Լուսանկարը` Simon Emmett
2022թ. փետրվարին Deep Purple խումբը վերսկսեց շրջագայությունները՝ կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով մոտ երկու տարի տեւած ընդմիջումից հետո։
Համերգների վերսկսման առիթով Deep Purple-ի վոկալիստ Իեն Գիլանը զրուցել էր Palm Beach Post թերթի հետ։ Ներկայացնում ենք հատվածներ նրա հարցազրույցից։
Հիշողություններ Black Sabbath-ի մասին
«Մենք կներկայացնենք մի քանի երգ, որոնք նախկինում չէինք կատարել, այնպես որ հիմա պետք է բառերը սովորեմ», - ասում է Գիլանը փետրվարի 10-ին կայանալիք շոուի մասին:
1983 թվականին Յան Գիլանը անսպասելիորեն դարձավ Black Sabbath-ի անդամ. նրա մասնակցությամբ ձայնագրվեց Born Again ալբոմը եւ անցկացվեց համանուն համերգային տուրը, որը հիշվեց նաեւ նրանով, որ Գիլանը երբեմն մոռանում էր երգերի բառերր։
Անցել է գրեթե 40 տարի, բայց Գիլանը Black Sabbath-ի հետ անցկացրած օրերն անվանում է իր կյանքի լավագույններից։
Իեն Գիլանը Իեն Գիլանը
«Դա միանգամայն տարբերվում էր այն ամենից, ինչ արել էի դրանից առաջ կամ հետո: Դա ամենաերկար երեկույթն էր, որին ես երբեւէ մասնակցել եմ»,- խոստովանում է Գիլանը:
Նախկինում նա բազմիցս ասել է, որ չափազանց դժգոհ է, թե ինչպես է հնչում Born Again ալբոմը։ Մեկնաբանելով տեղեկություններն այն մասին, որ Black Sabbath-ի հիմնադիր Թոնի Այոմին գտել է ալբոմի մաստեր-ձայնագրությունը եւ նախատեսում է վերաթողարկել Born Again-ը, Գիլանն ասել է.
«Եթե Թոնին պատրաստվում է դա անել, ապա դա ֆանտաստիկ կլինի, քանի որ սկզբնաղբյուրը հրաշալի էր»:
Հիշողությունները Պավարոտիի հետ դուետների մասին
«Լուչիանո Պավարոտիի հետ մի քանի անգամ երգելը եւ նրա հետ ընկերանալը յուրահատուկ պահ էր իմ կյանքում: Նա հիանալի տղա էր, եւ նրա հետ աշխատելը մի յուրահատուկ բան էր»:
«Ես եղել եմ գրեթե ամենուր եւ վայելել եմ ամեն րոպեն»
«Ես եղել եմ Թաջ Մահալում, տեսել եմ Սիդնեյի օպերային թատրոնը, նվագել եմ Թագավորական Ալբերտ Հոլում եւ Մեդիսոն Սքուեր Գարդենում, ելույթ եմ ունեցել հսկայական փառատոներում, նվագել եմ կես միլիոն մարդկանց առջեւ, ելույթ եմ ունեցել Կրեմլում, շրջագայել եմ Սանկտ Պետերբուրգից մինչեւ Պակիստան։
Ես եղել եմ գրեթե ամենուր եւ վայելել եմ ամեն րոպեն»:
«Ես ամբիցիաներ չունեմ»
Այնուամենայնիվ, չնայած այս բոլոր հաջողություններին, Գիլանը դեռ ցանկանում է ինչ-որ բանի հասնել, չէ՞:
«Ամեն ինչ արդեն արված է»,- առանց վարանելու պատասխանում է նա։
«Ես ամբիցիաներ չունեմ. իրականում դրանք երբեք էլ չեմ ունեցել: Ունեմ եւս մի քանի գաղափար այն մասին, թե ինչ եմ ուզում գրել, այնպես որ ես պարզապես նստում եմ արեւին եւ նոթեր անում: Դա իմ ցանկությունների հավաքածուն»:

10 февраля группа Deep Purple даст первый концерт после почти двухлетнего перерыва, обусловленного пандемией коронавируса.
Deep Purple выступит в голливудском Seminole Hard Rock Hotel & Casino, после чего отправится в мировое турне, в рамках которого, в частности, выступит в Швейцарии, России, Франции, Бельгии, Норвегии, Германии и Италии.
Накануне возобновления концертов вокалист Deep Purple 76-летний Иен Гиллан пообщался с газетой Palm Beach Post – предлагаем отрывки из этого интервью.
Воспоминания о Black Sabbath
«Мы представим пару песен, которые раньше не играли, так что все, что мне сейчас нужно сделать, это выучить слова», - сказал Гиллан о предстоящем 10 февраля шоу.
В 1983 году Иен Гиллан неожиданно стал членом Black Sabbath: с его участием был записан альбом Born Again и проведен одноименный концертный тур, который запомнился тем, что Гиллан порой забывал тексты песен.
Иен Гиллан Иен Гиллан
Фото: Simon Emmett
Несмотря на то, что с тех пор прошло почти 40 лет, Гиллан называет свои дни с Black Sabbath одними из лучших в своей жизни.
«Это совершенно отличалось от всего, что я делал до или после. Это была самая длинная вечеринка, на которой я когда-либо был», - признается Гиллан.
Ранее он неоднократно говорил, что крайне недоволен тем, как был сведен альбом Born Again. Комментируя сообщения о том, что основатель Black Sabbath Тони Айомми нашел мастер-запись альбом и планирует переиздать Born Again, Гиллан сказал
«Если Тони собирается это сделать, то это фантастика, поскольку исходный материал был превосходным».
Воспоминания о дуэтах с Паваротти
«Спеть пару раз с Лучано Паваротти и подружиться с ним было особенным временем в моей жизни. Он был замечательным парнем, и работа с ним была чем-то особенным».
«Я был почти везде и наслаждался каждой минутой»
«Я был в Тадж-Махале, я видел Сиднейский оперный театр, я играл в Королевском Альберт-Холле и Мэдисон Сквер Гарден, я выступал на огромных фестивалях, я играл перед полумиллионом человек. Я выступал в Кремле, я проехал от Санкт-Петербурга до Пакистана. Я был почти везде и наслаждался каждой минутой».
«У меня нет амбиций»
Тем не менее, несмотря на весь этот успех, Гиллан все еще хочет чего-то добиться, верно?
«Все уже сделано», - говорит он без колебаний.
«У меня нет амбиций. На самом деле у меня никогда их и не было. У меня есть еще несколько идей о том, что я хочу написать, так что я просто сижу на солнышке и набрасываю. Вот мой список желаний».