Կապանի միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում Երեւանի կոնյակի գործարանի ARARAT թանգարանը հանդես է եկել որպես «Ստրադիվարիուս» ջութակների բացառիկ ցուցահանդեսի աջակից։
Փառատոնի շրջանակում իրականացվել է բացառիկ ցուցադրություն՝ ներկայացվել է 18-րդ դարի՝ Անտոնիո Ստրադիվարիուսի եւ Գվարների դել Ջեզուի հինգ ջութակների բացառիկ ցուցահանդեսը։
Լուսանկարը` ARARAT
Թանգարանային եզակի նմուշները Կապան էր բերել ջութակի աշխարհահռչակ վարպետ Ֆլորիան Լեոնարդը, ում հիմնադրած «Florian Leonhard Fine Violins» ընկերությունը համարվում է ջութակի վաճառքով եւ վերանորոգումներով զբաղվող առաջատար ընկերություններից մեկն ամբողջ աշխարհում։ «Ստրադիվարիուս» ջութակներն իրենց բնույթով համարվում են անգերազանցելի՝ ձայնի եւ երաժշտական բազմաթիվ հատկությունների շնորհիվ։
Նման ձեւաչափով ցուցադրություն Հայաստանում իրականացվել է առաջին անգամ։
«ARARAT թանգարանը մշտապես կարեւորել է միջթանգարանային համագործակցության տարբեր ձեւաչափեր։ Տարբեր տարիներին ունեցել ենք համատեղ ցուցադրություններ Սարյանի տուն-թանգարանի հետ, Էրեբունի պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի հետ, Ռուսական արվեստի թանգարանի հետ։ Այս անգամ մեզ համար հետաքրքիր էր միջթանգարանային համագործակցության ընդունված ձեւաչափը բերել բոլորովին նոր հարթություն՝ Կապանի հանդիսատեսին հաղորդակից դարձնելով թե ջութակների հազվագյուտ հավաքածուի, թե ARARAT թանգարանին», - նշել է ARARAT թանգարանի ղեկավար Առնո Թադեւոսյանը։

Kapan International Music Festival featured the exclusive exhibition of Stradivarius violins supported by the ARARAT Museum of the Yerevan Brandy Company.
From July 4 to 8, the festival showcased five 18th-century Stradivarius and Guarneri del Gesù violins. These rare instruments were brought to Kapan by the renowned violin master Florian Leonhard. His company, Florian Leonhard Fine Violins, is considered one of the world's leading firms in violin sales and repairs. Stradivarious violins are unparalleled in their sound quality and numerous musical attributes.
Photo: ARARAT
Participants of the festival had the unique opportunity to discover the finest violins from Florian Leonhard Fine Violins over the course of four days. ARARAT Museum's support for this exhibition underscored the importance of establishing a rich cultural agenda in Armenia. The following exhibition was presented in Armenia for the first time.
"ARARAT Museum has always emphasized various formats of inter-museum collaborations. Over the years, we have held joint exhibitions with Saryan House Museum, Erebuni Historical and Cultural Reserve-Museum, Russian Art Museum, and others. This time, we were interested in bringing the traditional format of inter-museum cooperation to a new dimension, allowing Kapan's audience to experience both the rare collection of violins and the values ARARAT Museum cherishes," noted Arno Tadevosyan, Manager of the ARARAT Museum.