Վեհափառն ընդունել է Իսրայելի գլխավոր ռաբբինաթի խորհրդականին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունել է ԱՄՆ հրեական կոմիտեի միջկրոնական գործերի բաժնի տնօրեն, Իսրայելի գլխավոր ռաբբինաթի խորհրդական ռաբբի Դեյվիդ Շլոմո Ռոզենին:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդգծել է, որ Իսրայելի գլխավոր ռաբբինաթի հետ եղբայրական հարաբերությունները ունեն հարուստ պատմություն եւ սույն հանդիպումը Մայր Աթոռում պատշաճ առիթ է կապերի զարգացման նոր հնարավորություններն ուսումնասիրելու համար։
Վեհափառ Հայրապետը գոհունակությամբ նշել է, որ սփյուռքյան թեմեր իր այցերի ընթացքում բազմիցս ականատես է դարձել հայ եւ հրեա համայնքների եղբայրական ջերմ հարաբերություններին:
Երկկողմ օրակարգը, Գարեգին Բ Վեհափառի հավաստմամբ, բավականին հարուստ է եւ ի շարս այլ հարցերի ընդգրկում է Իսրայելի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման եւ Ադրբեջանին ռազմամթերքի վաճառքի խնդիրները, որոնց Մայր Աթոռը կենսական կարեւորություն է տալիս։
Դեյվիդ Շլոմո Ռոզենը նշել է, որ երկու երկրների հոգեւոր առաջնորդների գործակցությունը կարող է լավագույն միջոցը դառնալ երկու ժողովուրդների առջեւ ծառացած մարտահրավերների լուծման գործում, հաղորդում են Մայր Աթոռից:
Վեհափառ Հայրապետը եւ ռաբբի Ռոզենը համակարծիք էին, որ երկկողմ օրակարգում առկա բոլոր հարցերը ավելի հեշտ կլինի քննարկել` հարաբերությունների զարգացման, միջկրոնական երկխոսության համար նոր ձեւաչափեր ստեղծելու պարագայում։

Гарегин II встретился с советником главного раввината Израиля - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Католикос всех армян Гарегин Второй принял в Первопрестольном Святом Эчмиадзине директора отдела межконфессиональных дел Американского еврейского комитета, советника-раввина главного раввината Израиля Дэвида Шломо Розена.
Католикос всех армян подчеркнул, что братские отношения с верховным раввинатом Израиля имеют богатую историю, и встреча в Первопрестольном Эчмиадзине является хорошим поводом для изучения новых возможностей развития связей.
Двусторонняя повестка, по словам Гарегина Второго, достаточно богата. Он отметил, что кроме прочих, она включает также вопросы признания Израилем Геноцида армян и продажи вооружений Азербайджану, которым в Первопрестольном Эчмиадзине придают большое значение.
Дэвид Шломо Розен отметил, что сотрудничество духовных лидеров двух стран может стать лучшим средством для преодоления вызовов, стоящих перед двумя народами, сообщают из Первопрестольного Эчмиадзина.
Гарегин Второй и Дэвид Шломо Розен были едины во мнении, что имеющиеся вопросы будет легче обсуждать посредством создания новых форматов для развития отношений и межконфессионального диалога.