Բեռլինում քննարկել են հայ-գերմանական կապերի անցյալն ու ներկան
Երեւան: Մեդիամաքս: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամը եւ գերմանական Global Perspectives Initiative կազմակերպությունը հուլիսի 4-ին Բեռլինում կազմակերպել էին համատեղ քննարկում-միջոցառում՝ նվիրված հայ-գերմանական հարաբերությունների անցյալին ու ներկային:
IdeA-ում նշել են, որ միջոցառմանը հրավիրված էին Գերմանիայի Բունդեսթագի անդամներ, Գերմանիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության ներկայացուցիչներ, գերմանացի մտավորականներ, մշակույթի գործիչներ, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ։
Միջոցառումը կազմակերպվել էր Բեռլինի Hamburger Bahnhof թանգարանում բացված «Բարեւ Աշխարհ» (Hello World) ցուցահանդեսի՝ Հայաստանին նվիրված թեմայի շրջանակում։
Միջոցառման բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը, ով ողջունելով հյուրերին, ընդգծել է նման քննարկումների կարեւորությունը մշակույթի եւ կրթության ոլորտում հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացման եւ խորացման համար։
Վերոնիկա Զոնաբենդի խոսքով՝ «Դիլիջանի միջմշակութային փոխանակում» ծրագիրը, որն իրականացվել է «Համագործակցություն քաղաքացիական հասարակության հետ» ծրագրի շրջանակում` IDeA հիմնադրամի աջակցությամբ եւ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության ֆինանսավորմամբ, ներկայացնում է հայ եւ գերմանացի մշակույթի գործիչների բազմակողմանի եւ ակտիվ շփումները։ Նրա կարծիքով, ծրագրի արդյունքները նոր շունչ կարող են հաղորդել Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ մշակութային շփումների ակտիվացմանը։
«Այսօր մենք ներկա գտնվեցինք շատ բաց եւ խոր քննարկման։ Այն, որ այս միջոցառումը տեղի է ունենում թանգարանում, ցույց է տալիս արվեստի եւ թանգարանների նոր դերը եւ նշանակությունը ժամանակակից աշխարհում։ Նմանատիպ միջոցառումների նպատակն է նոր հորիզոններ բացել եւ կողմերին ծանոթացնել մեր երկրների մշակութային ժառանգությանը։ Մշակույթը լավագույն ուղին է միմյանց ծանոթանալու համար՝ առանց կորցնելու սեփական ինքնությունը։ Ես կարծում եմ, որ այս միջոցառումն օգնեց մեզ ավելի լավ հասկանալ միմյանց եւ շփվել միմյանց հետ»,- ասել է Վերոնիկա Զոնաբենդը։
IDeA հիմնադրամի տնօրեն Րաֆֆի Պաղճեանը գերմանացի հյուրերին ներկայացրել է հիմնադրամի այն ծրագրերը, որոնք ուղղված են ազգային ինքնության եւ մշակութային ժառանգության պահպանմանը։  Դրանցից են «Տաթեւի վերածնունդ», «Դիլիջան արվեստների դիտարան», Շուշիի մզկիթի վերականգնման ծրագրերը։
Գերմանիայում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը միջոցառման պատվավոր հյուրերից էր։
«Ողջունում եմ այս կարեւոր նախաձեռնությունը, որը հայ-գերմանական ամուր բարեկամական հարաբերությունների հերթական վկայությունն է: Կցանկանայի խորին շնորհակալություն հայտնել նախաձեռնության կազմակերպիչներին եւ մասնակիցներին, ում շնորհիվ մենք հնարավորություն ունեցանք այսօր անդրադառնալու հարուստ պատմություն ունեցող մեր երկու ժողովուրդների միջեւ դինամիկ զարգացող համագործակցությանը»,- ասել է Աշոտ Սմբատյանը։
Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր, Կանաչների կուսակցության համանախագահ Ջեմ Օզդեմիրը եւ Գերմանիայի  Ավետարանական եկեղեցու խորհրդի նախկին նախագահ Վոլֆգանգ Հուբերը հայ-գերմանական հարաբերությունների ներկային ու անցյալին նվիրված քննարկման գլխավոր բանախոսներն էին։
«Կարծում եմ՝ հայ-գերմանական հարաբերություններում շրջադարձային պահ եղավ այն ժամանակ, երբ Գերմանիան ճանաչեց Օսմանյան կայսրության հայերի եւ մյուս քրիստոնյաների հանդեպ կատարված ցեղասպանությունը։ Այդ պահը առանցքային էր մեզ համար՝ սկսելու նոր հարաբերություններ Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ։ Երբ մենք նայում ենք այսօրվա Հայաստանին, մենք տեսնում ենք, որ այն ունի ուժեղ քաղաքացիական հասարակություն, որը հիացմունքի է արժանի։ Կարծում եմ Եվրոպան, եւ մասնավորապես Գերմանիան, պետք է ավելի կարեւոր դեր խաղա, որպեսզի Հայաստանը դառնա լիակատար ժողովրդավար երկիր»,- ասել է Ջեմ Օզդեմիրը։
Քննարկումից հետո հյուրերը շրջայց են կատարել Hamburger Bahnhof թանգարանում բացված «Բարեւ Աշխարհ» (Hello World) ցուցահանդեսի Հայաստանին նվիրված մասում, որտեղ ցուցադրված էին «Դիլիջանի միջմշակութային փոխանակում» ծրագրի արդյունքները, որոնք ներկայացնում են 20-րդ դարում  կրթական եւ մշակութային շփումներն ու փոխանակումները հայերի եւ գերմանացիների միջեւ։ 1960-1970 թթ. Դիլիջանը հայտնի առողջարանային հանգստավայր էր, որտեղ սիրում էին այցելել գերմանացի ճարտարապետները, գրողները, կինոյի գործիչներն ու երաժիշտները։
2017թ. դեկտեմբերին UWC Դիլիջան դպրոցում կայացած հատուկ միջոցառման ժամանակ IDeA հիմնադրամը ներկայացրել էր «Դիլիջանի միջմշակութային փոխանակում» ծրագրի արդյունքները։

History and present of Armenian-German relations discussed in Berlin - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. On July 4, the Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation and the Global Perspectives Initiative organized a joint event in Berlin, which focused on the discussion of the history and present of Armenian-German relations.
IdeA noted that a number of honorable guests, including members of the German Bundestag, representatives of the Armenian Embassy in Berlin as well as German intellectuals, cultural and diplomatic figures attended the discussion.
The discussion was held within the framework of the Armenian chapter of “Hello World” exhibition opened at Museum Hamburger Bahnhof.
At the opening session, co-founders of the IDeA Foundation Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend welcomed the guests and highlighted the importance of such events and discussions for strengthening and expanding Armenian-German relations in the field of education and culture.
According to Veronika Zonabend, Dilijan Intercultural Exchange project, which was implemented as part of the Civil Society Cooperation program, funded by the Federal Foreign Office of Germany, with the support of the Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation, demonstrated intensive networks between Armenian and German artists and societies at large. In her opinion, the outcomes of the project may give a new breath to restoring and enhancing cultural experiences between Armenia and Germany.
“We have witnessed a very open-minded and deep discussion today. The fact that the event has taken place in the building of museum shows a new role and new way of art and museums in the current world. The role of such events is to open new horizons and make both sides aware of our cultural heritage and generally each other. Culture is the best way to learn about each other without losing your own identity. I believe that the event helped us to better understand each other, interact with each other,” Veronika Zonabend said.
CEO of IDeA Foundation Rafi Baghdjian communicated IDeA’s cultural vision to the German audience and presented the foundation’s projects that are aimed at preserving national identity and cultural heritage, such as the Tatev Revival Project, Dilijan Arts Observatory, Shushi Mosque restoration. Ambassador of Armenia to Germany Ashot Smbatyan was among the distinguished guests of the event.
“We welcome this initiative, yet another demonstration of friendly relations between Armenia and Germany. I would like to express my deepest gratitude to the organizers and participants of the initiative, who have enabled us to touch upon the dynamically developing cooperation between our two nations with great history,” Ashot Smbatyan said.
Cem Özdemir, Member of the German Parliament, and Wolfgang Huber, former Chairperson of the Council of the Evangelical Church of Germany, were the discussion panelists and key speakers. They expressed their views on Armenian-German relations and their recent common history.
“I think one of the turning points was when Germany recognized the Genocide towards Armenians and other Eastern Christians that used to live in Ottoman Empire. I think that moment was crucial for us to start new relations between Armenia and Germany. When we look on today’s Armenia we see a very strong civil society and it is really something to admire. And I think Europe and particularly Germany should play more important role that Armenia become full democracy,” Cem Özdemir remarked.
After the discussion, the guests had a guided tour through the Armenian part of “Hello World” exhibition at Museum Hamburger Bahnhof. The chapter displayed the results of the Dilijan Intercultural Exchange project. The origins of the project build on the German-Armenian cultural and educational networks that have been in place over the course of the 20th century. In the 1960-70s, Dilijan was well-known as an international artists’ retreat hosting German architects, writers, filmmakers, and musicians.
The IDeA Foundation presented the outcomes of Dilijan Intercultural Exchange Project during a special event held at UWC Dilijan in December 2017.