Վարդանյանը բացատրել է Արեւմտյան Հայաստանում ներդրումներ անելու ծրագրի նպատակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սոցիալական ներդրող եւ ձեռներեց Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ ուժեղանալու համար Հայաստանը պետք է ներգրավվի 15-ից 20 միլիարդ դոլարի նոր ներդրումներ:
Նա շեշտել է, որ ուղղությունները եւ ծրագրերը, որտեղ պետք է ուղղվեն այդ միջոցները, շաղկապված են եւ պետք չէ դրանք առանձին վերցված դիտարկել:
«Մասնավորապես, Հայաստանի Զինված ուժերի եւ անվտանգության համակարգի արդիականացման եւ զարգացման համար պետք է ծախսել մոտ 10 միլիարդ դոլար», - ասել Ռուբեն Վարդանյանը Civilnet-ի հետ հարցազրույցում:
Մեկնաբանելով տարաբնույթ կարծիքները՝ Արեւմտյան Հայաստանում իր եւ գործընկերների կողմից ներդրումներ ներգրավվելու ծրագրերի մասին, նա ասել է.
«Եթե մենք իսկապես ուզում ենք պահպանել Արեւմտյան Հայաստանի մեր մշակութային ժառանգությունը, պետք է պատրաստ լինենք ունենալ 1 միլիարդ դոլարանոց հիմնադրամ, որը կֆինանսավորի այդ աշխատանքները», - ասել է Ռուբեն Վարդանյանը: Նրա խոսքով, այսօր պետք է աշխատել հենց այդ ուղղությամբ, այլ ոչ թե նստել ու վախվորած սպասել, թե երբ եւ ինչպես է Թուրքիան տնտեսապես կլանելու Հայաստանը:
«Թուրքը հասկանում է միայն ուժի լեզուն: Մենք ուժեղ կլինենք այն ժամանակ, երբ իրենց ցույց կտանք, որ պատրաստ ենք իրենցից լավ հոգ տանել, օրինակ, քանդվող Անիի մասին: Եթե սահմանը մի օր բացվի, մեր միակ տարբերակը պրոակտիվ լինելն է», - ասել է ձեռներեցը:
Ռուբեն Վարդանյանը կարեւորել է նաեւ արեւմտահայերենի պահպանությունը եւ կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանում պետք է այդ նպատակով համալսարան հիմնվի:
«Վստահ եմ, որ արեւմտահայերենը պետք է դասավանդվի նաեւ Հայաստանի միջնակարգ դպրոցներում: Բացի դրանից, մոտ 50 միլիոն դոլար է պետք է ներդնել գրաբարի պահպանության հիմնադրամ ստեղծելու համար», - ասել է նա:

Ruben Vardanyan explains need of investments in Western Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Social investor and entrepreneur Ruben Vardanyan believes that for becoming stronger Armenia must attract new investments amounting up to 15-20 billion USD.
He stressed that the directions and programs where these funds should be directed are interlinked and should not be considered separately.
“In particular, about $ 10 billion should be spent on the modernization and development of the Armenian Armed Forces and security system,” Ruben Vardanyan said in an interview with Civilnet.
Commenting on different opinions about his and his partners’ plans to attract investments in Western Armenia, he said:
“If we really want to preserve our cultural heritage of Western Armenia, we must be ready to have a fund of $ 1 billion to finance that work,” said Ruben Vardanyan.
He stressed that today it is necessary to work in that direction, and not sit and wait in fear when and how Turkey will absorb Armenia economically.
“Turks understands only the language of force. We will be strong when we show them that we are ready to take better care of, for example, the collapsing Ani. If the border opens one day, our only option is to be proactive,” he said.
Ruben Vardanyan also highlighted the preservation of the Western Armenian language and voiced the need of establishing a university in Armenia for that purpose.
“I am sure that Western Armenian should be taught in Armenian secondary schools as well. In addition, about $ 50 million should be invested for setting up a fund of preservation of Grabar - Classical Armenian language,” he said.