«Машина времени» խմբի ղեկավար, երաժիշտ, Անդրեյ Մակարեւիչը 2022թ. սեպտեմբերին Հայաստանում էր. նա եկել էր մասնակցելու «Starmus VI. 50 տարի Մարսի վրա» գիտության եւ արվեստի միջազգային փառատոնին։
Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստը, իսկ 2022թ. սեպտեմբերի 2-ից՝ համատեղությամբ «օտարերկրյա գործակալը» նույն երկրում, կիսվել է գիտության եւ երաժշտության, պատերազմի, խաղաղության ու պոետների մասին իր մտքերով։
Starmus-ը սարսափելի հետաքրքիր է
Այս փառատոնը սարսափելի հետաքրքիր է, քանի որ ոչ ոք նման բան չէր արել։ Աշխարհում բազմաթիվ երաժշտական փառատոներ կան, որոնք, ընդհանուր առմամբ, նման են միմյանց։ Կան նաեւ շատ գիտաժողովներ, որոնք, որպես կանոն, մասնագիտական նեղ շրջանակի համար են։
Այստեղ ես ապշած եմ, որ հսկայական թվով մարդիկ լսում են դասախոսությունները։ Նրանք հետաքրքրված են, եկել են, քանի որ նման հնարավորություն ունեն։ Սա հրաշալի է։
Ցանկացած ճամփորդությունից ամենավառ տպավորությունը սովորաբար ի հայտ է գալիս որոշ ժամանակ անց, երբ արդեն հեռացել ես այդ երկրից: Հաճախ այն բավականին անսպասելի կարող է լինել, ոչ այն, ինչ ակնկալում էիր հիշել:
Բայց ընդհանրապես Հայաստանից, փառատոնից, կազմակերպիչներից, Բրայան Մեյից շատ ջերմ զգացումներ կմնան։
Երեկոյան Երեւանի փարիզյան մթնոլորտը
Մենք շատ հետաքրքիր ու խիտ մշակութային ծրագիր ունենք Հայաստանում։ Արդեն տեսել ենք Էրեբունի ամրոցը, որն ամենահին մայրաքաղաքն է ու աշխարհի հնագույն վայրերից մեկը։
Անդրեյ Մակարեւիչը Անդրեյ Մակարեւիչը
Իրականում, այստեղ հրաշալի է։ Երեկոյան Երեւանի կենտրոնը, կարծես, Փարիզ լինի: Մեծ թվով սրճարաններ կան, որոնցում նստած են գեղեցիկ երիտասարդներ։ Հրաշալի մթնոլորտ է։ Թափանցիկ ցուցափեղկեր, ամեն ինչ տեսանելի է, շատ հաճելի է:
Հայկական գինիներն ինձ ուրախացրեցին
Անդրեյ Մակարեւիչը եւ նրա կինը Իսրայելում զբաղվում են գինեգործությամբ ու սեփական ապրանքանիշով գինի արտադրում:
Տեղական գինիներ համտեսում ենք ամեն օր, շատ հետաքրքիր է: Եթե կոնյակին վաղուց էի ծանոթ, ապա գինիներն ինձ ուրախացրեցին։ Գինեգործության պատմությունն, ըստ իս, շատ առումներով նման է Իսրայելին։ Տեսնում եմ անծանոթ անվանումներ, որոնք, հավանաբար, փոքրիկ ընտանեկան արտադրություններ են:
Իսրայելն այժմ քայլեր է ձեռնարկում իր գինին աշխարհում ավելի ճանաչելի դարձնելու համար, աստիճանաբար դա տեղի է ունենում։ Կարծում եմ՝ նույնը կլինի նաեւ հայկական գինիների դեպքում, դրա համար կան բոլոր անհրաժեշտ պայմանները։
Չես կարող միանգամից հինգ ճանապարհով գնալ
Ինձ հետաքրքրում է այն ամենն, ինչ հետաքրքիր է, այդ թվում՝ գիտությունն այնքանով, որքանով այն ազդելու է մեր վաղվա կյանքի վրա։
Փոքր տարիքում նույնիսկ ուզում էի կենսաբան դառնալ, հետո երազանքս փոխվեց, քանի որ չես կարող միանգամից հինգ ճանապարհով գնալ, առանց այդ էլ շատ տարբեր բաներով եմ զբաղվում:
Ժամանակին զրուցում էինք Յուրա Շեւչուկի հետ, նրան դուր չէր գալիս, որ սկսել էի զբաղվել «Սմակ» հեռուստածրագրով։ Նախ՝ իր տեսանկյունից դա «ռոքնռոլային չէր», երկրորդը՝ խլում էր իմ էներգիան ու ժամանակը երաժշտությունից։ Փորձեցի բացատրել նրան, որ այլ բանով զբաղվելով՝ ստանում եմ ինֆորմացիա, էներգիա եւ մտքեր, որպեսզի վերադառնամ երգերին եւ նոր բան գրեմ։ Ես «կթթվեի», եթե ամեն առավոտ արթնանայի, կիթառ վերցնեի ու մտածեի՝ «հիմա նոր բան կգրեմ»։ Ոչինչ էլ չե՛ս գրի: Բայց, գուցե, մարդիկ պարզապես տարբեր են:
Իսրայել տեղափոխվելու մասին
Տեղափոխության հետ կապված ամեն ինչ շատ պարզ էր։ Մենք սպասում էինք մեր որդու լույս աշխարհ գալուն, եւ նրա ծնվելուց երեք շաբաթ առաջ տեղափոխվեցինք Իսրայել, քանի որ պլանավորել էինք, որ այնտեղ է ծնվելու։ Տեղափոխությունը բոլորովին կապ չուներ ավելի ուշ սկսված «հատուկ ռազմական գործողության» հետ։ Ես ոչ մի բանից չեմ փախել։ Իսրայելում ինձ շատ լավ եմ զգում, տղաս ծնվել է, ամեն ինչ հրաշալի է, այժմ մենք այնտեղ ենք ապրում։
Մոտ ապագայում Ռուսաստան վերադառնալ չեմ նախատեսում: Վիրավորվա՞ծ եմ, որ մեզ թույլ չեն տալիս ելույթ ունենալ այնտեղ, իհարկե, տհաճ է ու բացարձակ անհեթեթություն: Բայց այսօր իրավիճակն այսպիսին է՝ եթե երկրի քաղաքացին անհամաձայնություն է հայտնում կատարվողի վերաբերյալ, նա արդեն հանցագործ է, դրա համար բանտ են նստեցնում։ Ինչպե՞ս կարելի է գոյություն ունենալ նման միջավայրում: Ինձ թվում է՝ եթե երկրի քաղաքացին ինչ-որ բանի հետ համաձայն չէ, դա աշխարհում ամենանորմալ բանն է, քանի որ սա առաջ գնալու միակ ճանապարհն է:
Օտարերկրյա գործակալի «տիտղոսը»
Հուսով եմ՝ բոլորը շատ լավ հասկանում են, եւ դա վերաբերում է ցանկացած մարդու, ով ստացել է այս «բարձր կոչումը», որ այն կապ չունի ո՛չ «օտարերկրյա»-ի, ո՛չ էլ՝ «գործակալ»-ի հետ։ Այսպիսով, իշխանությունները հերթական անգամ «թքում են» մարդկանց ուղղությամբ՝ փորձելով նվաստացնել իրենց ոչ հաճո անձանց։ Բայց ես այս իշխանության հետ վաղուց եմ ապրում, սովոր եմ, առաջին դեպքը չէ։ Այս լուրն ինձ առանձնապես չի ցնցել:
«Սեւ ցուցակում» լինելն, իհարկե, զզվելի է, ի՞նչ լավ բան կա դրանում:
Ամեն դեպքում, ցանկացած խելագարություն, վաղ թե ուշ, ավարտվում է, այն չի կարող հավերժ լինել, հուսով եմ:
Վերցնել եւ վերջ դնել. սա է լուծումը
Այս պահին որեւէ լուծում կամ ելք ստեղծված իրավիճակից չեմ տեսնում։ Ցավոք, անձամբ չեմ կարող ազդել այս գործընթացների վրա: Վերցրել ու վերջ դնել կատարվողին. սա է լուծումը: Բայց իմ խոսքերից դժվար թե ինչ-որ բան փոխվի։
Այս իրավիճակում ես փորձում եմ շարունակել իմ աշխատանքն ու փորձում եմ այն լավ անել: Վստահաբար կարող եմ ասել, որ սկսել եմ ստեղծագործել ռոքնռոլի ոսկե դարաշրջանում, ու այս ընթացքում գրված երաժշտությունը չի եղել պատերազմի համար կամ մասին, այն եղել է հանուն խաղաղության: Ես երբեք չեմ շեղվել այս ճանապարհից:
Գոյության հարկադրված ձեւը
Եթե կարծում եք, որ խորհրդային տարիների underground-երաժշտության ժամանակաշրջանը «քաղցր» տարիներ էին, սխալվում եք: Հավատացեք՝ չէի ցանկանա, որ այն կրկնվեր, բայց underground էլի լինելու է: Երաժիշտներին նորից բռնելու, բանտարկելու են, բայց դրանում ոչ մի լավ բան չկա: Սա գոյության հարկադրված ձեւ է:
ԽՍՀՄ-ում ամեն ինչ բավականին դանդաղ էր, հանգիստ ու երկու կողմից կանխատեսելի։ Երաժիշտները գիտեին՝ ինչ արձագանք սպասել որոշակի իրավիճակներում, իշխանություններն էլ, ընդհանուր առմամբ, գիտեին՝ ինչ սպասել երաժիշտներից։ Կտրուկ «հրաշքներ» տեղի չէին ունենում: Այսօր ոչ ոք չգիտի, թե ինչ կլինի վաղը՝ ո՛չ իշխանությունները, ո՛չ երաժիշտները։
Մենք ինչ-որ տեղ ենք՝ ժամանակների արանքում
Ժամանակին երաժշտությունը փոխում էր մարդկանց գիտակցությունը։ Նման երեւույթներ պատմության ընթացքում տեղի էին ունենում հասարակական գիտակցության հետ ու մենք միշտ չէ, որ գիտենք՝ ինչու են այդ փոփոխություններն առաջանում եւ ինչու են դադարում: Օրինակ՝ Ռուսաստանում 60-ականներին պոետները մարզադաշտեր էին հավաքում, հիմա նման բան նույնիսկ պատկերացնելն է անհնար։ Ի՞նչ էր կատարվում այդ ժամանակ մարդկանց գիտակցության հետ։ Այսօր պոեզիան ավելի վատը չի դարձել, պարզապես փոխվել է դրա հանդեպ վերաբերմունքը, դադարել վիբրացիան, չնայած՝ ստեղծագործողները պակաս լավ չեն գրում ու գրում են նույն բանի մասին:
Նույնը երաժշտության դեպքում է: Ես ու կինս վիճում ենք. նրա կարծիքով՝ Բոբ Դիլանն արժանի չէր գրականության ոլորտում Նոբելյան մրցանակի, իսկ ես կարծում եմ՝ միանշանակ արժանի էր: Նա այն մարդն էր, որ իր բարդ-պոեզիայով շրջեց հասարակական գիտակցությունը։ Կան մարդիկ, որոնք շարունակում են նման երգեր գրել, ուղղակի այսօր դա չի աշխատում։ Դեռ չգիտեմ՝ ինչը կաշխատի այսօր: Առայժմ մենք ինչ-որ տեղ ենք՝ ժամանակների արանքում:
Պոետը ժողովրդին չի տանում դեպի բարիկադներ կամ ընդդեմ դրանց
Պոետը, որպես կանոն, դժբախտ արարած է, որի շուրթերով խոսում է ուրիշ բանականություն, խոսում են հրեշտակները կամ երկինքը։ Իրական պոետը միշտ չէ, որ ընտրում է՝ ինչի մասին գրել: Դե հիմա նստեմ ու պատերազմի մասին բանաստեղծություն գրեմ, աղբ կստացվի, կստացվի «Պրավդա» թերթ։ Իմ կարծիքով՝ ստեղծագործելը չի վերահսկվում գիտակցությամբ, հետեւաբար, ակնկալել պոետից, որ նա կդառնա ինչ-որ տրիբուն, որը ժողովրդին կտանի դեպի բարիկադներ կամ ընդդեմ բարիկադների... Որպես կանոն՝ նման մարդիկ լավ պոետներ չեն: Լավ պոետներն, այնուամենայնիվ, պոեզիայով են զբաղվում:
Ռոքնռոլը ո՞ղջ է
Ես հսկայական քանակի ու բազմապիսի երաժշտություն եմ լսում, բայց ժամանակակից ռոքնռոլ, եթե այդպիսին ընդհանրապես գոյություն ունի, չեմ լսում:
Սկսեմ նրանից, որ չգիտեմ՝ ինչ է ռոքնռոլը։ Դրա տակ հասկանո՞ւմ ենք երաժշտություն երեք ակորդից, թե՞ դա վարքագծի սոցիալական մոդել է: Միգուցե, էսթետիկ բողոքի ձեւ՞։ «The Beatles»-ը ռոքնռո՞լ է, թե՞ փոփ-երաժշտություն: Ես չգիտեմ։ Հետեւաբար, ինձ համար շատ ավելի հեշտ է երաժշտությունը բաժանել լավի եւ ինձ համար ոչ հետաքրքիրի։
Եթե խոսենք լավ երաժշտության մասին, ապա մարդկությունն անցած 70 տարվա ընթացքում ահռելի քանակի լավ երաժշտություն է ստեղծել: Ես վաղուց էի զգացել, որ կգա մի օր, երբ երաժշտությունը, որպես այդպիսին, կսկսի որձկոց առաջացնել։ Բայց, փառք Աստծո, մարդկությունը կարճ հիշողություն ունի, հիմա ես փորփրում եմ 30-ականների, 40-ականների, 50-ականների երաժշտությունն ու անհավանական գեղեցկություն գտնում:
Ստեղծագործական պլաններ
Մենք վաղուց պլանավորել էինք «Машина времени»-ի եւ «Yo5»-ի, իմ ջազային նախագծի, համաշխարհային հյուրախաղեր, բայց հիմա վիզաների հետ կապված քաշքշուկ է սկսվել։ Մենք չենք կարող նվագել Ռուսաստանում, միեւնույն ժամանակ, մեզ կանչում են արտասահման, բայց չենք կարող ելույթ ունենալ նաեւ այնտեղ, քանի որ մեզ վիզա չեն տալիս: Սա համաշխարհային ապուշության հերթական շրջափուլն է, հուսով եմ՝ հավերժ չի տեւի:
Ինչ վերաբերում է Երեւան գալու պլաններին, ընդհանրապես, արտիստները գնում են այնտեղ, որտեղ իրենց հրավիրել են։ Օրինակ՝ բոլորովին վերջերս մեզ հրավիրեցին Վրաստան։ Համոզված էինք, որ Վրաստանում «Машина времени»-ն շատ են սիրում դեռեւս 80-ականներից, բայց, ըստ երեւույթին, սա չի կարելի ասել վրացական իշխանությունների մասին։ Նրանք իրար խառնվեցին եւ չեղարկեցին մեր համերգը։ Պատճառն անհայտ է, գուցե, չեն ցանկացել վիճել Ռուսաստանի հետ, բայց դա իրենց խնդիրն է: Անկեղծ ասեմ՝ վիրավորական էր, քանի որ տոմսերն արդեն վաճառված էին ու մենք պատրաստվում էինք համերգին: Այսօր ես ինքս կարող եմ գնալ ցանկացած տեղ, քանի որ վաղուց իսրայելական անձնագիր ունեմ, կան շատ հրավերներ. վերցնեմ կիթառս ու գնամ, բայց ուզում եմ թիմով գնալ: Ուզում եմ՝ ելույթը գեղեցիկ իրադարձություն լինի։
Պատերազմն ու խաղաղությունը
- Մենք ապրում ենք ժամանակներում, երբ շատ պարզ հասկացություններ ու սահմանումներ լղոզվում են։ Շատ դժվար է գտնել լավի ու վատի սահմանը։ Պատերազմ ու խաղաղություն հասկացությունները հիմա շատ կարեւոր եւ ցավոտ են, այդ թվում՝ Հայաստանի համար, քանի որ ինքներս դեռ անցնում ենք դրա միջով։ Ինչպե՞ս կսահմանեք՝ ինչ է պատերազմը ու ինչ՝ խաղաղությունը, - զրույցի վերջում հարցնում եմ Մակարեւիչին:
- Ձեր հարցը նույնիսկ շփոթեցրեց ինձ: Կարո՞ղ եմ մանկական պատասխան տալ: Պատերազմն այն է, երբ զոհվում են խաղաղ բնակիչները, երբ ավերվում են քաղաքները՝ առանց որեւէ ակնհայտ պատճառի: Պատճառները, միգուցե, տեսանելի են այդ պատերազմը նախաձեռնողներին կամ, գուցե, նրանց թվում է, թե տեսնում են դրանք: Բայց ես խիստ կասկածում եմ, որ նրանք տեսնում են աշխարհի իրական պատկերը։ Ես նայում եմ իմ՝ երկրային կողմից եւ ոչ մի պատճառ չեմ տեսնում։ Աշխարհում համընդհանուր հիմարությունը շատ է, բայց այն ոչ մի պարագայում չպետք է արտահայտման նման ձեւ ստանա:
Իսկ խաղաղությունն այն է, երբ մոլորակի մարդիկ միավորում են ուժերը՝ լուծելու համընդհանուր խնդիրները, որոնք դժվարացնում են բոլորիս կյանքը: Այսօր նման խնդիրները բազմաթիվ են ու ոչ մի կապ չունեն պատերազմների հետ:

Музыкант, лидер рок-группы «Машина времени» Андрей Макаревич приехал в Армению для участия в международном фестивале науки и искусства «Starmus VI. 50 лет на Марсе».
Макаревич уже успел спеть на одном из концертов фестиваля, послушать некоторые научные лекции, побывать в древнейшей части Еревана и продегустировать местное вино.
Народный артист России, а с 2 сентября - по совместительству «иностранный агент» в этой же стране, поделился своими мыслями о науке и музыке, о войне, мире и поэтах.
Starmus – это страшно интересно
Этот фестиваль страшно интересен, потому что никто такого не делал. Просто музыкальных фестивалей в мире огромное количество и они во многом похожи друг на друга. Научных встреч тоже много и, как правило, они для узкого круга специалистов.
Здесь я поражен тем, что на лекциях сидит огромное количество людей. Им это интересно, они пришли, у них есть такая возможность. Это очень здорово.
Самое яркое впечатление от какой-либо поездки обычно всплывает спустя какое-то время, когда ты уже уехал. Часто, это какие-то совершенно неожиданные вещи, не те, которые ты ожидал вспоминать. Но вообще, от Армении, от фестиваля, от организаторов, от Брайана Мэя у меня останутся очень теплые ощущения.
Парижская атмосфера вечернего Еревана
В Армении у нас мощнейшая культурная программа. Мы уже посмотрели крепость Эребуни, это древнейшая столица и одно из древнейших мест мира. Вообще здесь чудесно. Центр Еревана вечером - это такой Париж, большое количество заведений, сидят красивые молодые люди. В этом есть чудесная атмосфера. Прозрачные витрины, все видно насквозь, это кайф.
Андрей МакаревичФото: Медиамакс
Многие армянские вина меня порадовали
Андрей Макаревич и его супруга в Израиле занимаются виноделием и производят вино под собственным брендом.
Мы дегустируем местные вина каждый день и это интересно, потому что если с коньяками я был знаком давно, то многие вина меня порадовали. Эта история, мне кажется, во многом похожа с Израилем. Я вижу много неизвестных мне наименований и это наверняка какие-то маленькие дома, которые делают небольшие тиражи вина. Израиль сейчас делает шаги по популяризации своего вина в мире и постепенно это происходит. Думаю, что и с армянскими винами это произойдет, для этого есть все условия.
Нельзя идти по пяти дорогам сразу
Я интересуюсь всем интересным, в том числе и наукой, в той степени, в которой она может завтра повлиять на жизнь.
В детстве я хотел быть биологом, мечта изменилась, потому что нельзя идти по пяти дорогам сразу, я и так делаю слишком много всего разного. Как-то давно мы с Юрой Шевчуком разговаривали, ему не нравилось, что я занялся телевизионной программой «Смак». Во-первых, с его точки зрения это было «не рок-н-ролльно», во-вторых, это как бы отнимало у меня силы и время от музыки. Я ему пытался объяснить, что занимаясь чем-то другим, я получаю информацию, энергию и какие-то мысли для того, чтобы возвращаться к песням и писать что-то новое. Я бы закис, если бы каждое утро брал гитару и думал – «сейчас сочиню что-то новое». Ни черта ты не сочинишь! Но, может, просто люди по-разному устроены.
О переезде в Израиль
Все было очень просто. Мы ждали рождения сына и за три недели до его рождения переехали в Израиль, потому что планировали, что он родится там. Это совершенно не было связано со «спецоперацией», которая началась позже. Я ни от чего не сбегал. В Израиле я чувствую себя очень хорошо, родился сын, все замечательно и сейчас мы живем там.
Возвращаться в Россию в ближайшее время я не планирую. Обидно, что там нам не дают играть? Конечно, неприятно, это абсолютная глупость. Но сегодня ситуация такая - если гражданин страны высказывает несогласие с тем, что происходит, он уже преступник, за это сажают в тюрьму. Как можно существовать в такой обстановке? Мне кажется – если гражданин страны с чем-то не согласен, это самое нормальное, что может быть на свете, потому что это единственный способ двигаться дальше.
«Титул» иноагента
Я надеюсь, все прекрасно понимают, и это применительно к любому человеку, который получил это «высокое звание», что оно не имеет никакого отношения ни к «ино» не к «агенту». Это очередной плевочек от власти, которым они хотят унизить того, кто им не угоден. Но я с этой властью давно живу, так что не в первой. Потрясения не испытал.
Быть в «черном листе» противно, что тут хорошего?
Любое безумие, рано или поздно кончается, оно не может длиться вечно. Я на это очень надеюсь.
Взять и прекратить – вот решение
На данный момент я не вижу решения или выхода из ситуации. К сожалению, я лично на эти процессы просто одним щелчком повлиять не могу. Взять и прекратить – вот решение. Но от того, что я это говорю, вряд ли что-то произойдет.
В этой ситуации я пытаюсь делать свое дело и стараюсь делать его хорошо. Могу точно сказать, что я начал им заниматься в золотую эпоху рок-н-ролла и вся эта музыка никогда не была за войну, она всегда была за мир. Я с этой дороги не сворачивал.
Форма вынужденного существования
Если вы думаете, что в советские годы период underground-музыки был каким-то сладким временем, это не так. Поверьте, мне бы не хотелось повторения, но новый underground будет. Музыкантов будут отлавливать, будут сажать и ничего хорошего в этом нет. Это форма вынужденного существования.
В СССР все было достаточно медленно, спокойно и уверенно с обеих сторон. Музыканты знали, что ждать в определенных ситуациях, власть, в общем-то знала, что ждать от музыкантов. Резких «чудес» не случалось. Сегодня никто не знает, что будет завтра – ни власть, ни музыканты.
Мы где-то между времен
Музыка меняла сознание людей. Такое происходит в истории общественного сознания и мы не всегда знаем, почему это возникает и почему прекращается. Например, в 60-е годы в России поэты собирали стадионы, сейчас это даже представить невозможно. Что происходило с сознанием людей тогда? Сегодня поэзия не стала хуже, просто к ней перестали так относится, в этом плане она почему-то перестала вибрировать, хотя люди пишут не хуже и про то же самое.
С музыкой та же история. Мы с женой спорим: она считает, что Бобу Дилану незаслуженно дали Нобелевскую премию по литературе, а я считаю, что заслуженно. Потому что он был тем человеком, который своей бардовской поэзией перевернул общественное сознание. Есть люди, которые продолжают писать такие песни, просто сегодня это не работает. Я пока не знаю, что сегодня может сработать. Пока мы существуем где-то между времен.
Поэт не ведет народ на баррикады или против баррикад
Вообще-то, поэт, как правило, несчастное существо, чьими устами говорит другой разум, ангелы, говорит небо. Настоящий поэт далеко не всегда выбирает про что ему написать стихотворение. Ну сяду я сейчас и напишу стих про войну – говно получится, получится газета «Правда». Это в общем-то не регулируется сознанием, как я считаю, поэтому ждать от поэта, что он станет каким-то трибуном, который поведет народ на баррикады или против баррикад... Как правило, это не очень хороший поэт. Хорошие поэты все таки занимаются поэзией.
Рок-н-ролл жив?
Я слушаю огромное количество самой разной музыки, но из какого-то современного рок-н-ролла, если он есть вообще, не слушаю ничего.
Начну с того, что я не знаю, что такое рок-н-ролл. Мы под этим понимаем музыкальную форму из трех аккордов? Или это социальная модель поведения? Может форма эстетического протеста? «The Beatles» - это рок-н-ролл или поп-музыка? Я не знаю. Поэтому мне гораздо проще делить музыку на хорошую и мне не интересную. Если говорить о хорошей, то человечество за последние 70 лет создало слишком большое количество хорошей музыки. Я давно уже чувствую, что настанет день, когда музыка, как таковая, начнет вызывать отрыжку. Но слава Богу, у человечества короткая память, я копаюсь в музыке 30-х, 40-х, 50-х годов и нахожу невероятную красоту.
Творческие планы
У нас уже давно запланированы мировые гастроли «Машины времени» и «Yo5», моего джазового проекта, но сейчас началась «чехарда» с визами. В России мы играть не можем, за границу нас зовут, но играть мы так же не можем, потому что не можем получить визу. Это очередной виток мирового идиотизма и я надеюсь – это не навсегда.
Есть ли в планах Ереван? Артисты едут туда, куда их пригласили. Нас вот, например, пригласили в Грузию, совсем недавно. Мы были уверены, что Грузия - страна, которая «Машину времени» очень любит начиная с 80-х, но видимо, о грузинской власти это сказать нельзя. Они что-то забздили и концерт отменили. Причина нам не известна, может они не хотят ссориться с Россией, но это их проблемы. Честно вам скажу, было обидно, потому что билеты были проданы и мы уже собирались. Сам то я могу ездить куда угодно, у меня уже много лет израильский паспорт, приглашений очень много, взял гитару и поехал, но мне хочется с командой. Хочется, чтоб это было красивым событием.
Война и мир
- Мы живем во времена, когда многие простые понятия и определения размыты. Очень сложно найти грань хорошего или плохого. Такие понятия, как война и мир сейчас очень важны и болезненны, в том числе для Армении, потому что мы сами все еще проходим через это. Как вы обозначите, определите – что есть война и что есть мир? - под конец беседы спрашиваю Макаревича.
- Вы меня даже как-то смутили. Можно я отвечу по-детски? Война – это когда гибнут мирные граждане, когда разрушаются города без видимых причин. Причины, возможно, видны инициаторам этой войны, возможно им кажется, что они видят их, но я сильно сомневаюсь, что они видят реальную картину мира. Я смотрю со своей стороны, с земной, я причин не вижу. Вселенской глупости на свете достаточно, но она не должна обращаться в такие формы ни при каких обстоятельствах.
А мир – это когда люди на планете объединяют усилия, чтобы решать проблемы, которые осложняют жизнь всем. Таких проблем сегодня более, чем достаточно, но к войне это не имеет никакого отношения.