Ազնավուրի մահը համամարդկային կորուստ է, ասել է Փաշինյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Շառլ Ազնավուրի մահը «մեծ կորուստ է Հայաստանի, հայ ժողովրդի, Ֆրանսիայի եւ Ֆրանսիայի ժողովրդի համար»:
«Սա իսկապես ցավալի, սգալի օր է մեր ժողովրդի եւ մեր երկրի պատմության համար. մահացել է Հայաստանի ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրը:
Վախճանվել է Շառլ Ազնավուրը
Դժվար է հավատալ, որ մարդը, որը դարաշրջան է կերտել, պատմություն է կերտել, սեր է կերտել եւ անմնացորդ ծառայել է սեփական ժողովուրդներին, մարդ, ով 80 տարի իր բեմական գործունեությամբ հիացնում է, ջերմացնում է եւ ջերմացրել է հարյուր միլիոնավոր մարդկանց, այսօր այլեւս մեզ հետ չէ»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանն իր վշտակցությունն է հայտնել շանսոնյեի՝ ամբողջ աշխարհում ապրող երկրպագուներին ու նրա արվեստի սիրահարներին:
«Սա համամարդկային կորուստ է, որովհետեւ Շառլ Ազնավուրը մի մարդ է, ով ստեղծել է ոչ միայն ազգային, այլեւ համամարդկային արժեքներ եւ այդ համամարդկային արժեքները դեռ երկար դարեր կուղեկցեն մարդկությանը, կուղեկցեն դեպի սեր, դեպի համերաշխություն եւ կջերմացնեն մարդկանց հոգիները»,- ասել է վարչապետը:

Pashinyan: The death of Aznavour is a universal loss - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian Prime Minister has said today that the death of Charles Aznavour is "a great loss for Armenia, the Armenian people, France and the French people”.
“This is a truly painful, mournful day for our nation and history: the Hero of Armenia Charles Aznavour has passed away.
Charles Aznavour dies aged 94
It is difficult to believe that the man who shaped the century, history, spread love and selflessly served his people, the man who delighted and comforted millions of people over 80 years of his career is no longer with us,” said the head of the government.
Nikol Pashinyan offered his condolences to the fans of the great singer and his art in different parts of the world:
“This is a universal loss, because Charles Aznavour shaped not only national, but also universal values, and they will warm people’s hearts and guide the humankind toward love and solidarity for centuries to come,” said the Armenian Prime Minister.