Բացվել է «Օրբելի» վերլուծական կենտրոնը
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարտի 27-ին Երեւանում կայացել է վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի եւ տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի «Օրբելի» վերլուծական-հետազոտական կենտրոնի բացումը:
Բացմանը ներկա են եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Ինտելեկտուալ լուծումներ
Իր ելույթում Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, ասել է.
«Բազմիցս առիթներ եմ ունեցել ասելու, որ Հայաստանի առջեւ ծառացած խնդիրների լուծումը մտավոր ոլորտի խնդիր է, նկատի ունեմ այն, որ մեր բոլոր խնդիրներն ունեն առաջին հերթին ինտելեկտուալ լուծումներ: Մեզնից որեւէ մեկը չի կարող որեւէ տեղ լինել ֆիզիկապես, եթե նախ եւ առաջ ինքն այնտեղ չի գտնվել մտովի, մեզնից որեւէ մեկը չի կարող անել որեւէ գործողություն, եթե այդ գործողությունը նախ չի արել մտովի, իհարկե, եթե մենք ուզում ենք անել գիտակցված գործողություններ եւ ուզում ենք կառավարել մեր գործողությունները:
Նիկոլ Փաշինյանը Նիկոլ Փաշինյանը
Մտավոր ներուժի համախմբման կարիքը
Կառավարության ղեկավարն ասել է, որ «մեզ համար կարեւոր առաջնահերթություն է համագործակցությունը Հայաստանի փորձագիտական ներուժի հետ»:
«Շատ կարեւոր է, որպեսզի  համագործակցության կամուրջներ ստեղծենք նմանատիպ այլ հանրային, մասնավոր կառույցների հետ: Մենք այս կենտրոնը չենք համարում ինտելեկտուալ արտադրանքի միակ աղբյուրը: Իշխանությունը պետք է առկա խնդիրների շուրջ համախմբի մտավոր ներուժը: Սա մեր առաջին քայլն է այդ ճանապարհին: Հաջորդ քայլերով պետք է փորձենք հստակեցնել մեր համագործակցության մեխանիզմներն այլ վերլուծական կենտրոնների հետ, որոնք գոյություն ունեն կամ որոնք նոր կստեղծվեն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ոչ միայն հայաստանյան, այլեւ միջազգային կենտրոն
«Հանրային կապերի եւ տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանն ասել է, որ «մենք զարգացման երկարատեւ ծրագրեր ունենք»:
Հովհաննես Մովսիսյանը Հովհաննես Մովսիսյանը
««Օրբելի» կենտրոնը լինելու է ոչ միայն հայաստանյան, այլեւ միջազգային կենտրոն: Մենք պետք է ներկայացված լինենք արտերկրյա հարթակներում եւ դրանով իսկ ավելի ներկայանալի դարձնենք Հայաստանն աշխարհում»,- նշել է Հովհաննես Մովսիսյանը:
Մտքի անկախությունն ու ազատությունը
Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը պատրաստակամություն է հայտնել «Օրբելի» կենտրոնի հետ կիսվել այս ոլորտում իր երկար տարիների փորձառությամբ եւ կապերով:
«Այսպիսի կառույցները հաջող եւ ազդեցիկ են լինում, եթե մի քանի սկզբունք են պահում: Դրանցից մեկը նվիրվածությունն է ժողովրդավարությանը: Երկրորդը եւ երրորդը մտքի անկախությունն ու ազատությունն են: Անկախ նրանից, թե ով է հիմնադիրը, վերլուծական կենտրոնը կարող է լինել հաջողված, եթե պահպանում է անկախության եւ ազատության սկզբունքը»:
«Օրբելի» կենտրոնի համար լավագույն հաջողությունը կլինի, եթե նա ոչ միայն անկախ լինի՝ ծնվելով պետության կողմից, այլեւ, միաժամանակ, նմանատիպ անկախ ուրիշ կենտրոնների կատալիզատորը դառնա եւ Հայաստանում ստեղծի այդ մշակույթը», - ասել է նախագահը:

Orbeli Analytical Center opened in Armenia
Yerevan/Mediamax/. On March 27 the opening of Orbeli Analytical-Research Center of the Center of Public Relations and Information at the Office of the Prime Minister of Armenia SNCO took place in Yerevan.
The opening ceremony was attended by Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and Armenian President Armen Sarkissian.
Intellectual solutions
In his speech Nikol Pashinyan particularly said:
“I have told on many occasions that all the issues that Armenia has to face have first of all intellectual solutions. We can’t appear somewhere physically if we haven’t been there through imagination. We can’t do anything physically without first doing it in mind, which is certainly the case if our goal is taking conscious steps and controlling the situation.”
The necessity of uniting intellectual potential
The Armenian PM said that “we prioritize the cooperation with Armenia’s expertise potential”.
“We attach special importance to building bridges of cooperation with other similar public and private structures. We don’t consider this center to be the only source of intellectual production. The government should unite the intellectual potential around these issues. This is our first step towards that goal. The next commitment will be clarification of cooperation mechanisms with other analytical centers that exist and or will be established in the future,” Nikol Pashinyan said.
Not only Armenian but also international center
Director at the Center of Public Relations and Information at the Office of the Prime Minister of Armenia Hovhannes Movsisyan said that “the structure has long-term programs of development”.
“Orbeli Center will be not only an Armenian, but also an international structure. We should be represented on foreign platforms and make Armenia more presentable around the world,” Hovhannes Movsisyan noted.
Freedom and independence of thought
Armenian President Armen Sarkissian expressed readiness to share his years of expertise and connections in this sphere with Orbeli Center.
“Similar structures become successful and influential if they follow several principles. The first one is dedication to democracy. The second and third principles are freedom and independence of thought. Regardless of the founder, an analytical center can only be successful if it respects freedom and independence.”
The most important achievement of Orbeli Center would be not only being independent even having been established by the state, but also becoming a catalyst of similar independent centers and creating this culture in Armenia,” Armenian President said.