Օվսաննա Հարությունյանը
1904 թվականին Երեւանում 66 թեյարան կար։ Դրանցից ամենահայտնին՝ «չայխանան», Կապույտ մզկիթի բակում էր։ Այստեղ էին հավաքվում  մտավորականները՝ Չարենցը, Բակունցը, Մարտիրոս Սարյանը։ Երեւանում հյուրընկալվելիս՝ «չայխանա» էին գալիս Վիլյամ Սարոյանը, Օսիպ Մանդելշտամը, Անդրեյ Բելին։
44 լիտր տարողությամբ ինքնաեռը, որի շուրջ ստեղծագործական զրույցներ էին հյուսվում, Երեւանի պատմության թանգարանում է պահվում։ 2 ամսով այն «հյուրընկալվել է» Ռուսական արվեստի թանգարանում՝ որպես «Սամովար» ցուցահանդեսի կարեւոր ցուցանմուշ։
«19-րդ դարի սկզբին, երբ Հայաստանն անցավ ռուսական տիրապետության տակ, ինքնաեռը շատ արագ ներթափանցեց հայկական կենցաղ եւ ձեւավորեց թեյախմության ավանդույթը։ Հայաստանում ամեն երրորդի տանը ինքնաեռ կար։
Ինքնաեռն աղջկա օժիտի բաղկացուցիչ մաս էր։ Ինքնաեռի մաքրությամբ, փայլով էր պայմանավորված կնոջ մաքրությունը։ Ինքնաեռը համարվում էր սեղանի գեներալ։ Այն ընտանիքները, որոնք չունեին ինքնաեռ, արարողությունների ժամանակ նույնիսկ վարձով էին վերցնում», - ասում է Ռուսական արվեստի թանգարանի տնօրեն Մարինե Մկրտչյանը։
Մարինե Մկրտչյանը Մարինե Մկրտչյանը
Տարիներ առաջ թանգարանում օծանելիքի սրվակների ցուցահանդես էին արել ու հասկացել, որ մարդկանց հետաքրքրում է կենցաղային իրերի ցուցադրությունը։ Այդ պատճառով որոշեցին որպես մշակութային երեւույթ՝ նաեւ սամովարը ներկայացնել։
Ցուցադրությունը ներառում է հայաստանյան 6 թանգարաններում պահվող ինքնաեռները, այդ թվում՝ Չարենցի, Թումանյանի, Սունդուկյանի, Լեոյի, Սիամանթոյի անձնական սամովարները, թեյախմության կարեւոր ատրիբուտներ՝ բաժակներ, թրմելու թեյնիկներ։ Ռուսական արվեստի թանգարանն էլ ցուցադրությանը միացել է թեմատիկ կտավներով։
Ներկայացված ինքնաեռները ռուսական հայտնի գործարանների՝ Բատաշյովների, Վորոնցովների, Գուդկովի, Շեմարինների արտադրանքն են։ Եվ միայն մեկն է բացառիկ ու չկրկնվող։
«Հայաստանի պատմության թանգարանից հայտնաբերեցինք Ջուղայում պատրաստված ինքնաեռ, որը շատ յուրօրինակ է։ Ինքնաեռները հիմնականում գործարանային արտադրության են, բայց սա հայ վարպետների ձեռքի աշխատանք է: Պատված է պարսկական տիպիկ նախշերով, որոնք պտղաբերության եւ կյանքի խորհրդանիշն են համարվում։ Սա յուրօրինակ գանձ է», - ասում է ցուցահանդեսների կազմակերպման եւ հանրահռչակման բաժնի վարիչ Օվսաննա Հարությունյանը։
Օվսաննա Հարությունյանը Օվսաննա Հարությունյանը
Տուլայում, որը համարվում է սամովարների հայրենիք, 19-րդ դարի վերջում մի քանի տասնյակ գործարան կար։ Ամեն ինքնաեռ ուներ արտադրողի դրոշմը։ Իսկ այն արտադրանքները, որոնք ներկայացվում էին համառուսաստանյան գեղարվեստա-արդյունաբերական ցուցահանդեսներին, ստանում էին նաեւ բարձր որակը հավաստող մեդալներ։
Հայկական միջավայրում տարածված էին ինչպես տարբեր գործարանների, այնպես էլ տարբեր ձեւերի սամովարներ՝ «ծաղկաման», «բանկա», «ըմպանակ»։
«Հայաստանում ինքնաեռներին մեծ կարեւորություն են տվել, եւ դա է հավաստում  «Երեւանյան հայտարարություններ» թերթի հաղորդագրությունը, որտեղ ասվում է, որ սենյակը տրվում է վարձով՝ կահույքով եւ ինքնաեռով։ Այսինքն՝ ինքնաեռը ճոխության նշան էր։ Միջին խավի յուրաքանչյուր քաղաքաբնակ գործածության համար ունեցել է 2 ինքնաեռ՝ մեկը առօրյա գործածության, մյուսն ավելի տոնական՝ ընդունելությունների համար»,-պատմում է Օվսաննա Հարությունյանը։
Ցուցահանդեսը շարունակվելու է մինչեւ հունիսի 15-ը։ Թանգարանն այցելուներին «Սամովար»-ի ամբողջական փաթեթ է առաջարկում՝ հուշանվերներով, կրթական ծրագրերով, թեյախմությամբ։
Թանգարանի տնօրեն Մարինե Մկրտչյանն ասում է, որ էլեկտրական թեյնիկների կողքին ինքնաեռն այլեւս չունի նախկին տարածումը ո՛չ հայկական, ո՛չ էլ ռուսական միջավայրում։ Բայց վերջին տարիներին սամովարը նորից դառնում է մոդայիկ՝ որպես անցյալի բարի ավանդույթ, էսթետիկ արժեք։

В 1904 году в Ереване насчитывалось 66 чайных. Самая известная из них, «чайхана», находилась во дворе Голубой мечети. Здесь собиралась интеллигенция – Егише Чаренц, Аксель Бакунц, Мартирос Сарьян. Бывая в Ереване, сюда захаживали Осип Мандельштам и Андрей Белый, Уильям Сароян.
44-литровый самовар, рядом с которым мерно текли творческие беседы, хранится в Музее истории Еревана. Сейчас он «гостит» в Музее русского искусства в качестве VIP- экспоната выставки «Самовар».
«В начале 19-го века, когда Восточная Армения стала частью Российской империи, самовары быстро проникли в армянскую жизнь, сформировав традицию чаепития. В каждом третьем армянском доме был самовар. Он стал составной частью приданого девушки. Чистоплотность девушки часто связывали с чистотой и блеском самовара. Его называли «генералом стола». Семьи, у которых не было своего самовара, принимая важных гостей, брали его напрокат», - рассказывает директор Музея русского искусства Марине Мкртчян.
Несколько лет назад в музее прошла выставка парфюмерных флаконов, и стало понятно, что людям интересны экспозиции предметов быта. Так и было принято решение представить самовар как культурное явление.
В экспозицию вошли самовары, хранящиеся в шести музеях Армении, в том числе, личные самовары Чаренца, Туманяна, Сундукяна, Лео, Сиаманто, а также другие важные атрибуты чаепития - стаканы, заварочные чайники.
Представленные самовары являются продукцией известных российских заводов - Баташевых, Воронцовых, Гудковых, Шемариных. И только один из них уникален и неповторим.
«В Музее истории Армении мы обнаружили уникальный самовар, сделанный в Джульфе. Самовары в основном заводские, а этот – ручная работа армянских мастеров. Он покрыт типично персидскими узорами - символами плодородия и жизни. Это уникальное сокровище», - рассказывает начальник отдела организации и популяризации выставок Овсанна Арутюнян.
В конце 19 века в Туле, которая считается родиной самоваров, было несколько десятков заводов. На каждом самоваре стояла печать завода-изготовителя. А изделия, представленные на всероссийских художественно-промышленных выставках, получали медали, свидетельствуюшие о высоком качестве.
В армянской среде были распространены самовары различных заводов и разных видов - «ваза», «банка», «чаша».
«Самоварам в Армении придавалось важное значение, подтверждением чего может служить сообщение газеты «Ереванские известия»: «Сдается комната с мебелью и самоваром». Иными словами, самовар был тогда признаком роскоши. На каждого горожанина среднего достатка приходилось два самовара, один - для повседневного использования, другой - для торжественных случаев», - рассказывает Овсанна Арутюнян.
Выставка продлится до 15 июня. Музей предлагает посетителям полный пакет «Самовар» - с сувенирной продукцией, познавательной программой, чаепитием.