HOPE-ը «Ավրորա» մարդասիրական նախագծի այս տարվա հաղթողն է - Mediamax.am
Չինաստանի UWC  Չանգշու քոլեջի աշակերտների HOPE նախագիծը դարձել է UWC դպրոցների եւ քոլեջների համար «Ավրորա» մարդասիրական նախագծի 2018թ. մրցույթի հաղթող։
UWC ցանցի դպրոցների եւ քոլեջների աշակերտների մարդասիրական նախագծերը անցյալ տարվանից դարձել են «Ավրորա» նախաձեռնության մաս։ Այս տարի UWC ցանցի աշակերտները ներկայացրել են 12 նախագիծ։
Ժյուրին, որի կազմում Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ եւ պետությունների նախկին ղեկավարներ են, ընտրել էր դրանցից 3-ի՝ Չինաստանի UWC Չանգշու, Հնդկաստանի UWC Մահինդրա եւ Սվազիլենդի UWC Ուոթերֆորդ Կամլաբա քոլեջների նախագծերը։
Եզրափակիչ անցած աշակերտները հունիսի 8-ին Երեւանում ներկայացրել են իրենց նախագծերը, խոսել դրանց կարեւորության եւ ազդեցության մասին։
Կարճ քննարկումից հետո, ժյուրին հաղթող է ճանաչել Չինաստանի UWC Չանգշու քոլեջի HOPE նախագիծը։ Այն կազմակերպում է վերապատրաստման առցանց եւ դպրոցական դասընթացներ՝ սովորեցնելով երեխաներին եւ ուսուցիչներին, թե ինչպես է հնարավոր կանխել սեռական շահագործումը։
«Շատ հուզված ենք։ Մենք շատ ջանք ենք ներդրել այս նախագծի մեջ։ Ծրագիրը  կազմելու ընթացքում փորձում էինք հասկանալ, թե ինչպես կարող ենք ընդլայնել դրա ազդեցությունը, ավելացնել հմտությունները։
Ստացած գումարով մենք առաջին հերթին կատարելագործելու ենք մեր հմտությունները, ներգրավվելու ենք ավելի շատ կամավորներ դրսից։ Շատ ուսանողներ կան, որ հետաքրքրված են մեր ծրագրով։ Սա շատ զգայուն թեմա է, եւ այս ամռանը մենք նաեւ այլ վայրեր ենք այցելելու՝  ներկայացնելու, քննարկելու այն սկզբունքները, որոնք կան մեր ծրագրում»,- Մեդիամաքսի հետ զրույցում նշել են հաղթողները։
HOPE-ի նախաձեռնողները ծրագիրը շարունակելու եւ զարգացնելու համար որպես մրցանակ ստացել են 4 000 դոլար։
Մրցանակը հանձնելիս ժյուրիի անդամ, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանն ասել է, որ վերջին րոպեին անհայտ մնալ ցանկացող երկու դոնորի շնորհիվ 4-հազարական դոլար են ստանում նաեւ եզրափակիչ հասած մյուս 2 նախագծերը։
«Հաջորդ տարի մենք ընդլայնելու ենք ծրագիրը։ Մասնակցելու են ոչ միայն UWC ցանցի քոլեջները, այլեւ՝ Teach For All շարժումը։ Ծրագիրը կտարածվի ավելի շատ երկրներում եւ կներգրավվեն ավելի կրտսեր սերնդի ներկայացուցիչներ, որոնք կհասկանան, որ ապագան իրենցից է կախված»,- ասել է  UWC Dilijan քոլեջի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը։

HOPE wins Aurora Humanitarian Project 2018
UWC Changshu China students’ HOPE project has won the Aurora Humanitarian Project for UWC Schools and Colleges (AHP).
AHP became a part of the Aurora Humanitarian Initiative in 2017 and this year, 12 projects were submitted for the contest.
The jury that includes of Nobel Prize laureates and former senior officials selected three finalists: UWC Changshu China, UWC Mahindra College (India) and Waterford Kamhlaba UWC (Swaziland).
The students told about importance and impact of their projects at the presentation in Yerevan on June 8.
After a brief discussion, the jury announced the winner – HOPE by UWC Changshu China. The project focuses on preventing child sexual abuse through training for school teachers and lessons for children.
“This is a very emotional moment. We worked very hard on this project. While we were putting it together, we tried to find ways to increase its impact and make the training more efficient.
We will use the prize money to improve our skills and involve more volunteers. Many students are interested in our project. This is a very sensitive and relevant issue, so in summer we want to visit other places and present our project, tell about our principles,” the winners told Mediamax.
The prize money HOPE organizers have received to continue and develop their project is USD 4,000.
While handing over the award, jury member and Aurora Humanitarian Initiative cofounder Noubar Afeyan announced that two donors, who wished to stay anonymous, donated USD 4,000 to the other two finalists each at the last moment.
“We are going to expand the project next year and include Teach For All movement along with UWC network. This will take the project to more countries and involve younger students, who will see that the future depends on them,” said UWC Dilijan College cofounder Veronika Zonabend.