Ամենաշատ հիշատակվածը Ն.Փաշինյանն է, ամենաքննադատվածը՝ Ս.Սարգսյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքս մեդիա-ընկերության ԶԼՄ-ների մոնիտորինգի, վերլուծության եւ գնահատման MaxMonitor համակարգը հունիս ամսվա ընթացքում շարունակել է դիտարկել օնլայն մեդիայում հետեւյալ քաղաքական գործիչների լուսաբանման ծավալները՝ Նիկոլ Փաշինյան, Սերժ Սարգսյան, Արմեն Սարգսյան, Կարեն Կարապետյան, Տարոն Մարգարյան, Ռոբերտ Քոչարյան, Վիգեն Սարգսյան, Լեւոն Տեր-Պետրոսյան, Արարատ Միրզոյան եւ Գագիկ Ծառուկյան:
2018թ. հունիսին 130 լրատվական կայքերի դիտարկման արդյունքներով  ամենից շատ հիշատակված քաղաքական գործիչներն են.
1.Նիկոլ Փաշինյան՝  17 703 հիշատակում (2018թ. մայիսին՝  29 790 հիշատակում):
2.Սերժ Սարգսյան՝  3 711  հիշատակում (2018թ. մայիսին ՝ 5 620 հիշատակում):
3.Արմեն Սարգսյան՝ 3 617  հիշատակում (2018թ. մայիսին ՝ 6 362 հիշատակում):
MaxMonitor-ի մասնագետներն այս ընթացքում վերլուծության են ենթարկել ընդհանուր առմամբ 8 150 հոդվածներ, որոնցում այս կամ այն կերպով անդրադարձ է եղել թվարկված քաղաքական գործիչներին:
1326
3383
45
879
76
493
427
70
244
249
247
58
262
33
115
138
Վիգեն Սարգսյան (վերլուծության ենթակա կայքերում 2018թ. հունիսին չի հիշատակվել)
-
Հունիսին Նիկոլ Փաշինյանի վերաբերյալ եղել է ընդամենը 2 բացասական հոդված, որոնցից մեկում նշվում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը չարաշահում է օրենսդիր վարչական ռեսուրսը, մյուսում նշվում է, որ  կենտրոնանալով կոռուպցիայի վերացման վրա՝ վարչապետը կարծես թե անտեսում է արտաքին քաղաքականության խնդիրները:
ՀՀ երրորդ նախագահի վերաբերյալ բացասական հիշատակումների մեծ մասը կապված են ԱԱԾ բացահայտումների հետ: Մամուլում տեղեկություններ են շրջանառվում այն մասին, թե նախկին նախագահը իմացել է գեներալ Մանվել Գրիգորյանի, տարբեր հանցավոր տարրերի չարաշահումների մասին, ինչպես նաեւ թույլ չի տվել որոշ գործարարների ձեռնարկատիրությամբ զբաղվել ՀՀ սահմաններում: Այս համատեքստում բացասական երանգով հիշատակվում է նաեւ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:

Yerevan/Mediamax/. Media monitoring, analysis and measurement platform MaxMonitor has mapped the online media coverage of the following Armenian political figures in June: Nikol Pashinyan, Serzh Sargsyan, Armen Sarkissian, Karen Karapetyan, Taron Margaryan, Robert Kocharyan, Vigen Sargsyan, Levon Ter-Petrosyan, Ararat Mirzoyan and Gagik Tsarukyan.
The review of 130 media websites in June 2018 shows that the trio of the most mentioned politicians is as follows:
1. Nikol Pashinyan: 17 703 mentions (May 2018: 29 790 mentions);
2. Serzh Sargsyan: 3 711 mentions (May 2018: 5 620 mentions);
3. Armen Sarkissian: 3 617 mentions (May 2018: 6 362 mentions).
MaxMonitor specialists separately analyze publications of 13 news media websites (168.am, 1in.am, A1plus.am, Aravot.am, Armenpress.am, Armlur.am, Blognews.am, Hraparak.am, Lragir.am, Mediamax.am, News.am, Panorama.am, Tert.am) and revealed certain qualitative indicators.
In June 2018 MaxMonitor specialists analyzed total 8 150 articles, which in some way covered the activity of the mentioned politicians.
You can view the share of positive, neutral and negative mentions for each of the listed politicians in the table below.
Politician | Positive | Neutral | Negative |
Nikol Pashinyan | 1326 | 3383 | 2 |
Serzh Sargsyan | 45 | 879 | 76 |
Armen Sarkissian | 493 | 427 | 1 |
Taron Margaryan | 70 | 244 | 20 |
Ararat Mirzoyan | 65 | 249 | 2 |
Robert Kocharyan | 1 | 247 | 58 |
Karen Karapetyan | 1 | 262 | 4 |
Gagik Tsarukyan | 33 | 115 | 0 |
Levon Ter-Petrosyan | 6 | 138 | 3 |
Vigen Sargsyan (did not receive mentions in the online media outlets analyzed by MaxMonitor in June 2018) | - | - | - |
Only two articles contained negative undertones regarding Nikol Pashinyan in June. One article claims that Nikol Pashinyan is abusing the administrative resource of the legislative authority and the other remarks that the Prime Minister seems to be neglecting foreign policy due to the focus on the fight against corruption.
The majority of negative mentions of Serzh Sargsyan is mainly related to the recent cases opened by the Armenian National Security Service. The press writes that the former President was aware of abuses perpetrated by disgraced General Manvel Grigoryan and various criminal figures and prohibited certain business people from operating in Armenia. The second President of Armenia Robert Kocharyan also received negative mentions in this context.