HOPE-ը «Ավրորա» մարդասիրական նախագծի այս տարվա հաղթողն է - Mediamax.am
Չինաստանի UWC  Չանգշու քոլեջի աշակերտների HOPE նախագիծը դարձել է UWC դպրոցների եւ քոլեջների համար «Ավրորա» մարդասիրական նախագծի 2018թ. մրցույթի հաղթող։
UWC ցանցի դպրոցների եւ քոլեջների աշակերտների մարդասիրական նախագծերը անցյալ տարվանից դարձել են «Ավրորա» նախաձեռնության մաս։ Այս տարի UWC ցանցի աշակերտները ներկայացրել են 12 նախագիծ։
Ժյուրին, որի կազմում Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ եւ պետությունների նախկին ղեկավարներ են, ընտրել էր դրանցից 3-ի՝ Չինաստանի UWC Չանգշու, Հնդկաստանի UWC Մահինդրա եւ Սվազիլենդի UWC Ուոթերֆորդ Կամլաբա քոլեջների նախագծերը։
Եզրափակիչ անցած աշակերտները հունիսի 8-ին Երեւանում ներկայացրել են իրենց նախագծերը, խոսել դրանց կարեւորության եւ ազդեցության մասին։
Կարճ քննարկումից հետո, ժյուրին հաղթող է ճանաչել Չինաստանի UWC Չանգշու քոլեջի HOPE նախագիծը։ Այն կազմակերպում է վերապատրաստման առցանց եւ դպրոցական դասընթացներ՝ սովորեցնելով երեխաներին եւ ուսուցիչներին, թե ինչպես է հնարավոր կանխել սեռական շահագործումը։
«Շատ հուզված ենք։ Մենք շատ ջանք ենք ներդրել այս նախագծի մեջ։ Ծրագիրը  կազմելու ընթացքում փորձում էինք հասկանալ, թե ինչպես կարող ենք ընդլայնել դրա ազդեցությունը, ավելացնել հմտությունները։
Ստացած գումարով մենք առաջին հերթին կատարելագործելու ենք մեր հմտությունները, ներգրավվելու ենք ավելի շատ կամավորներ դրսից։ Շատ ուսանողներ կան, որ հետաքրքրված են մեր ծրագրով։ Սա շատ զգայուն թեմա է, եւ այս ամռանը մենք նաեւ այլ վայրեր ենք այցելելու՝  ներկայացնելու, քննարկելու այն սկզբունքները, որոնք կան մեր ծրագրում»,- Մեդիամաքսի հետ զրույցում նշել են հաղթողները։
HOPE-ի նախաձեռնողները ծրագիրը շարունակելու եւ զարգացնելու համար որպես մրցանակ ստացել են 4 000 դոլար։
Մրցանակը հանձնելիս ժյուրիի անդամ, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանն ասել է, որ վերջին րոպեին անհայտ մնալ ցանկացող երկու դոնորի շնորհիվ 4-հազարական դոլար են ստանում նաեւ եզրափակիչ հասած մյուս 2 նախագծերը։
«Հաջորդ տարի մենք ընդլայնելու ենք ծրագիրը։ Մասնակցելու են ոչ միայն UWC ցանցի քոլեջները, այլեւ՝ Teach For All շարժումը։ Ծրագիրը կտարածվի ավելի շատ երկրներում եւ կներգրավվեն ավելի կրտսեր սերնդի ներկայացուցիչներ, որոնք կհասկանան, որ ապագան իրենցից է կախված»,- ասել է  UWC Dilijan քոլեջի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը։

HOPE – победитель гуманитарного проекта «Аврора» - Mediamax.am
Проект HOPE студентов колледжа UWC Чангшу в Китае стал победителем конкурса гуманитарного проекта «Аврора» 2018 года среди школ и колледжей UWC.
Начиная с 2017 года года гуманитарные проекты студентов сети UWC стали частью инициативы «Аврора». В этом году студенты сети UWC представили 12 проектов.
Жюри, в состав которого входят лауреаты Нобелевской премии мира и бывшие главы государств, отобрали 3 проекта: колледжей UWC Чангшу в Китае, UWC Махиндра в Индии и UWC Уотерфолд Каламба в Свазиленде.
Прошедшие в финал ученики 8 июня в Ереване представили свои проекты.
После обсуждения жюри признало победителем проект колледжа UWC Чангшу в Китае HOPE. Он организует онлайн- и школьные курсы переквалификации, рассказывая детям и учителям о том, как можно предотвратить сексуальную эксплуатацию.
«Мы очень взволнованы. Мы вложили много усилий в этот проект.
Благодаря полученной сумме мы в первую очередь улучшим наши навыки, привлечем больше волонтеров из-за рубежа. Многие студенты заинтересованы в нашей программе. Это очень чувствительная тема, и этим летом мы посетим разные места, чтобы представить наш проект, обсудить заложенные в него принципы»,- в беседе с Медиамакс отметили победители.
В качестве награды инициаторы HOPE получили 4 000 долларов для продолжения и развития программы.
Вручая премию, член жюри, соучредитель гуманитарной инициативы «Аврора» Нубар Афеян заявил, что благодаря двум донорам, которые захотели остаться инкогнито, по 4 000 долларов получат также прошедшие в финал 2 других проекта.
«В следующем году мы расширим программу. В конкурсе примут участие не только колледжи сети UWC, но и движение Teach For All. Программа будет распространяться, в нее будут вовлекаться представители более младшего поколения, которые поймут, что будущее зависит от них», - отметила соучредитель колледжа UWC Dilijan Вероника Зонабенд.