Ռուբեն Վարդանյանը հրապարակել է «Հայաստանի ապագայի 15 սկզբունքները» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սոցիալական ներդրող եւ ձեռնարկատեր Ռուբեն Վարդանյանը հրապարակել է «Հայաստանի ապագայի 15 սկզբունքները» ծրագրային հոդվածը:
50 էջանոց հոդվածը բաղկացած է 7 գլուխներից.
1.    Փոփոխությունների անհետաձգելիությունը վերջին հնարավորությունն է
2.    Նախկին սոցիալական պայմանագիրը
3.    Նոր սոցիալական պայմանագիր իշխանության և հասարակության միջև
4.    Նոր սոցիալական պայմանագիր Հայաստանի և Սփյուռքի միջև
5.    Ապագայի հայեցակարգ. Ինչպիսի՞ն ենք ցանկանում տեսնել Հայաստանը
6.    Ինչպե՞ս կարելի է հասնել Հայաստանի ավելի լավ ապագայի
7.    «ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» նախաձեռնությունը և նրա նպատակները
Հոդվածում Ռուբեն Վարդանյանն անդրադառնում է Հայաստանի ներքին կյանքի, արտաքին քաղաքականության եւ տնտեսական զարգացման մի շարք առանցքային հարցերի:
«Վճռական այն պահին, երբ Հայաստանը վերջապես ինքնիշխանություն ձեռք
բերեց, ներքին և Սփյուռքի վերնախավերը չհամախմբվեցին՝ համատեղ ընտրելու թե՛ երկրի, թե՛ ողջ ազգի զարգացման հետագա մոդելն ու վեկտորը, չմշակեցին ընդհանուր օրակարգ, որով կսահմանվեր անհրաժեշտ բարեփոխումների փաթեթը», - գրում է նա:
Վարդանյանը նկատում է, որ «նոր իշխանությունը կրկնեց ճակատագրական միևնույն սխալը, որ թույլ էին տվել իր նախորդները 1990-ականների սկզբին՝ համարելով, որ հեղափոխության հաղթանակը և նրա անարյուն բնույթն իրավունք են տալիս երկրում մենաշնորհելու իշխանությունը»։
«Երկրի նախկին ղեկավարության հրաժարականը, սակայն, չի նշանակում զարգացման մոդելի ինքնըստինքյան փոփոխություն։ Նոր առաջնորդների համար հեշտ էր քննադատել իրենց նախորդներին, բայց նրանց հռչակումների մեծ մասն անհավատալիորեն դժվար էր իրականացնել», - նշում է նա՝ ավելացնելով, որ
«չի տեսնում քաղաքական որևէ ուժ, որը կկարողանա երկիրը դուրս
բերել ճգնաժամից»։
Ռուբեն Վարդանյանը գրում է, որ «Հայկական վերնախավի խնդիրն է Արցախում ռուս խաղաղապահների ներկայության ժամկետի երկարաձգումը և Արցախի հիմնախնդրի լուծումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում՝ հարգելով Արցախի ժողովրդի

Рубен Варданян опубликовал «15 принципов будущего Армении» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Социальный инвестор и предприниматель Рубен Варданян опубликовал программную статью «15 принципов будущего Армении».
50-страничная статья состоит из 7 разделов:
1.    Безотлагательность изменений – последний шанс
2.    Прежний социальный контракт
3.    Новый социальный контракт между властью и обществом
4.    Новый социальный контракт между Арменией и диаспорой
5.    Концепция будущего: какой мы хотим видеть Армению?
6.    Как нам добиться лучшего будущего для Армении?
7.    Инициатива The Future Armenian и её цели
В статье Рубен Варданян пишет о важных вопросах внутренней жизни Армении, внешней политики, экономического развития.
«В тот решающий момент, когда Армения обрела наконец суверенитет, внутренняя и диаспоральная элиты не объединились, чтобы совместно выбрать вектор развития как для страны, так и для нации в целом, не выработали общую повестку, которая определила бы портфель необходимых реформ», - отмечает он.
Варданян утверждает, что «новое правительство повторило ту же фатальную ошибку – посчитало, что победа революции и её бескровный характер даёт право
монополизировать власть в стране».
«Отставка прежнего руководства страны тем не менее не означает автоматической смены модели развития. Новым лидерам оказалось легко критиковать своих предшественников, однако многое из того, что ими декларировалось, на деле было невероятно сложно реализовать», - пишет предприниматель.
Рубен Варданян отмечает, что «задача армянской элиты - продлить пребывание российских миротворцев в Арцахе на более длительный срок и добиться решения
арцахского вопроса в рамках Минской группы ОБСЕ на принципах уважения права народа Арцаха на самоопределение».