Բեռլինում քննարկել են հայ-գերմանական կապերի անցյալն ու ներկան
Երեւան: Մեդիամաքս: «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամը եւ գերմանական Global Perspectives Initiative կազմակերպությունը հուլիսի 4-ին Բեռլինում կազմակերպել էին համատեղ քննարկում-միջոցառում՝ նվիրված հայ-գերմանական հարաբերությունների անցյալին ու ներկային:
IdeA-ում նշել են, որ միջոցառմանը հրավիրված էին Գերմանիայի Բունդեսթագի անդամներ, Գերմանիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության ներկայացուցիչներ, գերմանացի մտավորականներ, մշակույթի գործիչներ, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ։
Միջոցառումը կազմակերպվել էր Բեռլինի Hamburger Bahnhof թանգարանում բացված «Բարեւ Աշխարհ» (Hello World) ցուցահանդեսի՝ Հայաստանին նվիրված թեմայի շրջանակում։
Միջոցառման բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը, ով ողջունելով հյուրերին, ընդգծել է նման քննարկումների կարեւորությունը մշակույթի եւ կրթության ոլորտում հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացման եւ խորացման համար։
Վերոնիկա Զոնաբենդի խոսքով՝ «Դիլիջանի միջմշակութային փոխանակում» ծրագիրը, որն իրականացվել է «Համագործակցություն քաղաքացիական հասարակության հետ» ծրագրի շրջանակում` IDeA հիմնադրամի աջակցությամբ եւ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության ֆինանսավորմամբ, ներկայացնում է հայ եւ գերմանացի մշակույթի գործիչների բազմակողմանի եւ ակտիվ շփումները։ Նրա կարծիքով, ծրագրի արդյունքները նոր շունչ կարող են հաղորդել Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ մշակութային շփումների ակտիվացմանը։
«Այսօր մենք ներկա գտնվեցինք շատ բաց եւ խոր քննարկման։ Այն, որ այս միջոցառումը տեղի է ունենում թանգարանում, ցույց է տալիս արվեստի եւ թանգարանների նոր դերը եւ նշանակությունը ժամանակակից աշխարհում։ Նմանատիպ միջոցառումների նպատակն է նոր հորիզոններ բացել եւ կողմերին ծանոթացնել մեր երկրների մշակութային ժառանգությանը։ Մշակույթը լավագույն ուղին է միմյանց ծանոթանալու համար՝ առանց կորցնելու սեփական ինքնությունը։ Ես կարծում եմ, որ այս միջոցառումն օգնեց մեզ ավելի լավ հասկանալ միմյանց եւ շփվել միմյանց հետ»,- ասել է Վերոնիկա Զոնաբենդը։
IDeA հիմնադրամի տնօրեն Րաֆֆի Պաղճեանը գերմանացի հյուրերին ներկայացրել է հիմնադրամի այն ծրագրերը, որոնք ուղղված են ազգային ինքնության եւ մշակութային ժառանգության պահպանմանը։  Դրանցից են «Տաթեւի վերածնունդ», «Դիլիջան արվեստների դիտարան», Շուշիի մզկիթի վերականգնման ծրագրերը։
Գերմանիայում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը միջոցառման պատվավոր հյուրերից էր։
«Ողջունում եմ այս կարեւոր նախաձեռնությունը, որը հայ-գերմանական ամուր բարեկամական հարաբերությունների հերթական վկայությունն է: Կցանկանայի խորին շնորհակալություն հայտնել նախաձեռնության կազմակերպիչներին եւ մասնակիցներին, ում շնորհիվ մենք հնարավորություն ունեցանք այսօր անդրադառնալու հարուստ պատմություն ունեցող մեր երկու ժողովուրդների միջեւ դինամիկ զարգացող համագործակցությանը»,- ասել է Աշոտ Սմբատյանը։
Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր, Կանաչների կուսակցության համանախագահ Ջեմ Օզդեմիրը եւ Գերմանիայի  Ավետարանական եկեղեցու խորհրդի նախկին նախագահ Վոլֆգանգ Հուբերը հայ-գերմանական հարաբերությունների ներկային ու անցյալին նվիրված քննարկման գլխավոր բանախոսներն էին։
«Կարծում եմ՝ հայ-գերմանական հարաբերություններում շրջադարձային պահ եղավ այն ժամանակ, երբ Գերմանիան ճանաչեց Օսմանյան կայսրության հայերի եւ մյուս քրիստոնյաների հանդեպ կատարված ցեղասպանությունը։ Այդ պահը առանցքային էր մեզ համար՝ սկսելու նոր հարաբերություններ Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ։ Երբ մենք նայում ենք այսօրվա Հայաստանին, մենք տեսնում ենք, որ այն ունի ուժեղ քաղաքացիական հասարակություն, որը հիացմունքի է արժանի։ Կարծում եմ Եվրոպան, եւ մասնավորապես Գերմանիան, պետք է ավելի կարեւոր դեր խաղա, որպեսզի Հայաստանը դառնա լիակատար ժողովրդավար երկիր»,- ասել է Ջեմ Օզդեմիրը։
Քննարկումից հետո հյուրերը շրջայց են կատարել Hamburger Bahnhof թանգարանում բացված «Բարեւ Աշխարհ» (Hello World) ցուցահանդեսի Հայաստանին նվիրված մասում, որտեղ ցուցադրված էին «Դիլիջանի միջմշակութային փոխանակում» ծրագրի արդյունքները, որոնք ներկայացնում են 20-րդ դարում  կրթական եւ մշակութային շփումներն ու փոխանակումները հայերի եւ գերմանացիների միջեւ։ 1960-1970 թթ. Դիլիջանը հայտնի առողջարանային հանգստավայր էր, որտեղ սիրում էին այցելել գերմանացի ճարտարապետները, գրողները, կինոյի գործիչներն ու երաժիշտները։
2017թ. դեկտեմբերին UWC Դիլիջան դպրոցում կայացած հատուկ միջոցառման ժամանակ IDeA հիմնադրամը ներկայացրել էր «Դիլիջանի միջմշակութային փոխանակում» ծրագրի արդյունքները։

В Берлине обсудили прошлое и настоящее армяно-германских связей
Ереван/Медиамакс/. Фонд «Инициативы развития Армении» (IDeA) совместно с Global Perspectives Initiative организовали 4 июля в Берлине мероприятие, посвященное обсуждению истории и текущего состояния армяно-германских отношений.
В IDeA отметили, что мероприятие посетил целый ряд почетных гостей, в том числе депутаты Бундестага Германии, работники посольства Армении в Берлине и немецкие интеллектуалы, деятели культуры и дипломаты.
Обсуждение проходило в рамках армянской программы выставки Hello World, открывшейся в музее Hamburger Bahnhof, и большое внимание было уделено именно армянской части экспозиции, которая разместилась в одном из самых просторных залов на площади 500 м2.
На открытии мероприятия соучредители фонда IDeA Рубен Варданян и Вероника Зонабенд обратились с приветственным словом к гостям, подчеркнув значимость мероприятий и дискуссий такого рода для укрепления и расширения армяно-германских связей в области образования и культуры.
Вероника Зонабенд отметила, что проект «Дилижанский межкультурный обмен», реализованный как часть программы «Сотрудничество гражданского общества» за счет финансирования со стороны Министерства иностранных дел Германии и при поддержке фонда IDeA, выявил тесные связи между армянскими и немецкими художниками и шире – между народами. По ее мнению, результаты, достигнутые в ходе осуществления проекта, способны придать новый импульс культурному обмену между Арменией и Германией.
«Дискуссия получилась интересной и глубокой благодаря участию в ней людей широких взглядов. Тот факт, что мероприятие прошло в здании музея, говорит о новой роли и месте искусства и музеев в современном мире. Задача таких мероприятий – расширять горизонты обеих сторон – Армении и Германии – благодаря взаимному знакомству с их культурным наследием. Лучший способ узнать и понять другого – познакомиться с его культурой, сохраняя при этом собственную идентичность. Думаю, сегодняшнее мероприятие очень помогло нам в этом, что, безусловно, позволит еще лучше взаимодействовать в будущем»,- сказала Вероника Зонабенд.
Генеральный директор IDeA Рафи Багджян представил немецкой аудитории деятельность фонда в области культуры и проекты, направленные на сохранение национальной идентичности и культурного наследия, такие как программа «Возрождение Татева», Dilijan Arts Observatory, восстановление мечети в городе Шуши, и другие.
Cреди почетных гостей мероприятия был посол Республики Армения в Федеративной Республике Германия Ашот Смбатян.
«Мы приветствуем эту инициативу, которая еще раз подтверждает дружеские отношения между Арменией и Германией. Я хотел бы выразить глубочайшую признательность ее инициаторам и участникам, которые позволили нам затронуть вопросы динамичного развития сотрудничества двух народов с великой историей»,- заявил Ашот Смбатян.
Ключевыми участниками обсуждения стали депутат парламента Германии Джем Оздемир и бывший председатель Совета Евангелической церкви Германии Вольфганг Хубер, которые дали свои оценки состоянию и истории армяно-германских связей. Модерировал дискуссию знаменитый германский телеведущий и журналист Али Аслан.
«Думаю, что поворотным моментом в армяно-германских отношениях стало признание Германией геноцида армян и восточных христиан в Османской империи, которое вывело эти отношения на новый уровень. Глядя на современную Армению, мы видим сильное гражданское общество, и это вызывает восхищение. Полагаю, Европе и, в частности, Германии стоит отводить более важную роль Армении, которая становится полноценным демократическим государством. Чем более демократической будет становиться Армения, тем проще будет убедить немецких инвесторов вкладывать в нее деньги»,- отметил Джем Оздемир.
По завершении дискуссии гостей провели по армянской части выставки Hello World в музее Hamburger Bahnhof. В ней экспонируются результаты проекта «Дилижанский межкультурный обмен» в виде уникальной подборки произведений искусства и науки, созданных в ходе Dilijan Arts Observatory. Проект продолжает лучшие традиции культурного и образовательного обмена между Германией и Арменией, складывавшиеся на протяжении XX века. Так, Дилижан в 1960–1970-е годы был широко известен как место отдыха творческих людей из-за рубежа, в том числе немецких архитекторов, писателей, режиссеров и музыкантов.
Фонд IDeA представил результаты проекта «Дилижанский межкультурный обмен» в ходе состоявшегося в декабре 2017 года в международном колледже UWC Dilijan мероприятия.