Ֆեյսբուքի ալգորիթմներն անջատում են մեր քննադատական մտածողությունը - Mediamax.am
Ներկայացնում ենք չեխական Semantic Visions վերլուծական ընկերության հիմնադիր Ֆրանտիշեկ Վրաբելի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար:
Ապատեղեկատվության դեմ պատերազմում երբեմն դժվար է հստակ որոշել, թե ով է թշնամին: Առցանց ֆեյքերի տարածմանը նպաստելու մեջ մեղադրում են լրագրողներին, քաղաքական գործիչներին, կառավարություններին եւ նույնիսկ տատիկներին ու պապիկներին: Բայց չնայած այս խմբերից ոչ մեկն ամբողջությամբ անմեղ չէ, իրական թշնամին ակներեւ է: Անցյալ տարեվերջին Facebook-ի նախկին աշխատակից Ֆրենսիս Հաուգենի կողմից տրված ցուցմունքում ասվում էր, որ ապատեղեկատվությունը հասանելի է դառնում սոցիալական կայքերի ալգորիթմների շնորհիվ:
2004-ին Facebook-ի գործարկումից ի վեր, ընկերությունը ուսանողական սոցիալական ցանցից վերածվել է լրտեսման հրեշի, որը ոչնչացնում է սոցիալական համախմբվածությունը եւ ժողովրդավարությունն ամբողջ աշխարհում: Facebook-ը հավաքում է օգտատերերի հսկայածավալ տվյալներ, այդ թվում այնպիսի ինտիմ փաստեր, ինչպիսիք են մարմնի քաշը եւ հղիության կարգավիճակը՝ օգտատերերի սոցիալական ԴՆԹ քարտեզ կազմելու համար: Հետո ընկերությունը վաճառում է այդ տեղեկատվությունը բոլորին (շամպուն արտադրողներից մինչեւ ռուսական եւ չինական հետախուզական գործակալություններ), ովքեր ցանկանում են «միկրոթիրախավորել» տեղեկատվությունը իր 2,9 միլիարդ օգտատերերի համար: Այդպիսով Facebook-ը թույլ է տալիս երրորդ անձանց մանիպուլացնել ուղեղները եւ վաճառել մարդկանց որոշումները կանխատեսելու մոդելներ:
Ամբողջ աշխարհում Facebook-ն օգտագործվում է ժողովրդավարական ինստիտուտների նկատմամբ անվստահություն սերմանելու համար։ Նրա ալգորիթմները նպաստում են բռնության գործողություններին իրական աշխարհում՝ Մյանմայում ցեղասպանությունից սկսած մինչեւ Հարավային Ամերիկայում, Արեւմտյան Աֆրիկայում եւ Մերձավոր Արեւելքում ահաբեկիչների կողմից զինյալների հավաքագրումը:
Ինչպես պարզվեց իմ ընկերության կողմից իրականացված վերլուծության արդյունքում՝ Չեխիայի միջին քաղաքացին միջին ամերիկացուց 25 անգամ ավելի շատ է ապատեղեկատվություն տեսնում Covid-19 պատվաստանյութերի մասին:
Facebook-ի ժողովրդավարությանը սպառնացող վտանգը մեղմելու ջանքերը մինչ այժմ անհաջողության են մատնվել: The Wall Street Journal-ի կողմից հրապարակված «ֆեյսբուքյան դոսյեն» հաստատում է, որ այդ ընկերությունը միջոցներ է ձեռնարկում «ատելություն հրահրելու դեպքերի միայն 3-ից 5%-ի նկատմամբ»:
Facebook-ը հնարավորություն է տվել օգտատերերին հրաժարվել անհատականացված եւ քաղաքական գովազդից, սակայն դա միայն խորհրդանշական ժեստ է: Որոշ կազմակերպություններ, ինչպիսիք են Ranking Digital Rights-ը, կոչ են անում այդ հարթակին անջատել գովազդի թիրախավորումը հիմնական կարգավորումներում: Սակայն դա բավարար չէ։
Facebook-ի բիզնես մոդելի հիմքում գտնվող միկրոթիրախավորումը օգտագործում է արհեստական բանականություն՝ գրավելու օգտատերերի ուշադրությունը, առավելագույնի հասցնելու նրանց ակտիվությունը եւ անջատելու քննադատական մտածողությունը:
Շատ առումներով միկրոթիրախավորումը օփիոիդային ճգնաժամի թվային համարժեքն է: ԱՄՆ Կոնգրեսը կտրուկ գործողություններ է ձեռնարկել մարդկանց պաշտպանելու оփիոիդներից՝ օրենքների միջոցով, որոնք նախատեսված են բուժման, հիմնական գիտելիքների եւ այլընտրանքային դեղամիջոցների հասանելիությունը մեծացնելու համար: Աշխարհում կեղծ լուրերից եւ ստերից թմրեցուցիչ կախվածությանը վերջ տալու համար օրենսդիրները պարտավոր են ընդունել ապատեղեկատվության պատճառով առաջացած ճգնաժամի փաստը եւ ձեռնարկել համանման գործողություններ՝ սկսելով միկրոթիրախավորման պատշաճ կարգավորումից:
Խնդիրն այն է, որ Facebook-ից դուրս ոչ ոք չգիտի, թե ինչպես են աշխատում այդ ընկերության բարդ ալգորիթմները, եւ դրանք ապակոդավորելու համար կարող են պահանջվել ամիսներ, եթե ոչ տարիներ:
Ընկերության գործադիր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգի՝ «ֆիզիկական, ընդլայնված եւ վիրտուալ իրականության զուգամետության» միջոցով մետատիեզերք ստեղծելու ծրագրերը պետք է վախեցնեն ցանկացած երկրի կարգավորողներին: Պարզապես պատկերացրեք այն պոտենցիալ վնասը, որը կարող են պատճառել չկարգավորված արհեստական բանականության ալգորիթմները, եթե դրանց թույլ տրվի նոր իմերսիվ իրականություն  ստեղծել միլիարդավոր մարդկանց համար:
Վաշինգտոնում վերջին լսումներին հաջորդած հայտարարության մեջ Ցուկերբերգը կրկնել է նախկինում արված առաջարկը՝ կարգավորեք մեզ: «Չեմ կարծում, որ մասնավոր ընկերությունները պետք է բոլոր որոշումներն իրենք կայացնեն»,- գրել է նա Facebook-ում։ «Մենք հանձնառու ենք լավագույն կերպով կատարել այն աշխատանքը, որն ի վիճակի ենք անել, սակայն ինչ-որ մակարդակում սոցիալական հավասարության հարցերում փոխզիջումները գնահատող ճիշտ մարմինը ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված մեր Կոնգրեսն է»:
Ցուկերբերգը իրավացի է. Կոնգրեսն իսկապես պարտավորված է գործել: Բայց իր ընկերությունը նույնպես պետք է գործի: Նա կարող է Կոնգրեսին ցույց տալ, թե ինչ սոցիալական անհավասարություն է շարունակում ստեղծել եւ ինչպես է դա անում: Քանի դեռ Facebook-ը չի բացել իր ալգորիթմները ստուգման համար, ապատեղեկատվության դեմ պատերազմում անհնարին կլինի հաղթել:

Facebook превратился в «монстра слежки» и отключает наше критическое мышление - Mediamax.am
Предлагаем статью основателя чешской аналитической компании Semantic Visions Франтишека Врабеля, написанную для Project Syndicate.
В войне с дезинформацией иногда трудно определить, кто именно враг. В содействии распространению фальшивок онлайн обвиняют журналистов, политиков, правительства и даже бабушек с дедушками. Но хотя ни одна из этих групп не является совершенно невинной, реальный противник более прозаичен. Как следует из свидетельских показаний о Facebook, с которыми выступила в конце прошлого года бывший сотрудник компании Фрэнсис Хауген, дезинформация становится доступной благодаря алгоритмам социальных сетей.
С тех пор как Facebook появился в 2004 году, эта компания превратилась из студенческой социальной сети в монстра слежки, который разрушает социальную сплочённость и демократию во всём мире. Facebook собирает тонны пользовательских данных, в том числе такие интимные факты, как вес тела и статус беременности, чтобы составить карту социальной ДНК своих пользователей. А затем компания продаёт эту информацию любому (от производителей шампуней до разведслужб России и Китая), кто хочет «микро-таргетировать» информацию для её 2,9 млрд пользователей. Тем самым Facebook даёт возможность третьим лицам манипулировать умами и торговать моделями прогнозирования решений, которые, скорее всего, примут люди.
По всему миру Facebook используется для того, чтобы сеять недоверие к демократическим институтам. Его алгоритмы способствуют актам насилия в реальном мире – от геноцида в Мьянме до вербовки рекрутов террористами в Южной Америке, Западной Африке и на Ближнем Востоке.
Как выяснилось в ходе анализа, проведённого моей компанией, средний чешский гражданин в 25 раз чаще видит дезинформацию о вакцинах от Covid-19, чем средний американец.
Попытки смягчить угрозу Facebook для демократии пока что жалко проваливаются. Опубликованное газетой The Wall Street Journal «досье Facebook» подтверждает, что эта компания предпринимает действия в отношении «всего лишь 3-5% случаев разжигания ненависти».
Facebook предоставила пользователям возможность отказываться от индивидуализированной и политической рекламы, но это только символический жест. Некоторые организации, например, Ranking Digital Rights, призывают эту платформу отключить таргетирование рекламы в базовых настройках. Однако этого недостаточно.
Микротаргетинг, лежащий в основе бизнес-модели Facebook, использует искусственный интеллект, чтобы привлекать внимание пользователей, максимально увеличивать их активность, отключать критическое мышление.
Во многих смыслах микротаргетинг – это цифровой эквивалент опиоидного кризиса. Конгресс США предпринял решительные меры, что защитить людей от опиоидов с помощью законов, которые призваны расширить доступ к лечению, необходимым знаниям и альтернативным лекарствам. Для того чтобы покончить с наркотической зависимостью мира от фейковых новостей и лжи, законодатели обязаны признать факт кризиса из-за дезинформации и предпринять аналогичные действия, начав с надлежащего регулирования микротаргетинга.
Проблема в том, что за пределами Facebook никто не знает, как работают сложные алгоритмы этой компании, и могут потребоваться месяцы, если не годы, чтобы их декодировать. Это означает, что у регуляторов не будет иного выхода, кроме как положиться на сотрудников Facebook, чтобы они вели их по этой «фабрике».
Планы гендиректора компании Марка Цукерберга создать метавселенную путём «конвергенции физической, дополненной и виртуальной реальности» должны напугать регуляторов в любой стране. Просто представьте тот потенциальный вред, который могут причинить никем нерегулируемые алгоритмы искусственного интеллекта, если позволить им создать новую иммерсивную реальность для миллиардов людей.
В своём заявлении после недавних слушаний в Вашингтоне Цукерберг повторил предложение, которое уже делал раньше: регулируйте нас. «Я не считаю, что частные компании должны сами принимать все решения, – написал он в Facebook. – Мы привержены выполнению наилучшим образом той работы, которую мы можем делать, но на определённом уровне правильным органом для оценки компромиссов в вопросах социального равенства является наш демократически избранный Конгресс».
Цукерберг прав: Конгресс действительно обязан действовать. Но его компания тоже обязана действовать. Она может показать Конгрессу, какое социальное неравенство она продолжает создавать, и как она это делает. Пока Facebook не откроет свои алгоритмы для внимательной проверки, в войне с дезинформацией будет невозможно выиграть.