Նուբար Աֆեյանը կարծում է, որ սփյուռքն այլեւս չի կարող դիտորդի դերում մնալ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գործարար եւ բարերար Նուբար Աֆեյանը կարծում է, որ սփյուռքն այլեւս չի կարող մնալ դիտորդի դերում, երբ խոսքը վերաբերում է Հայաստանի ապագային վերաբերող առանցքային հարցերին:
Սիվիլնեթի հետ հարցազրույցում խոսելով 2020 թվականի պատերազմից հետո իր կատարած վերլուծությունների մասին, Նուբար Աֆեյանն ասել է, որ «մենք (Սփյուռքը-Մեդիամաքս) դարձել էինք լուռ գործընկերներ»:
«Չնայած որ մենք տարբեր հետազոտություններ էինք անցկացրել, դրանց արդյունքներից եւ ոչ մեկը տեղ չգտավ քաղաքական որոշումներում», - խոստովանել է Աֆեյանը:
Նա նշել է, որ անկախ Հայաստանը տասնամյակների ընթացքում երազանք է եղել սփյուռքում ծնված հայերի համար ու երբ այդ երազանքն իրականություն դարձավ, մարդիկ որոշեցին օգնել հայրենիքի կայացմանը եւ զարգացմանը՝ որեւէ պայմաններ առաջ չքաշելով: Նա նկատել է, որ այդ մոտեցումը գերակշռել է ինչպես սփյուռքի կազմակերպությունների, այնպես էլ անհատական մակարդակում:

Диаспора более не может оставаться в роли наблюдателя, считает Нубар Афеян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Предприниматель и филантроп Нубар Афеян считает, что диаспора больше не может оставаться в роли наблюдателя, когда речь идет о ключевых вопросах, связанных с будущим Армении.
Анализируя в интервью Civilnet ситуацию, сложившуюся после войны 2020 года, Нубар Афеян сказал, что «мы (диаспора-прим. Медиамакс) были молчаливыми партнерами».
«Несмотря на то, что мы проводили различные исследования, результаты ни одного из них не нашли места в политических решениях», - признался предприниматель.
Он отметил, что на протяжении десятилетий независимая Армения была мечтой армян, рожденных в диаспоре, и когда эта мечта стала реальностью, диаспора решила помогать становлению и развитию Родины, не выдвигая никаких условий. Нубар Афеян заметил, что такой подход превалировал как у диаспоральных организаций, так и на индивидуальном уровне.