Հայաստանում Հայրենադարձության ինտեգրման կենտրոն կհիմնվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կառավարության այսօրվա նիստում որոշում է կայացվել Հայրենադարձության ինտեգրման կենտրոնի ստեղծման մասին:
Նշվում է, որ որոշումը պայմանավորված է հայրենադարձության ոլորտում պետական քաղաքականության միասնականության ապահովման եւ հայրենադարձված ու հայրենադարձվել ցանկացող հայրենակիցներին «մեկ պատուհանի սկզբունքով» մատչելի, որակյալ եւ օպերատիվ ծառայություններ մատուցելու անհրաժեշտությամբ:
Ըստ որոշման հիմնավորման, « կենտրոնն իր տեսակով առաջինը կլինի Հայաստանում, կգործի որպես միասնական ռեսուրս-կենտրոն հայրենադարձների ինտեգրման համար, որով էականորեն կբարելավվի ողջ գործընթացի հասանելիությունն ու արդյունավետությունը»:
Նշվում է նաեւ, որ «վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն իր կադրային սակավ ռեսուրսերով իրականացնում է հայրենադարձության եւ հայրենադարձների ինտեգրման հետ կապված աշխատանքը, ինչը բավարար չէ հայրենադարձության եւ հայրենադարձների ինտեգրման հետ կապված խնդիրների արդյունավետ լուծման համար»:

Repatriation Integration Center to be established in Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. A decision on establishing Repatriation Integration Center was made at the cabinet sitting today.
The decision is said to be agreed with the need to ensure affordable, high-quality and operative services – with “one window” principle – to repatriated compatriots and those who want to return to the Homeland.
According to the decision, “the Center will be the first of its kind in Armenia, will act as a single resource center for integration of the repatriates and will significantly improve the affordability and efficiency of the whole process.”
It also says that “the office of the High Commissioner on Diaspora Affairs of the PM’s staff with its small resources is implementing the repatriation and integration works which though is not enough for the effective solution of the issues.”