Նուբար Աֆեյան. «Ռուբենը համայն հայության խորհրդանիշն է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ձեռնարկատեր եւ բարերար, Moderna ընկերության համահիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ Նուբար Աֆեյանը հույս է հայտնել, որ միջազգային դերակատարները աչք չեն փակի Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի անօրինական ձերբակալության վրա։
«Այս իրավիճակը չափազանց ցավալի է ինձ համար։ Անցած 23 տարիների ընթացքում Ռուբենի հետ մենք տասնյակ մարդասիրական եւ բարեգործական ծրագրեր էինք իրականացրել Հայաստանում։ Անցյալ աշնանը Ռուբենը տեղափոխվեց Արցախ՝ օգնելու այնտեղ ապրողներին վերականգնել իրենց արժանապատվությունը եւ փորձել դիմակայել իրենց վրա գործադրվող ճնշմանը։ Երեք ամիս նա պետնախարար էր, բայց այդ պաշտոնը լքելուց հետո մնաց այնտեղ՝ մարդասիրական ծրագրեր իրականացնելով եւ մարդկանց օգնելով»,- ասել է Նուբար Աֆեյանը CNN-ի մեկնաբան Քրիստիան Ամանփուրին տված հարցազրույցում։
Մեկնաբանելով Ռուբեն Վարդանյանին առաջադրված մեղադրանքները՝ Նուբար Աֆեյանն ասել է, որ «դրանք ոչ մի փաստական հիմք չունեն»։
«Կարծում եմ՝ Ռուբենը համայն հայության խորհրդանիշն է։ Նրա ձերբակալությունն ու մեղադրանքները նպատակ ունեն հոգեբանական խոշտանգումների ենթարկել աշխարհի 10 միլիոն հայերին։ Հուսով եմ, որ միջազգային դերակատարները աչք չեն փակի եւ չեն խրախուսի անարդարությունն ու անպատժելիությունը։ Մենք իսկապես պետք է դրա դեմ հանդես գանք»,- ասել է Moderna-ի տնօրենների խորհրդի նախագահը:

“Ruben is symbol of all Armenians,” Noubar Afeyan says - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Nubar Afeyan, entrepreneur and philanthropist, co-founder and chairman of the Board of Directors of Moderna, expressed hope that international players will not stand by and will speak up against the arrest of former State Minister of Artsakh Ruben Vardanyan by the Azerbaijani authorities.
“It is indeed extremely personal and painful situation. I have worked with Ruben Vardanyan for 23 years across dozens of humanitarian and philanthropic projects in Armenia. Ruben out of utter desperation for the fate of his people moved to Karabakh, what we call Artsakh, last fall to help the people living there regain their dignity and try to offer some resistance to the pressure they were under. For doing that, over a three-month period as the state minister, he stayed there after he ceased being state minister and was doing humanitarian projects on the ground helping people cope with the circumstances,” Noubar Afeyan said in interview with CNN anchor Christiane Amanpour.
Commenting on the charges initiated against Ruben Vardanyan, Noubar Afeyan said that “they have no factual basis.”
“I think that Ruben represents, in fact, a symbol of all Armenians. And for them to be able to arrest him, make a show of that activity and then charge him, is something that is meant to create psychological torture to really ten million Armenians around the world. I really hope that international powers do not stand by because all this types of things do is encourage more and more of this types of injustice with impunity, and I think we really need to speak up against that,” chairman of Moderna’s Board of Directors said.