Հրապարակվել է Հայաստան մուտքի եւ ելքի սահմանափակումների ցանկը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը ներկայացրել է այն երկրների ցանկը, որոնցից սահմանափակվում է օտարերկրացիների մուտքը Հայաստան՝ արտակարգ դրության ռեժիմի ժամանակահատվածում:
Մարտի 22-ի դրությամբ այդպիսի երկրների ցանկում են.
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, Ավստրալիայի Միությունը, Եվրոպական Միության անդամ պետությունները (Ավստրիա, Բելգիա, Բուլղարիա, Գերմանիա, Դանիա, Էստոնիա, Իռլանդիա, Իսպանիա, Իտալիա, Լատվիա, Լեհաստան, Լիտվա, Լյուքսեմբուրգ, Խորվաթիա, Կիպրոս, Հունաստան, Հունգարիա, Մալթա, Նիդերլանդներ, Շվեդիա, Չեխիա, Պորտուգալիա, Ռումինիա, Սլովակիա, Սլովենիա, Ֆինլանդիա, Ֆրանսիա), Շվեյցարիան, Նորվեգիան, Թուրքիան, Չինաստանը, Իրանը, Կորեայի Հանրապետությունը, Իսրայելը, Ճապոնիան, Մեծ Բրիտանիան, Կանադան, Ռուսաստանի Դաշնությունը, Վրաստանը:
ԱԳՆ-ում նշում են, որ այս ցանկը ենթակա է փոփոխման:
«ՀՀ քաղաքացիների եւ նրանց ընտանիքների անդամների, ինչպես նաեւ Հայաստանում օրինական հիմքով բնակվելու իրավունք ունեցող անձանց մուտքը Հայաստանի տարածք թույլ է տրվում առանց սահմանափակումների:
ՀՀ քաղաքացիները չեն կարողանա լքել Հայաստանի տարածքը ցամաքով, բացառությամբ բեռնափոխադրող մեքենաների վարորդները:
Հայաստան ժամանելիս սահմանային անցակետերում ՀՀ քաղաքացիները եւ օտարերկրացիները անցնելու են ինտենսիվ զննման ընթացակարգեր, եւ համապատասխան համախտանիշների հայտնաբերման պարագայում տվյալ անձի/անձանց նկատմամբ կիրառվելու հոսպիտալացում, մեկուսացում (ինքնամեկուսացում) եւ/կամ այլ սահմանափակող միջոցառումներ:
Կորոնավիրուսի համաճարակի բարձր ռիսկային գոտու երկրներից ժամանողների նկատմամբ կիրառվելու են պարտադիր ինքնամեկուսացման կամ հատուկ նախատեսված կարանտինային տարածքներում կարանտինային ռեժիմներ»,- ասված է հաղորդագրությունում:

Armenian MFA updates travel restrictions
Yerevan /Mediamax/. Foreign Ministry of Armenia has published the list of the countries whose citizens are banned from entry into Armenia for the duration of the state of emergency in the country.
As of 22 March, the list includes:
The United States of America, the Commonwealth of Australia, EU member states (Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Republic of Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Ireland, Italy, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain and Sweden), Switzerland, Norway, Turkey, China, Iran, Republic of Korea, Israel, Japan, the United Kingdom, Canada, The Russian Federation, and Georgia.
The ministry has noted that the list is subject to revision.
“Citizens of the Republic of Armenia, their family members and legal residency status holders are permitted to enter the territory of the Republic of Armenia without restrictions.
Citizens of the Republic of Armenia will not be able to leave the territory of the Republic of Armenia by land, except for cargo transport drivers.
Citizens of Armenia and foreign nationals traveling to Armenia will undergo intensive checking procedures at Armenian border checkpoints. In case relevant symptoms are identified, hospitalization, isolation (self-isolation) and/or other restrictive measures will be carried out.
All persons traveling from coronavirus outbreak high-risk countries will be transferred to specially designated quarantine locations or may be subjected to mandatory self-isolation,” the ministry said.