Աշխարհի զարգացման 5 սցենար 2040 թվականի համար - Mediamax.am
Միացյալ Նահանգների Ազգային հետախուզական խորհուրդը հրապարակել է «2040 գլոբալ միտումներ. ավելի մրցունակ աշխարհ» զեկույցը: Զեկույցի հեղինակները մշակել են աշխարհի զարգացման 5 սցենար 2040 թվականի համար,  որոնք ներկայացնում ենք ձեր ուշադրությանը:
1.    «Ժողովրդավարությունների վերածնունդ» (Renaissance of Democracies)
«Ժողովրդավարությունների վերածննդի» դարաշրջանում աշխարհը վերապրում է բաց ժողովրդավարությունների վերածնունդը՝ Միացյալ Նահանգների եւ նրա դաշնակիցների գլխավորությամբ: ԱՄՆ-ում եւ այլ ժողովրդավարական երկրներում պետական-մասնավոր գործընկերության արդյունքում արագ տեխնոլոգիական առաջընթացը վերափոխում է համաշխարհային տնտեսությունը, բարձրացնում եկամուտները եւ բարելավում է միլիոնավոր մարդկանց կյանքի որակը ամբողջ աշխարհում:
Տնտեսական աճի եւ տեխնոլոգիական առաջընթացի ուժեղացող ալիքը թույլ է տալիս արձագանքել գլոբալ մարտահրավերներին, թուլացնում է հասարակության պառակտումը եւ վերականգնում վստահությունը ժողովրդավարական ինստիտուտների նկատմամբ: Եվ հակառակը, վերահսկողության ուժեղացման տարիները Չինաստանում եւ Ռուսաստանում խեղդել էն նորարարությունը, քանի որ առաջատար գիտնականներն ու ձեռներեցները ապաստանել են Միացյալ Նահանգներում եւ Եվրոպայում:
2.    «Ինքնահոս աշխարհ» (A World Adrift)
«Ինքնահոս աշխարհում» միջազգային համակարգը զրկված է ուղղություններից, քաոսային է եւ փոփոխական: Միջազգային կանոնները եւ ինստիտուտները հիմնականում անտեսվում են այնպիսի խոշոր տերությունների կողմից, ինչպիսիք են Չինաստանը, տարածաշրջանային եւ ոչ պետական դերակատարները:
Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) երկրները տառապում են տնտեսական աճի դանդաղեցումից, սոցիալական տարանջատումներից եւ քաղաքական կաթվածահարությունից: Չինաստանը օգտագործում է Արեւմուտքի խնդիրները միջազգային ասպարեզում, հատկապես Ասիայում, իր ազդեցությունն ընդլայնելու համար, սակայն Պեկինին չունի բավարար կամք եւ ռազմական հզորություն՝ համաշխարհային առաջնորդությունն իր վրա վերցնելու համար: Արդյունքում, բազմաթիվ գլոբալ խնդիրներ, ինչպիսիք են կլիմայի փոփոխությունը եւ անկայունությունը զարգացող երկրներում, հիմնականում անտեսվում են:
3.    «Մրցակցային գոյակցություն» (Competitive Coexistence)
«Մրցակցային գոյակցությունում» ԱՄՆ-ն եւ Չինաստանը առաջնային նշանակություն տվեցին տնտեսական աճին եւ վերականգնեցին ամուր առեւտրային հարաբերությունները, սակայն այդ տնտեսական փոխկախվածությունը զուգորդվում է քաղաքական ազդեցության, կառավարման մոդելների, տեխնոլոգիական գերազանցության եւ ռազմավարական առավելության համար մրցակցության հետ:
Խոշոր պատերազմի ռիսկը մեծ չէ, իսկ միջազգային համագործակցությունը եւ տեխնոլոգիական նորարարությունը լուծելի են դարձնում առաջադեմ տնտեսությունների համար գլոբալ խնդիրները կարճաժամկետ հեռանկարում, սակայն կլիմայի երկարաժամկետ խնդիրները պահպանվում են:
4.    «Առանձնացված բունկերներ» (Separate Silos)
«Առանձնացված բունկերներում» աշխարհը բաժանված է մի քանի տնտեսական եւ անվտանգային դաշինքների, որոնք կենտրոնացած են Միացյալ Նահանգների, Չինաստանի, Եվրամիության, Ռուսաստանի եւ մի քանի տարածաշրջանային տերությունների վրա: Այս դաշինքները կենտրոնացված են ինքնաբավության, կայունության եւ պաշտպանության վրա:
Տեղեկատվությունը հոսում է կիբերինքնիշխան անկլավներում, մատակարարման շղթաները վերակողմնորոշվում են, իսկ միջազգային առեւտուրը խաթարված է: Խոցելի զարգացող երկրները հայտնվել են մեջտեղում, իսկ ոմանք էլ գտնվում են տապալված պետություն դառնալու շեմին:
5.    «Ողբերգություն եւ մոբիլիզացում» (Tragedy and Mobilization)
«Ողբերգություն եւ մոբիլիզացում» սցենարում ԵՄ-ի եւ Չինաստանի գլխավորած գլոբալ կոալիցիան, համագործակցելով հասարակական կազմակերպությունների եւ վերածնունդ առած բազմակողմ ինստիտուտների հետ, իրականացնում է հեռանկարային փոփոխություններ, որոնք ուղղված են կլիմայի փոփոխության, ռեսուրսների սպառման եւ կլիմայական երեւույթներով եւ շրջակա միջավայրի վատթարացմամբ պայմանավորված համաշխարհային պարենային աղետից հետո առաջացած աղքատության խնդիրների լուծման վրա:
Ավելի հարուստ երկրներն օգնում են ավելի աղքատներին հաղթահարել ճգնաժամը, այնուհետեւ անցնում են ցածր ածխածնային տնտեսությանը` լայնածավալ օգնության ծրագրերի եւ առաջատար էներգետիկ տեխնոլոգիաների փոխանցման միջոցով:

5 сценариев развития мира в 2040 году - Mediamax.am
Национальный совет по разведке США (National Intelligence Council) опубликовал доклад «Глобальные тренды 2040: более конкуретный мир». Авторы доклада подготовили 5 сценариев для мира в 2040 году, которые мы предлагаем вашему вниманию.
1. «Возрождение демократий»
В эпоху «Возрождения демократий» мир переживает возрождение открытых демократий
во главе с США и их союзниками. Быстрые технологические достижения, которым способствуют государственно-частные партнерства в Соединенных Штатах и других демократических обществах, трансформируют мировую экономику, повышают доходы и улучшают качество жизни миллионов людей во всем мире.
Нарастающая волна экономического роста и технологических достижений позволяет реагировать на глобальные вызовы, ослабляет разногласия в обществах и восстанавливает доверие к демократическим институтам. И наоборот, годы усиления контроля в Китае и России задушили инновации, поскольку ведущие ученые и предприниматели нашли убежище в Соединенных Штатах и Европе.
2. «Мир по течению»
В «Мире по течению» международная система лишена направлений, хаотична и изменчива. Международная правила и институты в значительной степени игнорируются такими крупными державами, как Китай, региональными и негосударственными игроками.
Страны Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) страдают от замедления экономического роста, усиления социальных разногласий и политического паралича. Китай использует проблемы Запада для расширения своего международного влияния, особенно в Азии, но Пекину не хватает воли и военной мощи, чтобы взять на себя глобальное лидерство. В результате многие глобальные проблемы, такие как изменение климата и нестабильность в развивающихся странах, в основном остаются без внимания.
3. «Конкурентное сосуществование»
В «Конкурентном сосуществовании» Соединенные Штаты и Китай отдали приоритет экономическому росту и восстановили прочные торговые отношения, но эта экономическая взаимозависимость существует наряду с конкуренцией за политическое влияние, модели управления, технологическое превосходство и стратегическое преимущество.
Риск крупной войны невелик, а международное сотрудничество и технологические инновации делают глобальные проблемы решаемыми в краткосрочной перспективе для стран с развитой экономикой, но долгосрочные климатические проблемы остаются.
4. «Отдельные бункеры»
В «Отдельных бункерах» мир разделен на несколько экономических блоков и блоков в сфере безопасности - разных по размерам и мощи, ориентированных на Соединенные Штаты, Китай, Европейский Союз (ЕС), Россию и пару региональных держав. Эти блоки сфокусированы на самодостаточности, устойчивости и защите.
Информация течет внутри отдельных киберсуверенных анклавов, цепочки поставок переориентируются, а международная торговля нарушена. Уязвимые развивающиеся страны оказались посередине, а некоторые находятся на грани превращения в несостоятельные государства. Глобальный проблемы, особенно изменение климата, решаются точечно, если вообще решаются.
5. «Трагедия и мобилизация»
В «Трагедии и мобилизации» глобальная коалиция во главе с ЕС и Китаем в сотрудничестве с неправительственными организациями и возрожденными многосторонними институтами реализует далеко идущие изменения, направленные на решение проблемы изменения климата, истощения ресурсов и бедности после глобальной продовольственной катастрофы, вызванной климатическими явлениями и ухудшением состояния окружающей среды.
Более богатые страны помогают более бедным в преодолении кризиса, а затем переходят к низкоуглеродной экономике посредством широких программ помощи и передачи передовых энергетических технологий.