտնվելու ժամկետը եւ այլն։
Օրինական միգրացիայի ուղիների՝ ուսման, աշխատանքի հնարավորությունների ակտիվ լուսաբանումը կնպաստի իրավագիտակցության բարձրացմանը եւ կօգնի մարդկանց կայացնել տեղեկացված եւ ճիշտ որոշումներ՝ հասկանալով ոչ միայն այն, ինչ չի կարելի անել, այլեւ այն, ինչ կարելի է։
Սույն հոդվածը պատրաստվել է «Մարդը կարիքի մեջ» ՀԿ-ի «Միգրացիայի կառավարման համակարգի ամրապնդումը Հայաստանի Հանրապետությունում» ծրագրի շրջանակում: Այն համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից՝ Միգրացիոն գործընկերության գործիքի (MPF) շրջանակում եւ Միգրացիոն քաղաքականության մշակման միջազգային կենտրոնի (ICMPD) միջոցով։

A single successful migration story often becomes a trap leading others to pursue illegal paths in search of better opportunities abroad. Experts highlight that illegal migration from Armenia to EU countries is driven by a complex mix of social, economic, and security-related factors. Many decisions to migrate are made emotionally, without a clear understanding of the legal or humanitarian consequences. Many European countries classify Armenia as a safe country, and asylum applications from Armenian citizens are frequently rejected due to lack of justification. In such cases, some individuals choose to cooperate with migration authorities and voluntarily return home, while others remain abroad, often ending up in precarious situations that lead to forced and sometimes harsh deportations.
In a conversation with Mediamax, Nelly Davtyan, Head of the Migration and Citizenship Service of the Ministry of Internal Affairs, and Varduhi Dadunts, Head of the Armenian office of the People in Need NGO, discussed the realities of illegal migration, stories of failed attempts, the challenges of reintegrating returnees, and the efforts to strengthen Armenia’s migration management system.
The three causes of illegal migration
Nelly Davtyan, Head of the Migration and Citizenship Service of the Ministry of Internal Affairs
Since independence, Armenia has been considered a “country of emigration.” However, significant positive changes have been observed in migration trends since 2018, when for the first time in 12 years, the country recorded a positive difference between entries and exits, with approximately 15,313 people. For Armenian citizens specifically, a positive migration was only observed during the COVID-19 pandemic, when return flows temporarily outpaced departures.
Nelly Davtyan Nelly Davtyan
In the context of visa liberalization with the EU, Armenia must develop an action plan to prevent illegal migration to EU countries. We actively monitor asylum application trends by Armenian citizens in EU member states using data from Eurostat (the European Statistical Office.) However, this data is not always complete or final. There are no final data for 2024 yet, the current figures are preliminary and may change. 2017 marked the peak year, with nearly 8,000 Armenian asylum applications submitted to EU countries. In 2024, according to preliminary estimates, we have an indicator exceeding 5,000. According to preliminary data, the number for 2024 exceeds 5,000 – though final figures may vary, as asylum statistics differ based on categories such as first-time applicants, individuals who have resided illegally for less than a year, and those who have overstayed for longer periods. To gain a clearer and more accurate understanding of migration drivers, especially illegal migration, it is essential to conduct a large-scale quantitative survey, based on a targeted questionnaire. This should be supported by in-depth analysis using updated methodologies, and results should be compared with previous studies.
Misdemeanour and responsibility
There are two primary drivers of illegal migration from Armenia – health-related issues and economic hardships. Since 2020, the security concerns have come up. But this data is the result of a survey conducted in 2021, after which realities have changed. To understand the motives behind migration, we also studied different materials, reactions, and comments shared on social media platforms, which reflect the picture of public perceptions. One example involved the coverage of the forced return of Armenian nationals from Germany via charter flight.
Emotional reactions upon arrival were: “Well, afford us in a way you brought us back,” and “Pashinyan visited Germany, and then mass returns began,” or “I went for surgery” or “I went for family reunification.” These people did not have the perception that they had committed, if not a crime, then a misdemeanour – they bypassed migration procedures, violated the law, and were held accountable for it. They believed that these deportations were politically driven rather than based on legal violations.
Changing this perception is essential. We must create an environment in which citizens clearly understand the legal implications of illegal migration, the procedures they will face, and the personal risks involved when choosing such a path.
For now, without research, based on our experience and professional intuition, we assess that migratory behaviour is largely unconscious and driven by a chain effect. People leave, unaware that seeking asylum means proving that your life is in danger in your country, and not due to interpersonal relations but due to the persecution by the state. For example, when someone attempts to claim asylum on the grounds that they are Muslim and are being persecuted in Armenia for their religion, this claim directly challenges the reputation of the Armenian state. If such an application is accepted, the host country implicitly affirms that Armenia has such problems, which damages the country’s international image. Most EU member states have classified Armenia as a safe country and recorded that there are no widespread human rights violations, persecutions or threats to life on the five grounds for asylum. We have been working hard for quite a long time to have this image.
Asylum or refugee status is not permanent
Many people mistakenly believe that refugee status is a completely secure and permanent status. Following the 2018 revolution in Armenia, asylum statuses previously granted in other countries on the basis of political persecution were withdrawn. European countries popular among our compatriots say that the situation in Armenia has changed, and if you have been persecuted as an opposition figure or journalist, you will be safe from now on, return to your country.
There have also been tragic deportation cases, including instances where individuals undergoing medical treatment abroad were returned to Armenia just the day before scheduled surgeries, with a certificate from a doctor stating that the person’s life was not in danger and it was necessary to cooperate with the Ministry of Health in some way. In another example of tightened migration policy, a person sold his home in Armenia with the intent to emigrate. After receiving a visa, he was deported just 15 days after arrival.
We have a case when a person, in an attempt to avoid being forcibly returned, moved to another country, had a child, further complicating the situation. In the end, it turned out that the individual had previously applied for asylum using false information and the child was not documented in any official state database, making this process further impossible.
Reintegration complications and support options
People facing forced or voluntary return to Armenia should closely cooperate with migration authorities, rather than waiting until forced deportation. A range of voluntary return programs exist both in European countries and Armenia, offering assistance such as housing subsidies, counselling services, and reintegration support. In Armenia, the Ministry of Labour and Social Affairs is the body responsible for coordinating reintegration efforts. The state program is limited, providing housing subsidies and guidance and counselling services for several dozen beneficiaries. Within the framework of this program, we are also trying to assume the role of a mediator between the returned person and other departments of the state apparatus.
Reintegration is a complex issue. In fact, the state is helping those who tried to leave, endangering the country’s reputation. Naturally, there can be no punitive approach, and we know about the vulnerability of the person, but, on the other hand, it is also important to consider the perspectives of citizens who remained in Armenia and did not receive such support. This is the reason why the state reintegration program is limited.
In addition to state programs, short-term initiatives are also implemented by non-governmental organizations, including People in Need NGO and Armenian Caritas. The UN International Organization for Migration, the International Centre for Migration Policy Development, EU funds, the embassies of France, Germany, and other countries also have support programs.
Strengthening the migration management system
Varduhi Dadunts, Head of People in Need Armenia
For years, People in Need Armenia has been actively supporting voluntary returnees with their reintegration. Through our programs, we offer rapid social support, skills development, and small grants to help start family businesses. In recent years alone, we have financed over 100 small businesses and provided professional training to nearly 1,000 individuals.
Varduhi Dadunts Varduhi Dadunts
From our communication with the beneficiaries, it has become clear that a major driver of illegal migration is lack of awareness and the successful experience of one person. People often remain silent about failures, sharing only successes. It is important to talk about the risks and challenges that may arise in the event of finding themselves in a foreign country illegally. The People in Need NGO works not only with migrants, but also with refugees and displaced persons, with the aim of fostering integration programs for different groups. Currently, our organization is implementing the project “Strengthening the Migration Management System in the Republic of Armenia”. It is co-financed within the framework of the EU Migration Partnership Facility (MPF) through the International Centre for Migration Policy Development (ICMPD). Within the framework of the program, we cooperate with Armenia’s Ministry of Labour and Social Affairs, the Migration and Citizenship Service of the Ministry of Internal Affairs, the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, regional and local structures, representatives of civil society and the media.
The project aims to strengthen and develop migration policy, while supporting both the activities of state bodies and migrant groups. A manual has been developed within the framework of the project, which includes terminology clarifications, practical exercises and tasks for developing the capacities of social workers involved in the field of migration. Training courses are currently being conducted with the participation of specialists and experts with extensive experience in the field. These courses aim to deepen professional knowledge and skills, contributing to increasing the efficiency of the migration management system.
One of the key components of the project is supporting the state in developing migration management policies, including strategies, legislation, and other regulatory frameworks. Since we were already collaborating with partners involved in legislative processes, we decided to create a platform, the lack of which we had noticed during the initial observations. There were separate operating platforms on reintegration policy, management of foreign migration flows, or asylum issues, but the need for a common field was evident, where all stakeholders would meet regularly to exchange information and understand what was happening in the field. This led to the creation of the Migration Policy Dialogue Platform. To date, three meetings have been held, bringing together representatives of ministries and NGOs. The platform plays a vital role in ensuring transparency and accountability in the policy-making process, while also helping to prevent duplication of efforts. In addition to policy discussions, meetings also cover public awareness initiatives and recent research related to migration.
Cross-cutting issues and hidden failures in migration
Migration is a complex, multidisciplinary issue that intersects with the economy, social systems, healthcare, and human rights. Different issues are intertwined here. We have worked with thousands of returnees, assessing their motivations for leaving the country illegally, the complications they faced abroad, and their current situations. In most cases, health-related issues were the primary drivers of migration, prompting people to seek medical treatment or better care in European countries. Many left with high hopes for the future, but the reality was harsh and disappointing.
Taking all this into account, we are trying to carry out awareness campaigns in cooperation with state structures and non-governmental organizations. People are often reluctant to share their experiences, especially when the cost has been high: financial loss, unemployment, broken careers. But they should realize that their silence can ruin the fates of others. We also have success stories that prove that even small support can help people stay in Armenia and improve their quality of life. One of our beneficiaries, who returned to Armenia after an illegal migration attempt, opened a woodworking workshop with assistance from the People in Need NGO over a decade ago.
His success encouraged his family members to also return to Armenia and establish successful business. Stories like these can serve as an example for others.
Migration can be legal
When addressing public perceptions and shaping literate migration behaviour, it is essential to emphasize the legal pathways available for migration. In Armenia, the word “migrant” often carries a negative connotation. Even a doctor who has been invited to participate in a project or is on a consulting mission in a European country does not call himself a migrant due to the stigma associated with the term. This is partly due to the fact that in our linguistic thinking, the word “migration” is equated with forced relocation.
Nowadays, in the conditions of globalization, migration is a natural and common process and fighting it is unrealistic for any state. As long as there are no security concerns, the state should not prevent its citizens from leaving the country. Reflecting this approach, Armenia has eliminated the requirement for an exit stamp in passports. Now, an electronic border management system ensures that citizens can travel freely, as long as they have no legal restrictions related to military service, enforcement, or investigations. The person must be informed about the entry conditions of the receiving country, understanding visa requirements, the legal length of stay, etc.
Active coverage of legal migration channels – such as study, work, or exchange programs – will contribute to raising legal awareness and help people make informed and correct decisions, understanding not only what should not be done, but also what can be done.