Լուսանկարը` Ռալֆ Բեյքերի
Գերմանացի լուսանկարիչ Ռալֆ Բեյքերը «Մատենադարան» բառը մի քանի փորձից գրեթե անսխալ արտասանում է։ Դժվար արտաբերվող անվանումով հնագույն ձեռագրերի ինստիտուտ թանգարանը Երեւանում Ռալֆի ամենահարազատ վայրերից է։ Մատենադարանի աշխատակիցներին Ռալֆը ճանաչում է, բառացիորեն, դեմքով։
Գերմանացի լուսանկարիչն առաջին անգամ Հայաստան է եկել 2008-ին՝ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) նախաձեռնությամբ վավերագրելու Գյումրին՝ երկրաշարժից 20 տարի անց։ Ասում է՝ այդ օրվանից սիրահարվեց Գյումրիին ու պարբերաբար այցելում է Հայաստան։ Այցելություններից մեկի ժամանակ բացահայտեց Մատենադարանը։ Հետո Գերմանիայի հեռուստաընկերություններից մեկի համար հայկական հին ձեռագրերը լուսանկարելու ու տեսագրելու առիթ ստեղծվեց։
«Մատենադարանը Հայաստանի մշակույթի ամենասուրբ ժառանգության շտեմարանն է։ Այսօր Մատենադարանը գիտության տաճար է, պաշտամունքի վայր՝ հայ մշակույթի նվիրյալների ու նաեւ այն օտարերկրացիների համար, որոնք հետաքրքրված են դրանով։
Ամեն տարի հազարավոր մարդիկ ուխտագնացություն են կատարում Հայաստանի մայրաքաղաք Երեւան՝ տեսնելու, ուսումնասիրելու եւ զգալու այն եզակի ներկայությունը, որը կա Մատենադարանի հսկայական ձեռագրատանը։ Այստեղ դարավոր գիտելիքները փրկվում, վերականգնվում եւ դարձյալ հասանելի են դառնում՝ խնամքով պահպանվելով արխիվներում»։
Ռալֆ Բեյքերը Ռալֆ Բեյքերը
Լուսանկարը` Ռալֆ Բեյքերի արխիվից
Բազմաթիվ այցելություններից հետո՝ 2021-ին, Ռալֆ Բեյքերը որոշեց Մատենադարանի մասին ֆոտոպատմություն պատրաստել։ Առանցքում ոչ թե ձեռագրերը, հնատիպ գրքերն են, այլ դրանց մասին հոգ տանող, դրանց պահպանմամբ զբաղվող մարդիկ, որոնց կարեւոր աշխատանքը, հիմնականում, հանրության ուշադրությունից դուրս է մնում։
Ռալֆն ասում է, որ նախ սկսեց լուսանկարել վերականգնման բաժնի աշխատակցուհիներին։ Որքան նկարում, այնքան հստակ էր դառնում իր նախագծի գաղափարը՝ ներկայացնել «դարավոր իմաստության պահապաններին»։
«Ես այս դիտանկյունից անդրադարձա Մատենադարանին, որովհետեւ, ի վերջո, այստեղ մարդիկ են աշխատում, նրանք են այս գրքերի «բժիշկները», պահպանողները, արխիվացնողները, հետազոտողները։ Հատկապես հիմա մենք ապրում ենք այնպիսի ժամանակներում, որ հնուց եկած իմաստությունը շատ կարեւոր է ապագայի համար։
Ես նպատակ ունեի մի կողմից ներկայացնել նրանց ջանքերը, ուժը, որ ներդնում են ձեռագրերի պահպանման համար, մյուս կողմից ցանկանում էի այդ ֆոտոպատմության միջոցով նրանց շնորհակալություն հայտնել։ Մատենադարանում ինձ հանդիպած բոլոր մարդիկ կարեւոր գործ են անում, նրանց նվիրումի շնորհիվ են փրկվել եւ պահպանվել հնագույն գրքերը, դրանց միջոցով փոխանցվող պատմությունն ու ժառանգությունը»։
Ռալֆ Բեյքերն օրեր շարունակ վավերագրել է  բոլոր բաժինների աշխատանքը՝ ցույց տալով, որ Մատենադարանը միայն թանգարան չէ, այլ գիտահետազոտական  կարեւոր կենտրոն։ Արդյունքը «Իմաստության տուն» խորագրով ցուցահանդեսն էր, որ բացվեց 2022թ. մայիսին՝ «Թանգարանների գիշեր» միջոցառումների շրջանակում։
«Ռալֆն ինքն առաջարկեց Մատենադարանի աշխատակիցների դիմանկարների ցուցահանդես անել։ Քանի որ այս տարի «Թանգարանների գիշերը» որոշել էինք նվիրել Մատենադարանի շենքին, Ռալֆի առաջարկը համահունչ էր մեր կոնցեպտին՝ Մատենադարանի շենքը՝ որպես հուշարձան, եւ Մատենադարանի աշխատողները՝ որպես կենդանի հուշարձաններ։
Մենք փորձեցինք ամբողջականության մեջ ցուցադրել Մատենադարանը՝ ներառելով բոլոր բաժինները՝ առանց խտրականության։ Մեր ցուցադրության մեջ կային ե՛ւ սպասարկման բաժնի աշխատողները, ե՛ւ մաքրողները, ե՛ւ տեխնիկական, ե՛ւ վերականգնման բաժինների աշխատողները, ե՛ւ պարետը, ե՛ւ ղեկավար մարդիկ, ե՛ւ էքսկուրսավարները, ե՛ւ գիտնականները, ե՛ւ ձեռագրատան ներկայացուցիչները»,-պատմում է Մատենադարանի թանգարանային մասի ղեկավար եւ ավագ գիտաշխատող Նազենի Ղարիբյանը։
Մատենադարանում նախկինում էլ ձեռագրերին, հուշարձաններին նվիրված լուսանկարչական ցուցահանդեսներ եղել են, բայց մատենադարանցիներն առաջին անգամ էին «ցուցադրվում»։
Լուսանկարիչն ասում է, որ ցուցահանդեսի նախապատրաստության ամբողջ ընթացքը ճանապարհորդության նման մի բան էր։ Լուսանկարչությունը, առհասարակ, Ռալֆի համար համագործակցություն է իր ու այն անձի միջեւ, որին նկարում է։ Ասում է՝ լուսանկարիչը պատասխանատու է պահպանել, խնամքով վերաբերվել իրեն վստահված պատմությունը։
«Որպես լուսանկարիչ՝ ես հետեւյալ սկզբունքով եմ առաջնորդվում՝ ես տեսնում եմ քեզ, հասկանում, զգում եմ քեզ։ Դու ինձ համար կարեւոր ես։ Ես պահպանում եմ քո պատմությունը»։
Լուսանկարչությունը «կախարդական» արվեստ է։ Լուսանկարիչը պետք է կերտի մի պատկեր՝ կադրավորման, կոմպոզիցիայի եւ լույսի միջոցով ֆիքսելով դրա էությունը։ Ինձ համար լուսանկարը ստեղծվում է լուսանկարչի եւ առարկայի միջեւ անտեսանելի համագործակցության արդյունքում։ Այս՝ երբեմն շատ կարճ փոխադարձ ծանոթությունը, հնարավորություն է տալիս իրականությունը ներկայացնել վառ պատկերների միջոցով, որոնք դիտողին տանում են մինչ այդ իրենց համար անծանոթ մի աշխարհ»։
Մատենադարանին նվիրված ֆոտոպատմությունը Ռալֆ Բեյքերի՝ գրքերի, դրանց միջոցով դարեդար փոխանցվող գիտելիքի ու այդ ժառանգությունը պահպանող մարդկանց մասին մեծ նախագծի մի դրվագն է։ Հայաստանի ու Մատենադարանի հետ կապված ծրագրեր Ռալֆն էլի ունի, ասում է՝ պատմելու դեռ շատ բան կա։ Իսկ մինչ դա, գերմաներեն թարգմանությամբ Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» պոեմն է կարդում, որ բացահայտել է Մատենադարանում՝ նկարահանումների ժամանակ։

Photo: from Ralf Baecker’s archive
German photographer Ralf Baecker pronounces the word “Matenadaran” almost flawlessly after several attempts. The Institute-Museum of Ancient Manuscripts with a hard-to-pronounce name is one of Ralf’s dearest places in Yerevan. Ralf knows the employees of Matenadaran, literally, by face.
Photo: Ralf Baecker
The German photographer first came to Armenia in 2008 at the initiative of the German Agency for International Cooperation  (GIZ) to document Gyumri, 20 years after the earthquake. He says he fell in love with Gyumri since that day and visits Armenia regularly. During one of his visits, he discovered Matenadaran. Then an opportunity was created to photograph and videotape the old Armenian manuscripts for one of the German television companies.
“Matenadaran is the repository of the most sacred heritage of Armenian culture. Today, Matenadaran is a temple of science, a place of worship for devotees of Armenian culture and also for foreigners who are interested in it.
Every year, thousands of people make a pilgrimage to Yerevan, the capital of Armenia, to see, study and experience the unique presence of the manuscripts kept in Matenadaran. Here centuries-old knowledge is saved, restored and made available again, carefully preserved in the archives.”
Ralf  Baecker Ralf Baecker
After many visits, in 2021, Ralf Baecker decided to make a photo story about Matenadaran. This time though, the focus was not on the manuscripts and ancient books, but on the people who take care and preserve them, whose important work is mostly left out of the public’s eye.
Ralf says that he first started taking photos of the female workers in the department of restoration. The more he photographed, the clearer the idea of his project became – to present the “guardians of age-old wisdom”.
“I referred to Matenadaran from this point of view, because, after all, people work here, they are the “doctors”, preservers, archivers, researchers of these books. Especially now we live in times when wisdom from the past is very important for the future. On the one hand, I aimed to present their efforts, the strength they invest in the preservation of manuscripts, on the other, I wanted to thank them through this photo story. All the people I met in Matenadaran are doing an important work, thanks to their dedication the ancient books have been saved and preserved, and the history and heritage transmitted through them.”
Ralf Baecker documented the work of all departments for days, showing that Matenadaran is not just a museum, but an important scientific research center. The result was “House of Wisdom” exhibition, which opened in May 2022, as part of the “Night of Museums” events.
“Ralf himself proposed to hold an exhibition of portraits of Matenadaran employees. Since this year we decided to dedicate the Night of Museums to the Matenadaran building. Ralf’s proposal was in line with our concept: to present the building of Matenadaran as a monument and employees as living monuments.
We tried to display Matenadaran in its wholeness, including all sections without discrimination. Our exhibition included maintenance workers, cleaners, technical and restoration workers, security guards, managers, tour guides, scientists, the representatives of the manuscript library,” says Nazeni Gharibyan, head and senior researcher of the museum part of Matenadaran.
Photo: Ralph Baecker
Photo exhibitions dedicated to manuscripts and monuments in Matenadaran were held before as well, but the people of Matenadaran were “exhibited” for the first time. The photographer says that the whole process of preparing the exhibition was like a journey. Photography, in general, for Ralf, is a collaboration between himself and the person he is photographing. He says that the photographer is responsible for preserving and treating the history entrusted to him with care.
“As a photographer, I am guided by the following principle: I see you, I understand you,  I feel you. You are important to me. I preserve your history.”
Photography is a “magical” art. A photographer must create an image by capturing its essence through framing, composition and light. For me, a photo is created as a result of an invisible collaboration between the photographer and the subject. This, sometimes very short mutual acquaintance, gives the opportunity to present the reality through vivid images, which take the viewers to a world unknown to them before.”
The photo story dedicated to Matenadaran is just an episode in Ralf Baecker’s big project about books, the knowledge transmitted through them for centuries, and the people who preserve this heritage. Ralf still has plans related to Armenia and Matenadaran. He says there is still a lot to tell. And before that, he reads Narekatsi’s poem “Matyan Voghbergyutan” (“Book of Lamentations”) in a German translation, which he discovered in Matenadaran during filming.