Նուբար Աֆեյան. «Ռուբենը համայն հայության խորհրդանիշն է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ձեռնարկատեր եւ բարերար, Moderna ընկերության համահիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ Նուբար Աֆեյանը հույս է հայտնել, որ միջազգային դերակատարները աչք չեն փակի Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի անօրինական ձերբակալության վրա։
«Այս իրավիճակը չափազանց ցավալի է ինձ համար։ Անցած 23 տարիների ընթացքում Ռուբենի հետ մենք տասնյակ մարդասիրական եւ բարեգործական ծրագրեր էինք իրականացրել Հայաստանում։ Անցյալ աշնանը Ռուբենը տեղափոխվեց Արցախ՝ օգնելու այնտեղ ապրողներին վերականգնել իրենց արժանապատվությունը եւ փորձել դիմակայել իրենց վրա գործադրվող ճնշմանը։ Երեք ամիս նա պետնախարար էր, բայց այդ պաշտոնը լքելուց հետո մնաց այնտեղ՝ մարդասիրական ծրագրեր իրականացնելով եւ մարդկանց օգնելով»,- ասել է Նուբար Աֆեյանը CNN-ի մեկնաբան Քրիստիան Ամանփուրին տված հարցազրույցում։
Մեկնաբանելով Ռուբեն Վարդանյանին առաջադրված մեղադրանքները՝ Նուբար Աֆեյանն ասել է, որ «դրանք ոչ մի փաստական հիմք չունեն»։
«Կարծում եմ՝ Ռուբենը համայն հայության խորհրդանիշն է։ Նրա ձերբակալությունն ու մեղադրանքները նպատակ ունեն հոգեբանական խոշտանգումների ենթարկել աշխարհի 10 միլիոն հայերին։ Հուսով եմ, որ միջազգային դերակատարները աչք չեն փակի եւ չեն խրախուսի անարդարությունն ու անպատժելիությունը։ Մենք իսկապես պետք է դրա դեմ հանդես գանք»,- ասել է Moderna-ի տնօրենների խորհրդի նախագահը:

«Рубен является символом всех армян», - заявил Нубар Афеян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Предприниматель и филантроп, соучредитель и глава совета директоров компании Moderna Нубар Афеян выразил надежду, что международные игроки не станут закрывать глаза на незаконный арест бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна властями Азербайджана.
«Это ситация чрезвычайно болезненна для меня лично. В течение последних 23 лет вместе с Рубеном мы реализовали десятки гуманитарных и благотворительных проектов в Армении. Осенью прошлого года Рубен переехал в Арцах, чтобы помочь живущим там людям восстановить свое достоинство и попытаться оказать сопротивление давлению, которое они испытывали. В течение трех месяцев он был государственным министром, но остался там и после того, как оставил этот пост, реализуя гуманитарные проекты и помогая людям», - сказал Нубар Афеян в интервью обозревателю CNN Кристиан Аманпур.
Комментируя выдвинутые против Рубена Варданяна обвинения, Нубар Афеян сказал, что «они не имеют под собой никакой фактической основы».
«Я думаю, что Рубен является символом всех армян. Его арест и предъявленные обвинения преследуют цель подвергнуть психологической пытке 10 миллионов армян по всему миру. Я надеюсь, что международные игроки не останутся в стороне и не станут поощрять несправдливость и безнаказанность.Нам действительно нужно выступить против этого», - сказал глава совета директоров Moderna.