Սահմանամերձ գյուղերի գնդակոծության վերաբերյալ զեկույց կհրապարակվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն արտահերթ զեկույց կհրապարակի վերջին ամսվա ընթացքում Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերը ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից թիրախային գնդակոծության ենթարկելու վերաբերյալ։
Պաշտպանի գրասենյակից հայտնում են, որ անգլերեն եւ ֆրանսերեն լեզուներով հրապարակված զեկույցը կուղարկվի ինչպես միջազգային կառույցներին, այնպես էլ ՀՀ համապատասխան պետական ու հասարակական իրավապաշտպան կառույցներին:
«Կրակոցներն ակնհայտորեն իրական վտանգ են ստեղծել խաղաղ բնակիչների եւ հատկապես՝ կանանց ու երեխաների կյանքի, նրանց առողջության համար»,- ասված է ՄԻՊ հայտարարության մեջ:
Սեպտեմբերի 2-11-ը Տավուշի մարզի Բաղանիս, Ոսկեվան, Կոթի եւ Վազաշեն գյուղերն Ադրբեջանի կողմից գնդակոծվել են: Ներկայում ՄԻՊ-ը փաստահավաք աշխատանքներ է իրականացնում այս գյուղերում:

Armenia to release a report on bombardments in bordering villages - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian Ombudsman will release a special report about targeted bombardments by Azerbaijani armed forces in bordering villages over the past month.
The Ombudsman’s office stated that the report in English and French will be sent to both international structures and Armenian state and public human rights organizations.
“The fire causes real dangers for the peaceful population and especially women and children, their life and heath,” Armenian Ombudsman’s statement reads.
Azerbaijani armed forces bombarded Baghanis, Voskevan, Koti, Vazashen villages of Tavush marz on September 2-11. The Armenian Ombudsman is collecting evidence in the mentioned villages.