Պաշտոնապես բացվել է Թումո Փարիզը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 16-ին Փարիզի Les Halles շրջանում տեղի է ունեցել Թումո Փարիզի պաշտոնական բացումը:
Հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն, Հետազոտության, գիտության եւ նորարարության հարցերով ԵՄ հանձնակատար Կառլոս Մոեդաշը, ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը, Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, Թումոյի հիմնադիր Սեմ եւ Սիլվա Սիմոնյանները, տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը ողջունել է հյուրերին եւ շնորհակալություն հայտնել Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոյին` նշելով, որ Թումո Փարիզի փորձը վարակիչ է եվրոպական մյուս երկրների համար, որոնք նույնպես ցանկություն են հայտնել ունենալ Թումո կենտրոններ:
«Պատմական իրադարձություն է տեղի ունենում: Թումոյի արտահանումը Հայաստանից կրթական ոլորտում մեր լավագույն ցուցանիշներից մեկն է», - ասել է նախարարը:
«Կեցցե՛ Թումոն: Ցանկանում եմ այստեղ ներկա պատանիներին մաղթել, որ համարձակ լինեն ու ապագայի մասին մտածեն մարդասիրաբար եւ առանց սահմանափակումների», - ասել է Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն:
Բացման արարողության ընթացքում գործի դրվեցին Թումո Փարիզի համար նախագծված «թռչող» թումոբիլները, որոնք նախագծվել են Թումոյի ճարտարապետ Բեռնար Խուրիի կողմից: Կենտրոնով շրջայց անցկացնելուց հետո հյուրերը հնարավորություն ունեցան փորձարկելու թռչող թումոբիլները եւ ծանոթանալու Թումոյի կրթական ծրագրին:
Թումո Փարիզը անվճար արտադպրոցական կրթություն է ապահովում ավելի քան 1500 ուսանողի: Ուսումնական ծրագիրը լիովին ադապտացվել է Փարիզի կենտրոնին եւ թարգմանվել է ֆրանսերեն:

TUMO Paris is launched - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The opening ceremony for TUMO Paris took place on October 16 at Forum des Images in the Les Halles neighborhood of Paris.
The ceremony was attended by Anne Hidalgo, Mayor of Paris, Marc Tessier, director of Forum des Images, Carlos Moedas, EU Commissioner of Research, Science and Innovation, Arayik Harutyunyan, Minister of Education and Science if the Republic of Armenia, Hayk Marutyan, Mayor of Yerevan, Sam and Sylva Simonian, Founders of TUMO, Marie Lou Papazian, CEO of TUMO and other guests from France, Armenia and the international community.
“A historic event is taking place,” said Minister Harutyunyan, who noted that TUMO’s mission and appeal have no boundaries, as other cities express interest in opening their own TUMO center.
“My daughter is a TUMO student in Yerevan, and I know how much it means to her, how much she is learning and how happy she is there. I am thrilled that young people in Paris can now have the same experience,” said Hayk Marutyan, mayor of Yerevan.
Next, the Mayor of Paris, Anne Hidalgo, said, “Long live TUMO! To the young people who are here, be bold and think about the future humanely and without limits.”
During the ceremony, new flying TUMObiles designed by architect Bernard Khoury were unveiled. After the ceremony, guests toured the center, got acquainted with the TUMO educational program, and tested out the new TUMObiles.
TUMO Paris, the first international TUMO center, provides education to 1,500 students free of charge. The next international center will open in Beirut in November 2018, and plans for centers in other cities are currently in progress. The international expansion will allow TUMO to achieve its mission - making a TUMO center available to every teenager in Armenia free of charge. In the coming year, two more centers will open up within Armenia, in Koghb and Masis.