Հրապարակվել է Հայաստան մուտքի եւ ելքի սահմանափակումների ցանկը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը ներկայացրել է այն երկրների ցանկը, որոնցից սահմանափակվում է օտարերկրացիների մուտքը Հայաստան՝ արտակարգ դրության ռեժիմի ժամանակահատվածում:
Մարտի 22-ի դրությամբ այդպիսի երկրների ցանկում են.
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, Ավստրալիայի Միությունը, Եվրոպական Միության անդամ պետությունները (Ավստրիա, Բելգիա, Բուլղարիա, Գերմանիա, Դանիա, Էստոնիա, Իռլանդիա, Իսպանիա, Իտալիա, Լատվիա, Լեհաստան, Լիտվա, Լյուքսեմբուրգ, Խորվաթիա, Կիպրոս, Հունաստան, Հունգարիա, Մալթա, Նիդերլանդներ, Շվեդիա, Չեխիա, Պորտուգալիա, Ռումինիա, Սլովակիա, Սլովենիա, Ֆինլանդիա, Ֆրանսիա), Շվեյցարիան, Նորվեգիան, Թուրքիան, Չինաստանը, Իրանը, Կորեայի Հանրապետությունը, Իսրայելը, Ճապոնիան, Մեծ Բրիտանիան, Կանադան, Ռուսաստանի Դաշնությունը, Վրաստանը:
ԱԳՆ-ում նշում են, որ այս ցանկը ենթակա է փոփոխման:
«ՀՀ քաղաքացիների եւ նրանց ընտանիքների անդամների, ինչպես նաեւ Հայաստանում օրինական հիմքով բնակվելու իրավունք ունեցող անձանց մուտքը Հայաստանի տարածք թույլ է տրվում առանց սահմանափակումների:
ՀՀ քաղաքացիները չեն կարողանա լքել Հայաստանի տարածքը ցամաքով, բացառությամբ բեռնափոխադրող մեքենաների վարորդները:
Հայաստան ժամանելիս սահմանային անցակետերում ՀՀ քաղաքացիները եւ օտարերկրացիները անցնելու են ինտենսիվ զննման ընթացակարգեր, եւ համապատասխան համախտանիշների հայտնաբերման պարագայում տվյալ անձի/անձանց նկատմամբ կիրառվելու հոսպիտալացում, մեկուսացում (ինքնամեկուսացում) եւ/կամ այլ սահմանափակող միջոցառումներ:
Կորոնավիրուսի համաճարակի բարձր ռիսկային գոտու երկրներից ժամանողների նկատմամբ կիրառվելու են պարտադիր ինքնամեկուսացման կամ հատուկ նախատեսված կարանտինային տարածքներում կարանտինային ռեժիմներ»,- ասված է հաղորդագրությունում:

МИД обновил список ограничений на въезд и выезд в Армению - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министерство иностранных дел Армении представило сегодня список стран, из которых ограничен въезд на территорию Армении во время чрезвычайного положения.
Список этих стран по положению на 22 марта:
Соединенные Штаты Америки, Австралийский Союз, государства Евросоюза (Австрия, Бельгия, Германия, Дания, Эстония, Ирландия, Испания, Италия, Латвия, Польша, Литва, Люксембург, Хорватия, Кипр, Греция, Венгрия, Мальта, Нидерланды, Швеция, Чехия, Португалия, Румыния, Словакия, Словения, Финляндия, Франция), Швейцария, Норвегия, Турция, Китай, Иран, Республика Корея, Израиль, Япония, Великобритания, Канада, Российская Федерация, Грузия.
В МИД отметили, что данный список может подвергаться изменениям.
Граждане Армении, члены их семей, а также лица, зарегистрированные и проживающие в Армении, могут беспрепятственно въезжать на территорию страны.
Граждане Армении не смогут покидать территорию Армении через сухопутную границу. Исключением являются лица, осуществляющие грузоперевозки.
После въезда на территорию страны граждане Армении и иностранцы пройдут интенсивное медицинское обследование, в случае соответствующих симптомов они будут госпитализированы, изолированы (самоизоляция) и (или) к ним будут применены иные ограничительные меры.
В отношении лиц, прибывших из стран с напряженной эпидемиологической ситуацией, будет осуществляться режимы обязательной самоизоляции или карантинные режимы в специальных местах.