Այս տարվա սեպտեմբերից Գյումրիի Բարեկամության այգին անճանաչելիորեն փոխվելու է: Այդ մասին դեռեւս վկայում են տարածքում փակցված պաստառներն ու ներսում ընթացող շինարարական աշխատանքները:
Այգում նախատեսվում է բացել արվեստների ու արհեստների քաղաքի առաջին Վերնսիաժը, որի տաղավարներում հուշանվերների վաճառքից բացի, անցկացվելու են տարատեսակ փառատոններ ու վարպետաց դասեր, իսկ ձմռանը Բարեկամության այգում գործելու է սահադաշտ։
Այգու վերակառուցման ծրագիրն իրականացնում է «Զբոսաշրջության եւ քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամը՝ որպես մասնավոր-պետական համագործակցության եւ սոցիալ-տնտեսական զարգացման մոդել Գյումրիում։
Վերնսիաժի 25 տաղավարների ու սահադաշտի կառուցմանն աջակցում է ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի եւ տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար (ITTD)» ծրագիրը, որը համաֆինանսավորում է Եվրոպական միությունն ու Գերմանիայի դաշնային հանրապետության տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարությունը, իրականացնում՝ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը (GIZ):
ԵՄ պատվիրակության ու GIZ ներկայացուցիչներն այցելել են Գյումրի, ծանոթացել Վերնսիսաժի տաղավարների կառուցման ընթացքին ու այգում իրականացվող աշխատանքներին։
Առաջին կանգառը Գյումրիի «Տեխնոսիթի» ընկերության արհեստանոցն է։ Այստեղ են հավաքվում ապագա Վերնիսաժի տաղավարները, որոնց ճարտարապետական դիզայնը մշակել է IND Architects բյուրոն։ Հայկական ավանդական տարրերի կիրառմամբ նախագծված տաղավարները կարող են ձեւափոխվել՝ ստանալով ալիքաձեւ, գծային կամ շրջանաձեւ դասավորություն։
Լուսանկարը` TUF հիմնադրամ
Յուրահատուկ է լինելու նաեւ տաղավարների ծածկը՝ հայկական տարազի ու կարպետների զարդանախշերի կիրառմամբ:
«Տաղավարները կառուցում ենք էկոլոգիապես մաքուր նյութերով։ Աշխատանքներն ընթանում են ըստ ժամանակացույցի ու, ամենայն հավանականությամբ, առաջին նմուշներն այգում կտեղադրվեն այս տարվա սեպտեմբերին», - ասում է «Տեխնոսիթի» ՍՊԸ հիմնադիր Արտյոմ Միքայելյանը։
Արտյոմ Միքայելյանը Արտյոմ Միքայելյանը
TUF հիմնադրամի Գյումրու զարգացման ծրագրերի ղեկավար Ելենա Մուրադյանի խոսքով՝ այգում, ընդհանուր առմամբ, նախատեսվում է մոտ 60 տաղավար տեղադրել:
«25 տաղավարների տեղադրումն առաջին քայլն է, որպեսզի տեսնենք՝ ինչ արձագանքներ կլինեն: Տաղավարները գործելու են տարվա բոլոր եղանակներին, ձմռանը դրանք ջեռուցվելու են: Վստահ եմ՝ Վերնիսաժի բացումը մեծ ակտիվություն է առաջացնելու, ու շատ կլինեն արհեստավորներ նաեւ մյուս մարզերից: Նրանց աշխատանքները եւս սիրով կցուցադրենք Գյումրիում», - ասում է Ելենա Մուրադյանը:
Այս շրջանում մշակվում է հայեցակարգը, ըստ որի՝ տաղավարները տրամադրվելու են այս կամ այն արվեստագետին, արհեստավորին կամ արտադրությանը: Ելենա Մուրադյանի խոսքով՝ տեղացիներին կտրվի որոշակի արտոնություն: Բարեկամության այգին եւս ունենալու է հուշանվերների սեփական արտադրություն:
Այգու վերակառուցման ծրագրի ներկայացուցիչները հույս ունեն, որ չի ուշանա նաեւ սահադաշտի բացումն ու արդեն այս տարվա ձմռանը Գյումրիում այցելելու արժանի նոր ու հետաքրքիր վայր կլինի.
«Սահադաշտը Հայաստան պետք է ներմուծվի հատուկ, նախկինում այստեղ չկիրառված տեխնոլոգիայով: Հուսով ենք՝ այս տարվա ձմռանը գյումրեցիները սահադաշտ կունենան», - ասում է Ելենա Մուրադյանը:
Անտոնիս Ցամուլիսը Անտոնիս Ցամուլիսը
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության պատասխանատու Անտոնիս Ցամուլիսը Գյումրիում առաջին անգամ է: Տաղավարների կառուցման ընթացքին ու նախագծին ծանոթանալուց հետո ասում է՝ որպես Եվրամիության ներկայացուցիչ՝ հպարտ է, որ աջակցում են այս ծրագրի իրականացմանը.
«Կարծում եմ՝ Վերնիսաժի բացումը ոչ միայն կբարձրացնի Գյումրիի զբոսաշրջային գրավչությունն, այլեւ, ինչն առավել կարեւոր է, հնարավորություն կտա տեղացի արտադրողներին, արվեստագետներին ու արհեստավորներին՝ ցուցադրել իրենց հիանալի ստեղծագործություններն ու նպաստել տեղական տնտեսության զարգացմանը»:
«Գյումրին արդեն իսկ զբոսաշրջային կենտրոն է, բայց անհրաժեշտ է դիվերսիֆիկացնել զբոսաշրջային արտադրանքը», - ասում է ITTD ծրագրի ղեկավար Վիլհելմ Հուգոն:
«Բարեկամության այգու վերակառուցումից հետո մարդիկ հնարավորություն կունենան Գյումրի այցելել եւ՛ ամռանը, եւ՛ ձմռանը՝ բոլոր եղանակներին ունենալով հետաքրքիր զբաղվածություն»:
Գյումրիի Բարեկամության այգում Վերնիսաժի 25 տաղավարների ու սահադաշտի կառուցման արժեքը 600 հազար եվրո է. 300 հազար եվրո տրամադրել է Եվրամիությունը, գումարի մյուս կեսը՝ TUF հիմնադրամը:
Այգու վերակառուցման ծրագրի ընդհանուր բյուջեն շուրջ 12 մլն դոլար է։
Այժմ ընթանում են արտաքին ինժեներական ենթակառուցվածքների, լուսավորության եւ հիմնական ճեմուղիների կառուցման աշխատանքներ, որոնք իրականացվում են ՀՀ կառավարության կողմից՝ Համաշխարհային բանկի վարկավորմամբ իրականացվող «Տեղական տնտեսության եւ ենթակառուցվածքների զարգացում» ծրագրի շրջանակում։

The reconstruction activities in Gyumri “Friendship” park are underway. Within the scope of the grant project, it is planned to have a skating rink and 25 pavilions for the open-air art market constructed in the Park.
The representatives of the EU4Bsusines “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia” project implemented by the EU Delegation in Armenia and the German Agency for International Cooperation (GIZ), visited Gyumri on 19th May to see the progress in the construction of pavilions for the open-air art market in “Friendship” Park and  the overall reconstruction activities. It is planned to build also a skating rink there.
According to Cooperation Officer in European Union Delegation to Armenia Antonis Tsamoulis the project is aimed at the development of tourism in the city.
“Promotion of the “Friendship” Park project contributes to the development of economy and tourism, and by means of the pavilions we will be able to give publicity to the artists, to exhibit their works providing also an opportunity for taking their art to the next level”, says Antonis Tsamoulis.
Antonis Tsamoulis Antonis Tsamoulis
“Gyumri is already a tourist destination, but it is necessary to diversify touristic activities and this is great not only for Gyumri but also for the whole Armenia. People will have an opportunity to visit Gyumri both in winter as well as summer, namely, at any season of the year and get entertained”, says the ITTD team leader Wilhelm Hugo.
The architects have used the traditional chevron shaped elements of Armenian architecture. The pavilions can be modified and changed through the wooden modules and stretched canopies, which resemble Armenian ethnic carpets with their ornaments and colour combination.
The “Friendship” Park reconstruction project is implemented by the Tourism and Urbanism foundation (TUF) as a model of private-public partnership and social-economic development.
“The pavilions for the open-air art market shall be functional for all seasons. The works by artists and artisans, both from Gyumri and other regions of Armenia will be exhibited in the pavilions. Arts and crafts masterclasses, expositions and fairs will be organized in the open-air art market. The project involves construction of 25 pavilions, this is a pilot, in general our final goal is to have about 60 pavilions in the Park”, says the “Friendship” Park Project manager in TUF foundation Yelena Muradyan.
Yelena Muradyan Yelena Muradyan
The pavilions for the open air art exhibition are produced at the “Technocity’’ production facilities. According to the founder of the company Artyom Mikayelyan, the pavilions are going to vary in their size and shape.
Artyom Mikayelyan Artyom Mikayelyan
“There is going to be combination of metal and wood. All pavilions will be designed in a single style. Only locals are engaged in the works”, mentioned Artyom Mikayelyan.
It is planned to have the Park open for the Gyumriаns as well as for the visitors of the town by September. The overall budget of the reconstruction project is around 12 mln. USD. It is envisaged to have the Park with all its facilities completed by autumn 2023.