Լուսանկարը` Creative Armenia
Artbox-ի նպատակն է աջակցել արվեստի ոլորտի՝ պոտենցիալ շահութաբերություն ունեցող նախագծերին, որոնք կարող են հետաքրքրել ներդրողներին: Այլ կերպ ասած՝ արվեստագետներին սովորեցնել ոչ միայն ստեղծել, այլեւ ճիշտ փաթեթավորել ու վաճառել իրենց արվեստը:
Ստեղծարար ինկուբատորը մշակվել է ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի եւ տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» (ITTD ) ծրագրի աջակցությամբ, որը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական Միության ու Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարության կողմից, իրականացվում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից:
«Artbox-ը մեկնարկում ենք մեծ սպասումով եւ շնորհակալ ենք ինչպես դրա իրականացմանն աջակցողներին, այնպես էլ մեր արվեստագետներին, առանց որոնց ոչինչ չէր լինի», - մեկնարկն ազդարարող առցանց միջոցառմանն ասել է Creative Armenia մշակութային հիմնադրամի ծրագրերի տնօրեն Անուշ Տեր-Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ առաջին Artbox-ի համար ընտրվել են 29 արվեստագետներ՝ երաժշտության, նորաձեւության, զբոսաշրջության ու այլ ոլորտների նախագծերով:
Անուշ Տեր-Խաչատրյանը Անուշ Տեր-Խաչատրյանը
«Սա մասնակիցների համար իրենց գաղափարներն առաջ մղելու լավ հնարավորություն է ու շատ ուրախ ենք աջակցել այդ հնարավորությանը», - ասել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործության բաժնի պետ Ֆրանկ Հեսսը:
«Հայաստանը կրեատիվ արդյունաբերության ոլորտում մեծ ներուժ ունի: Հայերի հնարամտությունն ու ստեղծարարությունն անսպառ է, բայց միաժամանակ սա շատ մրցակցային ոլորտ է աշխարհում: Այնպես որ ներկայացվող գաղափարներն ու բիզնեսները պետք է մրցունակ լինեն: Արվեստագետի համար այդ մրցունակությունն ինքնուրույն ապահովելը, երբեմն, բավական դժվար է: Այս ծրագրի նպատակն է նշված հարցում աջակցել արվեստագետին եւ նպաստել ֆինանսապես կայուն արվեստի բնագավառի զարգացմանը Հայաստանում», - ասել է Ֆրանկ Հեսսը:
Նա կարեւորել է այն փաստը, որ ընտրված 29 արվեստագետների թվում շատ են կանայք. «Կանանց տնտեսական հզորացումն այն առաջնահերթություններից է, որոնց ուզում ենք աջակցել»:
«Creative Armenia հիմնադրամի մեր գործընկերների հետ այսօր սկսում ենք մեծ ճամփորդություն, որի հիմնական նպատակը կենսունակ արվեստի բնագավառի զարգացումն է Հայաստանում: Համոզված ենք՝ այս ծրագիրը կնպաստի նաեւ զբոսաշրջության կայուն զարգացմանը», - ասել է EU4Bussines «Նորարարական տուրիզմի եւ տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» (ITTD) ծրագրի ղեկավար Վիլհելմ Հուգոն:
Նա նշել է՝ կրեատիվ գաղափարներից բացի, շատ կարեւոր է զարգացնել նաեւ բիզնես հմտությունները.
«Հաջողության գրավականը հենց դա է: Այս ընթացքում ձեզ կուղեկցեն, իրենց փորձով կկիսվեն համաշխարհային մասշտաբի մասնագետներ: Հուսով եմ՝ հմտությունները, որ ձեռք կբերեք, կնպաստեն ձեր նախագծերի առաջխաղացմանը»:
Creative Armenia հիմնադրամի հիմնադիր տնօրեն Կարին Հովհաննիսյանը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերներին համապարփակ աջակցության համար:
«Artbox-ը ծրագիր է, որը մեկնարկել է արվեստագետների ջանքերով՝ ձեր պես արվեստագետների, որոնք փորձում են մշակութային ենթակառուցվածք ստեղծել: Բոլորս հասկանում ենք արվեստի, մուսայի կարեւորությունը, դրա հետ ստեղծվող կապը, որը շատ անձնական է, բայց, ցավոք, այսօր գաղափարի նորարար ու կրեատիվ լինելը բավարար չէ: Պետք է կարողանալ ճիշտ փաթեթավորել այն, մրցունակ դարձնել ու վաճառել: Մեր այս ինկուբատորը, արվեստի տուփիկը՝ Artbox-ը, հենց այդ նպատակն ունի», - ասել է Կարին Հովհաննիսյանը:
Կարին Հովհաննիսյանը Կարին Հովհաննիսյանը
Նա նշել է՝ Artbox-ը պարզապես ծրագիր չէ, մշակութային ենթակառուցվածք է.
«Սա մշակութային շարժիչ է: Հուսով ենք՝ այն կծառայի ոչ միայն Հայաստանին, այլեւ կստեղծի պարադիգմա այս տարածաշրջանում ու, ինչո՞ւ ոչ՝ աշխարհում»:
Artbox ստեղծարար ինկուբատորի աշխատանքները մեկնարկել են մշակութային բիզնեսի ու կրեատիվ արդյունաբերության ոլորտում 30 տարվա աշխատանքային փորձ ունեցող մենտոր Դեյվիդ Փերիշի աշխատաժողովով.
«Անհամբերությամբ սպասում եմ մեր համատեղ աշխատանքին: Միասին պետք է հասկանանք՝ ինչպես համատեղել բիզնեսն արվեստի հետ՝ ձեւավորելով բիզնեսի արվեստ ու արվեստի բիզնես», - ասել է Դեյվիդ Փերիշը:
Artbox ստեղծարար ինկուբատորի աշխատանքներն ընտրված նախագծերի վրա տեւելու են 12 շաբաթ, որից հետո դրանք ներկայացվելու են ներդրողներին:

Photo: Creative Armenia
Artbox aims at supporting commercially viable art projects, which can be of interest for investors. In other words, to teach the artists not only to create, but also package and sell the art they make, in an investable manner.
Creative Incubator has been developed by the EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia” project, which is co-funded by the European Union and the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by German Development Cooperation GIZ.
“We set Artbox to motion with high expectations and would, therefore, like to express our gratitude to both those who supported its implementation, and also those artists without whom nothing would happen otherwise”, - said Anush Ter-Khachatryan, the Project Director of Creative Armenia Cultural Foundation, as she heralded the program launch during the virtual event.
As she mentioned, 29 artists have been selected for the first ever Artbox featuring various projects in music, fashion, tourism and other industries.
Anush Ter-Khachatryan Anush Ter-Khachatryan
“This is a unique opportunity for the participants to promote their ideas and a great pleasure for us to support them in this striving”, - stated Frank Hess, Head of Cooperation at the EU Delegation to Armenia.
“Armenia possesses a huge potential in creative industry. The resourcefulness and creativity of Armenians is boundless, but in the meantime, it is a very competitive industry in the world. Therefore, all presented ideas and businesses have to be fairly competitive. It is often challenging for an artist to make sure they are sufficiently viable. This program, as such, aims at supporting artists in as much as possible to succeed and contribute to the development of a financially sustainable art in Armenia,” said Frank Hess.
He also highlighted the fact that there were many women artists among the selected 29 artists.
“Economic empowerment of women is among the priorities we are keen on supporting”.
“Today we are setting off a long journey with our colleagues at Creative Armenia, which key focus is to develop viable art industry in Armenia. We believe that this initiative will, inter alia, support sustainable development of tourism,” noted Wilhelm Hugo, Team Leader of EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia’’ project.
He mentioned that while creative ideas were important, it was crucial to develop business skills as well.
“These skills are instrumental for success. Thence, the whole process will be guided by the internationally famed specialists with extensive sector-specific experience. I hope that the skills you acquire will be used to endorse your projects.”
Garin Hovannisian, Founding Director of Creative Armenia expressed his gratitude to the partners for their comprehensive support.
“Artbox program was launched through the endeavors of artists like you as they strive to create a cultural infrastructure. While we all realize the key role that art, muse and the connections they generate, which is rather personal, nowadays being creative and innovative is not sufficient. We need to have the capacity to frame it correctly, make it viable and investable. This is where our incubator, this box of art – the Artbox, is spearheading,” said Garin Hovannisian.
Garin Hovannisian Garin Hovannisian
As he pinpointed, Artbox was not simply a program, but rather an infrastructure:
“This is a cultural driver. It is our ambition that it serves not only Armenia, but rather grows into a paradigm covering the region, and why not, the whole world.”
Creative Incubator Artbox put its operations into motion with a workshop lead by David Parrish, a mentor with a 30 years of experience in the culture business and creative industry.
“I look forward to our joint work. Together we need to understand how can we combine business with art thus shaping a business art and an art business,” said David Parrish.
Over the course of 12 weeks, Creative Incubator Artbox will work with the selected projects and presented those to the potential investors.