Երեւանում կկայանա Տարկովսկու ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրությունը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ «Մոսֆիլմ» կինոկոնցեռնը՝ Շվեդական կինոինստիտուտի եւ Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության հետ համատեղ Երեւանում կազմակերպում է Անդրեյ Տարկովսկու ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրությունը:
Կցուցադրվի ռեժիսորի ռեստավրացիայի ենթարկված 6 ֆիլմ ՝ «Իվանի մանկությունը», «Անդրեյ Ռուբլյով», «Սոլարիս», «Հայելի», «Ստալկեր» եւ «Զոհաբերություն»:
Բոլոր ցուցադրությունները կանցկացվեն Կինոյի տանը՝ Հայաստանի ամենամեծ կինոդահլիճում։ Յուրաքանչյուր ցուցադրությունից հետո տեղի կունենա ֆիլմի քննարկում եւ կինոքննադատ Մաքսիմ Սելեզնյովի հետ համատեղ վերլուծություն։
Ֆիլմերի ցուցադրության ժամանակացույցը եւ տոմսերը հասանելի են https://tarkovsky.am/arm կայքում:
Իվանի մանկությունը
12-ամյա Իվանի մանկությունն ավարտվեց այն օրը, երբ նրա աչքի առաջ ֆաշիստները գնդակահարեցին իր մորը եւ քրոջը։ Տղայի հայրը զոհվում է ռազմաճակատում։ Որբ մնալով՝ Իվանը մեկնում է զորամաս եւ դառնում անորսալի հետախույզ։ Իր կյանքը վտանգի տակ դնելով՝ հրամանատարության համար հայթայթում է անգին տեղեկություններ թշնամու մասին։ Բայց պատերազմը մնում է պատերազմ…
Անդրեյ Ռուբլյով
Ռուսաստան, 15-րդ դարի սկիզբ։ Երկիրը իշխանական երկպառակտությունների մեջ է։ Թաթարների արշավանքները, սովն ու ժանտախտը հետապնդում են ժողովրդին։... Այս ողբերգական դարաշրջանում Ռուսաստանում հայտնվում է մեծ գեղանկարիչ։ Նրա մասին տեղեկությունները սուղ են եւ կցկտուր։ Հանճարեղ վարպետի ստեղծագործություններից միայն մի քանիսն են հասել մեզ։ Ֆիլմի հեղինակները ձգտում էին վերստեղծել Անդրեյ Ռուբլյովի հոգեւոր աշխարհը։
Սոլարիս
Սոլարիս մոլորակը ուսումնասիրող տիեզերական կայան է ժամանում հոգեբան, գիտնական Քրիս Քելվինը: Նրա խնդիրն է հասկանալ կայարանից եկող տարօրինակ հաղորդագրությունները: Սկզբում նրան թվում է, թե կայանի գիտնականները խելագարվել են, բայց հետո ինքն էլ է դառնում պատրանքի զոհ. Նրա մոտ է հայտնվում նախկինում ինքնասպան եղած իր կինը՝ Խարին։
Հայելի
Ֆիլմի հերոսը ցավալիորեն վախենում է կորցնել հարազատների՝ մոր, սիրելի կնոջ եւ որդու սերն ու ըմբռնումը։ ԵՎ զգում է, որ կյանքն օրեցօր նրանց ավելի է հեռացնում միմյանցից: Փորձելով փրկել ընտանիքը՝ նա հիշողությամբ դիմում է սեփական մանկության ամենաուժեղ տպավորություններին՝ ջանալով այդ մանկական աշխարհընկալման մեջ աջակցություն եւ արդարացում գտնել իր ներկայիս ապրումների համար։
Ստալկեր
Մի արգելված Գոտում, ըստ լուրերի, կա մի սենյակ, որտեղ կատարվում են ամենանվիրական ցանկությունները: Դեպի այդ սենյակ են ուղեւորվում մի ճանաչված Գրող ու մի հեղինակավոր Պրոֆեսոր՝ յուրաքանչյուրն իր պատճառներով, որոնց մասին նախընտրում են չխոսել։ Իսկ այնտեղ նրանց տանում է Ստալկերը՝ Գոտու ուղեկցորդը, որը կամ աստծու խենթն է, կամ էլ նոր հավատքի առաքյալը։ Անդրեյ Տարկովսկու փիլիսոփայական գլուխգործոցը:
Զոհաբերություն
Ի՞նչ է պետք զոհաբերել, որպեսզի աշխարհը փրկել մոտեցող աղետից: Ձեր ունեցվա՞ծքը, ձեր ապրելակե՞րպը, իսկ միգուցե ձեր կյա՞նքը: Ի՞նչ կդնի ֆիլմի հերոսը Ամենակարող Արարչի զոհասեղանին, եթե, իհարկե, վերջինս գոյություն ունի։

В Ереване пройдет ретроспектива фильмов Андрея Тарковского - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Киноконцерн «Мосфильм» совместно со Шведским киноинститутом и Союзом кинематографистов Армении проводят в Ереване ретроспективу фильмов Андрея Тарковского.
Будет показано шесть отреставрированных фильмов режиссера: «Иваново Детство», «Андрей Рублев», «Солярис», «Зеркало», «Сталкер» и «Жертвоприношение».
Все сеансы пройдут в Доме Кино - в самом большом кинозале Армении. После каждой картины состоится обсуждение и совместный разбор с кинокритиком Максимом Селезневым.
Все фильмы  демонстрируются с субтитрами на армянском языке.
График показов и билеты доступны на сайте https://tarkovsky.am/rus.
Иваново детство
Детство 12-летнего Ивана закончилось в тот день, когда у него на глазах фашисты расстреляли мать и сестренку. Отец мальчика погиб на фронте. Оставшись сиротой, Иван уходит в воинскую часть и становится неуловимым разведчиком. Он с риском для жизни добывает для командования бесценные сведения о противнике. Но война есть война…
Андрей Рублев
Русь начала XV века. Страну раздирают княжеские междоусобицы. Набеги татар, голод и мор преследуют народ... В эту трагическую эпоху появляется на Руси великий живописец. Сведения о нем скудны и отрывочны. Лишь немногие творения гениального мастера дошли до нас. Авторы фильма стремились воссоздать духовный мир Андрея Рублева.
Солярис
На космическую станцию, изучающую планету Солярис, прибывает учёный-психолог Крис Кельвин. Его задача - разобраться в странных сообщениях, поступающих со станции. Поначалу ему кажется, ученые на станции сошли с ума, но потом он и сам становится жертвой наваждения: ему является его жена Хари, ранее покончившая с собой.
Зеркало
Герой картины мучительно боится потерять любовь и понимание близких людей: матери, любимой женщины, сына. И чувствует, что жизнь с каждым днем все дальше уводит их друг от друга. Пытаясь сохранить семью, он обращается памятью к самым сильным впечатлениям своего детства, стараясь в том, детском мировосприятии найти опору и оправдание своим сегодняшним переживаниям.
Сталкер
В некой запретной Зоне, по слухам, существует комната, где исполняются самые заветные желания. К этой комнате отправляются модный Писатель и авторитетный Профессор — каждый по своим причинам, о которых предпочитают не говорить. А ведет их туда Сталкер — проводник по Зоне — то ли юродивый, то ли апостол новой веры. Философский шедевр Андрея Тарковского.
Жертвоприношение
Чем надо пожертвовать, чтобы спасти мир от надвигающейся катастрофы? Своим имуществом, своим образом жизни, а может быть, своей жизнью? Что положит герой фильма на алтарь Всемогущего Творца, если последний, конечно, существует?!