Արմեն Սարգսյանը եւ Պիտեր Գեբրիելը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն առաջարկել է գիտության ու արվեստի միջազգային STARMUS 6-րդ փառատոնն անցկացնել Հայաստանում:
«Հայերը 4 500 տարի առաջ նայում էին երկնքին, գրանցում էին տվյալները քարերի վրա։ Ուզում եմ ձեզ ցույց տալ նաեւ հայտնի Բյուրականի աստղադիտարանը։ Հայերը գնահատում են գիտությունն ու կրթությունը»,- ասել է Արմեն Սարգսյանը՝ Ցյուրիխում մասնակցելով STARMUS 5-րդ փառատոնի բացմանը:
Փառատոնը բացել է նրա գաղափարի հեղինակ ու հիմնական կազմակերպիչ, հայ աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանը:
«Բոլորը մտածում են, որ սա մեր՝ քաղաքական գործիչների վայրը չէ։ Բայց ես այստեղ եմ մի քանի պատճառով։ Դրանցից առաջինը կանվանեմ երազանք, երազանք, քանի որ Գարիկը երազող է։ Նա խենթ բաների մասին է երազում, եւ դրանք իրականություն են դառնում»,- ասել է Արմեն Սարգսյանը:
Հայաստանի նախագահը ներկայացրել է նախագահական նոր նախաձեռնությունները, որոնցից մեկը կոչվում է ATOM (Advanced tomorrow) եւ ունենալու է մի քանի բաղադրիչ:
Նախատեսվում է, որ այս նախաձեռնությունը ներառելու է գիտության ու տեխնոլոգիաների քաղաք, որտեղ ներկայացված կլինեն միջազգային խոշոր կազմակերպություններ, գիտահետազոտական կենտրոններ եւ համալսարաններ, ստեղծվելու է նաեւ «Վաղվա թանգարան», ոչ թե անցյալի գիտության ու տեխնոլոգիաների, այլ՝ ապագայի թանգարան։
Մյուս նախաձեռնությունը «Մեծ պայթյուն» անվանումով նախագահական նոր մրցանակի հիմնումն է։ Այն հանձնվելու է ամեն տարի՝ նորարարությունների, գիտության, տեխնոլոգիաների, կրթական ոլորտներում այն նվաճումների համար, որոնք մեծ պայթյունի ազդեցություն կունենան 21-րդ դարի վրա։

Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Armen Sarkissian has suggested holding the 6th global festival of art and science STARMUS in Armenia.
“4500 years ago Armenians studied the sky and carved the data in the stone. I would like to show you the famous Byurakan Observatory as well. Armenians value science and education,” the President said that opening ceremony of STARMUS V.
The 5th edition of the festival was launched by its founder and main organizer, Armenian astrophysicist Gagik Israelyan.
“People think this is not a place for us, politicians, but I have several reasons to be here. The first reason is the dream, because Gagik is a dreamer. He dreams of crazy things and they become reality,” noted President Sarkissian.
He introduced a number of new presidential initiatives, one of which is called ATOM (Advanced Tomorrow) and comprised of several components.
This initiative is expected to include an education and technology city that will involve large international organizations, research centers and universities, and a “Museum of tomorrow” that will focus on contemporary technologies.
Another initiative is a new presidential award, “Big Bang”. It will be handed out annually for innovative, scientific, technological and educational achievements, which will affect the 21st century like a Big Bang.