Ազնավուրի մահը համամարդկային կորուստ է, ասել է Փաշինյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Շառլ Ազնավուրի մահը «մեծ կորուստ է Հայաստանի, հայ ժողովրդի, Ֆրանսիայի եւ Ֆրանսիայի ժողովրդի համար»:
«Սա իսկապես ցավալի, սգալի օր է մեր ժողովրդի եւ մեր երկրի պատմության համար. մահացել է Հայաստանի ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրը:
Վախճանվել է Շառլ Ազնավուրը
Դժվար է հավատալ, որ մարդը, որը դարաշրջան է կերտել, պատմություն է կերտել, սեր է կերտել եւ անմնացորդ ծառայել է սեփական ժողովուրդներին, մարդ, ով 80 տարի իր բեմական գործունեությամբ հիացնում է, ջերմացնում է եւ ջերմացրել է հարյուր միլիոնավոր մարդկանց, այսօր այլեւս մեզ հետ չէ»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանն իր վշտակցությունն է հայտնել շանսոնյեի՝ ամբողջ աշխարհում ապրող երկրպագուներին ու նրա արվեստի սիրահարներին:
«Սա համամարդկային կորուստ է, որովհետեւ Շառլ Ազնավուրը մի մարդ է, ով ստեղծել է ոչ միայն ազգային, այլեւ համամարդկային արժեքներ եւ այդ համամարդկային արժեքները դեռ երկար դարեր կուղեկցեն մարդկությանը, կուղեկցեն դեպի սեր, դեպի համերաշխություն եւ կջերմացնեն մարդկանց հոգիները»,- ասել է վարչապետը:

Пашинян: Смерть Азнавура – общечеловеческая потеря - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал сегодня, что смерь Шарля Азнавура – «большая потеря для Армении, армянского народа, Франции и французского народа».
«Это действительно болезненный, траурный день для нашего народа и истории нашей страны. Не стало национального героя Армении Шарля Азнавура.
Скончался Шарль Азнавур
Трудно поверить, что человек, который создал эпоху, создал историю, любовь и служил без остатка собственному народу; человек, который 80 лет своей сценической деятельностью вызывал восторг, тепло и грел сердца сотни миллионов людей, сегодня больше не с нами», - отметил глава правительства.
Никол Пашинян выразил соболезнования поклонникам и любителям искусства шансонье по всему миру.
«Это общечеловеческая потеря, так как Шарль Азнавур – человек, который создал не только национальные, но и общечеловеческие ценности. И эти общечеловеческие ценности еще много веков будут направлять человечество. Направлять к любви, к согласию и греть сердца людей», - добавил премьер-министр.