Տարոն Աճեմօղլուի կարծիքով, Պուտինը լիովին մեկուսացրել է ինքն իրեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի պրոֆեսոր Տարոն Աճեմօղլուի կարծիքով Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ինքն իրեն լիովին մեկուսացված է դարձրել։
«Պուտինի կառուցած համակարգի կարեւոր առանձնահատկությունն այն է, որ նա ինքն իրեն լիովին մեկուսացրել է։ Նա շրջապատված է մարդկանցով, ովքեր ամեն ինչում համաձայն են իր հետ, եւ նա ավելի ու ավելի է խորանում սեփական քարոզչության մեջ»,- ասել է Աճեմօղլուն Meduza-ին տված հարցազրույցում։
«Նույնը վերաբերում է Էրդողանին: Նույն գործընթացները կտեսնեք աֆրիկյան շատ երկրներում, որտեղ տիրում են կլեպտոկրատ կառավարիչներ: Իրավիճակը շատ վտանգավոր է դառնում, քանի որ բոլոր ինստիտուցիոնալ հակակշիռները դադարում են գործել։ Հենց դրա վրա է հիմնված Պուտինի կառուցած համակարգը։ Այլեւս ձայներ չկան, որոնք կասեն նրան, որ այն, ինչ նա անում է, կործանարար է լինելու իր եւ Ռուսաստանի համար։ Կարծում եմ, որ Պուտինի շրջապատը գնալով կսկսի ասել, որ այս ամենի մեղավորը Արեւմուտքն է, որը զենք է մատակարարում Ուկրաինային. «Եվ մենք պետք է նրանց դաս տանք»։ Եվ կրկին, չկա մի ձայն, որը նրանց կասի, որ դա իսկական խելագարություն է, որ դա իսկապես վտանգավոր է։ Այնպես որ, սա շատ անկանխատեսելի փուլ է»,- ասել է ամերիկացի տնտեսագետը։

Дарон Аджемоглу считает, что Путин «стал полностью изолированным» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Профессор Массачусетского технологического университета Дарон Аджемоглу считает, что президент России Владимир Путин «стал полностью изолированным».
«Важная особенность системы, которую столь успешно выстроил Путин, заключается в том, что он стал полностью изолированным. Он окружен людьми, которые во всем с ним соглашаются, и все глубже погружается в свою же пропаганду», - сказал Аджемоглу в интервью изданию Meduza.
«Вы можете наблюдать то же самое и в Турции с Эрдоганом. Вы увидите те же самые процессы во многих африканских странах, в которых воцарились клептократические правители. Как только это происходит, ситуация становится очень опасной, потому что какие-либо институциональные сдержки и противовесы перестают действовать. Именно на этом основывается система, выстроенная Путиным. Больше нет голосов, которые сказали бы ему, что то, что он делает, будет иметь катастрофические последствия и для него самого, и для России. Я думаю, в окружении Путина будут все больше говорить о том, что во всем этом виноват Запад, который снабжает Украину оружием: «А мы должны их проучить». И опять же не будет голоса, который сказал бы им, что это настоящее сумасшествие, что это действительно опасно. Так что это очень непредсказуемая фаза», - сказал экономист.