Երեւանում նշել են գեներալ Պասկեւիչի 240-ամյակը - Mediamax.am
«Գեներալը հսկայական դեր է խաղացել Հայաստանի պատմության մեջ։ Ռուս-պարսկական պատերազմի ժամանակ նա ղեկավարում էր ռուսական զորքերը, եւ նրա ռազմական փորձի ու հնարամտության շնորհիվ զորքերը ազատագրեցին անառիկ համարվող Էրիվանի ամրոցը։ Այս հաղթանակի համար նա ստացավ Էրիվանի կոմսի կոչումը»,- ասված է Հայաստանում «Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի» ներկայացուցչության հաղորդագրությունում։
Ելույթ ունենալով Երեւանի Նորագյուղ թաղամասում գեներալ Պասկեւիչի կիսանդրու մոտ կազմակերպված միջոցառմանը` Հայաստանում «Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի» ներկայացուցիչ Վադիմ Ֆեֆիլովն ասել է.
«Այսօր մենք նշում ենք իսկական ռուս սպա Պասկեւիչի 240-ամյակը։ Իվան Ֆյոդորովիչը զգում էր, որ հայերը եղբայրական ժողովուրդ են, որոնց հողի համար նա կռվում էր՝ չվախենալով գլուխը դնել մարտի դաշտում։ Իհարկե, շատ հայեր գիտեն, որ Էրիվանի ամրոցն ազատագրվել է Իվան Պասկեւիչի շնորհիվ, բայց քչերը գիտեն, որ նրա ջանքերով է ձեւավորվել նաեւ Հայկական մարզը։ Ռուս զորավարը ակտիվորեն ներգրավված էր մարզի բարեկարգման գործում։ Նրան շատ էր անհանգստանում հայերի վիճակը։ Իսկ այս հուշարձանը միայն մի փոքրիկ հարգանքի տուրք է, որը մենք կարող ենք մատուցել իսկական հերոսին»։
ՌԴ դեսպանության եւ «Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի» ներկայացուցչության նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 1-ին տեղի կունենան միջոցառումներ՝ նվիրված Էրիվանի ամրոցի ազատագրման 195-ամյակին։ Մասնավորապես, նախատեսվում է զորավարի հարթաքանդակի բացումը եւ «Խելքից պատուհաս» ներկայացուման ցուցադրումը նախկին բերդի տարածքում։

В Ереване отметили 240-летие генерала Паскевича - Mediamax.am
«Генерал сыграл огромную роль в истории Армении. Он командовал русскими войсками во время русско-персидской войны и благодаря его военному опыту и находчивости войска освободили Эриванскую крепость, которая считалась неприступной. За эту свою победу он получил титул графа Эриванского», - говорится в сообщении представительства Россотрудничества в Армении.
Выступая на мероприятии у бюста генерала Паскевича в ереванском районе Норагюх, представитель Россотрудничества в Армении Вадим Фефилов сказал:
«Сегодня мы отмечаем 240-летие настоящего русского офицера Паскевича. Иван Фёдорович чувствовал, что армяне – братский народ, за землю которого он боролся, не страшась сложить голову на поле боя. Конечно, многие армяне знают, что Эриванская крепость была освобождена благодаря Ивану Паскевичу,  но мало кто знает, что и Армянская область была образована его стараниями. Русский полководец активно занимался вопросами благоустройства края. Его очень беспокоило положение армян. И этот памятник – лишь малая дань, которую мы можем воздать истинному герою».
По инициативе посольства РФ и представительства Россотрудничества 1 октября состоятся мероприятия, приуроченные к 195-летию освобождения Эриванской крепости. В частности, планируются открытие барельефа полководца и показ спектакля «Горе от ума» на территории бывшей крепости, где состоялся премьерный спектакль пьесы, организованный русскими офицерами.