Վարդանյանը հուսով է, որ նոր իշխանությունը իրապես կփոխի համակարգը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: IDeA հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը հույս ունի, որ նոր իշխանությունները «կկարողանան իսկապես փոխել համակարգը եւ այնպես անել, որ Հայաստանը դառնա արագ զարգացող, դինամիկ եւ երջանիկ երկիր»:
RTVI-ին տված հարցազրույցում Ռուբեն Վարդանյանը կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանի գլխավոր խնդիրը ոչ թե կլանային համակարգն է, այլ փակված լինելը:
«Մեր մրցակցությունն աշխարհի հետ նվազագույն է եղել: Օրինակ, ՏՏ եւ բանկային հատվածում կլանային խնդիր չկա: Բանկային հատվածում կա տասնութ բանկ, այդ թվում՝ արեւմտյան եւ ռուսական: Թափանցիկ ոլորտ է, որտեղ նորմալ մրցակցություն կա:
Գոյություն ունի սովետական կախվածության մոդելից ազատվելու խնդիր, երբ դու ակնկալում ես, որ ինչ-որ մեկը պետք է քո համար լավ կյանք ապահովի: Դա սարսափելի հիվանդություն է: Այն, ցավոք, վարակի պես խոցել է շատ երկրներ, մենք միակը չենք, ովքեր դա վերապրում են: Այն ընկալումը, որ քո ապագան քո ձեռքերում է, եւ դու պետք է պատասխանատվություն կրես դրա համար, շատ լուրջ մարտահրավեր է: Ոչ բոլորն են պատրաստ դրան:
Հարկավոր է հասկանալ, որ ամեն տարի դեպի Հայաստան ուղղվում են 2 միլիարդ դոլարի մասնավոր փոխանցումներ՝ ընտանիքներից, հարազատներից, ընկերներից: Դա սովորեցնում է նրան, որ դու գումար ես ստանում ոչ թե նրա համար, որ վաստակում ես, այլ որ քեզ օգնում են:
Այդ իմաստով Նիկոլ Փաշինյանը եւ իշխանության եկած այլ մարդիկ դժվար իրավիճակում են: Նույն բարդ իրավիճակում էր Սերժ Սարգսյանն ու նրա թիմը, որովհետեւ այդ օգնությունը մի կողմից, շատ անհրաժեշտ է, մյուս կողմից՝ փչացնում է»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
«Մեզ սպասվում է ծանր, դժվարին շրջան: Սակայն ես վստահ եմ, որ Հայաստանը շանս ունի, որովհետեւ հայերն այն քիչ ազգերից են, որոնք մի կողմից շատ լուրջ պատմական արմատներ եւ փորձ ունեն եւ մյուս կողմից՝ լավ հայացք դեպի ապագա»,- նշել է IDeA-ի համահիմնադիրը:

Vardanyan hopes the new authorities can really change Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. IDeA cofounder Ruben Vardanyan hopes that the new Armenian authorities “will be able to really change the system and make Armenia a quickly advancing, dynamic, happy country”.
Ruben Vardanyan has noted in the interview to RTVI that Armenia’s main problem is isolation, not the clan system.
“We had minimal competition with the rest of the world. For instance, IT and banking sectors do not operate in a clan system, and Armenia has eighteen banks, including Western and Russian banks. It is a completely transparent industry with normal competition between the actors.
The issue is that we have to leave behind the Soviet “dependant” model, within which we expect someone to provide us with a good life. It is a terrible disease. Unfortunately, it has infected many countries like a virus, so we are not the only ones to suffer from it. The awareness that your future is in your hands and you have to take the responsibility for your life is a serious challenge. Not everyone is ready for it.
We need to understand that currently people in Armenia receive USD 2 billion in money transfers from relatives and friends. That accustoms you to getting money not because you work, but because someone is supporting you.
In this regard Nikol Pashinyan and the new authorities are dealing with a complicated issue. The same as Serzh Sargsyan and his team were dealing with, because on one hand, that financial assistance is necessary, and on the other, it corrupts,” said Vardanyan.
“Difficult times are ahead, but I am certain Armenia has a chance, because Armenians are among the few nations who have significant history and experience combined with a positive outlook,” noted the IDeA cofounder.