Վեհափառն ընդունել է Իսրայելի գլխավոր ռաբբինաթի խորհրդականին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունել է ԱՄՆ հրեական կոմիտեի միջկրոնական գործերի բաժնի տնօրեն, Իսրայելի գլխավոր ռաբբինաթի խորհրդական ռաբբի Դեյվիդ Շլոմո Ռոզենին:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդգծել է, որ Իսրայելի գլխավոր ռաբբինաթի հետ եղբայրական հարաբերությունները ունեն հարուստ պատմություն եւ սույն հանդիպումը Մայր Աթոռում պատշաճ առիթ է կապերի զարգացման նոր հնարավորություններն ուսումնասիրելու համար։
Վեհափառ Հայրապետը գոհունակությամբ նշել է, որ սփյուռքյան թեմեր իր այցերի ընթացքում բազմիցս ականատես է դարձել հայ եւ հրեա համայնքների եղբայրական ջերմ հարաբերություններին:
Երկկողմ օրակարգը, Գարեգին Բ Վեհափառի հավաստմամբ, բավականին հարուստ է եւ ի շարս այլ հարցերի ընդգրկում է Իսրայելի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման եւ Ադրբեջանին ռազմամթերքի վաճառքի խնդիրները, որոնց Մայր Աթոռը կենսական կարեւորություն է տալիս։
Դեյվիդ Շլոմո Ռոզենը նշել է, որ երկու երկրների հոգեւոր առաջնորդների գործակցությունը կարող է լավագույն միջոցը դառնալ երկու ժողովուրդների առջեւ ծառացած մարտահրավերների լուծման գործում, հաղորդում են Մայր Աթոռից:
Վեհափառ Հայրապետը եւ ռաբբի Ռոզենը համակարծիք էին, որ երկկողմ օրակարգում առկա բոլոր հարցերը ավելի հեշտ կլինի քննարկել` հարաբերությունների զարգացման, միջկրոնական երկխոսության համար նոր ձեւաչափեր ստեղծելու պարագայում։

Yerevan /Mediamax/. Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians Karekin II has received David Rosen, International Director of Interreligious Affairs of American Jewish Committee, a member of the Chief Rabbinate of Israel’s Commission for Interreligious Dialogue.
The meeting took place at Mother See of Holy Etchmiadzin.
Catholicos of All Armenians emphasized that the brotherly relations with the Chief Rabbinate of Israel have rich history and this meeting at Mother See gives an opportunity to observe new options for development of ties.
Karekin II expressed his satisfaction with his visits to Armenian dioceses abroad, as he witnessed on many occasions that Armenian and Jewish communities maintain warm relations.
According to him, the bilateral agenda is saturated and among other issues includes recognition of the Armenian Genocide by Israel and the country’s sale of armament to Azerbaijan, to which Mother See attaches special importance.
Mother See of Holy Etchmiadzin reports that according to David Rosen, the collaboration between spiritual leaders of the two countries can serve as the best way of tackling the issues that the countries are facing.
Karekin II and Rabbi Rosen agree that all issues on bilateral agenda will be easier to discuss in case of creating new frameworks for development of relations, interreligious dialogue.