Վարդանյանը հուսով է, որ նոր իշխանությունը իրապես կփոխի համակարգը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: IDeA հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը հույս ունի, որ նոր իշխանությունները «կկարողանան իսկապես փոխել համակարգը եւ այնպես անել, որ Հայաստանը դառնա արագ զարգացող, դինամիկ եւ երջանիկ երկիր»:
RTVI-ին տված հարցազրույցում Ռուբեն Վարդանյանը կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանի գլխավոր խնդիրը ոչ թե կլանային համակարգն է, այլ փակված լինելը:
«Մեր մրցակցությունն աշխարհի հետ նվազագույն է եղել: Օրինակ, ՏՏ եւ բանկային հատվածում կլանային խնդիր չկա: Բանկային հատվածում կա տասնութ բանկ, այդ թվում՝ արեւմտյան եւ ռուսական: Թափանցիկ ոլորտ է, որտեղ նորմալ մրցակցություն կա:
Գոյություն ունի սովետական կախվածության մոդելից ազատվելու խնդիր, երբ դու ակնկալում ես, որ ինչ-որ մեկը պետք է քո համար լավ կյանք ապահովի: Դա սարսափելի հիվանդություն է: Այն, ցավոք, վարակի պես խոցել է շատ երկրներ, մենք միակը չենք, ովքեր դա վերապրում են: Այն ընկալումը, որ քո ապագան քո ձեռքերում է, եւ դու պետք է պատասխանատվություն կրես դրա համար, շատ լուրջ մարտահրավեր է: Ոչ բոլորն են պատրաստ դրան:
Հարկավոր է հասկանալ, որ ամեն տարի դեպի Հայաստան ուղղվում են 2 միլիարդ դոլարի մասնավոր փոխանցումներ՝ ընտանիքներից, հարազատներից, ընկերներից: Դա սովորեցնում է նրան, որ դու գումար ես ստանում ոչ թե նրա համար, որ վաստակում ես, այլ որ քեզ օգնում են:
Այդ իմաստով Նիկոլ Փաշինյանը եւ իշխանության եկած այլ մարդիկ դժվար իրավիճակում են: Նույն բարդ իրավիճակում էր Սերժ Սարգսյանն ու նրա թիմը, որովհետեւ այդ օգնությունը մի կողմից, շատ անհրաժեշտ է, մյուս կողմից՝ փչացնում է»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
«Մեզ սպասվում է ծանր, դժվարին շրջան: Սակայն ես վստահ եմ, որ Հայաստանը շանս ունի, որովհետեւ հայերն այն քիչ ազգերից են, որոնք մի կողմից շատ լուրջ պատմական արմատներ եւ փորձ ունեն եւ մյուս կողմից՝ լավ հայացք դեպի ապագա»,- նշել է IDeA-ի համահիմնադիրը:

Варданян надеется, что новые власти «смогут изменить систему» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Соучредитель фонда IDeA Рубен Варданян надеется, что новые власти «смогут реально изменить систему и сделать так, что Армения станет быстроразвивающейся, динамичной и счастливой страной».
В интервью RTVI Рубен Варданян выразил мнение, что что главная проблема Армении не в клановости, а в закрытости.
«У нас конкуренция с миром была минимальна. Например, в IT и в банковском секторе нет клановости. В банковском секторе восемнадцать банков, включая западные, российские. Абсолютно прозрачная индустрия, где есть нормальная конкуренция.
Стоит вопроса ухода от советской иждивенческой модели, в рамках которой кто-то должен мне обеспечить хорошую жизнь. Это страшная болезнь. Она, к сожалению, как вирус, поразила многие страны, мы не единственные, кто это переживает. Понимание того, что твое будущее в твоих руках, и ты должен нести за него ответственность - это очень серьезный вызов. Не все к нему готовы.
Надо понимать: в Армению приходит 2 миллиарда долларов переводов частных пожертвований - от семей, родственников, друзей. Это приучает к тому, что ты получаешь деньги не потому, что ты зарабатываешь, а потому, что тебе помогают.
В этом смысле, у Никола Пашиняна и у тех, кто пришел сегодня к власти очень непростая ситуация. Такая же была непростая и у Сержа Саргсяна и его команды, потому что эта помощь, с одной стороны, очень нужна, с другой стороны, она развращает», - сказал Рубен Варданян.
«Нас ждет тяжелый, непростой период. Но я уверен, что у Армении есть шанс, потому что армяне - одна из немногих наций, у которой есть одновременно очень серьезные исторические корни и опыт, и, с другой стороны, хороший взгляд в будущее», - отметил соучредитель фонда IDeA.