Վարդանյանը բացատրել է Արեւմտյան Հայաստանում ներդրումներ անելու ծրագրի նպատակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սոցիալական ներդրող եւ ձեռներեց Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ ուժեղանալու համար Հայաստանը պետք է ներգրավվի 15-ից 20 միլիարդ դոլարի նոր ներդրումներ:
Նա շեշտել է, որ ուղղությունները եւ ծրագրերը, որտեղ պետք է ուղղվեն այդ միջոցները, շաղկապված են եւ պետք չէ դրանք առանձին վերցված դիտարկել:
«Մասնավորապես, Հայաստանի Զինված ուժերի եւ անվտանգության համակարգի արդիականացման եւ զարգացման համար պետք է ծախսել մոտ 10 միլիարդ դոլար», - ասել Ռուբեն Վարդանյանը Civilnet-ի հետ հարցազրույցում:
Մեկնաբանելով տարաբնույթ կարծիքները՝ Արեւմտյան Հայաստանում իր եւ գործընկերների կողմից ներդրումներ ներգրավվելու ծրագրերի մասին, նա ասել է.
«Եթե մենք իսկապես ուզում ենք պահպանել Արեւմտյան Հայաստանի մեր մշակութային ժառանգությունը, պետք է պատրաստ լինենք ունենալ 1 միլիարդ դոլարանոց հիմնադրամ, որը կֆինանսավորի այդ աշխատանքները», - ասել է Ռուբեն Վարդանյանը: Նրա խոսքով, այսօր պետք է աշխատել հենց այդ ուղղությամբ, այլ ոչ թե նստել ու վախվորած սպասել, թե երբ եւ ինչպես է Թուրքիան տնտեսապես կլանելու Հայաստանը:
«Թուրքը հասկանում է միայն ուժի լեզուն: Մենք ուժեղ կլինենք այն ժամանակ, երբ իրենց ցույց կտանք, որ պատրաստ ենք իրենցից լավ հոգ տանել, օրինակ, քանդվող Անիի մասին: Եթե սահմանը մի օր բացվի, մեր միակ տարբերակը պրոակտիվ լինելն է», - ասել է ձեռներեցը:
Ռուբեն Վարդանյանը կարեւորել է նաեւ արեւմտահայերենի պահպանությունը եւ կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանում պետք է այդ նպատակով համալսարան հիմնվի:
«Վստահ եմ, որ արեւմտահայերենը պետք է դասավանդվի նաեւ Հայաստանի միջնակարգ դպրոցներում: Բացի դրանից, մոտ 50 միլիոն դոլար է պետք է ներդնել գրաբարի պահպանության հիմնադրամ ստեղծելու համար», - ասել է նա:

Рубен Варданян объяснил задачи привлечения инвестиций в Западную Армению - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Социальный инвестор и предприниматель Рубен Варданян считает, что Армения должна привлечь новые инвестиции в размере от 15 до 20 миллиардов долларов для того, «чтобы стать сильнее».
Он подчеркнул, что направления и программы, куда должны быть направлены эти средства, взаимосвязаны и не должны рассматриваться по отдельности.
«В частности, на модернизацию и развитие Вооруженных сил Армении и новой системы безопасности должно быть направлено около 10 миллиардов долларов», - сказал Рубен Варданян в интервью Civilnet.
Комментируя противоречивые мнения об озвученых в рамках инициативы The Future Armenian планах по привлечению инвестиций в Западную Армению, он сказал:
«Если мы действительно хотим сохранить наше культурное наследие в Западной Армении, мы должны быть готовы иметь фонд в размере 1 миллиарда долларов для финансирования этих работ», - сказал Рубен Варданян. По его словам, сегодня следует работать именно в этом направлении, а не сидеть и с ужасом наблюдать, как и когда Турция экономически поглотит Армению.
«Турки понимают только язык силы. Мы будем сильными тогда, когда покажем им, что можем лучше заботиться,  к примеру, об останках Ани. Если однажды граница с Турцией откроется, наш единственный вариант - быть проактивными», заявил Рубен Варданян.
Он также подчеркнул важность сохранения западноармянского языка и выразил мнение, что для этого в Армении должен быть создан университет.
«Уверен, что западноармянский язык должен преподаваться и в средних школах Армении. Кроме того, около 50 млн долларов следует вложить в создание фонда для защиты грабара - древнеармянского языка», - отметил он.