Լուսանկարը` TED Conference
Եվրոպացի հայտնի ինտելեկտուալ Իվան Կրաստեւը կարծում է, որ COVID-19 վարակի հետեւանքով առաջացած ճգնաժամից հետո հաջողության կհասնի նա, ով հիմա խուճապի մեջ է: Կառավարությունները կուժեղանան, ազգայնականությունը կվերադառնա, բայց արդեն այլ կերպարանքով: Բացի այդ, պրոֆեսիոնալները կրկին պահանջված կլինեն:
Իվան Կրաստեւը հոդված է գրել այն մասին, թե ինչպիսի ազդեցություն կունենան մեր կյանքի վրա այս զարմանալի օրերը:
«Ոչ ոք չգիտի, թե երբ եւ ինչով կավարտվի COVID-19-ի համավարակը: Հետեւաբար, այժմ մենք կարող ենք միայն ենթադրություններ անել նրա երկարաժամկետ քաղաքական եւ տնտեսական հետեւանքների վերաբերյալ: Ճգնաժամի պահին մենք վարակված ենք անորոշությամբ», - գրում է նա:
Չնայած բազմաթիվ հարցերին, ըստ Կրաստեւի, արդեն իսկ կարելի է որոշ դասեր քաղել, որոնք հաստատում են, որ այս ճգնաժամը արմատապես տարբերվում է նախորդներից:
Ուժեղ իշխանությունը կփոխի մարդկանց պահվածքը
Կրաստեւը համոզված է, որ, ի տարբերություն 2008-2009 ֆինանսական ճգնաժամի, կորոնավիրուսը կպահանջի պետական կոշտ միջոցների վերադարձը:
Ստեղծված իրավիճակը նրան ավելի շատ հիշեցնում է 1929 թվականի Մեծ դեպրեսիային հետեւած ժամանակահատվածը, երբ մարդիկ, հիասթափվելով ազատ շուկայից, պահանջում էին ուժեղ կառավարության միջամտությունը: Հիմա, ըստ Կրաստեւի, մարդիկ ապավինում են, որ պետությունը հոգ կտանի հավաքական պաշտպանության համար եւ կփրկի խորտակվող տնտեսությունը:
Սահմանների եւ ազգային պետությունների վերադարձը
Ամենաակնհայտ երեւույթներից մեկը հարմարավետության կորուստն է, որն ապահովում էր ազատ տեղաշարժը Շենգենյան գոտում:
Կրաստեւի կարծիքով, կորոնավիրուսը ցույց է տալիս սահմանների եւ ազգ-պետությունների միստիկական դերը: Ընդհանուր առմամբ, յուրաքանչյուր կառավարություն նախեւառաջ հոգ է տանում իր քաղաքացիների մասին:
Իվան Կրաստեւը Իվան Կրաստեւը
«Կորոնավիրուսը ամրապնդում է ազգայնականությունը, թեւը նրա ոչ էթնիկ ձեւը», - կարծում է գիտնականը:
Փորձագետների եւ գիտության վերադարձը
Սոցցանցերի ուժը ցույց տվեց, որ մարդիկ հաճախ նախընտրում են կարդալ անհեթեթություն, հիմարություններ, բամբասանքներ եւ կանխամտածված ապատեղեկատվություն՝ լուրջ հոդվածների փոխարեն, որոնց հեղինակները տասնամյակներ շարունակ այս կամ այլ խնդրով զբաղվող փորձագետներ են:
Այժմ, ըստ Կրաստեւի, ամեն ինչ կարող է փոխվել, եւ կորոնավիրուսը վերջ կդնի պոպուլիստական քաղաքական գործիչների դարաշրջանին:
«Մարդկանց մեծ մասը պատրաստ է հավատալ մասնագետներին եւ ուսումնասիրել գիտական ապացույցներ, երբ խոսքը վերաբերում է սեփական կյանքին: Պրոֆեսիոնալիզմը կրկին պահանջված է», - կարծում է նա:
Քաղաքացիներին հետեւելու ցանկությունը
«Դժբախտաբար, կորոնավիրուսը կավելացնի հետաքրքրությունը տվյալների լայնածավալ հավաքագրման չինական մոդելի հանդեպ», - կարծում է Կրաստեւը:
Արդեն տեսնում ենք, որ նույնիսկ կայացած ժողովրդավարություն ունեցող երկրների կառավարությունները գրոհում են մասնավոր կյանքը եւ համաճարակը դադարեցնելու համար արդեն սկսել են ֆիքսել իրենց քաղաքացիների թողած բոլոր հնարավոր թվային «հետքերը»:
«Խուճապի մատնվեք եւ հաջողության կհասնեք»
Այն կառավարությունները, որոնք նախկինում բախվել են տնտեսական եւ միգրացիոն ճգնաժամերին, ինչպես նաեւ ահաբեկչական սպառնալիքին, քաջատեղյակ են, որ խուճապը ամենավատ թշնամին է:
«Եթե ահաբեկչությունից մեկ ամիս անց մարդիկ փոխեին իրենց սովորական պահվածքը եւ դադարեին լքել իրենց տները, դա միայն կօգներ ահաբեկիչներին հասնել իրենց նպատակներին», - գրում է Կրաստեւը: Նման բան, ըստ նրա, տեղի ունեցավ 2008-2009 թվականների ֆինանսական ճգնաժամից հետո, երբ մարդկանց վարքագծի փոփոխությունները միայն խորացրեցին ճգնաժամի հետեւանքները:
Այդ իսկ պատճառով առաջնորդները սկսեցին կրկնել այնպիսի արտահայտություններ, ինչպիսիք են «Պահպանեք հանգստություն» եւ «Խուճապի մի մատնվեք»: Բայց հիմա կառավարությունները մեզ ասում են, որ մենք պետք է փոխենք մեր սովորական պահվածքը, նրանք մեզ ասում են, որ պետք է մնանք տանը եւ ոչ ոքի չհանդիպենք:
«Կառավարության հաջողությունը մեծապես կախված է մարդկանց վախեցնելու ունակությունից, որպեսզի նրանք անեն այն, ինչ իրենց հրամայում են: Համավարակի դադարեցման համար մարդիկ պետք է խուճապի մատնվեն եւ արմատապես փոխեն իրենց կենսակերպը», - ասում է Կրաստեւը:
Մարդիկ թե՞ տնտեսությունը
Ինչ-որ պահի, կառավարությունները, ըստ Կրաստեւի, ստիպված կլինեն ընտրել երկու ճանապարհի միջեւ՝ դադարեցնել համավարակի տարածումը, ոչնչացնելով տնտեսությունը կամ թույլ տալ ավելի շատ մահեր, բայց փրկել տնտեսությունը:
Կրաստեւը դեռեւս չի փորձում կանխատեսել COVID-19 համավարակի քաղաքական ազդեցությունը: Օրինակ՝ մի կողմից ճգնաժամը հաստատեց հակագլոբալիստների վախերը (փակ օդանավակայաններ եւ մարդկանց ինքնամեկուսացում):
«Բայց հակագլոբալիստական նոր շարժումները, պարադոքսալ կերպով, կարող են թուլացնել պոպուլիստական խաղացողները, որոնք լուծումներ չեն առաջարկում», - կարծում է Կրաստեւը:
Նա արդեն իսկ հասկանում է, որ կորոնավիրուսը հսկայական ազդեցություն կունենա Եվրամիության որոշումների վրա: Մենք դեռ կտեսնենք, թե ինչպես կփոխվի եվրոպական նախագիծը: Բայց արդեն պարզ է, որ կորոնավիրուսը բանավեճեր է հարուցելու որոշ կարեւորագույն հիմքերի վերաբերյալ, որոնց վրա խարսխված է Եվրամիությունը:

Фото: TED Conference
Известный европейский интеллектуал Иван Крастев считает, что после кризиса, вызванного вирусом Covid-19, успеха добьется тот, кто сейчас паникует. Правительства станут сильнее, вернется национализм, но уже другого типа. Кроме того, в моду снова войдут профессионалы.
Иван Крастев написал статью о том, какое влияние на нашу жизнь окажут удивительные дни, которые мы переживаем.
«Никто не знает, когда и чем закончится пандемия Covid-19. Поэтому сейчас мы можем только делать предположения относительно ее долгосрочных политических и экономических последствий. В момент кризиса мы инфицированы неуверенностью», - пишет он.
Несмотря на множество вопросов, по мнению Крастева, уже сейчас из кризиса можно вынести некоторые уроки, подтверждающие, что этот кризис радикально отличается от предыдущих.
Сильная власть изменит поведение людей
Крастев убежден, что в отличие от финансового кризиса 2008-2009 годов коронавирус потребует вернуть жесткие государственные меры.
Нынешняя ситуация напоминает ему скорее период после Великой депрессии 1929 года, когда люди требовали вмешательства сильного правительства, разочаровавшись в свободном рынке. Теперь, по словам Крыстева, люди полагаются на то, что государство позаботится о коллективной защите от пандемии и спасет тонущую экономику.
Возвращение границ и национальных государств (национализм)
Одна из самых очевидных вещей - потеря комфорта, который обеспечивало свободное перемещение внутри Шенгенской зоны.
Иван Крастев Иван Крастев
По мнению Крастева, коронавирус показывает мистическую роль границ и национальных государств. В общем, каждое правительство заботится прежде всего о собственных гражданах. «Коронавирус усиливает национализм, хотя и не этнический», - считает ученый.
Возвращение экспертов и науки
Сила социальных сетей показала, что люди часто предпочитают читать чушь, глупости, сплетни и намеренную дезинформацию вместо серьезных статей экспертов, которые десятилетиями занимаются той или иной проблематикой.
Теперь, по словам Крыстева, все может измениться, и коронавирус положит конец эпохе популистских политиков.
«Большинство людей готовы верить специалистам и вникают в научные данные, когда речь идет об их собственных жизнях. Профессионализм снова в моде», - считает он.
Желание следить за гражданами
«К сожалению, коронавирус повысит интерес к полномасштабному сбору данных по китайскому примеру», - полагает Крыстев.
Уже сейчас мы видим, что даже правительства стран с устоявшейся демократией покушаются на частную жизнь и ради остановки эпидемии уже начали фиксировать все возможные цифровые «следы», которые оставляют их граждане.
«Паникуйте и добьетесь успеха»
Правительства, которые в прошлом уже столкнулись с экономическим и миграционным кризисом, а также террористической угрозой, хорошо знают, что паника - злейший враг.
«Если бы через месяц после теракта люди изменили свое привычное поведение и перестали выходить из дома, это только помогло бы террористам добиться их целей», - пишет Крыстев. Нечто подобное, по его мнению, произошло после финансового кризиса 2008-2009 годов, когда изменения в поведении людей только усугубили последствия кризиса.
Поэтому лидеры привыкли повторять фразы типа: «Сохраняйте спокойствие» и «Не паникуйте». Но теперь правительства говорят нам, что мы должны изменить свое привычное поведение, они говорят нам, что мы должны оставаться дома, ни с кем не встречаться.
«Успех правительства во многом зависит от его способности запугать людей так, чтобы они делали то, что им приказывают. Чтобы пандемия остановилась, люди как раз должны паниковать и в корне изменить свой образ жизни», - говорит Крастев.
Люди или экономика?
В какой-то момент правительствам, по мнению Крыстева, придется выбирать между двумя путями: остановить распространение пандемии, уничтожив экономику, или допустить большее количество погибших, но спасти при этом экономику.
Пока Крастев не берется прогнозировать политическое воздействие эпидемии Covid-19. Например, с одной стороны, кризис подтвердил опасения антиглобалистов (закрытые аэропорты и самоизоляция людей).
«Но новые антиглобалистские движения, что парадоксально, могут ослабить популистские игроки, которые не предлагают никаких решений», - считает Крастев.
Ему уже сейчас понятно, что коронавирус окажет огромное влияние на решения Европейского Союза. Нам только предстоит увидеть, как изменится европейский проект. Но уже сейчас, по мнению Крастева, ясно, что коронавирус спровоцирует споры о некоторых самых важных основах, на которых стоит Евросоюз.