523 թեկնածու է առաջադրվել 2019թ. «Ավրորա» մրցանակի համար
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ «Ավրորա» մրցանակի համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանն այս առթիվ նշել է.
«Առաջադրումների գործընթացը վերահաստատում է մարդկության նկատմամբ մեր հավատը։ Ինչպես որ մեր գոյատեւումը Հայոց ցեղասպանության տարիներին կախված է եղել օտար մարդկանց բարությունից, այնպես էլ այս թեկնածուները՝ լինելով սովորական մարդիկ, ցուցաբերում են միեւնույն մարդկայնությունը՝ սեփական կյանքը վտանգի ենթարկելով հանուն այլոց պաշտպանության։ «Ավրորա» մրցանակի միջոցով մենք կարող ենք մեր երախտագիտությունը հայտնել նրանց՝ աջակցելով նրանց գործին եւ օգնելով փրկել շատերի կյանքը»։
Յուրաքանչյուր առաջադրում քննվելու է մարդասիրության ոլորտի մասնագետների եւ փորձագետների կողմից։ Նրանք պատրաստելու են բացառիկ խիզախություն, նվիրում եւ ազդեցություն ցուցաբերած թեկնածուների վերջնացուցակը, որը գնահատման է հանձնվելու «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովին:
Վերջինս ընտրելու է մրցանակի հերոսներին եւ 2019 թ. դափնեկրին։
Անդրադառնալով առաջադրումների գործընթացին՝ «Ավրորա» մրցանակի
համահիմնադիր եւ Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Վարդան Գրեգորյանն ասել է.
«Չնայած հարյուրավոր առաջադրումները վկայում են մարդու հանդեպ մարդու իսկ ցուցաբերած անմարդկային վերաբերմունքի հետեւանքով տեղի ունեցող շարունակական դաժանությունների մասին, «Ավրորայի» հերոսների ընտրության գործընթացը եղել եւ մնում է բացառիկ գոհացուցիչ, քանի որ դրա միջոցով մենք ծանոթանում ենք ողջ աշխարհի առավել ոգեշնչող եւ խիզախ անհատների հետ։ «Ավրորա» մրցանակն արձանագրում է այն դրական ազդեցությունը, որը բոլորս կարող ենք ունենալ մեր օրերում, երբ դրա կարիքն առավել քան հրատապ է»։

523 кандидатов претендуют на получение премии «Аврора» в 2019 году - Mediamax.am
Прием номинаций стартовал в июне 2018 года, после объявления имени третьего лауреата премии «Аврора», которым стал борец за права рохинджа Чжо Ла Аун.
Всего было получено 719 заявок: выдвинуто 523 уникальных кандидата.
Заявки поступили с шести континентов и в общей сложности из 72 стран.
«Номинационный процесс укрепляет нашу веру в человечество. Во время Геноцида армян наше выживание зависело от доброты незнакомцев. Кандидаты на премию – обычные люди, которым присуща та же человечность и которые рискуют собой, чтобы защитить других. Премия «Аврора» позволяет нам выразить благодарность этим героям, поддерживая их работу и помогая им спасать жизни», - сказал соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора» Нубар Афеян.
Полученные номинации будут проверены группой компетентных и опытных профессионалов. Они подготовят шорт-лист кандидатов, который будет оценивать Отборочная комиссия.
Комиссию возглавляет актер и филантроп Джордж Клуни. В нее также входят лауреаты Нобелевской премии мира Оскар Ариас, Ширин Эбади и Лейма Гбови, экс-президент Ирландии Мэри Робинсон, специалист по защите прав человека Хина Джилани, бывший министр иностранных дел Австралии и почетный президент Международной кризисной группы Гарет Эванс, бывший президент Мексики Эрнесто Седильо, директор Института глобальных инноваций в здравоохранении при Имперском колледже Лондона лорд Ара Дарзи, бывший постоянный представитель США при ООН Саманта Пауэр, президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке Вартан Грегорян и основатель «Врачей без границ», бывший министр иностранных дел Франции Бернар Кушнер.