Հայաստանում Հայրենադարձության ինտեգրման կենտրոն կհիմնվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կառավարության այսօրվա նիստում որոշում է կայացվել Հայրենադարձության ինտեգրման կենտրոնի ստեղծման մասին:
Նշվում է, որ որոշումը պայմանավորված է հայրենադարձության ոլորտում պետական քաղաքականության միասնականության ապահովման եւ հայրենադարձված ու հայրենադարձվել ցանկացող հայրենակիցներին «մեկ պատուհանի սկզբունքով» մատչելի, որակյալ եւ օպերատիվ ծառայություններ մատուցելու անհրաժեշտությամբ:
Ըստ որոշման հիմնավորման, « կենտրոնն իր տեսակով առաջինը կլինի Հայաստանում, կգործի որպես միասնական ռեսուրս-կենտրոն հայրենադարձների ինտեգրման համար, որով էականորեն կբարելավվի ողջ գործընթացի հասանելիությունն ու արդյունավետությունը»:
Նշվում է նաեւ, որ «վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն իր կադրային սակավ ռեսուրսերով իրականացնում է հայրենադարձության եւ հայրենադարձների ինտեգրման հետ կապված աշխատանքը, ինչը բավարար չէ հայրենադարձության եւ հայրենադարձների ինտեգրման հետ կապված խնդիրների արդյունավետ լուծման համար»:

Ереван /Медиамакс/. На сегодняшнем заседании правительства Армении принято решение о создании Центра интеграции репатриантов.
Отмечается, что решение обусловлено необходимостью обеспечения единства государственной политики в сфере репатриации и оказания доступных, качественных и оперативных услуг «в режиме одного окна» как репатриированным соотечественникам, так и тем, кто желает репатриировать в Армению.
Согласно мотивировке решения, «первый в своем роде центр в Армении будет выступать в качестве совместного ресурсного центра по интеграции репатриантов, что значительно повысит доступность и эффективность всего процесса».
Отмечается также, что «офис главного уполномоченного по делам диаспоры аппарата премьер-министра проводит работу, связанную с репатриацией и интеграцией репатриантов посредством собственных ограниченных кадровых ресурсов, чего недостаточно для эффективного решения данной проблемы».