Մեկնարկել է «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնությունը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի եւ Եվրամիության ներկայացուցիչներն այսօր Երեւանում հայտարարել են «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» պաշտոնական մեկնարկի մասին։
«Դիմակայուն Սյունիք թիմ Եվրոպա նախաձեռնությունը» Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի, ԵՄ անդամ Ավստրիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լեհաստանի, Շվեդիայի, ինչպես նաեւ գործընկեր հանդիսացող Շվեյցարիայի համատեղ նախաձեռնությունն է։
«Եվրոպական միությունը հանձնառություն է ստանձնել Հայաստանի կառավարության հետ համատեղ աշխատանքի միջոցով նպաստել առավել կարիքի մեջ գտնվող մարզերի զարգացմանը», - ասել է Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը:
Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ասել է.
«Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Եվրոպական միությանն ու ԵՄ անդամ պետություններին Հայաստանի համար մարտահրավերներով լի այս բարդ շրջանում հատկապես Սյունիքում իրականացվող բոլոր ծրագրերի և ներդրված ջանքերի համար: Սյունիքն իրապես կենսական նշանակություն ունի մեր երկրի համար, ուստի մարզի կայուն զարգացմանը միտված ցանկացած ծրագիր գտնվում է կառավարության հատուկ ուշադրության կենտրոնում:  Ավելին, ընթացիկ աշխարհաքաղաքական զարգացումներն էլ ավելի են ընդգծում Սյունիքի ռազմավարական դերը, այդ թվում՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության կերտման ճանապարհին»:
«Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» սկզբնական բյուջեն առաջիկա 5 տարիների համար կազմում է շուրջ 51 մլն եվրո: Այն կարող է հետագայում ավելանալ, քանի որ նախաձեռնությունը ճկուն մեխանիզմ է և բաց է ԵՄ անդամ պետությունների համար՝ միանալու և իրականացնելու Սյունիքի մարզի զարգացմանն ուղղված նոր նախաձեռնություններ, հայտնել են Եվրոպական միության պատվիրակությունից:
Մեկնարկի միջոցառման ավարտին ստորագրվել են նախաձեռնության շրջանակում իրականացվելիք երկու ծրագրերի պայմանագրեր։
«Սյունիքի վերականգնման, դիմակայունության և զարգացման ծրագիրը» համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Ավստրական զարգացման համագործակցության կողմից։ 11 միլիոն եվրո բյուջե ունեցող ծրագրի նպատակն է  Սյունիքում նպաստել միկրո, փոքր և միջին բիզնեսների մրցունակության բարձրացմանը և օժանդակություն տրամադրել համայնքային փոքր ենթակառուցվածքների վերականգնման համար։ 60 ամիս տևողությամբ ծրագրի իրականացումը կմեկնարկի 2023թ. հունվարին։
«Գործընկերություն հանուն Սյունիքի. բարելավված համայնքային սոցիալական ծառայություններ» ծրագիրը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից և իրականացվում, «Մարդը կարիքի մեջ», «Կարիտաս Հայաստան» և «Վիննեթ Հայաստան» հասարակական կազմակերպությունների կողմից։ 1.6 միլիոն եվրո բյուջե ունեցող ծրագրի նպատակն է նպաստել քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և համայնքային իշխանությունների միջև արդյունավետ համագործակցության միջոցով Սյունիքի մարզում կայուն ֆինանսավորման մոդելներ կիրառող համայնքահեն սոցիալական ծառայությունների ներդրմանը։ 36 ամիս տևողությամբ ծրագրի իրականացումը կմեկնարկի 2023 թ. փետրվարին։

Yerevan /Mediamax/. Today representatives of Armenia and the European Union announced in Yerevan about the launch of the Resilient Syunik Team Europe Initiative.
The Resilient Syunik Team Europe initiative is the joint undertaking of the European Union, the European Investment Bank and EU Member States Austria, France, Germany, Poland and Sweden, with Switzerland also joining as an external partner.
“The European Union is committed to working together with the Armenian Government for the development of the regions that are in most need for support,” Head of the EU Delegation to Armenia Andrea Wiktorin said.
Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan said:
“I would like to thank the European Union and the EU member states for all the programs and efforts implemented particularly in Syunik in this difficult period full of challenges for Armenia. Syunik is really vital for our country, so any project aimed at sustainable development of the region is in the centre of special attention of the Government. Moreover, the current geopolitical developments further emphasize the strategic role of Syunik, including on the way to building sustainable peace in the region.”
The Resilient Syunik Team Europe initiative has an approximate five-year budget of initially €51 million. It is a flexible mechanism, which can be further expanded and is open for EU Member States to join with new initiatives to promote the development of the Syunik region, the EU Delegation reported.
The launch event was concluded with signature of two contracts for projects to be implemented under the initiative.
The “R2D Syunik: Recovery, Resilience, Development for Syunik’’ project is co-funded by the European Union and the Austrian Development Cooperation and implemented by the Austrian Development Agency. The EUR 11 mln project aims to enhance competitiveness of micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs) and to support rehabilitation of sustainable small-scale community infrastructure in Syunik. Implementation of the 60 months long project starts in January 2023.
The “Partnerships for Syunik. Enhanced Community-based Social Services’’ project is co-funded by the European Union and implemented by People in Need, Caritas Armenia and Winnet Armenia. The EUR 1.6 mln project aims to contribute to delivery of financially sustainable community-based social services in Syunik through effective cooperation of civil society and local authorities. Implementation of the 36 months long project starts in February 2023.