Հայաստանում Վրաստանի մշակույթի օրեր կանցկացվեն - Mediamax.am
Դրանց ծրագիրը քննարկել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը եւ Վրաստանի դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեին:
Նախարարն ասել է, որ մշակույթի օրերի կազմակերպումը կամրապնդի երկու երկրների բարեկամական հարաբերություններն ու մշակութային երկխոսությունը։
Դեսպանը տեղեկացրել է, որ մշակույթի օրերի շրջանակում նախատեսվում են մի շարք միջոցառումներ՝ վրացի կատարողների, երաժշտական խմբերի, պարային համույթների մասնակցությամբ:
ԿԳՄՍ նախարարը կարեւորել է նաեւ Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ երիտասարդական համաժողովների կազմակերպումը՝ ընդգծելով երկու երկրների երիտասարդների շփման եւ երկխոսության զարգացման, բարեկամական կապերի ամրապնդման եւ համատեղ նոր նախաձեռնությունների իրականացման կարեւորությունը:

Days of Georgian Culture to be held in Armenia - Mediamax.am
The program was discussed by Armenia’s Minister of Education, Science, Culture and Sports, Zhanna Andreasyan, and Georgia’s Ambassador, Giorgi Sharvashidze.
The minister said that the cultural days will strengthen friendly relations and cultural dialogue between the two countries.
The ambassador noted that a number of events are planned within the framework of the cultural days, with the participation of Georgian artists, musical groups, and dance ensembles.
Zhanna Andreasyan also highlighted the significance of organizing youth conferences between Armenia and Georgia, stressing the importance of developing contacts and dialogue among young people of the two countries, strengthening friendly ties, and implementing new joint initiatives.